Misinadaki Gam Olayi

Konu, 'Misinalar' kısmında CARPMANIA tarafından paylaşıldı.

1. CARPMANIA

CARPMANIA

Favori Kamış:
    OLTA
    birçok tecrübeli balıkçı,makinaya sarmadan önce misinadaki gamın alınması gerektiğini ifade ediyor.Bu ne anlama gelmektedir ve avantajı nedir? konuya vakıf olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. SAYGILAR...

2. hobbytime

hobbytime

gam

misina nın gam yapması burulması anlamına gelir.yeni aldığım makara misinalarda fabrikasyon sarım olduğu için gam olmaz.ancak spinner kaşık gibi malzemeyle kullandığın misina ile balık oltaya geldikten sonra kurtulmak için yaptıgı hareketler nedeniyle av yaptığın misina burulur.bunu gidermezssen sarımlar esnasında misinan makinaya kasnaga dolaşır
    bu burulmayı misinayı suya sağıp düzgünce geri sarmak suretiyle giderebilirsin.

fatih0686 bunu beğendi.
  3. can

can

CARPMANIA merhaba,
    bu sıkıntıyı bende zamanında yaşadım..sana önerim tekne sahibiysen,seyir halindeyken misinanı ucuna birşey takmadan aç ve denizde 5 dakika boyunca arkandan sürükle.Kaliteli bir misina kullanmanı tavsiye ederim belki ilk alırken diğerlerine göre biraz fazla harcarsın ama kullanımı daha uzun süreli olur..
    Selamlar Can

4. MESUT_GULAN

MESUT_GULAN mesut

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çuvalla MAVRAKİ
    merhaba öncelikle aramıza hoş geldiniz...
    bitavsiyede ben bulunayım... misinayı tavlamanı öneririm ,öncelikle az bir misinayı kaynamış suya at ve daha sonra sil ve bir igne bagla balamadan sonra misinada her hangi bir bozulma olmaz ise tamamını kaynamış suya at sogumasını bekle ve makaraya sarma işlemini elle dolamanı tavsiye ederim:)

5. CARPMANIA

CARPMANIA

Favori Kamış:
    OLTA
    sağolun kardeşler ilginiz için...

6. benden de bir yöntem ;), misinanı nereye istiyorsan mesela kamışa sar ve ucuna fırdöndü ile50-60 gr kurşun bagla başka bir şey bağlama ve atabildiğin kadar uzaga at ve hızla çekmeye başla bunu bir kaç kez tekrarlarsan buda misinanın gamını alır ;)

7. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Merhabalar,

Gam, daha çok el oltalarında olur. Halka halinde sarılmış misinayı düz olarak açınca (Oltayı denize atarken böyle oluyor.) halkanın kıvrımları olta boyunca yayılıyor.Gitgide misina kıvraşıyor.Sandala veya kıyıda yere çektiğimiz zaman da yere yatmayıp kıvrım kıvrım havalanıyor.
    Gamı gidermek için misinayı ilk aldığımızda (Müsait yer varsa tabii) tamamen açar, bir direkten dolaştırarak iki ucunu aynı anda çekerek gerebildiğimiz kadar gereriz.Bu işlem misinayı uzatır, yumuşatır, bir müddet gamsız kalır sonra kullandıkça yine gam alır, o zaman da Can kardeşimin dediği gibi tekne varsa , hareket halindeyken tamamen boşaltır, bir müddet çektikten sonra sararız, bu da gamı alır(giderir.)
    Mesut Hocanın yöntemi de misinayı yumuşatır, fakat sıcağa dayanıklı olduğundan emin olmak için Hocanın dediğini yapmak gerekir.
    Kamışlarda fazla gam olacağını sanmam çünkü misina, makaradan açılıp yine makaraya sarılıyor.
    Bir de misina alırken hafızasız olmasına dikkat etmeli.Bu da oltanın gam almasını engeller.
    Selam ve sevgiler, herkese rastgele.

8. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

Hafizasız ne demek? :eek: yani daha önceden kıvrılma bükülme vs mi kastediyorsunuz?

9. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hafızasız, bir sebeple mesela bükülürse serbest kalınca eski halini alıyor, gibi birşey.
    Şöyle anlatayım, hanımlar için ;) keten kumaşla nylon kumaş farkı gibi, keten oturduğumuz zaman buruşur ve buruşuk kalır ama nylon oturunca buruşsa da sonra yine ütülü gibi olur ya, hafızasız misina da bükülüp gam alsa bile sonra yine eski haline döner.
    Benim bildiğim bu.
    Arkadaşlarımız arasında daha iyi anlatacak olanlar da vardır mutlaka.
    Tabii bir de misinayı bir müddet kullandıktan sonra yenilemek gerekiyor.Aksi halde astarı yüzünden pahalıya geliyor.
    Tam balık tutulurken olta dolaştı.Herkes balık tutuyor, ben olta açıyorum.
    Selam ve sevgiler.
    Rastgele.

10. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    gam

gam yapma ...bence fırdöndüden kaynaklanıyor her nekadar misina kalitesiyle ilgilide olsa burada fırdöndünün önemi büyük ben 2veya 3 fırdöndü kullanarak buişi önledim yalnız fırdöndüler bilyalı olacak pahalı ama o bilyalılar sırtı çekerken balık kaçırmayı önliyor ..saygılar

11. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Haklısınız,

oltanın gam yapmasının sebeplerinden önemli bir tanesi de fırdöndünün görev yapmamasıdır.
    Fırdöndü de ne kadar iyi olursa olsun bu işi tek başına çözer mi bilmiyorum.
    Herkese rastgele.

12. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    :) Kumaş olayı ile çok net anlatmışsınız:) teşekkür ederim. Bundan sonra sentetik kumaş gibi olanlarını tercih edeceğim;)

13. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    önemli misinanın gam yapması hakkınd a

arkadaşlar bu gam olayı baya kötü oluyordu teknede .bu yıl bilyalı fırdöndüler sayesinde bundan kurtuldum biraz pahalı ama değer inanın.misinanın fiyatını düşününce değeceğini anlayacaksınız.ben en pahalı en ince misinayı kullanıyorum denizde ..0-20 lik ve daha altı..

14. Matchbox

Matchbox

Hocam bende bu sene bütün takımlarımda bilyalı fırdöndü kullandım çokta memnum kaldım...
    Kaliteli misina kullanıyorum demişşiniz mümkünse markalarını öğrenebilirmiyiz?

15. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Misinanın gam yapması ne demek oluyor?biri bunu aban açıklayabilir mi?
    bilmiyoz işte..naapalım..

16. kaan

kaan

Favori Kamış:
    Palamut çaparisi,fanyalı dip ağı,uzatma ağı,kaşık
    En İyi Avı:
    65 çift palamut
    misinanın gam yapması güzel görünümünü kaybediyor zik zaklı bir hal alıyor.
    en güzelini anlamak için pense ile sık ve çek misinayı o çıkan şekil gam işte.

bilyalı fır döndü kullanışlı bişey ama tuzlu suda kullanırsanız pas yapmaya başlıyor ve o bilye dönmemeye başlıyor.
    Ama onunda çözümünü buldum bir tane pas sökücü sprey var piyasada 20 ytlmi ne onu skın çat diye açıyor.

17. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Geçenlerde malzemeciden ip aldım(onlar öyle diyor)..0.18 lik rengi koyu yeşil çok sağlam hiç kopmuyor lüfer felanda kesemiyormuş.metre ile satılıyordu metresi 30 ykr.100 m aldım 30 ytl. En kopmayan misineyi istiyorum dedim öyle verdiler..kamışla atımı çok rahat ve en küçük vuruşlar dahi hissediliyor..
    Bu malzemenin teknik adı ne acaba?

18. ozan

ozan Ozan

Malzemenin teknik adı multi flament misinadır (çok telli misina). mono flament (tek telli ) normal misina internetten alış veriş yaparken lazım olabilir.