Motor yağı numarası?

Konu, 'Motorlar' kısmında sanalbalıkcı tarafından paylaşıldı.

1. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Önümüzdeki hafta tutacağım.
    Arkadaşlar 5 bg jhonson kıçtan takma motorum var,ikinci el almıştım bir problemden dolayı kuyruk kısmını açtım ve yağının olmadığını gördüm.
    Ben bu motorun yağını koymak istiyorum fakat yağının numarasını bilmiyorum.Bilen arkadaşlar varsa yağ numarasını yazabilirmi .Teşekkürler.

2. atesh

atesh

Favori Kamış:
    Olta bazen zıpkın
    En İyi Avı:
    ?
    kaç zamanlı?

3. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    Pardon yaa unutmuşum 2 zamanlı benzine yağ koyuyorum,ayrıca kuyrukta şanzıman milide mevcut..

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ya 90 no. ya da özel bir gresi var. Yağcı- benzinci bilebilir.
    Yakınlarda servis yok mu?

5. Matchbox

Matchbox

Jhonson Servis (0212 276 34 00) dan Aret Ustaya sor, o sana yardımcı olur dostum.

Kolay gelsin...

6. sanalbalıkcı

sanalbalıkcı

Favori Kamış:
    tırıvırı hariç hepsi
    En İyi Avı:
    80-90 mış teşekkürler..

7. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    servisler bu yağı değiştiriyor.ismide kuyruk yağı diye geçiyor.numarasını bilemiyeceğim ama normal gres kullanılmamasını tembihliyorlar.

8. Matchbox

Matchbox

Gresmi? güldürdün beni kardeş....:D

9. kaiser

kaiser

Favori Kamış:
    kasnak,misina,iğne,kurşun
    En İyi Avı:
    mığrı 3kg
    hayırdır nesi komik anlayamadım.

10. Matchbox

Matchbox

Demekki gres kullananda varmış, desene....:)

11. Pasha

Pasha

Favori Kamış:
    Sadece olta
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum o kadar çok ki
    Son Nokta

Arkadaşlarım

Yıllardır kendi motorlarının bakımını ve arkadaşlarının tamiratlarını yapan biri olarak bildiklerimi aktarmak istiyorum.

Motor yagı şanzuman yağı denilen 80-90 numaradır,en kaliteliside shell marka olanı diye biliyorum.Tüp içerisinde ithal olanları var ama çok pahalı bence gereksizde. Motor yağı nerede olur derseniz kuyruk tabir edilen kısımdadır kabaca pervanenin arkası diye tanımlayabiliriz biri altta biri üstte olamak üzere iki yag vidası vardır her iki vidayıda sökerek yağı boşaltabiliriz iyice süzüldükten sonra motoru dik konumda tutarak alt vidayı hava sızdıracak şekilde tuttururuz daha sonra bir honi (yada büyük şırınga)yardımıyla üstteki vida deliginden yağı doldurmaya başlarız bu arada alttaki gevşek tutturulmuş vida çeperinden az bir miktar yag sızar çünkü çok akışkan bir yag olmadığından (vizkozitesi düşük)kolayca hava oluştarabilir üst vida seviyesine kadar dolduğunda alttaki vidayı sıkarız daha sonrada üstteki vidayı sıkarız ve işlem tamamlanmış olur.

Heryıl sezon öncesi bir kezyag varmı diye kontrol edilmelidir 2 yılda bir değiştirilmesinde fayda vardır.Eger motorumuz yeni ise 10 saat çalışmadan sonra yagı değiştirmek gerekir çünkü yeni motor dişlileri bir süre çalışarak uyum saglarken bir miktarda çapak üretirler bu çapakların şanzıman dışına alınması gereklidir bu yağ değişimi ile halledilir.

Şimdi geldik son sözlere şanzumanda yağ kalmamışsa o motorun kesinlikle keçe ve contalarının elden geçirilmesi gereklidir.
    Yıllık kontrollerde yağ boza rengi olmuşsa kesinlikle yaga su karışıyordur keçeler ve contalar değiştirilmelidir.

Bu işler basit işlerdir sorusu olan rahatlıkla sorabilir boşuna tamirci aramaya gerek yok arkadaşlarım.

HADİ HEPİNİZE KOLAY GELSİN.

12. cabrio34

cabrio34 levent taşpınar

Favori Kamış:
    daiva samfisher 270 REMIXON RAINBOW 50 MAKİNE
    En İyi Avı:
    turna 2.2kg
    abi süpersin engin tecrübelerini paylaştığın için sağol bende kuyruk yağını nasıl değıştırırım dıye kara kara düsünüyordum

13. umutoz35

umutoz35 Umut Özden

Favori Kamış:
    Kaşık,Sahte yem, El Oltası
    En İyi Avı:
    300-400 gr kopez 3 tane:)
    Atilla abicim emeğin için teşekürler. Bende ilk kez kuyruk yağını değiştireceğim motor ilk 10 saatine yaklaştı. Yalnız "alttaki vidayı hava sızdıracak şekilde tuttururuz " demişsin. Bunun amacı yağı doldururken dişli kutusu içinde hava kalmaması içinmi? Bu hava kısmını biraz açabilirmisin.. Birde yağı doldurmak için illa özel bir aparat gereklimidir, mesela basınclı yag pompası gibi? Abicim eğer mümkünse motor yağı ve kuyruk yağı değişimi için video veya resim koyabilirsen çok sevinirim. Çünki yaptığım olası bi hata motorun hayatını olumsuz etkileyebilir..

14. muresli

muresli MISTAN BAYER

Selamun aleykum,
    Kiymetli arkadaslarim o yag doldurma isinde bir yanlislik olmasin?Cunki orada dalma veya carpma denilen yaglama sistemi olusuyor.Eger yag ust tapaya kadar doldurulursa pervanenin hemen arkasindaki yag kecesi ile,usten gelen aks`taki yag kecesini en kisa zamanda bozabilir.Cunki icerde suratli donmenin etkisiyle yag basinc olusturur ve bir yerleri zorlar.En iyisi ilk degisimleri serviste yaptirmak,Selamlar.