Mercan, Fangri, avlarım, Takımlarım ve yöntemlerim.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında orhan kucukbicmen tarafından paylaşıldı.

1. orhan kucukbicmen

orhan kucukbicmen Orhan Kucukbicmen

Favori Kamış:
    El ile balık avlarım, bu şekilde avlandığım için çok mutluyum.
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Mustafa kardeşim, sevgiler, hoşçakal.:) :) :)

2. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Zeki kardeşim, Sivrice'ye bekleriz, sevgiler, hoşçakal.:) :) :)

3. enver1seni

enver1seni Enver KUYUCUOĞLU

Orhan abimize çok teşekkür ederim vermiş olduğu bilgiler , yaşanmış bilgiler, hazine değerinde ,tüm amatör balıkçı dostlara rastgele KKTC.

4. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

:) :) :) Çok teşekkürler Enver kardeşim, hoşçakal.:) :) :)

5. mesko

mesko mesut

üstat ben söyleyecek söz bulamıyorum . bir gün beraber balığa çıkmak isterim seninle

6. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler Mesut kardeşim, belki bende Ayvalığa gelebirim, Ayvalık benim en sevdiğim yerlerden biridir orada çok dostlarım var hepsine selamlar, sevgiler hoşçakalın.:) :) :)

7. tesfiyeci

tesfiyeci Sedat Asıllı

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    Alpha 1971
    En İyi Avı:
    3,5 kg ahtapot
    Tragonya

Orhan ağbi Bizde tragonya ya çok rastlıyoruz
    Korkudan balıkları salıyoz denize Tragonyanın çok lezzetli bi balık olduğunu söylüyolar Nasıl yapılcek nasıl pişirilcek bu balıklar Neresi zeirli bu balığın

8. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Sevgili Sedat şardeşim tragonyanın çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim, ama bunun yanında çok zehirli bir balık eğer tansiyon, şeker, kalp, nefes darlığı gibi hasta olan kişilere dikeni battığında ölüm bile olabilir, onun için çok dikkatli olarak köstekten keşip salacaksın benim teknemde iki trogonya vakası yaşadım, allah kimseye göstermein, benim iki arkadaşımda dikenini batırdı ikiside hastanelik oldular, onun eti lanet olsun sakın bu rizikoya girmeyin, bu konuda çok tecrübeli olmak lazım, tragonyanın zehirli dikenleri ensesinin üzerideir bunlar üç adettir iki dikeni daha vardır bunlarda sağ ve sol solungaçlarının hemen alt tarafındadır, kısacası çok dikkatli olmak lazım, tutuğunuz balıkları iyice görüp öyle elinize alın hatta çaparide bile her kolyoza, her uskumruya her istavrite dikkat edin arasından tragonya çıkabilir, sana tragonyasız güzel balık avları dilerim sevgiler hoşçakal.:) :) :)

sırtındaki dikenler görülüyor sağ ve sol yanaklarının altında birer diken var,

9. Deliorman

Deliorman Ertan

Favori Kamış:
    Lineaeffe master jig 11kg
    Favori Makine:
    Okuma Salina 16000
    En İyi Avı:
    12 Kg Aynalı Sazan
    Çok güzel avlarınız, tebrik ederim

10. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Ertan kardeşim, Antalya'da balık durumları nasıl mercan avına çıkıyormusun, sırtı çekiyormusun bu aralar barakuda ve torik var haberin olsun sevgiler hoşçakal.:) :) :)

11. Deliorman

Deliorman Ertan

Favori Kamış:
    Lineaeffe master jig 11kg
    Favori Makine:
    Okuma Salina 16000
    En İyi Avı:
    12 Kg Aynalı Sazan
    En çok sırtı ve jig avı yapıyoruz, sabah erken saatte deniz dibinde tepelerin olduğu kısımlarda sinarit ve lagos hedefleyerek jig yapıyoruz. Yorulduğumuzda sırtı çekmeye başlıyoruz. Tepemize güneş çıkınca da mercana atıyoruz :) ..Bu yıl mercan çok az, barbun yok gibi birşey, arada güzel Akya alıyoruz, ..derdimiz balon balığı, inanılmaz bolluk var.. suda kutu kola kutusu çeksek ona bile atlayacak cinste bir balık.. ne olacak bu Akdenizin hali bilmiyoruz :S

Sevgiler, Saygılar :)

12. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Çok teşekkürler sevgili Ertan kardeşim, bizler Kuzey Ege' de avlanan balıkçılar olarak çok şanslıyız ilk başta balon balığı derdimiz şimdilik yok, belki bu balıklar çok sıcak denizlerde daha çok oluyorlardır bizim sularımız Ak deniz kıyılarına nazaran biraz daha soğuk olur belkide ondandır, bizim burada da jig ile balık avlayan tanıdıklarımız var geçenlerde çok güzel sinaritler almışlar fakat dediğin gibi jig çok yorucu bir av türü eğer jig yapınca sen yoruluyorsan 60 yaşını geçen bizler nasıl jik yaparız ben bir iki sefer denedim iki gün belim ayağım ağırdı valla o iş bizler gibi kişilerin yapabileceği bir iş olmadığını öğrendim, ben sırtı avlarıma devam ediyorum.:) :) :)
    Genede sizlere güzel avlar dilerim havaların ve denizlerimizin soğuması ile birlikte denizlerimizde bereket olacaktır sevgiler hoşçakal.:) :) :)

13. Erdal Hoca

Erdal Hoca ERDAL KARAKUŞ

Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Yarım kg Trakonya
    Orhan Bey,

Değerli bilgiler için çok teşekkürler. Arkadaş grubumuzla Dalyan açıklarından mercan avlamaya çalışıyoruz. Ancak sizin yazılarınızı okuduktan sonra bir yerlerde yanlış mı yapıyoruz, diye düşünmeye başladım.:)

Konunun ilk mesajında şöyle demişsiniz:

"Dip oltası ile mercan takımları çok çeşitli iğne ve misinalardan yapılır ben genelde çift köstekli takım kullanırım 3 numara veya 4 numara büyük ve Canelle çarpık iğneleri kullanırız, VMC mercan iğnesi 3 numarası uygundur, köstek olarak 035 15 cm kadar uzunluğu olan güçlü misinalar tercihimdir Flora karbon misinalarda arada sırada kullanıyorum"

Biz de VMC marka iğne kullanıyoruz. Ama 9 numarayı tercih ediyoruz. Acaba aynı markanın farklı model ve numaraları mı var mercan için???

Eğer mümkünse mercan avında kullandığınız bir dip olta takımının fotoğrafını koyabilir misiniz? Şu an mesajı okuldan yazıyorum, evden ben de kendi kullandığım takımın fotoğrafını koymaya çalışacağım.

Yardım ve zahmetleriniz için şimdiden teşekkürler.....

Saygılar:)

14. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Göstermiş olduğunuz çok değerli ilginize çok teşekkür ederim, bende uzun zamandan beri( 15 seneden beri ) teknem ile yapmış olduğum mercan avlarımda bulunduğumuz meraları da ezberleyerek bu arada bilgi ve tecrübelerimin üzerlerine yeni bir şeyler koyarak ve hala devamlı araştırarak daha fazla öğrenmeye devam ediyorum.
    Benim yapmış olduğum mercanlara bakarsanız genelde büyük mercanlardır bu mercanlar biraz derinlerde ve belirli taşlarda olurlar daha ziyade sabah çok erkenden ve akşam üzerleri balıklar büyümeye başlar bazen at çek yaparsınız ve bu av 1 saat kadar sürer ve biter, bu av esnasında kullandığım takım güçlü ve iğneleri büyüktür büyük iğneye büyük yem tekara büyük balığın gelmesi sağlanır, yemli mercan takımı bana göre fazla teferruattan hoşlanmaz takım gayet sade olmalı, ben iki köstekli takımı tercih ederim,
    gündüzleri 2/0 akşam üzerleri 3/0 bazen 4/0 Canella fransız mercan iğnelerini kullanırım bunlar kısa saplı ( palalı) iğnelerdir çok güclüdür 20 kiloluk balıkları bile alabilkirsiniz açma diye bir sorun olmaz.
    Hem yem değiştirirken çabuk bir şekilde hareket ederim, hemde yemleri fazla telef etmem, bu yüzden iki köstekli takım, bu avlarımda genel olarak taze kolyozdan çıkarılmış kanlı yem kullanırım.
    Sevgili Hocam her zaman beraber bilgi alış verişlerinde bulunalım, her yiğidin bir yoğurt yiğişi vardır.....onun için illaki benim yöntemlerim doğrudur diyemem çok değerli arkadaşlarımızın da çok güzel mercanlar avladıklarını görüyoruz hangi takım balık tutuyorsa en iyi takım odur, sevgiler saygılar hoşça kalın.:) :) :)

15. Erdal Hoca

Erdal Hoca ERDAL KARAKUŞ

Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Yarım kg Trakonya
    Orhan Bey,

Samimi cevabınız için çok teşekkür ederim. İmkanım olsaydı yaz tatili boyunca sizinle birlikte ava çıkar sizden bu işin püf noktaları hakkında dersler alırdım. :D
    Çünkü bu balık avı işinde gerçekten acemiyim... Fırsat buldukça bu forumu okuyup bilgimi artırmaya çalışıyorum; ama işin o kadar teferruatı var ki her şeyi öğrenmek isterken bazen hiçbir şey öğrenemediğimi de fark ediyorum.:D

Biz de genelde derin sulara olta atıyoruz. En son gittiğimizde 140-160 metrelerde avlandık. Ama tuttuğumuz balıkların çoğu iri değildi..:confused: Ama kulaktan kulağa yayılan haberlere göre " işte bilmem kimler dün burada 300-400 gramlık mercan tutmuşlar ":D :D :D

Biz de aynı yere gidiyoruz; ama o mercanlar ya da başka büyük balıklar nedense bize denk gelmiyor....

İzninizle bir sorum olacak:

125 gramlık kurşunla oltamızı dibe gönderiyoruz. Dibe ulaştıktan sonra takımı tamamen suya yatırmalı mıyız, yoksa kurşun dipten kalkacak kadar gerginleştirmeli miyiz?:confused:

Saygılar,

16. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.
    Çok teşekkürler sevgili Hocam, sorunun cevabını geciktirdiğim için kusura bakma,:) Mercan avı konusunda eğer aynı yerde büyük mercan avlanıyorsa aynı yerde sizinde avlamanız lazım belki alınan keteriz aynı taş olmayabilir.
    Yemin de çok taze olmasına dikkat edin, kurşunu dibe oturtturup biraz boşluk bırakarak kurşunun yerde biraz kalkıp inmesine dikkat edin kesinlikle gergin olmayacak, arada sırada bir metre yukarlarda da deneyin, zaten balık olunca yere inmeden alır bu günlerde mercanlar çok nazlı,:) sizlere güzel avlarda kocaman kocaman mercanlar tutmanızı dilerim.
    Balık avı konusuna gelince hepimiz bir zamanlar acmiydik, anasının karnından balıkçı olarak çıkanı ben görmedim ...siz gördünüz mü.... zamanla her şey yavaş yavaş öğreniliyor, bir de balık tutmak, en güzel balık tuta tuta öğreniliyor, yakın bir zamanda sizlerin de balık avı raporlarınızı burada paylaşacağımızdan çok eminim sevgili hocam.:):):)
    selamlar, sevgiler hoşça kalın.:):):)

Son düzenleme: 14 Mayıs 2012
  17. Erdal Hoca

Erdal Hoca ERDAL KARAKUŞ

Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Yarım kg Trakonya
    Teşekkür ederim Orhan Bey:) Estafurullah ne kusuru.....
    Sizin mesajlarınızı inceledikten sonra artık birlikte balığa gittiğimiz tüm arkadaşlar 9 numara iğne kullanmaktan vazgeçtik. Hatta ben dün gidip yeni takımlarımı aldım.. 5, 6 ve bol miktarda da 7 numara:D

Yemlerimiz oldukça taze...Bir gün öncesinden alıp buzdolabında sakladığımız teke ( buralardaki adıyla tek tek-küçük karides :) ) ler ertesi gün öğleye kadar canlı oluyor. Ben yine bu forumdan öğrendiğim şekliyle tavuk göğsü hazırlayıp kullanmaya çalışıyorum.

Ayrıca cuma günü Fethiyede bir dükkanda gördüğüm fosforlu sahte yemlerden de aldım. Bakalım işe yarayacak mı?:D Siz ne dersiniz:confused:

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=47312

Bu hafta sonu yine balığa çıkmak için hazırlık yapmaya başlasak da meteorolojinin hava ve rüzgar tahminleri bizi korkuttuğu için sanırım haftaya yani 26 mayısa kalacak gibi... Erteleme olmasına üzülüyoruz ama bu zamanı da forumu inceleyerek geçirmek bize daha faydalı şeyler öğretecek nasıl olsa...:)

Saygılar,

18. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Sevgili Hocam sizlerle balık sohbetleri yapmak çok güzel, bu balıkçılık çok geniş bir konu, her şeyi bilmek diye bir şey yok işte ben de sadece Sırtı avları, yemli mercan avları ve çapari avlarına zaman ayırıyorum ve bu avların üzerinde daha fazla yoğunlaşıyorum artık öyle bir yere geldik ki av esnasında yaptığım avlara değişik yöntemlerle beraber değişik yorumlarda katmaya velhasıl devamlı araştırma yapmaya ve öğrenmeye hala devam ediyorum.

Sevgili hocam eğer bulunduğunuz denizlerde kolyoz istavrit veya sardalya varsa ilk başta çapari yapıp eğer örneğin biraz kolyoz yakalarsanız bu balıktan kanlı yem yapın şerit olarak kesin bakın avınız çok bereketli geçecektir, takım konusunda ben size kendi yaptığım takımlarımdan bir kaç tane göndermek istiyorum, bana kargo ile göndereceğim bir adres verirseniz hemen göndermeye çalışırım, o sahte silikon yemlerin iş yapması gerçekten sürpiriz olur, ben de onunla Norveç'te büyük mercanları yakalayan bir kardeşimizi tanıyordum, tabi teke, veya çim, çim bu yemi Bodrumda çok kullanırlar mercanın , karagözün hatta çıpranın vazgeçilmez bir yamidir, sizlere simdiden bol şanslar, öğretmen arkadaşlara selamlar, sevgiler hoşça kalın.:) :)

19. Erdal Hoca

Erdal Hoca ERDAL KARAKUŞ

Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    Yarım kg Trakonya
    Orhan Bey, öncelikle öğretmen arkadaşlarım ve kendi adıma size çok teşekkür ediyorum. Günlerdir bıkıp usanmadan samimiyetle sorularıma cevaplar verdiniz.
    Artık gün içinde boş saatlerimizde öğretmen arkadaşlar da büyük keyif ve istekle forumu özellekle de sizin av raporlarınızı inceliyor:) ( Hatta foruma da üye olmaya başladılar:D )

Arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre buralarda sizin en favori yeminiz olan kolyoz yok.. Saydıklarınız arasında sadece istavrit bulunabiliyormuş. Yine mesajlarınızdan anladığıma göre yemin kanlı olmasını özellikle tercih ediyorsunuz. Bu balıklar olmadığına göre yemi kanlandırmak için kasaptan alacağımız herhangi bir malzemeyi kullanabilir miyiz:confused: ( Dalak vb ):p

Kendi yaptığınız takımlardan gönderme teklifinizi okuyunca çok mahcup oldum. Tekrar teşekkür ediyorum. Adresimi özel mesajla bildiriyorum.

Öğretmen arkadaşlarımın da size çok selamları var. Görüşmek üzere...

Saygılar,

20. orhan kucukbicmen

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    penn
    En İyi Avı:
    32 kilo Akdeniz kılıcı.

Sevgili Hocam sevgili hocalarım, şahşıma gösterdiğiniz ilgileriniz için sizlere çok teşekkür ederim, inşallah sizlerle nerede olursak olalım amatör balıkçılar olarak hiç ayrılmayalım,:) sizlere sevgiler, saygılar sunarım hoşça kalın.:) :) :)