Mendireklerde Avcılık

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Turkish tarafından paylaşıldı.

1. Turkish

Turkish Murat Çulcu

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın
    En İyi Avı:
    Akya
    Değerli forum sakinleri,

Bulundugum sirketin limaninda 1500 metre uzunlugunda bir mendirek var.
    Normalde buraya pek fazla insan giremiyor ve denizden de sirket gemileri haric hicbir deniz aracini yaklastirmiyorlar.Benim girme yetkim var,cok defa buyuk kefallerin suyun uzerindeki sicrayislarina tanidik oldum ve avci balik acisindan
    ideal bir yer oldugunu dusunuyorum,Yaz aylarinda snorkel ile daldigimda buyuk ve bol cesitte balik goruyorum.
    Aranizda Mendirekten avlanma yontemleriyle ilgili beni aydinlatacak fikir sahibi
    arkadaslar oldugunu dusunerek bu topic'i actim.Onerilerinizi bekliyor,saygilarimi sunuyorum.

Murat CULCU

2. İlk Önce Aramıza Hoşgeldiniz...:)

İmza ayarlarınızı buradan yapabilirsiniz...

Daha sonra arkadaşlarımız yardımcı olacaktır...

3. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Mendirekler ve limanlar balıklar için barınma yumurtlama ve yemlenme açısından çok uygun yerlerdir .
    İlk bakışta çok şanslı olduğunuzu söylemekle birlikte, yapacağınız imza ayarlamasından sonra sorunuza daha net yanıt bulacağınızı belirtmek isterim.

4. Turkish

Turkish Murat Çulcu

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın
    En İyi Avı:
    Akya
    Eyvallah sef hos bulduk,umarim imzam duzelmistir.Selamlar

5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Murat bey hoşgeldiniz.
    Yaşıonızıda imzanına eklermisiniz bu daha gerekli karşılıklı konuşmada seçilecek kelimeler açısından ;)

6. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)
    murat bey hoşgeldiniz... sizde havacılık ailesindensiniz sanırım :)

7. AYDINDH

AYDINDH Aydın

Murat aramıza hoşgeldin. Keyifli paylaşımlar ve avlar dilerim. Rastgele
    (Bu arada, tanışma bölümünde bir konu açıp, kendini tanıttığın zaman, sorularına daha çok yanıt bulabilirsin.)

Son düzenleme: 18 Ocak 2007
  8. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sizde mi
    başka havacı varmı

9. Dicentrarhus Labrax

Dicentrarhus Labrax

Favori Kamış:
    zıpkın vardı beceremedim oltayla idare ediyorum...
    En İyi Avı:
    Tek kelimeyle LEVREK 1 kğ yeter bana :)

malesef bende :( ama koptum sayılır saolsun THY ve TARKİM havacılık yuzunden! baska kac kişi var ki?

10. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    konuyu dağıtmadan özelden yazışalım.

11. hatayi33

hatayi33 Nebi Şahin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Kofana 1,5 Kg.
    Aramıza hoşgeldiniz.Keyifli paylaşımlar dilerim. Sorunuza gelince; genellikle tek iğneli ve kıstırma kurşunlu oltalarla teke (karides) veya yaprak sardalya ile balık avcılığı yapılabilir ancak gece yapılırsa daha verimli olabilir. Rastgele.

12. Turkish

Turkish Murat Çulcu

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın
    En İyi Avı:
    Akya
    Nebi hocam mutlaka tavsiyelerinizi goz onunde bulunduracagim.
    Yarin sabah durum ne olacak hep birlikte gorecegiz. Fotograf ceker forum sayfasina eklemeye calisirim.
    Alper hocam evet fena halde havacilik tutkum var.CPL+ME+IR lisanslara sahibim.Haricen Yamac parasutum ve model ucagimla bazen oldukca keyifli vakit geciriyorum.

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  13. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    aramıza hoşgeldiniz...

14. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Aramıza hoşgeldiniz. Öncelikle muhteşem bir avlanma yerine sahip olduğunuzu belirteyim. Askeri bölgeler ve böyle yerlerde balık daha da çok ve iri oluyor. Ben şu ya da bu takım demeden önce bir konuyu belirtmek istiyorum. Mendireğin denizden yüksekliğini bilmiyorum. Balığı yakalamadan önce denizden nasıl çıkarırım sorusuna bir cevap bulmalısınız. Mendirek yüksekse ve yakaladığınız balık iri bir balıksa havaya kaldırdığınız anda misinanızın kopma, balığın kurtulma riski herzaman vardır. Mendirek yüksekse öncelikle bir kepçe edinmelisiniz. (Bu arada bende edinmeliyim hala bir kepçem yok benim de:eek:)

Ondan sonrasında klasik takımlarla avlanarak devam edebilirsiniz. Daha önce balık avladıysanız öyle devam edin. Canlı balıklarla bırakma yapın ne biliyim şamandıralı takımlarla avlanın. Dip oltası atın. At-çek yapın. Bu yöntemlerle ilgili tüm bilgileri kısa bir arama yaptığınız takdirde forumda rahatlıkla bulabilirsiniz. Nasıl olsa 1.5 km mendirek ve neredeyse sizden başka kimse yok. İnanın bana yerinizde olmak isteyecek çok insan var burada.

Boş şanslar. Eminim sizden çok güzel balık raporları gelecek....

15. hunter33

hunter33 mustafa

Favori Kamış:
    olta kamış-nadıren zıpgın
    En İyi Avı:
    palamut-lüfer-eşkına 3,250.kg.istanbul,dan balık organızasyonları ıcın haberleselım
    .

merhaba...
    hos geldınız ıyı paylasımlar.

16. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    hoşgeldiniz
    bizi de mendireğe çağırmayacaksa birşey söylemeyin arkadaşlar :) :) :)

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Murat Bey; Öncelikle hoş geldiniz.
    Anladığım kadarıyla Adana yani Akdeniz sularından bahsediyorsunuz. Sorunuza Mehmet Pekmezci kardeşim yeterli seviyede bir cevap vermiş aslında. Fakat ben bazı detaylara inmek istiyorum.
    Muhtemelen o gezinen kefallerden başka dipte Akdeniz'in işe yarayan yaramayan her tür balığı da mendirek ve çevresinde bulunuyordur.

Bu tür alanlarda bana sorsanız şeytan oltasından başkasını kullanmam. Nedir bu şeytan oltası derseniz, Akdeniz'i düşünerek; 0.25 mm kaliteli bir makara misina, ucuna 4-6 no siyah sinek kanca ve toplamı 1 gramı bulmayan boncuk kıstırma kurşunlardan oluşan basit bir takım...
    Yani sadece ince bir misina, ucunda tek bir kanca ve gerekli duylursa (akıntı ve rüzgar) ilave edilen az miktarda kurşundan oluşur.

Burasının iyi levrek ve çupra yapacağını dipten yine mırmır gibi kaliteli balıklar alabileceğinizi düşünüyorum.

Levrek için canlı yılarya veya kayabalığı takılı baş parmak ucu boyutlarında bir kanca, 0.35 beden misinası, 20 -30 gramlık tesbih biçiminde ortası delik bir kurşun ve kaliteli bir fırdöndüden oluşan "gezer kurşunlu dip takımı" gayet uygundur. Buna boru kurdu mamun ve madya takarak eğer işe yaramaz balıklardan kurtarabilirseniz çupra ve mırmır da alabilirsiniz.

Çupra ve mırmır için diğer takım üç köstekli dip oltasıdır, kamış makine takımı kullanarak atabileceğiniz 50 gram kurşunlu böyle bir takıma; sardalya, boru kurdu, teke, mamun ve madya takarak başka türler de dahil pek çok balığı avlayabilirsiniz. Takımda misina kalınlığı 0.35-0.40 mm, kancalar işaret parmağı ucu boyutlarında olabilir.

Son düzenleme: 19 Ocak 2007
  18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kefaller suyun üzerinde sıçrıyormuş.. Kefal suyun üzerine yakın gezer, ekmek filan bulur yer ama sıçramaz..

Taa ki alttan bir şeyler "Sizi yiyeceğim.." diyene kadar.. Bence bu sıçramalar, bilhassa resmen su üzerinde yürür gibi oluyorsa, altta enteresan balıkların varlığına işaret olabilir.. Rapala ve bırakma denemek faydalı olur.. Sinarit, akya vs. çıkarsa sürpriz olmaz..

19. Turkish

Turkish Murat Çulcu

Favori Kamış:
    Olta+Zıpkın
    En İyi Avı:
    Akya
    Degerli Ustadlar oncelikle hosbulduk,

Sayin Murat Celikkaya ve diger arkadaslarim,

Bu tarafa yolu dusen arkadaslar tabi ki yanima gelebilirler,teklife gerek yok.Ben burada lojmanda kaliyorum,2 oda bir salon sigacak sayida misafir'e her zaman kapim aciktir ve her zaman beklerim.Bekar oldugum icin misafir agirlayabilirim.
    Samsun'dan bir pilot arkadasim var,o da baliga pek hevesli,adi Murat UST
    Sayin Mehmet Pekmezci Mendirek sadece dalga kiran amacli kullaniliyor yani fazla yuksek degil ve su seviyesine kadar inen yigma kayalar var.Fakat yinede dediginiz gibi kepce kullanmak sart.Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.
    Burada kayalarin arasindaki dehlizlerde sarkitma usulu cok sayida irili ufakli Lagos tutmustum.Bir de cok miktarda cinekop var.Deli gibi olta suya duser dusmez basliyorlar.300-400 gramlik cipuralar icin de set ettigim bir yer var.
    Kefalleri ucarken gorunce akya,intiyes,kofana gibi baliklarin kovaladigini dusundum.Simdi esas hedefim bu tur baliklar.Daha once hic yakalamadim.
    Yakup Bey,verdiginiz bilgiler cok guzel,umarim yarin ciddi bir dip akintisi veya ruzgar olmazsa guzel bir av olacak.Sabaha karsi saat 04:00 gibi gidecegim.

Donuste ilk isim resimleri aktarmak olacaktir.

Sevgi ve saygilarimla.

20. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Abi benim gördüğüm 2 tür su üstü hal, mevcut;
    1- Yalnız kafasını suyun sütünde tutan ve bu şekilde duran veya gezen kefal.
    2- Sabah ve akşam saatleri suyun yaklaşık yarım metre üzeri mesafesine kadar sıçrayan ve geri dalan kefal.
    Bunların anklamları hakkında bişeyler söyleyebilirmiyiz ?