Mepps nasıl atıp çekilir?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında ersoybil tarafından paylaşıldı.

1. ersoybil

ersoybil

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda OKUMA makineler ve kamışları
    En İyi Avı:
    Henüz evde alıştırma yaptığım için siftahım yok.
    Arkadaşlar ve ustalar ben balık avcılığına yeni merak salmış biri olarak (Mayıs başında usta arkadaşlar beni Dereköye Alabalık avına götürdüler o gün bugündür Sazan, Yayın ve alabalık için malzemeler hakkında bilgi toplayıp vakit buldukça malzeme alıyorum) Forumdan okuduğum kadarıyla mepps ile de iyi ala avı yapılıyormuş. Fakat forumda çok şey yazılmasına rağmen size çok basit gelecek bazı şeyler hakkında bilgi bulamadım. Mesela;

- 1 numara kırmızı benkli mepps aldım. bunu akıntıya karşı çekeceğim değil mi? Bence mantıklı olan bu. Akıntıyla aynı yönde çekersem zaten akıntı meppsi bana doğru getireceği için doğru düzgün dönmez herhalde

- Beden misinasına önce bir fırdöndü ve sonra fluorocarbon misina bağlayıp buna meppsi bağlamayı düşünüyorum. Fluorocarbon misinanın uzunluğu ne olmalı?

- Birde bağlayacağım fırdöndüde gerktiğinde döneceği için, bu dönme mepps in dönmesine bir zarar verir mi?

- Şamadıralı takım da hazırlamak istersem. Hangi marka model ve hangi tip kaç gramlık şamadıra bağlamamı önerirsiniz?

- Mepps i attıktan sonra çekmeye başlamadan önce biraz batmasını bekliyormuyuz. Cevap evet ise yaklaşık ne kadar?

Haklı olarak beraber alaya gittiğin ustalara söyle diyebilirsiniz. Ama onlar hem şamadıralı takımla avlandı hemde şu an Kırklareli 'ndeler.

Saygılar

Son düzenleme: 30 Mayıs 2007
  2. gençolta

gençolta

Favori Kamış:
    4 adet remixon3.60 surf kamış remixon king makara2 remixon falcon remixon elite
    En İyi Avı:
    valla geçen yaz elim büyüklüğünde ispari tuttum
    kardeş hoşgeldin imza ayarlarını bi yapsan çok daha güzel olur meppesta benimde pek bir bilgim yok ama şamandıralıda yardımcı olabilirim fakat hangi balık için nerede kullanacaksın yakına mı uzağamı atacaksın ona göre misina boyunu ayarlarsın bunları yazarsan eminimki sana daha iyi yardımcı olabiliriz

3. ersoybil

ersoybil

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda OKUMA makineler ve kamışları
    En İyi Avı:
    Henüz evde alıştırma yaptığım için siftahım yok.
    İmza ayarları tamamdır. Hangi balık için diye söylemememin sebebi 1 no mepps, fluorocarbon misina ve akıntı diye bahsedince ustalar anında ALABALIK olduğunu tahmin eder diye düşünmemdendir. Özür dilerim.

Zaten forumda ayrıntılı olarak sazan ve yayın için olta tarifleri var. Ben alabalık konusunda basitte olsa ilk mesajdaki maddelere takıldım. Derede kullanacağım en fazla 15-20 metre uzaklığa (atabilirsem tabi) atarım herhalde. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

4. gençolta

gençolta

Favori Kamış:
    4 adet remixon3.60 surf kamış remixon king makara2 remixon falcon remixon elite
    En İyi Avı:
    valla geçen yaz elim büyüklüğünde ispari tuttum
    estağfurullah kardeş özür ne demek ben hangi balık derken şamandıralı oltayı kastettim meppsle pek avlanmadığım için bilmem ama şamandıralı demişsin sazanda avlarsın alada bıyıklıda ben sadece onun için söledim eğer ala istiyorsan bulunduğun mevkiye göre şamandıra ve misina boyunu ayarla tek iğne kullan yeminde yavru kurbağa iri çekirge solucan ve dere taşlarının altındaki iri böcekler olsun şamadıranın büyüklüğüne gelince bence eva şamandra kullan orta büyüklükteki eva işini görür diye tahmin ediyorum bereketli avlar dilerim

5. yavuzreis

yavuzreis

Favori Kamış:
    3x Remixon Carp Carbo 3,60 / 3x Daiwa Emcast ECS6000
    En İyi Avı:
    Sazan 5,5Kg
    Kardeş derede kullanacaksan eğer üyle 20-25 metre uzağa atman önemli değil kesinlikle. Gölde uzağa atmaya ok. Ama derede uzağa atmak yerine balığın yanına atmak önemlidir. Genelde derelerde akıntıya parelel yani akıntının karşısına durarak atarız. Yani senin atımının tam tersine.
    Niye diyeceksin. Öncelikle alabalık akıntının ters istikametine avlanan bi balık ve akıntıyla hareket eden yemlerle yemleniyor. Bu nedenle senin meppsinde akıntı yönünde hareket etmeli ki alabalığın dikkatini cezbetsin. Burda önemli bi faktörde bol akıntılı suda meppse aksiyon verememek. Bunun için suda oluşan ayna lara mepsi kondurarak meppse aksiyon veririz ve bu şekilde sonuç alırız.

Yani sen uzağa atmak yerine tam istediğin yere mepsi kondurmaya çalış. Ayrıca kondurma derken tepeden kondurma değil. Gölde suya tepeden kondurabilirsin. ve bi süre bekleyip meppse öyle aksiyon verirsin. Ama derede bu şansın olmadığı için suya meppsi yatay atıp suyun üzerine düştüğünde mepps balığı rahatsız etmemeli.

Umarım faydalı olur senin için.

RASTGELSİN