misina test sonuçları

Konu, 'Misinalar' kısmında hobbytime tarafından paylaşıldı.

1. hobbytime

hobbytime

eftta fuarında misina üreticilerinin çeker olarak beyan ettikleri değerler ve fuarda yapılan test sonuçları

http://www.eftta.com/english/line_test_results.html?cart=[cart]

gördüğünüz gibidir

çeker olarak yazılanların altında kırılma gösteren markalara dikkat.
    türkiyede aldığınız misinaların güvenilirliği konusunda da düşünmeye davet eder nitelikte

2. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    ilhan abi,iyi bir ayrıntı yakalamışsın ama şunu da gözardı etmemek lazım ki bir misina usturuplu çekildiği takdirde çekerinden çok daha ağır balık çekebilir.

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Peki nasıl usturuplu çekeceğiz?

Aslında, şöyle bir taktik faydalı oluyor. Önce öylesine bir takım yapıyorsunuz, elinizdeki misina ile. Sonra en zayıf yeri neresi, kösteği. İğneyi alıp bir yere takıyorsunuz. Öbür tarafa da bir fırdöndü ile dinamometre. Yani şu yaylı el kantarlarından. Sonra yavaş yavaş kopana kadar çekiyorsunuz. Gözünüz kantarda oluyor. Koptuğu anda ne gördünüz? Mesela, 2 kg. Bunun %25 altı ne eder? 1.5 kg. Sonra, kalamayı iyice sıkıp kantardan 1.5 kg olana kadar çekiyoruz. Kalamayı yavaş yavaş açarak makinanın kalamaya düşmesini sağlıyoruz. Makina kalamaya düştüğü yerde bırakıyoruz. Böylece, koparmadan kalama vermeyi otomatikman sağlamış oluyoruz. Yada ben öyle sanıyorum.

Ama, sıradan monofilament kullanıyorsanız, önce 2 saat suda (deniz suyu, deniz için) bekletip sonra deneyin. Evde yapıp ayarlayıp çıkmayın, takımı takar takmaz ayarlayın. Yoksa sıcaklık vs. sürpriz yapabilir. Böyle yaparak kalamayı ayarlarsanız, balık kolay kolay size galip gelemez.

Her amatörün bir terazisi olmalıdır ve yanında bulunmalıdır hep. Bazı ülkelerde kanunlar bunu mecbur tutar, şu kg. den altını tutmak yasak olduğu için. Ama terazinin böyle güzel bir kullanım alanıda vardır, bilhassa tatlı su için son derece faydalıdır.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Namık, 100m misinada, 1m misinada hemen hemen aynı değerde kopar. Ama monofilament misina, kopmadan önce iyice esner. 100 m olanın kopması için mesela önce 105 metre (doğrusu 150m bile olur modeline göre) olması gerekir. 1m olanın ise önce 1.05 m. Bu beş santim balık için kolay bir mesafedir, kafa attığında hareketi bile yeter. Ama 100m deki 5 metre bayaa bir hareket gerektirir. İşte o yüzden büyük balık avında esnek, uzayan misinlar kullanılır.

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Üstadım, aslında şöyle bir sorun var. Eindeki misinanın 100 m'si uniform mu? Yani 100'm si de aynı sağlamlıkta mı? Aynı kalınlıkta mı? Geçen akşam 0.24 misina ile kıbrıs sarması yapıyorum. Bir kulaç kadar sonra, elime hafifçe takıldı. Baktım zedelenmiş... İstatistik olarak 100m zincirde hatalı halka ihtimali 1 m olandan daha fazladır. Bu nedenle, kesin olarak bir şey söylemek zor. Benim söylediğim bir öneri, bir tavsiye. En tanınmış üreticiden aldığınızda da bu oluyor. O yüzden işte, alelade bağlayıp, kopma noktasından bir de %25 altını kullanıyoruz ki, bu tür sorunları kompanze edebilelim. Gene olarak en zayıf yer takım olacağı için, onu test ediyoruz, ona göre kalama ayarlıyoruz. Fakat, biraz su gelir kalamaya, kayganlaşır. 1.5 yerine 1 kg.de açar. Bir süre sonra kurur, iyice sıkar. Size sürpriz yapıverir. İşte böyle durumlar vs. yüzünden sizi pratikte zahmetsiz kurtaracak bir formül yoktur.

Ama terazi ile filan ayarlayıp ondan sonra takımı gene balığa kaptırmanın zevki de bir başkadır. Elbet orada bol bol sayarsınız ama, 2-3 gün sonra en tatlı hatıralarınızdan biri olur. Eğer her şey mükemmel, 4/4 olursa amatörlüğün zevki mi kalır?

6. DR_BLOoD

DR_BLOoD

hani hani albastar nerede :D :D :D teşekürler ustadım ellerine salık...