Meramıza dadanan Midyecinin sonu - İbret olsun...

Konu, 'Genel Konular' kısmında tarcan tarafından paylaşıldı.

1. balikoltasi

balikoltasi Birol

Benim bildiğim kadarıyla gırgırlara uygulanan yer yasakları onlar içinde geçerli. Yani Yeniköy-çubuklu ve sarayburnu-üsküdar hattının arasında kalan alanda çıkarmak yasak.

2. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Yoksa senin adamların mı batırdı bu tekneyi..??:( :eek: :rolleyes: :confused: :) :D

3. unexpected

unexpected HAMZA

aç gözlülüğün neticesinde mükafatlarınıda aldılar, ilahi adalet..

4. nicholai hel

nicholai hel Aykut

İlk defa bu kadar çuval toplandığını gördüm. Denk gelmemişimdir belki de bizim oralarda. Hayret ettim görünce. Batışlarını da zevkle izledim. Katliam yapılmış resmen, bence bunlara değil ağır para cezası, hapis bile uygulanmalı.

Ama adam öldürmenin bile yerine göre cezasız kaldığı yerde midye toplamanın en büyük cezasının tekneyi ekipmanı ıslatmak olacağını düşünmekteyim. Malesef.

Bilinçli davranışınızı kutlarım. Bu gibi durumlarda hepimiz aynı duyarlılıkta olmalı, sonuna kadar takipçisi olmalıyız.

5. OMMG

OMMG OKAN

Dostum tebrikler,çok güzel bir işe imza atmışsınız.İnşallah bu duyarlılığı tüm arkadaşlarımız gösterir de , bu tarz kaçak ve yasak avlanan insan müsvetteleri denizlerin başıboş olmadığını anlar.Batan tekne ye üzüldüm diyemeyeceğim, hatta beter olsunlar diyorum...

6. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Denizde bir yaşam alanı değil mi senin ne hakkın var oranın düzenini bozmaya hem yasak alandan topluyorsun hem de insan sağlığıyla oynuyorsun...

Kimbilir günde böyle kaç tanesi denizlerin dibini kazıyor...

7. nihatkr

nihatkr Nihat

Favori Kamış:
    Kesinlikle El Oltası :) ve TELE SURF 4,20 MT 150 GR
    Favori Makine:
    RYOBI ECUSIMA 8000Vi MAKİNE
    En İyi Avı:
    Bir yakalayabilsem
    Bence çok iyi olmuş. Aç gözlü tekne ağzına kadar dolmuş. Hala midye çıkartma derdindeler.

İyi olmuş bunlara hiç acımayacaksın.

8. bnymnblr

bnymnblr Bünyamin

Midyeler suyu süzerek su içeriğindeki alg ve mineraller ile beslenirler. Böylelikle suyun rengini açarak hem su değerlerinin daha da iyileşmesine hem de diğer canlılar için besin kaynağı olmuş olur.

Zaten adamlar midye çıkarırken sadece midyeleri değil, deniz piresi, yosunlar vb gibi denizin kendi kendine yenilenmesine imkan tanıyan birçok canlının yokolmasına neden olmaktadır.

Yanlış hatırlamıyorsam, yetiştiricilik yoluyla üretilen midyeler tam iki senede yenebilecek kıvama geliyormuş. bir yerden bu kadar midye toplamanın etkisini varın siz düşünün.

Bölge yasakları konusunda net bilgim yok ama
    Marmara Denizinde Midye avcılığının yasaklanmasının faydalı olacağını düşünenlerdenim.

Bu konuda yapılan bu girişimi de tebrik ederim. Hepimize güzel bir davranış örneği olması dileğiyle

9. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    %99 agir metal barindiran toksik midyeleri çikartip halki zehirliyorlar göz göregöre. Denizde yarattigi tahribat da akilalmaz boyutlarda. Hirsizlik yapanin cezasi neyse bu vakalarin cezasi da ayni olmali diye düsünüyorum

10. Zıpkıncı İbo

Zıpkıncı İbo İbrahim Can

Favori Kamış:
    Cressi, Mares, Tusa
    En İyi Avı:
    18 kg Akya
    Tarkan dostum, bu basarili operasyon icin sizleri tebrik ederim.

Bu goruntulerin, boyle sahtekarlarin, halkin sagligiya oynayanlarin daha nicesine ders olmasini diliyorum.

Hepimiz biliyoruz ki denize, cevreye verdigi zarari hic umursamayan, uc kurus kazanacagim diye her turlu hileye, yalana arsizca basvuran daha binlercesi var. Sorsan kendisine, der ki midyeyi kim bilir nerelerden getirtiyor, tertemiz, taptaze satiyor. Gercekler ise iste ortada.

Marmara Denizi civarinda yasayan insanlarin malesef midye yemesi artik cok tehlikeli. Unutmayin ki midye yiyince denizdeki agir metalleri birikmis olarak aliyorsunuz. Abartili olacak ama carpici olmasi acisindan soyluyorum... pil yutmak gibi birsey neredeyse...

11. cheysi

cheysi yavuz

bisikletci veli ustanın sandalı warya yeşil olan onla çıktık. Limanda tamir işlerine bakıyor tanırsın sanırım.

12. volkan07

volkan07 Volkan

En İyi Avı:
    Doğaya iade ufaklıklar
    duyarlılığınızdan dolayı tebrik ediyorum. çok iyi olmuş.