Melanur, melanurya, minanır - Oblada melanura

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  MELANURYA, MELANUR, MİNANIR

  Familyası : Sparidae
  Bilinen adı : Oblada melanura
  Boy, uzunluk : 20-30 cm
  Yumurtlama Dönemi: nisan, mayıs, haziran, temmuz, ağustos, eylül.

  [​IMG]

  Vücut yanlardan hafifçe basıktır. Yan çizgide 68-72 pul bulunur. Ağız küçüktür, kuyruk yüzgecinin sağ kısmının her iki tarafında koyu siyah bir leke bulunur. vücudun üzerinde boyuna 7-8 tane siyah bant vardır. Vücudun üst tarafı siyah, alt tarafı gümüşidir.

  kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.
   
  Son düzenleme: 27 Temmuz 2010
 2. eyeofnight

  eyeofnight Nihat Furkan

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  233
  Şehir:
  Ankara
  En İyi Avı:
  Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
  Milanür- Eşşek milanürü, hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum yardım lütfen....?

  :confused: benim bu balık hakkında bi kaç bildiğim var öncelikle onları sizle paylaşacağım.. genellikle akdeniz de bulunur bizim avlamamız tekne ile yaklaşık kıyıdan 200 m açıklarda oluyor. benim tekniğim 7-8 no iğne ile , iğne sayısı size kalan bir olta hazırlamak(ben 3 iğneli kullanıyorum) oltanın ucuna koyduğum tavuk göğsüne çok rağbet ediyorlar. bazen kurtla da yakalıyorum ama fazla olmuyor favorim tavuk göğsü hem maliyeti az oluyor hemde oltanın ucundan almasına fırsat kalmadan yakalanıyor...


  Sizinde bu balık hakkında bilginiz varsa paylaşımlarınızı bekliyorum:confused:
   
  Son düzenleme: 13 Şubat 2007
 3. noche35½

  noche35½

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  169
  Şehir:
  Karşıyaka/İZMİR
  Favori Kamış:
  Olta
  Biz melanurya yı tekneyle pipete 7-8 numara iğne takarak sırtı çekerek yakalıyoruz...
   
 4. eyeofnight

  eyeofnight Nihat Furkan

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  233
  Şehir:
  Ankara
  En İyi Avı:
  Sudak 3.5 kilo civarı. Turna 52 cm
  bi şey daha var

  normalde balığın türünün adı milanür. eşşek milanürü ise daha iri olan türe deniyor balıklar aynı boy farkı sadece:D
   
 5. ozkan01

  ozkan01 Nurettin

  Mesajlar:
  185
  Şehir:
  ADANA
  Favori Kamış:
  DAM
  Favori Makine:
  shimano catana
  En İyi Avı:
  levrek 1.5 civarı
  bu balık avcı bir balık olup parlak hareket eden herşeye saldırır.tekne arkası parlak kaşıkla çok yakaladığım oldu.ayrıca 3 iğneli dip oltamı arasıra hareket ettirdiğim zaman oltaya daha çok atlıyor.favori yemi karides bence.
   
 6. 56561

  56561 Yücel

  Yaş:
  48
  Mesajlar:
  2.535
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
  Favori Makine:
  Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
  En İyi Avı:
  10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
  ben kağıt peçeteyle bile yakaladım, hatta sigara izmaritiyle ama dipten değil suüstünden, favorim ekmek ve mantarlı suütü kıbrısı kefal için kullanılanlardan, ekmekle biraz yemleyince hepsi su üstüne çıkıyor sonrada takımınızı sallıyosunuz aralarına, 1 atışta 3 tane bile çekiliyo
   
 7. erdem271

  erdem271 Erdem

  Mesajlar:
  101
  Şehir:
  İstanbul
  resimler görünmüyor..
   
 8. hakim82

  hakim82 Hakan ÖZTÜRK

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  Erzurum
  En İyi Avı:
  zargana-melanur-sokan
  Melanur avcılığı oldukça zor fakat bir o kadar zevklidir.Aslında zor olan şey doğru deniz,hava,yer ve tekniği aynı anda kullanabilmektir.Öncelikle hazırlayacağımız takım ve yemlerden bahsedelim.
  Melanur avında kullanacağımız misina kaliteli ve çekeri yüksak olmalıdır.Kullanılan misina 0,18mm-0,20mm den fazla fazla olmamalıdır.Takım olarak 2 köstekli köstek uzunlukları 1 karış civarında olan kurşunsuz takım kullanıyoruz.İki adet mustad 5 yada 6 yada 7 çapraz iğne kullanabiliriz.Kurşun bağlamıyoruz çünüi oltayı atınca yemlerimizin yavaşça sanki kopan yem parçası gibi su içinde aşağı doğru serbest düşmesini istiyoruz.Aksi takdirde nazlı melanurumuz ürkebilir.Sadece dalganın şiddetli olduğu rüzgarlı havalarda çok küçük bir parça kurşun bağlanabilir.Kullanacagımız kamış(göl kamışı) deniz ve yer durumuna bağlı olarak mümkünse 3-4 metre bazen 5 metre çok istisna hallerde 7 metre olabilir.Ama iyi ve tekniğe uygun bir av 3-4 metrelik kamışlarla olur.Melanur beyaz renge duyarlıdır.Kullanacağımız yemler beyaz renge zaten haiz karides,tavuk göğsü,hamur,olabilir fakat en iyisi karıdestir.Melanur çok ürkek bir balıktır bu esas bilgimiz olmalıdır.Tekniğimizi bu balığı aldatma üzerine inşa edeceğiz.Öncelikle melanurun yaşadığı avlağımızı tespit etmeliyiz.Melanur kumluk yerlerde yaşamaz.Kayalık yerlerde kumla kayanın birleştiği yerlerde olur.Su ile ıslatılmış ekmek parçalarını denize atarsak ekmek kıyıdan açılınca melenur varsa ekmeğe vurur ve avlağımızı tespit etmiş oluruz.Bulunduğumuz kıyının hemen bitminde ya derin deniz başlamalı yada deniz içinde 4-5 adım gittkten sonra salladığımız oltamız derin suya ulaşmalıdır.Derinden kasıt oltamızı atınca kaya levhası veya taraça üzerinde yemlerimiz kalmamalı derine doğru düşebilmelidir.Arkamızda kayalık bir sutre olursa gizlenmemiz daha kolaylaşır ve daha rahat hareket ederiz.
  Sıra melanuru kıyıya toplamaya geldi.Balığı kıyıya çekebilmek için ekmek kullanacağız.Bir kova ekmeği yine bir kova dolusu suyun içine atıyoruz.Ekmek su içinde şişince iki elimizle yada bir bezin içinde sıkıp suyunu boşalttığımız ekmeği iyice ezip kovamıza dolduruyoruz.Yalnız dikkat ekmek kabuğu tamamen ezilmelidir iri parçalı ekmek kabuğu kalmamalıdır.Örnek osun diye söylersek serçe parmağımızın tırnağı büyüklüğündeki ekmek kabuğu bile fazlasıyla büyüktür.Ustalar ekmeğin akşamdan hazırlanıp dip firizde dondurulduktan sonra çözdürülüp kullanıldığı takdirde ekmeğin granül halini aldığını ve çok iyi sonuç verdiğini söylerler.Bütün tekniği doğru uygulayıp üç beş taneden fazla balık tutamayan çok avcı gördüm.Çünki yemleme ekmeğini çok iri hazırlamışlardı.Ekmek kabukları iri olursa denize attığımızda kıyıdan çok çabuk açılır.E bu durumda balık niye kıyıya yanaşsın.Açıktaki ekmeği yer yaklaşmaz.Yemleme yapıldıkça balıklar önce uzaktan sonra yakından vurmaya başlarlar ve 3-4 metrelik kamış menziline yanaşırlar.
  Diğer bir hayati konuya geçiyoruz deniz ve mevsim.Melanur yazın küçük olur avlama yasağı olduğu dönemde avlamamalıyız.Yazın avlanan melanurlar kışın avlananlar yanında çok küçük durur.Mevsimi anlattık sıra deniz durumunda.Melanur sakin sütliman denizlerde avlanmaz.Deniz fırtın lı olmamalı ama dalgalı ve kıyıda köpük bırakacak kadar hareketli olmalıdır.Köpüğün ne işe yaradığını birazdan anlatacağım.Dalga yönü çok önemlidir .Dalga kıyıya döğru sağa sola eğimliyse ve ekmeği atınca tam bizim karşımız yerine sağa sola götürüyorsa balığı toplayamayız.Denize atılan ekmek karşı istikamette deniz içine doğru çekilmelidirki balık kııya doğru yanaştığı ölçüde bize yanaşsın.Ekmek parçaları daha doğrusu ıslak,ezilmiş,granül ekmek sağa sola doğru açılırsa balık çapraz uzağa toplanırki buda istediğimiz sonuç değildir.Denizin ekmeği ne tarafa doğru çektiğini anlamak için lokma büyüklüğnde bir kaç parça ekemeği denize atıp izleriz .
  Yemlemeyi az az sürekli yapmalıyız ve attığımız miktar yemek kaşığı kadar olamalı.En güzeli yemek kaşığıyla atmaktıri.Kaşıkla granül ekmegimiz kıyıdan en fazla yarım metre içeri atılmalıdır.Zaten dalgalar onu içeri doğru çeker.
  Gelelim köpüğün ne işe yaradığına.Köpüksüz sularda bir tane melanur yakalarsanız diğer melanurlar yakalanan balığı görünce hemen uzaklaşırlar ve yarım saat gelmezler.Kıyıyada yanaşmazlar.Biz yemleye yemleye balığı köpüğün içine sokacağız .Balıklar yavaş yavaş köpüklü suya yaklaştıktan sonra tam dalganın en çok köpük yaptığı anda kamışımızı denize atacağız ve balıklar köpük yüzünden yakalanan balığı farkedemediklerinden sürekli deniz köpük yaptıkça balık tutacağız.Tabi yemleme sürekli yapılmalıdır.Yem kesilirse balıklar uazaklaşır.Bir husus daha olta kesinlikle dik olarak sallanmayacak yandan yatay olarak atılacak.Kamışın burnunu gören melenurlar anında açılır.Şimdi diyeceksiniz üç tane balık için bu eziyete değermi.Bir kere üç balık değil tekniği bilen usta melanurcuların 70-80 parça yakaladığını bizzat gördüm.Ben 10-15 parçadan fazla prensip gereği avlamam.Oltayı attıktan birkaç saniye sonra melanur anında vurur ve zokayı alır.Melanur vurmazda biz beklemeye devam edersek sarpa(çitaride diyorlar galiba) vurur oda omazsa olta dibe inerse karagöz gibi dip balıkları vurur.Melanur kıyıdaysa hiç birine bırakmaz anında kapar.Tekrar ediyorum köpük oldupu anda kamışı sallayacağız .Dalga periyoduna göre iyi köpük yapan dalga ne zaman kıyıya ulaşırsa o zaman kamışı denize sallayabiliriz.
  Melanur avlarken yanımızda avlananlar bizden 20-25 metre uazkta kamış atmalılar aynı yerde iki melanurcu olmaz.Zira yanlış yapılan bir hamle balığı açığa kaçırır.
  Ben bu yöntemi kıbrıslı ustalardan öğrendim.Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.Yalnız unutmamalıdırki ne kadar çok denerseniz o kadar tecrübeniz artar.Meşakkatli ,sabır isteyen ama bir o kadar güzel bir avcılıktır melanur avcılığı.Yılmadan deneyin bir iki defada melanurcu olunmaz.Forumlarda çok çeşitli yöntemlerden bahsediyorlar.Fakat mücadele insan zekası ve bol avın beraber olduğu yöntem budur.
  Köpüğünüz bol osun….
   
 9. John Dory

  John Dory Emre

  Mesajlar:
  632
  Şehir:
  istanbul - bodrum
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
  Bu balığı gündüz kandırması ne kadar zor ise, gece de bir o kadar kolay. Gündüz kullanılan yöntemleri okuyorum, başarılı olabilir ancak gece bu kadar kolay yakalanan bir balığı gündüz yakalamak için bu kadar uğraşmak bana anlamsız geldi. Benim yöntemim iskele diplerinden havanın kararmasını takiben ve günün ağarmasından önceki 2 saat içinde şeytan oltasıyla avlanmak. Yem olarak da hemen hemen istediğiniz yemi kullanabilirsiniz. Benim önerim sardalya veya mamun olacaktır. Ekmek içiyle de yakalanabilir belki bilmiyorum.
   
 10. hakim82

  hakim82 Hakan ÖZTÜRK

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  Erzurum
  En İyi Avı:
  zargana-melanur-sokan
  Değerli Balıkçı dostum,
  Sen istisna olan bir avlakta bu avı yapmaktasın.Mekan değiştirirsen bu avı yapma şansın azalır.Her yerde iskele bulunmaz bulunsada melanur olmaz.Bu anlattığım tekniği istisnasız tüm akdenizde kullanabilirsin.Doğrusunu istersen benim avlandığım bölgelerde gece melanur avlandığını görmedim.Ama anlattığın teknik benim için yeni bir öğrenim oldu.İlk fırsatta deneyeceğim.Anlattığım tekniğin faydasını farklı mekanlarda avlandığında göreceksin diye düşünüyorum.
  Saygılarımla...
   
 11. John Dory

  John Dory Emre

  Mesajlar:
  632
  Şehir:
  istanbul - bodrum
  En İyi Avı:
  Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
  Tekniğiniz kesinlikle çok özgün ve profesyonel bir teknik. Açıkçası ben bu balığın hava karanlıkken çok kolay avlanabildiğini görünce bu kadar uğraş vermeye değmez diye düşünmüştüm. Balığın huyunun değişebileceğini hesaba katmamıştım. Kullandığınız teknik sadece melanur değil bir çok farklı balık için de kullanılabilir. Uygun şartlar oluşursa ben de bir gün denerim.
   
 12. nicholai hel

  nicholai hel Aykut

  Mesajlar:
  1.170
  Şehir:
  Antalya
  Güzel paylaşımlar olmuş. Hakan Bey'in tekniğini ilgiyle okudum.

  Melanur, paylaşımlarda bulunulduğu gibi farklı yöntemlerle avlanılabilir. Bunlardan benim tecrübe ettiğim ve geçmişte sıklıkla uyguladığım 3 ana yöntem vardır. Bunları sayarsak dip takımıyla yemli avcılığı, uygun boyda parlak sırtıyla düşük süratte sırtı çekilerek yapılan avı ve kıbrıs sarmasıyla yüzey avı.

  Önemli olan birkaç nokta vardır. Birincisi doğru merayı bulmak. Melanur sıklıkla etrafı kumluklarla çevrili kırmalıklarda, parça kayalıklarda bulunur ve sürü halinde gezer. Sürekli gezmelerine rağmen bulundukları mera geniş kumluklarla çevrili ve balıkları besleyebilecek, koruyacak kadar büyük, yeterli bir yerse genelde bu bölgeyi terketmezler. Sırtı avı bu nedenle biraz tecrübe ve yer bilgisi ister. Dipte uygun kayalıkların bulunduğu, nispeten sığ bölgelerde gezmeniz gerekir. Kumluk ve çakıllık alanlarda sırtıyla melanur alma şansınız yok denecek kadar az olacaktır.

  Doğru merayı buldunuz ve dip takımıyla avlanıyorsunuz. Bahsedildiği gibi hamurlaştırılmış ekmekten tavuğa, karidese kadar çeşitli yemlere gelebilir. Nispeten ufak iğneli hafif takımlar kullanmak faydalı olur. Ayrıca avlağınız derin değil de 10 metre ve daha azsa oldukça sessiz ve sakin olmak, tekneyi oynatacak hareketlerden kaçınmak, ayağa kalkarak kendinizi göstermemek gerekir. Melanur ürkek bir balıktır. Korkarsa sürü halinde uzaklaşır. Öyle ki yüksek sesle av partnerinizle konuşmanız bile balığı işkillendirebilir. Bunun için dikkatli davranılmalı ve ara ara yemleme yaparak balık altta tutulmalıdır.

  Uygun bir avlakta kıyıdan dip takımı ya da kıbrıs oltasıyla avlanıyorsanız yine bunlara dikkat etmeli, kıyıda fazla hareketten kaçınmalı, balığı avlakta tutmak ya da sarma oltada yüzeye çıkarmak için ara ara yemlemelisiniz. Melanur için yapılacak sarmanın kefal sarmasından önemli bir farkı yoktur. Ekmeğin yüzeyden en az bir karış altta durmasında, fayda vardır.

  Zıpkın avcılığı balığın bu ürkek yapısından dolayı kolay değildir. Zaten fikrimi sorarsanız melanur, diğer türler dururken zıpkın avcılığında tercih edilecek bir balık değildir. Klasik yöntemlerle ya da kule dalışıyla melanur vurmayı unutun, ancak şans olacaktır. Bir ihtimal agaşon denenebilir. Fakat dediğim gibi zaman harcamaya değecek bir balık değildir. Aynı meralarda bulunan karagöz, sargoz, sokar, ıskaroz, eğer varsa mırmır çok daha tercih edilecek türlerdir.

  [​IMG]  Herkese rastgele.