Mersin baliklari.

Konu, 'Makaleler' kısmında Yakamoz tarafından paylaşıldı.

1. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Mersin Balığı Yakalayan Var Mı....?

Herkese merhabalar ......!
    Geçenlerde Chasse&peche kanalını seyretirken aklıma takıldı aranızda hiç mersin balığını canlı olarak bizim sularımızda gören varmı en çok merak ettiğim balıklardan biri yanılmıyorsam Rusya'da bol miktarda mevcut ve havyarı çok pahalı.
    Zaten Türkiye'de yakalanması yasak olan bir tür olsa gerek tahminimce koruma altında bununla ilgili çalışmalarda yapılıyor herhalde.
    Chasse&peche tv kanalında bol miktarda yakalıyorlar imreniyorum

Son düzenleme: 22 Nisan 2006
  2. turna.06

turna.06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    60 cm turna kapulukaya barajı
    abi ben mersin balığı görmedim bile ama babamlar mersin balığını bartındayken bartın çayının denize döküldüğü bölgede rapala ile levrek avlamaya gitmişler sonra geri iç suya dönüp çay balığı yakalamak için özel bir takım yapmışlar şöyle:

4 iğneli çelik bedenli dip oltası yem ise ilginç ama koyun beyni

onu sallamışlar iğnler büyük boyda aslında bilmiyorlarmış ama o bölgeye yumurta bırakmak için mersin balığı giriyormuş zaten yakaladıkları 90 cm miş

3. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın turna 06 bartın çayı karadenize akıyor yanılmıyorsam zaten eskiden karadenizde bu balık çok varmış duyduğum kadarı ile

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Efendim merhabalar,

Yine bize söz düştü.
    Ben mersin balıklarından geçmişte boğazda yakaladım.Fakat boyları küçüktü.
    Yanılmıyorsam en fazla 1 m.
    Mersinler, kefal gibi diyebiliriz,ırmak ağızlarında bulunuyor hatta içlerine doğru giriyorlar.
    Turna 06 iyi hatırlıyor.
    Karadeniz'e dökülen akarsuların ağızlarında (Karmak) denilen bir düzenekle mersin tutarlardı.
    Biliyorsunuz mersin balığının çok büyük ve makbul bir havyarı vardır.
    Ruslar bizim kadar (akıllı olmadıkları için ;) ) mersin balıklarını tutup havyarını ameliyatla aldıktan sonra balığın karnını dikerek tekrar denize bırakıyorlar.
    Biz ise (-kim uğraşacak ameliyetla, hem bu balığın eti de nefis.Yumurta mumurta hepsini yiyelim) dedik ve yedik.
    Aradan yıllar geçince anladık ki yediğimiz, mersinden ziyade (AYVA) imiş.
    Eeee! şimdi n'olacak?
    Avını yasaklayalım.yasakladık.
    Vaktiyle tohumunu kurutmasak olmaz mıydı?
    Olmazmış demek ki.
    Ruslar hala tutuyor ve havyarını da alıyor bir güzel.
    Selam ve sevgiler mersinli denizleri hep birlikte görmek dileğiyle.

5. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Yaklaşık bir ay önce kıyıya kefal ağı kurmuştum 100m civarı ağdan bir adet yaklaşık 50cm mersin balığı cıktı canlıydı denize geri saldım.
    Bu balık halen mevcut.Sevgiler..

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Samsun'da mı yakalandı?
    Geri gönderdiğin için tşk.ler.
    Umarım daha büyük bir avla ödüllendirilirsin.

7. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Evet samsun kızılırmzk ağzı, teşekkürler.Sevgiler..

8. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hocam az once tv de seyrettim bu mersin baliginin avini yapiyorlardi adam boyuyla bir mersin baligi yakaladi okadar cok varki adam attigi oltaya mersin baligi yakalaniyor... yem olarak alabalik yumurtasi takiyorlardi kirmizi bisey.

9. turna.06

turna.06

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    60 cm turna kapulukaya barajı
    bu yaz da bartına amcamlara gitcez ama artık mersin balığı varmıdır bileme ama yine denicem şansımı bartın çayında turna çıkar mı bilen var mı??

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Turnayı bilmem ama mersin için deneme.Zira avı sürekli olarak yasak.
    Demiştim ya biz önce soyunu kurutur,sonra koruma altına alırız.
    Allah diğer balıkları bu duruma düşmekten korusun.

11. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın reis verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler dediğim gibi bu balığın avını chasse&peche adlı tv kanalında görüyordum ve merak ediyordum.

12. barred

barred

mersin balığı

mersin balığı havyarı çok değerli bir balıktır rusyada havyarı için bu balığı yetiştriyorlar bu balık dere ve ırmaların denize döküldüğü yerlere havyar dökmek için girer

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Öyleyse vallahi helal olsun

14. TAM35SARGOS

TAM35SARGOS

Favori Kamış:
    SIRTI,OLTA
    En İyi Avı:
    2.5 KG TOMBİK
    Bildiğim kadarıyla Hazar denizinde yetiştiriciliği bile yapılıyor ama emin de deilim açıkçası...Mercan yetiştirmek bile hayaldi 5 sene önce kısmet belki bizde yetiştirebiliriz ilerde...;)Tabikide doğalıyla aynı olmayabilir ama neden yetiştirildikten sonra denize bırakılmasın ...;)

15. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    arkadaşlar Eskişehir Çifteler ilçesi Sakarbaşı mevkiinde bulunan Su Ürünleri Araştırma İstasyonu'nda bu balığın (Mersin Balığı) deneme üretimi yapılıyor. Ben geçen sene gördüm. Hatta benim o zaman 4 yaşında olan oğlum elindeki oyuncak oltayı onların bulunduğu havuza atmak suretiyle yakalamak bile istedi. Balıklar da balıktı hani. En az 20-30 kiloluk. Oralara yolunuz düşerse uğrayın, bir gezin, tabii bekçi izin verirse gezersiniz.

16. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Bir de sizinle paylaşmak istediğim bir başka bilgiyi vereyim. Bir ara çok gündemde kalan, hala da zaman zaman sözü edilen "Van Gölü Canavarı" var ya. İşte o, mersin balığı. Nereden biliyorsun derseniz, bu sadece benim tahminim. ama o kadar da eminim. Hatırlayın, bu "canavarı" görenler ne diyordu, boyu şu kadar, sırtı dinazor denverin (çizgi film karakteri) sırtı gibi tırtıklı vs. Mersin Balıklarının 1,5 ton ağırlığa kadar ulaşanlarına rastlanmıştır. Sırtı tarif edildiği şekilde tırtıklıdır. Görgü tanıkları dev balığı canavar olarak algılamışlardır. Bir şekilde bu balıklardan bir veya birkaç tanesinin Van Gölüne uyum sağladığı ve göl sularında halen yaşadığı açıktır. Ancak üreyememiştir. Çünkü üreyebilseydi bol miktarda bulunacaktı. Oysa bu sularda mersin balığının varlığı bilinmiyor. Van Gölünün aslında Van Denizi olduğunu, bereketli ve bol inci kefali olan sularının sodalı ve tuzlu olduğunu, ayrıca bu mersin balıkların en çok Hazar Denizinde bulunduğunu biliyorsunuz. Yine bu balıkların denizlerden akarsulara girdiğini de biliyorsunuz. Hazar Denizi'ne dökülen ırmaklarla, Van Gölüne dökülen ırmakların birbirine yaklaştıkları yerlerde bir geçiş olmuş olabilir mi? Ya da herhangi bir tarihte bir şekilde insan eliyle bu sağlanmış olabilir mi? Van Gölü canavarı tartışmalarına da böylece noktayı koymuş bulunuyoruz: Mersin balığıdır.

17. 981

981

Mersin Balığı = İske

Bizim orada böyle adlandırılır: İske.
    Zamanında çok avladığımız bir balıktı (sadece kış aylarında). Biz küçüklerini (3-5 kg) sıra oltasıyla gündüz yakalardık. Büyüklerimiz ise gece Kasnak ve Irp denilen ağlarla daha büyüklerini (100 kg civarında olanını bizzat gördüm köyde) tutarlardı. Çok daha büyükleri 500-600 kg olanlarının hikayelerini dinlemekle geçti çocukluğum ve gençliğim. Tabi hepsi mazide kaldı. 10 senedir ne gören var ne duyan. Zaten yakalanması da artık yasak.
    Şubat başından mart ortasına kadar olan zamanda Sakarya'ya yumurtlamaya girerlerdi. Ama sadece gece hareket ettikleri biliniyor.Gündüz derin kuyularda sürüler halinde toplanıp bekliyorlar. Sakaryanın içinden Pamukova'ya kadar çıkıyorlardı.
    Sakarya'nın Karasu ilçesinde seminerler yapıldı. Balığın yakalanmaması veya yakalanması halinde geri bırakılması konusunda bilgilendi çevre halkı :) Tabii bu yapıldığında zaten balığa 5 yıldır falan rastlanmamıştı.
    Dikkat edilmesi gereken bir balıktır, zira yendiğinde bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterir ve kişinin heryeri şişer, anneannemde olduğu gibi.
    Bizim debili karadeniz nehirlerine giren daha çok White Sturgeon denilen cinsi Resimlerinden hatırladığım kadarıyla. Birde hazar denizi ve Kırım Deltasında bulunan Huso Huso (Beluga Sturgeon) denileni var ki akıllara ziyan. Yakalanan bir balığı gördüm internette gözlerime inanamadım (2200 kg)
    Merak eden arkadaşlar bu linkten bakabilirler:

http://www.expeditionclub.ru/04/beluga.html

Avlama teknikleri hakkında bilgi verirdim ama balık zaten artık kuzey karadenizi bırakıp bizim sulara girmiyor. Onun için gerek de yok sanırım.
    Unutun bu balığı arkadaşlar. Yakalasanızda geri bırakın lütfen. Zaten yok ya neyse!
    Herkese iyi günler.

Son düzenleme: 21 Haziran 2006
  18. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    mersin balığı avlamak, günün birinde neden olmasın?

Denizlerimizde, akarsularımızda mersin balığını tükettik. Bir şeyin kıymeti, onu kaybedince anlaşılırmış. Şimdi de mersin balığının kıymetini anladık. Ancak artık koruma altına almak için geç kaldık. Bu nedenle de yeniden üreterek sulara bırakılması gerekiyor. Umut verici gelişmeler de yok değil. Bazı fakülteler mersin balığı üzerine projeler hayata geçiriyor. Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'ne bağlı Eskişehir Çifteler'deki Su Ürünleri İstasyonu'nda mersin balığı üzerine araştırma yapılıyor. Diğer bir araştırma projesi 19 Mayıs Üniversitesi Sinop Su Ürünleri Fakültesince yürütülüyor. İnşallah bu projeler sonuç verir de günün birinde akarsularımız, denizimiz mersin balığı kaynamaya başlar, av yasağı da kalkar, biz de mersin balığı avlamaya gideriz. Tabii bunlar hayal, ama insanoğlu azmettikten sonra hayallerin gerçekleşmesi mümkündür.

19. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İZLEN ne demiş:
    (Sakarya'nın Karasu ilçesinde seminerler yapıldı. Balığın yakalanmaması veya yakalanması halinde geri bırakılması konusunda bilgilendi çevre halkı :) Tabii bu yapıldığında zaten balığa 5 yıldır falan rastlanmamıştı.)

Tam Türk işi.
    Her işimizi böyle yapıyoruz maalesef.

20. 981

981

Zamanında balığın Sakaryaya giriş tarihlerini çok iyi bilen yöre balıkçıları (Amatörler değil) Sakar ağzına büyük ağlar atarak bu balığı yüklü miktarlarda yakalamaktaydılar. Mersin balığının Sakarya nehrindeki popülasyonunun azalmasınadaki en önemli etmen budur.
    Bir diğer etmen ise nehirdeki kirlenme ve açılan kum ocakları.
    Yani elimizden geleni yaptık zamanında bu balığı yok etmek için.
    Katliamı hoşgören zihniyetimizden vazgeçmediğimiz sürece diğer türler için de tehlike arzediyoruz.