Mangal yapmanın püf noktaları

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında Canazor tarafından paylaşıldı.

1.  
  2. Sevgili CAN'ın mangaldaki maharetlerini gördük...:D :D
    Mangal öncesi hazırlıklar (Sos ve Terbiyesi) ...... 10 Puan
    Mangalın Hazırlanması................................... 5 Puan (Çünkü ben yaktım)
    Etlerin Pişirilmesi.......................................... -1 Puan (Hepsini yaktı)...
    Sonuç....................................................... 4 Puan SINIFTA KALDI...:D :D

3. İyide abi tekirleri doldurdugum için puan verde en azından sınıfı geçmeme torpil yap;) :D :D

4. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    ana bütün o konuyu boşunamı okudum yaniii:D :D :D

5. Tekir ile hazırlama ve pişirmenin ne alakası var...
    Hiç birbiri ile bağdaşmıyorlar... :D :D
    Böyle durumlarda kanaat notu kullanılmaz.:D

6. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Şimdiiiiiiii:)
    Sevgili arkadaşlarım görüyorum ki hepiniz mangal konusunda deneyimlisiniz:) Zaten ben bunu bildiği için bu sitedeyim ve hiç te yabancılık çekmiyorum buraya :) Sanırım bu konuda da hepimizin bir takım deneyimleri vardır. Ama mangal konusuna gelince, şöyle bir geri durun derim ben size. Çekilin üstünüz duman olmasın, gözünüze duman kaçar ağlarsınız ;)

Hastasıyım, seviyorum. Bu kadar söyleyeyim.

1- Kömürü tutuşturmak için sadece çıra kullanırım.
    2- Bana gerekli olan sadece bir bacadır. Yellemeyi sadece etleri pişirirken ve ızgarayı üstünden aldıktan sonra yaparım.
    3- Yakar bırakırım, baca kendiliğinden yakar kömürü.
    4- Pişirilecek et - balık tavuğa gereken her türlü marineyi önceden yaparım ama kömüre bir şey karıştırmam. (Can kızma, bence meşe kömürünün kokusunu bozuyorlar)
    5- Kömürü özel yerden alırım, en makbulu beyaz kül yapan meşe odunudur.
    6- Magalda ateşin yanında külün de kullanımı önemlidir. İnce beyaz külü yavaş pişecek etler için ateşin harını örtmede kullanırım.
    7- Mangal kömürünün bir gramını bile harcamam, közlemelerim çok ünlüdür.
    8- Adana vb yaparken yağların direkt kömürün üstüne düşmemesine dikkat etmek gereklidir. (gereksiz duman ve koku) (Adanayı kendim yaparım diyorum anlayın merakımı)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Kirli tekir bardağı : Bir de bu konuya açıklık getirmem gerekiyor. Şimdi mangalı yapan bu işin zevkini bildiği için daha ateşi yakarken tekiri almıştır yanına. Dolayısıyla tekir bardağı öyle pırıl pırıl tertemiz olmaz :) Biraz etlerin yağı biraz da kömürün isi bardağı kirletmiştir azıcık. İkinci dublede bardak temizdir ama.
    Neyse, yine ahkam kesmişim lütfen kusura bakmayın

Son düzenleme: 31 Ocak 2007
  7. turna

turna

Can paylaşımın için ellerine sağlık.

8. turna

turna

Kirli tekir bardağı : Bir de bu konuya açıklık getirmem gerekiyor. Şimdi mangalı yapan bu işin zevkini bildiği için daha ateşi yakarken tekiri almıştır yanına. Dolayısıyla tekir bardağı öyle pırıl pırıl tertemiz olmaz :) Biraz etlerin yağı biraz da kömürün isi bardağı kirletmiştir azıcık. İkinci dublede bardak temizdir ama.

Kesinlikle doğru

9. TuRKLoRD

TuRKLoRD Polat

Favori Makine:
    Banax sx 5000
    Bir mangal canavarı olarak benim yöntemimi anlatayım size...

Hiç bir zaman mangala fazlaca kömür atmam.çünkü ne kadar kömür okadar zehirdir.etleri mangalın üstüne ateş sönmeye başlamışken atarım.hiç bir zaman alevli bir mangala et atılmaz.hem et yanar daha dogrusu dışı yanar içi çig kalır.bu hem lezzetsizdir hemde çig ette çesitli bakteriler olur.her zaman ızgarayı kömürün üstünde iyice yakarım.bi önce pişirmeden kalan yağlar ateşte erir ve tabiki mikroplarda :).etleri atmadan önce ızgaranın tellerini kuyruk yağıyla veya tavuk derisinle iyice silerim.bu etin yapışmasını önler.en ama en önemlisine sıra gelince rakımı kesinlikle ama kesinlikle buzsuz içemem :)...sanırım en önemli nokta bu :D

Saygılar...

10. zodi

zodi

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    1.2 kg çipura. Kilo olarak ta 3 kişi 15 kg istavrit (tekneden)
    Polat sana bir tavsiye, kömürün harlı yanması etin iyi pişmemesine sebep olmaz. Ateşin üzerine biraz beyaz kül eklemen etleri daha kıvamında pişirecek, ateşi de söndürmeyecektir :)

11. iskaroz

iskaroz süleyman

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lagos 5,5 kg
    paylaşım için teşekkürler!