Mendireklerde zıpkınla balık avı teknikleri...

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

 1. Onur GÜNER

  Onur GÜNER

  Mesajlar:
  280
  Şehir:
  Akdeniz'den
  Favori Kamış:
  malzeme
  Mendirek, liman içlerini yada özel alanları dalga,rüzgar gibi doğal faaliyetlerden korumak amacı ile büyük taşların denize insanlar tarafından dökülmesi ile oluşturulmuş dalgakıranlardır. Taşların kütlesi ve şekli mendireğin konumuna , açık deniz ile olan bağına ve mendireğin uzunluğuna göre çeşitli şekillerde olabilir. Taşlar genel olarak küp şeklindedir.

  Mendireklerde derinlik genel olarak liman ile birleştiği yerlerde ki biz buna mendireğin burnu deriz, daha fazladır. Akdeniz ve Ege denizi için bu derinlik 8 -10 m ile 15 – 20 m civarındadır. Kara ile bağlantısı olan yere doğru derinlik azalır ve nihayetinde kıyıyı yakalar.

  Kısacası mendirekler insan eli yapılmış, liman içlerindeki yapıları ve tekneleri korumak amacı ile yapılmış yapay resiflerdir.

  Zıpkın ile balık avı düşünüldüğünde bir çok avcının pek de dikkatini çekmez. Birkaç deneme yapan biri mendirekte balık olmadığını düşünebilir fakat mendirekler belirli dönemlerde çok sürpriz avlar yapılabilecek mekanlardır. Dökme taştan bahsettik. Bir mendireğin kalitesi aynen bir şarap gibi yıllar geçtikçe artmaktadır. Taşlar üzerinde üreyen midye, yosun gibi canlılar bir çok balığa besin olduğu gibi, yavru balıklar içinde yuva görevi üstlenir. Bu şekilde uzun süre suyun altında kalan taşlar bir çok yaşam formuna bürünür ve doğal taşlara dönüşmeye başlar.

  Mendirekler avlanırken bir çok noktaya dikkat etmemiz gerekli. Bunların en başında güvenlik gelmektedir. Yoğun tekne trafiği olan meralarda kıyıya yakın olmalı ve şamandıra kullanmak güvenlik açısından işimize yarayacaktır. Özellikle mendirek burunlarına fazla yaklaşmamız gerekli. Buralarda trafik çok daha yoğun olacaktır. Mendirekler olta balıkçılığının da fazlasıyla yapıldığı bölgeler olduğu için suyun altında bol miktarda misina ve iğneye rastlamanız olası. Mendirek içlerinin dalışa yasak olduğunu buradan belirtiyim.

  Mendirekte yapılacak avlar için orayı ziyaret eden balıkların cinsine göre, mendireğin derinliğine göre ve sudaki görüşe göre farklı malzemeler kullanmalıyız. Mendirekler çok güzel havalarda bile bulanık olabilir. Çünkü taşların bittiği nokta büyük ihtimalle kumluk olacağı için en küçük hava hareketlerinde dahi görüşü bozmaya yeter. Bu bakımdan farklı boy tüfeklere ihtiyacımız olacaktır. Ama genel anlamda hafif puslu bir mendirek için 90 veya 100 cm lik bir tüfek işimizi görür. Hafif ve yumuşak palalı bir palet. Siyah veya kamuflaj desenli bir elbise takımı tamamlar. Dışı çıplak olan elbiseler kıyıya yakın yapılan dalışlarda çok zarar göreceği için jarse elbise öneririm Sığ sularda dahi av yapılacağı için gerektiği zaman sırt ve bilet ağırlığı kullanılabilir.

  Yapılacak av için mendireğe girilecek nokta önemlidir. Mendireğin kıyı ile buluştuğu noktadan itibaren,mendireği solunuza alarak taşlara paralel olarak ilerlemeye başlatın. Sessizlik çok önemli. Uyguladığımız teknik genel olarak pusu (bekleme) tekniği olacağı için nefes tutma süresini önemli. Taşların yavaş yavaş aşağılara doğru döküldüğü yerlerde siper alarak yapılan beklemelerde sürpriz avlar önümüze çıkabilir. Mendirekler de bulunan büyük kaya kütleleri arasında taş altı avı yapma şansınız büyük gibi görünse de taş altı avı için pek de uygun yerler değildir. Birbiri ile bağlantısı olan kütleler arasında balıkların kaçmak için birden fazla seçeneği bulunur. İri bir balık vurduğunuzu varsaysanız bile birbirine bağlantılı taşlar arasında çabucak kaybolma ihtimali yüksektir. Pusu tekniği her mendirekte iş yapar.

  Mendireklerdeki balık yoğunluğu ve türleri bölgeye, mevsime, havanın durumuna, suyun sıcaklığına, mendirekteki trafiğin ve insan faaliyetlerinin durumuna göre değişir. Genel olarak mendirek burnuna yaklaştıkça derinliğin de artmasıyla balık yoğunluğu ve çeşitliliği artar. Balıkçıların temizlediği ağalar, suya atılan ölü balıklar gibi organik atıklar bir çok balığa besin sağlar.
  Suya ilk girdiğinizde sizi karşılayan kefaller bir çok avcı balığın mönüsünü süsler. İlgilenmemenizi öneririm. Büyük bir kefal sürüsün önümden geçip gittiğinde, kefallerin arkasında çok iri levreklerin ve kofanaların takip ettiğini bir çok kez yaşadım. Mendirek taşarlının birçok balığa yuva olduğundan bahsettik. Nerdeyse vurulamayacak balık türü yoktur. Derinliğin artığı bölgelerde akya, sinarit, minekop, torik, ceylan gibi türler avlayacak küçük balık peşinde cesurca kıyıya sokulurlar. Levrekler ise mendireklerin daimi misafiridir. Kefal ve diğer balık yavrularının fazlasıyla bulunması bu balığı buraya çeker. Mendirekte avı son derece kolaydır. Yapı itibari ile levrek meraklı ve cesur tavırlar sergileyen bir balık. Mendirekte iki tip avı çok verimlidir. İlk teknikte mendireğe açıktan yaklaşın. Sessiz bir şekilde açıktan kıyıya doğru , hatta taşların yapısına göre tüfeğiniz hafif yukarı bakar şekilde kıyıya bakar durumda beklemeler yaparak mendireği tarayın. Eğer levrek varsa hiç tereddütsüz gelecektir. Diğer bir teknik ise bu tekniğin tam tersidir ve büyük bireylerin rastlama ihtimali çok daha yüksektir. Taşların bittiği noktaya kadar inin. Sırtınız karaya dönük olacaktır. Tüfeğiniz açığa bakar şekilde beklemeye başlayın. O noktalarda suyun bulanıklığı kuma yakınlığı ile doğru orantılı olarak daha fazla olacaktır. İşte bu levreğin sevdiği bir ortam. Tüfeğiniz açığa bakar şekilde bekliyoruz. Levrek büyüklüğüne göre ki büyükse tek veya ikili gelecektir, açık sudan veya yan taraflardan çok yakın ve meraklı şekilde menzile girer. Net bir atışla balığı alabiliriz. Bu şekilde akya, sinarit, minekop, iri sargoz veya ceylan gibi gezici balıklarla karşılaşma ihtimalimiz de çok yüksektir.

  [​IMG]

  Onur GÜNER
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Aralık 2007
 2. synax123

  synax123

  Mesajlar:
  99
  kardeşim döktürmüşsün yine gecenin bu saatinde :) paylaştığın bilgiler için çok teşekkürler.ama senden kıyıda çok derin olmayan yerde avlanmak isteyeceklere dair tavsiyelerde bekliyoruz hemde dört gözle :) hiç nefessiz ve balıksız kalmaman dileklerimle...
   
 3. arm59

  arm59

  Mesajlar:
  304
  Şehir:
  Tekirdağ/Antalya
  Favori Kamış:
  Olta:Dam,daiwa,banax
  En İyi Avı:
  Sazan 4,5 kg.(1994)
  Onur kardeşim mendireklerde dalarken dikkatli olmanı tavsiye ederim benim gibi amatör olta avcısına denk gelirsen hemen oradan uzaklaş çünkü orada ne kadar balık varsa zıpkıncılar kaçırıyor bizim orada mendirek,liman,balıkçı barınağında dalan kişilere çok kızarlar.
   
 4. MGB

  MGB GOKHAN

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  986
  Şehir:
  AYT - DUBAI
  Favori Kamış:
  Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
  En İyi Avı:
  Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
  Onur bence çok faydalı bilgiler bunlar. Ellerine sağlık.
  Hem zıpkın avcılığı için hem de bizim gibi oltacılar için faydalı olacağına inanıyorum. Süpriz avların yapılabileceği yerler bence.

  Her çıkmamızda tekne ile mendirek diplerinden sırtı çekerek çıkarız lakin henüz kandırabildiğimiz bir balık olmadı... :D
   
 5. hakanozden

  hakanozden hakan

  Mesajlar:
  1.280
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
  Favori Makine:
  banax sx3000
  En İyi Avı:
  3,5 kg kalkan
  onur saol verdiğin bilgiler için senin bu anlatımların beni gitgide zıpkına daha da çok yaklaştırıyor gerek giysi gerek zıpkın konusunda senden bilgi almak isterim :D
  ulaş onura söylüyorum sende dinle :D
   
 6. harun91

  harun91 harun

  Mesajlar:
  586
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
  En İyi Avı:
  İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
  abi güzel bir anlatım yapmışsın teşekkürler
   
 7. kepke35

  kepke35 SALİH

  Mesajlar:
  58
  Şehir:
  İzmir
  Favori Kamış:
  Olta
  En İyi Avı:
  zargana (55 cm) zarganacı oldum artık
  teşekkürler çok güzel bilgiler
   
 8. CnKmN

  CnKmN Cenk Kaman

  Yaş:
  37
  Mesajlar:
  53
  Şehir:
  İzmir
  tesekkurler...
   
 9. korni

  korni koral

  Mesajlar:
  7.546
  Şehir:
  istanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  55 kg trakya kıvırcığı
  bilgileriniz için teşekkürler
   
 10. koray_ak92

  koray_ak92

  Yaş:
  31
  Mesajlar:
  13
  Şehir:
  ankara
  Favori Kamış:
  cardinal, dam, nemrod
  teşekkürler faydalı bilgiler için.
   
 11. merkan

  merkan

  Mesajlar:
  60
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta zıpkın
  En İyi Avı:
  3.600 kg levrek
  anlatımın ve paylaşım için teşekkürler bırakmış olduğum zıpkıncılığa beni tekrardan döndüreceksin zaten kurtlanıyorum rasgele
   
 12. hauki

  hauki mustafa cecen

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  1.716
  Şehir:
  finlandiya-jarvenpaa-tr alanya
  Favori Kamış:
  olta ve zipkin
  En İyi Avı:
  görup de tutamadigim balikti
  o mendiregin ucunda bende cok levrek vurdum onur abinin dedigi gibi mendirekler ummadiginiz baliklarla karsilasabiliyorsunuz...
   
 13. komutan_01

  komutan_01 onur polat

  Yaş:
  43
  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  adana
  bravo

  abi çok tşklr ya harika bilgiler ellerine sağlık abim mekanın cennet olsun :) bu bilgiler bana ilaç gibi geldi şimdi levrekmiş sarkoz muş vız gelir valla ceylan seke seke de gelse alnının ortasından vurucam :) :) tekrar tşklr saola bicim :) askerolmak_01@hotmail.com
   
 14. ahmetto

  ahmetto ahmet

  Mesajlar:
  29
  Şehir:
  Arsuz-İskenderun-Hatay
  En İyi Avı:
  3kg lüferdi sanırım.Kemaneleri saymazsam.
  Teşekkürler.