Midye ve özellikleri

Konu, 'Makaleler' kısmında Canazor tarafından paylaşıldı.

 1. Midye, Latince adı Mytilus galloprovincialistir. İki eşit parçadan oluşmuş, koyu siyahımsı mor renkteki kabuk, dışa doğru bombelidir. Umbosu kabuğun karın kenarına doğru gaga şeklinde uzamış ve nokta şeklini almıştır. Kabuğun ön ve arkası arasında bir paralellik vardır. Ön tarafı ince uzun olup, arkaya doğru genişler. Kabukların ön (alt) kenarı düz, arka kenarı yuvarlaktır. Yatay çizgiler gelişmiştir. Kabukların içi düzgün olup, sırt ve geri bölgeleri arasında uzanan geniş leke bulunur. Bissus denen ipliklerle kendilerini bir mesnede tespit ederler. Menteşe 3-4 dişten oluşur.
  Midyenin Yapışması
  Midyenin deniz suyundan aldığı demirle bağladığı proteinler, genlerindeki kompleks bilgiye göre üretilir. Genlerdeki bu bilgi, A, T, G ve C kimyasal harfleriyle (nükleotidler) kodlanmış halde bulunur. Bu kimyasal harfler, midyenin yapışkanı üretmeyle sorumlu hücrelerinde ‘okunur’ ve okunan bu bilgi protein üretimine tercüme edilir. Bu tercüme sonucunda, proteinlerin yapıtaşını oluşturan amino asitler, doğru sayıda ve doğru sırada dizilerek bir zincir halinde sıralanır. Aminoasitlerin farklı farklı dizilimleri, oluşturulan zincirlerin, yani proteinlerin üç boyutlu ortamda farklı formlarda katlanmasını sağlar. Proteinlerin formları çok önemlidir. Bir proteinin formunda meydana gelecek ufak bir bozulma, görevini yapamamasına yol açacaktır. Buradaki ilişkiyi anahtar-kilit ilişkisine benzetmek mümkündür. Midye yapışkanını meydana getiren proteinlerin her biri böylesine hassas bir plana göre oluşturulmaktadır. Protein oluşumunun yanısıra, midye yapışkanı üretimi için geçerli demirin deniz suyundan elde edilmesi de hassasiyet ortaya koyan hücre faaliyetleri sayesinde mümkün olmaktadır. Demir atomları, organizmaya zararlı olabilecek çok sayıda madde arasından seçilip içeri alınmakta ve karmaşık biyokimyasal reaksiyonlara sokulmaktadır

  Midye Kabuğu
  Midye kabuğu elektron mikroskobu altında 300.000 kez büyütüldüğünde, tuğladan bir duvar görünümü ortaya çıkar. Bu duvar, harç niteliğindeki bir proteinden ve kalsiyum karbonattan yapılmış tuğlalardan oluşur. Kalsiyum karbonat kırılgan bir niteliğe sahip olmasına karşın, kabuk katmanlı yapısından dolayı olağanüstü sağlam ve insan yapımı seramikten daha az kırılgandır. Bir halatın sadece bir ipi koptuğunda bütün halat kopmuş olmaz. İşte buna benzer şekilde midye kabuğunun bu katmanlı yapısı çatlakların yayılmasına engel olur.

  Midye kabuklarının görünümü, zıt yönlerdeki eğrilikleri nedeniyle “dalgalı saç”lara benzer. Bu şekil kabuklara, ince olmalarına karşın çok büyük basınçlara dayanabilme özelliği kazandırmaktadır. Onların bu formları, mimarların çeşitli çatı ve tavan tasarımları için model olmuştur.


  Kaynak=bilgimerkezi.net
   
 2. klavyene sağlık..:)
   
 3. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Teşekkürler Can eline sağlık kardeşim :)
   
 4. tozyet

  tozyet

  Yaş:
  33
  Mesajlar:
  26
  Şehir:
  Giresun
  Favori Kamış:
  Kamış(3.5)
  En İyi Avı:
  yarın tutacam kısmetse :)
  çoktandır yiyemiyorum bu sene kafaya koydum
  bilgi için tşkler...
   
 5. MESUT_GULAN

  MESUT_GULAN mesut

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  719
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  çuvalla MAVRAKİ
  can bilgiler için sag ol teşekürler............
  bi eklemede ben yapmak istiyorum arkadaşlar
  midyeyi yememeye çalışın bir çok arkadaşım midye yüzünden zehirlediler ,sarılık gibi hastalıklarla mücadele ettiler aman dikkat....
   
 6. smyrna

  smyrna Sevil Kurtoğlu

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  7.772
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  olacak inşallah
  Biz dün epey bir midye yedik :confused: Gürol Abi uyardı ama dayanamadık, çok lezzetli idi :eek: :p
   
 7. osmanaltunel

  osmanaltunel

  Mesajlar:
  3.695
  Şehir:
  ANKARA / Gölbaşı
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  Turna 140 cm. Gölbaşı
  Bilgi için teşekkürler mutlaka ilgilenen arkadaşlar olacaktır ama ben almıyayım.
   
 8. MESUT_GULAN

  MESUT_GULAN mesut

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  719
  Şehir:
  izmir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  çuvalla MAVRAKİ
  merhabalar ..........

  sevil :mad: :) ...........

  valla bizden uyarması allah göstermesin sarılık ve buna benzer rahatsızlıklar canınızı sıka bilir.........
   
 9. Huseyin Alp Arslan

  Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  3.370
  Şehir:
  Auckland/Yeni Zealanda
  Favori Kamış:
  olta ve oltadan baska hic bir sey
  En İyi Avı:
  22 kg Kingfish
  Midye denizin suzgeci, akintisi bol olan, temiz ve oksijen dolu sulardan elde edilip kararinda tuketildiginde ozellikle beyin sagligi icin cok degerli demir ve cinko gibi metalleri alabilecegimiz bir urundur. Vaz gecilmez bir balik yemidir. Kimi mevsimlerde (uzman arkadaslarim yardimci olsun) yenmesi uygun olmayacagi gibi, bir cesit insan sagligina zararli algeanin aktif oldugu sularda bulunanlarin yenmesi cok tehlikelidir. Ozellikle kursun ve civa gibi agir metalleri denizden suzmesi dogayi desteklerken, ayni ozellik kirli sulardan elde edilmis midyelerin insan sagligini cok agir tehdit edebilecegi unutulmamalidir. Bu tehdit bir anda sizi rahatsizliga goturebilecegi gibi ozellikle karaciger ve vucudun diger bolumlerinde birikmeyle sonradan kanserlere donusebilecek rahatsizliklari icerebilir. Kaynagini bilmediginiz midye urunlerini tuketmemeniz tavsiye olunur.
   
 10. mallaca

  mallaca Halil Barış Şengül

  Yaş:
  49
  Mesajlar:
  4.027
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
  En İyi Avı:
  Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
  Teşekkür ederim.
   
 11. güroloflu

  güroloflu Gürol Ofluoğlu

  Mesajlar:
  3.043
  Şehir:
  samsun
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  1.5 kg lık kofana
  Sakal bırakacağım:D :D :D