mamunu canlı tutmak için bir yöntem

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında lustral tarafından paylaşıldı.

1. lustral

lustral osman karatepe

Favori Kamış:
    klasik 3'lü takım
    En İyi Avı:
    sazan 7.250gr
    Merhabalar bu konuyu sayın cihangir abimin ısrarları sonucu açıyorum.Hepinizle paylaşmamı o istedi.Tekrar kendisine saygılarımı sunuyorum.
    Biliyorsunuz kuşadası organizasyonumuz vardı hazırlıklarımı yaparken mamunları nasıl canlı tutabilirim diye düşünme başladım.Onbeş gün öncesinden Foça'daki avımızda mammunların birbirlerini ezdiklerini görmüştüm yani kendi ağırlıkları bile yetiyor helede koyduğunuz kap küçükse.Bende değişik bir yöntem aramaya başladım deniz yosunu olsa daha güzel olurdu ama onu bulamayacağım için bende yeşillik kullanmaya karar verdim.Bir gün öncesinden pazardan aldığım ıspanakları hanım temizliyordu baktım bazı sararan yaprakları atıyor bende hemen bi elektirik kontağı oldu tabi:D aldım ıapanak yapraklarını kabın en altına büyükçe bi tane koydum sonra bir avuç mamun ardından bi kaç yaprak daha biraz daha mamun arada ıspanak kökleride vardı tabi herşeyi değerlendirdim.En üstüne büyük bir yaprak daha koydum ve tek kat ıslak gazete kağıdıyla kapattım Cihangir abiyle sonucu görmek için av esnasında ara sıra kontrol ettik akşam olduğunda balık olmadığı için bütün mamunlarım duruyordu ve inanırmısınız çoğu zıplıyordu bile hepinize tavsiye ederim illa ıspanak olacak diye bişey yok marul maydanoz olabilir önemli olan nemli kalmaları ve üzerlerinden ağırlığı alan bişeylerin olması yaprakların arasındaki küçük boşluklar bile yetti benim temel reis mamunlarıma.

2. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Sayın hemşehrim valla güzel bir fikir, bende mamunu canlı tutacam diye uğraşıp duruyordum, verdiğin ipucu hem kolay hemde malzemesi hemen hemen her evde bulunabilecek şeyler. Bilgi için teşekkürler.:)

3. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    bir yontemde benden bunu izmir tuzladaki tekneciler yapıyor yaz ve son bahar aylarında mamunu cok cok cıkartıyorlar kısın ise havalar soguk oldugu için mamaun cıkartamıyorlar ozaman derin dondurucuya canlı haldeyken atıyorsunuz ve mamunlar cozulunce gercekten oltaya takılıcak kıvamda oluryor ve ben bu sekilde cok av yaptım tecrubeyle sabit tavsiye ederim

4. bulent

bulent

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    levrek 2 kg
    Sağolasın valla güzel fikir

Genelde akşama kadar Mamunlar pek canlı kalmıyodu

en kısa sürede denicem

5. iskaroz

iskaroz süleyman

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lagos 5,5 kg
    Bizim uyguladığımız yöntem; geniş bir tahta kutu (birbirlerini ezmemeleri için), içine kalın odun talaşı konur üzeri de nemli bir bezle kapatılır. Canlı kalacağına garanti veririm:)

6. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Arkadaşlar, Osman'ın anlattığı yeşillik yaprağı metodunu daha önce hiç duymamıştım. Ama o gün teknede şahit oldum ki son derece verimli oldu, ve dediği gibi akşam saatinde mamunlar güneşe rağmen denizden çıktığı gibi canlı idi. Yeşillik güneşte kurumalarını da önlüyor..
    Sağolasın Osman.. Yeni bir metot öğrettin bizlere..:)

7. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    bencede güzel fikir,sağol kardeşim bize bu aklı verdiğin için işimize yarayacaktır:)

8. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    burada bi şahit daha var gerçekten akşam oldugunda hala maç yapıcak :rolleyes: durumdaydılar mamunlar baya bi şaşırmıştık o canlılıgı görünce :eek:
    ellerine saglık osmancım:) :)

9. turna

turna

Osman paylaşımın için teşekkürler.

10. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta
    Teşekkürler Osman kardeş,
    Mamun'da daha doğrusu bütün yemlerde benim anladığım ve bildiğim en önemli olan iki şey;
    -Geniş bir kapta yaygın olarak durmaları(Üstüste birbirini ezecek şekilde olmamaları)
    -Nem oranına dikkat etmek,kurutmamak,güneşten mümkün olduğu kadar sakınmak..

11. burakgum

burakgum

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Kırlangıç, 4 Kg.
    Cahillik işte

Arkadaşlar Mamun nasıl birşeydir? Nerelerde bulunur?

12. kennyg

kennyg

Favori Kamış:
    el oltası,kamış,sahte balık
    En İyi Avı:
    50 kg,benim hanım,balık burcundandır da kendisi
    Ne diyeyim?:rolleyes:

13. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Burak arkadaşım aşağıdaki linke bir göz atarsan gerek mamun,gerekse diğer balık yemleri hakkında blgi edinebilirsin ;)

http://www.balikavi.org/yemler/

14. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Bende bilmiyorum nasıl birşey bu mamun. linke baktım ama resim yok. denizdemi yaşar?balıgamı benzer?yoksa solucanamı? Hareketi balıkları çeker demiş. resmi olan yada bu işte tecrübeli olan arkadaşlardan resimli rica etsek bize yardımcı olabilirlermi? tatlısuda iş yaparmı??? Cahilliğimizi affedin lütfen. Saygılarımla.

15. [​IMG]

Daha detaylı araştırmak istersen eğer google grafiklerde upogebia diye tarattırabilirsin;)

16. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    A bi koparttınız beni ya allah'a sizi güldürsün
    Can yine yetişmiş imdada (ARAŞTIRMACI VE BİLGE ADAM)tebrikler kardeşim eline sağlık:):):)

17. noche35½

noche35½

Favori Kamış:
    Olta

MAMUN, çamur alanlarda bulunuyor, Çoğunlukla yemcilerden alınıyor, yeme kuyruktan başa veya baştan kuyruğa takılıyor, yemciden aldığınız şekilde (Talaş içinde ve canlı) buzdolabında muhafaza ediniz, teknede serin ve gölge yerlerde durmasını sağlayınız

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  18. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    abi bu mamunlar alman malı galiba:D

19. izmirli35

izmirli35

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    KIZIM ŞU ANDA 17 KİLO
    Mehmet ağbi yanlış anlamanı istemem ama kullanılan resim ya da bilgiler başka sitelerden olunca alıntı olduğunu ve kaynağını da belirtirsek daha iyi olabilir, sonra diğer siteyle de sıkıntı yaşanmasını önler.;)

20. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Bizleri bilgilendirdiniz arkadaşlar sağolun. valla bilmiyorduk öğrenmiş olduk. Teşekkürler.