Meradan İhracata Giden Balıklarımız (2018)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında sorsana tarafından paylaşıldı.

1. sorsana

sorsana Tolga ER

Favori Kamış:
    Mayasıllı kamış
    En İyi Avı:
    600 gr-Çipura
    Bu videomda yine yol, zorlu meramız, dostluk, paylaşım, macera, işbİrliği var.Diğer videolarımdan farklı olarak ilk defa bir balık mezatı, balıkların numara ve derecelendirlmesi, fiyatlandırma, faturalandırma işlemelerini paylaşıyorum. Böylesi bolluk zamanlarında balıklar toptancılar tarafından ihracata gönderilmektedir. Çanakkalemizin zorlu meralarından ve olta ile tutulan bu balıklar ihracatla belki bir Yunan, Fransız, İtalyanın tabağına konacak. İşte meradan mezata oradan ihracata giden balıkların kısa öyküsü. Kalın sağlıcakla ve sevgiyle...

2. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Tolga,seni kırmak istemem ama,bu videoda gerçekleşen eylem kanunlarımıza göre suçtur ve cezai işlem gerektirmektedir.
    1380 sayılı su ürünleri kanununa istinaden çıkarılmış 4/2 nolu tebliğin 3. maddesinin c fıkrasında(ulen bi an kendimi ağırceza hakimi sandım:)) amatör balıkçı tarifi şöyle yapılmaktadır,
    c) Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğini ifade eder.
    ve madde 9 da ise,
    ''Amatör balıkçılıkla avlanmış olan her türlü su ürününün satışı, canlı olarak nakledilmesi ve başka kaynaklara bırakılması yasaktır.'' denilmektedir.
    Amatör balıkçı etiği açısındanda genel kabul gören tavır bu yöndedir.BALIĞI SATMAYA BAŞLADIĞIN GÜN, ARTIK ''OLTADA BALIK ,UCUNDA BİR ALIK'' İRONİSİNDEKİ MASUM AMATÖR DEĞİLSİNDİR. Avlanma tercihlerin,hedef balığın günden güne ticari piyasanın taleplerine göre şekillenip,yönelir.Mesela palamudun çifti beş liraya düşmüştür,tekneye binip çapari atmayı yada gece zoka ile beklemeyi yada kıyıdan rapala ile atçek yapmayı değil,kilosu 20 lira yapan istavritin peşine düşersin.Daha onlarca örneği bizzat gözlemlediklerimle sıralayabilirim.
    Balık satmak amatör balıkçıyı bozar,işte emekliyim,ek gelir olsun,hem eğlenip hem üçbeş para kazanayım da ,çorba çıksında diye başlar bir bakarsın hergün galata köprüsündedir,kordondadır,kepezdedir.Ne balığın boyuna,ne tuttuğu miktara dikkat eder,denizden çıkan satılabilen herşeyi tutmaya adar kendini.
    Lafı dahada uzatmayayım,sonuç olarak Tolgacığım,bu video olmamış,kötü örnek demeye dilim varmasada düşüncemde o yöndedir,youtube yorumlarına göz attığımda bu düşüncem pekişmektedir.Tercih sana ait olmakla beraber,benim tavsiyem bu videoyu kaldırman yönünde.Ayrıca dikkatli bir su ürünleri vs. görevlisi bu videoya binaen balığı alanada satanada cezai işlem uygulayabilir,bunun örnekleri oldukça fazladır.

3. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Sevgili Fatih ağabey, öncelikle selam eder Allah'tan sağlık ve afiyetler dilerim. Anlayışınıza sığınarak, Tolga kardeşimizin bu videosu özelinde benim görebildiklerim; Tolga kardeşimiz balık avı etkinliğini ticari manada yapan bir grubun misafiri olarak o gün gerçekleşen olaylar dizgisini; avlanmadan, muhafazasına, yem hazırlanmasından, işin türlü zorluklarına, avlanan balıkların piyasaya sunulmasını teminen alıcıya teslimine, balıkların kg/gr olarak değerlendirilmesine, olta ile tutulan balıkların sair yöntemlerle tutulan balıklara nazaran kıymetli oluşuna vb. bir video ile katkı sağlamış. Edindiğim izlenim ve daha önceki paylaşımlarının da ortaya koyduğu şekli ile; kendisi bizzat balık satmak amacı ile bu işi yapmamıştır. Amatör balıkçılık etiğine saygı duyduğunu hatta tabiri caizse bu yönde genelimizin de ortalamasının üstünde bir hassasiyete sahip olduğu fikrini taşıyorum. Tolga'nın bir motto yaptığı "paylaşmak erdemdir" söylemine denk düşen içten ve hesapsız bir gösterimden ibarettir. Kendi cebine attığı bir kuruş olduğunu sanmıyorum. Bu fikrimi zedeleyecek bir görüntü ve söylem de yok videoda. Tolga kardeşimizin olaya yaklaşımında aykırı bir durum olduğuna dair kendi adıma yanılma payı dahi görmüyorum. O'na güvenim ve inancım tam. Kendisi aksini ifade etmediği sürece de kanaatim bu yönde olacaktır.

Sevgili abim, amatör balıkçılık konusundaki cansiparane mücadeleni, sucul yaşamın tüm unsurlarıyla hayatiyetine olan hassasiyetini dost ve düşman olan herkesin yakınen bildiği o koca yüreğine saygılarımı sunuyorum. :)

4. night fisher

night fisher fatih

Favori Kamış:
    kendisinin dizayn ettiği muhtelif kamışlar
    Favori Makine:
    çançinçon çinişi makineler
    En İyi Avı:
    kırlangıç 8.4 kg
    Sevgili Nuri,zaten Tolganın kalbini kırmak istememem,onun amatörlüğüne olan inancımdan kaynaklı.Belliki,seninde gözlemlediğin gibi,tolga kardeşimiz o alışverişte yada grupta yer almamakta.Fakat iyi niyetle paylaştığı görüntüler,ciddi manada kötü örnek teşkil ediyor kanımca.Şöyle düşünelim,balık avına uzaktan sempatisi olan bir genç,bu videoyu seyrettikten sonra,bolca balığın iyi paralarla satılabildiğini görüp,hem ziyaret hem ticaret maksatlı avlanmanın cazibesine kapılabilir.Özendirmemek,hele dövize aç ülkemizde,tuttuğum balığı ihracata verip yurduma döviz kazandırıyorım hevesi yaratmamalıyız:)diye düşünmekteyim.
    Tolganın paylaşımlarını zevkle izliyoruz, benimki bir ağabey tavsiyesi o kadar;)

Son düzenleme: 20 Eylül 2018
  5. dvrzener

dvrzener merve kaya

Bu gibi satış olaylarının fiziksel yollar ile yapılması bek tabii . Fakat işi dijital pazarlama yolundan bir internet sitesi açarak yapmanız hem pazarınızı arttıracak hem de müşterinin güvenini kazanmanızda önemli rol oynayacaktır.