Malzeme Seçimleri önerileriniz.

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında dumah tarafından paylaşıldı.

1. dumah

dumah

Merhaba aranıza yeni katıldım. Boyle bir platform olusturdukları icin site yoneticilerine tesekkur ederim. Sizlerle olmak guzel.

Bende yeni basliyorum zıpkınla avcılıga bu yaz yapabildigim kadarı ile yapmaya calisicam.

zıpkın olarak bir iki secenek buldum. daha once turk imalat denemistim. gercekten pek memnun kalmadım
    oyuzden apnea powerpoint 50cm buldum. 150 lira fiyatı. üstünde makarasıda var.
    sizce 50cm cok mu kısa. baktım 100 lukler falanda vardı fakat. heralde işi bilmediğimizden sırık gibi geldi. neremde taşıyacam onu nası kullanıcam anlayamadım. korktum daha doğrusu. sığ sularda avlanmayı düşünüyorum . max 5 6 m. yarı kayalık yarı kum ot. sizce 50cm bi zıpkın işimi görürmü. ne gibi dez avantajları olur.

elbisede 2 çeşit vardı. bi tane shorty gibi olan. bi tanede full. avcı elbisesi dedikleri. ben bilerek shorty aldim. cunki sadece yazin giricem suya. oburu cok abartili geldi.

1 tane eldiven aldim. çer çöp batmasın falan diye.
    ağırlık ta aldım. 8 kg verdiler kendim ayarlıcam artık onu ölmeden yapabilirsem :)
    işte kafamın takıldığı husus zıpkında. onur arkadaşın resimlerine falan baktım. zıpkın zıpkın değil sanki füze gibi. ne yapsam bilmiyorum. ufak olunca kullanıslı olur gibi geldi fakat tam karar veremedim. yardımcı olursanız sevinirim.

simdiden tesekkurler.

2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Emre hoşgeldin.
    Bende bu sorulara kafamda yanıt arayıp duruyorum valla.
    Benimde sorularıma tercüman oldun.
    Birlikte bekleyelim cevapları :D

3. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Zıpkın olayı tamamen benimsediğin ve tarzını oluşturduğun av şekli ile orantılıdır. Daha iyi bir tanımla, başlangıç için uzun bir zıpkına gerek yok, ama çok kısa bir zıpkında sizin gelişmenizi engelleyeceği gibi tarzınızı sınırlar. O bakımdan başlangıç için 75 lik öneririm. 50 cm lik bir zıpkınla bu işe başlamayın. Menzil çok düşük olur. 75 lik le başladım bende ama şuan kürdandan farksız geliyor bana. Özel yapım 120 lik ve 130 luk zıpkın kullanıyorum...

Shorty seçimini pek onaylamasamda başlangıç için ve ortamı tanıman için uygun sayılır. Güle güle kullan. Ağırlık çok önemli ayarlama yaparken ağırlıklar belinde ike batmaman önemli. Tehlikeli olur diğer şekillerde... Bu konu üzerine bi yazı yazıcam. Bunun dışında bişey yok. Şimdiden iyi dalışlar.

İlk aşamada balık vurmaya odaklanmamaya çalış. Onları tanımaya ve davranışlarını çözmeye bak...

Sevgiler...

4. dumah

dumah

Teşekkürler Onur ilgilendiğin için. Menzil olayı üstad sensin. ozaman ben 75 lik veya 90 lık arasında. fiyatlarıda göz önünde bulundurarak bi seçim yapiyim.

Birde bugun zıpkınlara bakarken bişey dikkatimi çekti. boyle 3 lü uçlar var. bazısı yan yana . bazısı 3 gen şeklinde. o şekil atışlarda balık vurma şansı daha yüksek olmuyormu veya dez avantajı nedir?. şişin yavaşlamasına sebep olabilirmi. aynı tek uçlardaki gibi. ağzında kaşıklarıda var. yani balık kaçma olasılığı pek yüksek değil galiba. düşüncelerinizi bekliyorum.

Bide onur shorty elbise 50 lira idi. indirim varmis. :) senin onerdigin avci tipi olan 195 lira gibiydi. ondan ucuza kactim :). ;)

5. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    75 likle başlamanı öneririm.
    Üçlü veya beşli uçları kesinlikle tercih etme. Onlar özel yerler için. yüzlerce zıpkıncı arkadaşım var bir tanesi bile kullanmıyor o uçlardan. Balık kaçırırsın...

6. ibrunal

ibrunal

Favori Kamış:
    zıpkın
    En İyi Avı:
    12 kg mığrı
    tercihler...

bir iki zıpkın değiştirdikten ve dalış tarzınız tam anlamıyla yerleştikten sonra zaten ne istediğinizi tam anlamış ve farkına varmış olacaksınız.eğer kaya altı avcılığı yapmayacaksanız 75 lik gayet yerinde bir seçim.ayrıca onur bey in de
    dediği gibi üçlü uçları kullanmanızı tavsiye etmem.hiç bir ek fayda getirmediği gibi bir çok balığı da kaçırmanıza neden olur.
    mutlu,başarılı ve sağlıklı dalışlar;bereketli avlar.