Müzisyen Istakozlar

Konu, 'Makaleler' kısmında Canazor tarafından paylaşıldı.

 1. Vücutları kabukla kaplı olan istakozların, keman gibi ses çıkardıkları saptandı. Uzmanlar, okyanus dibinde tek sıra halinde uzun yolculuklara çıktıkları bilinen istakozlar üzerinde yaptıkları son araştırmalarla, bu şaşırtıcı gerçeğe ulaştılar.

  Duke Üniversitesi görevlilerinden Sheila Patek, ''istakozların, kemanların yay ve telleri benzeri organlara sahip olduklarını ve bir çeşit müzik yaptıklarını'' söyledi. İstakozların çıkardıkları ses, parmak ıslatılarak şişkin bir balonun üzerinde dolaştırıldığında çıkan tiz sesi andırıyor.

  Ancak Patek, istakozların bu sesi birbirleriyle haberleşmek için kullanmadıklarını düşünüyor. ''İstakozların kulakları bile yok'' diyen araştırmacı, ''sualtı yaratıklarının, yakın mesafeden, sadece duyargalarıyla duyabildiklerini''söyledi.

  Uzmanlara göre, istakozlar muhtemelen kemana benzer sesleri, köpekbalığı gibi doğal düşmanlarını kendilerine saldırmaktan caydırmak amacıyla çıkarıyor. Konuyu izaha çalışan Patek, ''bir sandviçi yemek için ağzınıza götürdüğünüz anda sandviç birden cıyaklarsa nasıl duraklarsanız, işte öyle'' diye konuştu.

  Kaynak=hayvanlardunyasi.bilgi-merkezi.net
   
 2. teşekkürler can..
   
 3. Eczacı

  Eczacı

  Mesajlar:
  3.057
  Şehir:
  Aydın
  Favori Kamış:
  olta
  Çal kemancı çal :D Sağol Can sayende yeni yeni şeyler öğreniyoruz :)
   
 4. Teşekkürler Can Abi, bana söylediler yakında konser varmış :)