Nasıl bir bot almalıyım ? Şişme botlar nasıl taşınmalı?

Konu, 'Şişme Botlar' kısmında eray ersoy tarafından paylaşıldı.

1. eray ersoy

eray ersoy eray

Favori Kamış:
    bass pro m8
    Favori Makine:
    shimano stradic
    En İyi Avı:
    deniz levreği 2,5 kg
    Merhaba arkadaşlar.

2.90 veya 3m olabilir. Aluminyum tabanlı, elektrikli motor takılabilecek . 1400 tl civarında çin malı olmayan CE belgeli hangi botu tavsiye edersiniz.
    Yardımcı olabilirmisiniz ?

Ayrıca

Aluminyum tabanlı veya ahşap tabanlı botların av yerine taşınması nasıl olmalıdır?
    Bu konuda bazı kolaylıklar var mıdır? şişmiş olarak mı yoksa şişmemiş olarak mı taşınmalıdır. defalarca şişirilip söndürülmesi botun ömrünü etkiler mi.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 6 Mayıs 2009
  2. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Merhaba

Feridun arkadaşımız var. genelde kendi botu ile avlanıyor.

Jeep arkasına bağlı römorku var. onun ile şişkin vaziyette taşıdığını biliyorum.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Şu an titibariyle AB uyum yasaları çerçevesinde yurt dışından ithal edilen bütün ürünler için CE belgesi zaten aranıyor. O nedenle sanırım hepsinde CE belgesi mevcut. CE belgesini sorma nedeniniz nedir?

Herşeyden önce alınacak botlar için ilk dikkat edilmesi gereken husus rengidir. Bot devamlı güneş altında kaldığından koyu renkli botlar ısıyı çok fazla çeker ve bu da aşırı ısınmaya yol açar. Bu nedenle güzelliklerine aldanıp kırmızı mavi siyah vs koyu renkli botlardan uzak durulmalı beyaz ya da açık gri tonlar tercih edilmelidir.

Bot kumaşları dünyada belirli ülkelerde üretilmektedir. Bu nedenle botun markasından ziyade kumaşın türü çok kalınlığı ve kat sayısı önem taşır.

Bot kumaşları (zodiak tipi denilen botlardan bahsediyorum) çok çeşitli olmakla beraber ana başlık olarak hypalon ve pvc naylon karışımı denilen kumaş türleridir.

Hypalon kumaşlar gerçek zodiak kumaşı olup hem darbelere karşı çok dayanıklı hem de hafif olduğu için taşınması da kolay botlardır. Güneş ve sudan en az etkilenir ve uzun yıllar kullanılır. Yama yapmak ve yapılan yamanın tutması çok daha kolaydır. Ancak bu rip botlar belli markalardan imal edilmekte olup fiyatları oldukça yüksektir. Yalnız bu bot kumaşını ülkemizde de kullanrak çok kaliteli bot yapan firmalar olup, bence aynı bota sırf markası diye yabancı kaynaklara 2-3 kat fiyat verilmeden önce yerli imalatçılara gidilmesi ve araştırılmasını şiddetle tavsiye ederim.

PVC - Naylon yumuşatması karışımı botlar ise daha ucuz malzeme olduğu için tercih edilmeye başlanmıştır. Ancak bu botlar gerektiğinden fazla ağır yapıları
    darbelere karşı sertlikleri nedeniyle dayanıksızlığı yama tutmakta zorlukları güneşe ve tuzlu suya karşı daha az mukavemetleri nedeniyle problemler çıkarmaktadır. Bu tip botlar alınırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus denye kalınlıkları ve kaç katlı olduğudur.
    Özellikle tek katlı 0.900mm ve altı denye kalınlığı olan botlardan uzak durulmasını şiddetle tavsiye ederim.
    Bu tür botları alırken en az 1100mm 3 katlı denye kumaşlı kumaş arası bez destekli ve hatta en iyisi çok katlı 1400mm denye kumaşlı botları almalısınız. 0.9 la 11 mm arasındaki 0.2 mm ne farkeder diye düşünülebilir, ancak o kadarcık fark neredeyse darbelere karşı yarı yarıya fark oluşturduğunu bir kaç kez test etmişimdir.

Bu nedenle markadan önce kumaşlarını incelemek gerekir. Şu markanın kumaşı bu, bu markanın kumaşı bu, demek doğru bir yaklaşım da değildir. Markaların kendi içlerinde bile farklı modellerde hypalon ve pvc kumaş kullanabildikleri, hatta her modelde farklı kalınlıklar kullanabildiklerini unutmamak lazım. Bu nedenle her modelin kumaş kalınlığını ayrı ayrı incelemek ve sadece markaya aldanıp muadilinin 3 katına botlar almamanızı tavsiye ederim.

Dediğim gibi yabancı pvc naylon botlara bu paraları verene kadar ülkemizde hypalon kumaşlara aşağı yukarı aynı belki biraz daha fazla rakamla çok çok daha kaliteli zodiak tipi botlara sahip olmak mümkün olacaktır.

Unutmayalım ki aldığımız yabancı ithal botların bir çoğu fabrikalarından tahmin bile edemeyeceğimiz komik rakamlara çıkış yapmaktadır.

Saygılarımla.

4. 56562

56562 xxx xxxxx

Merhaba

Şişme botu defalarca söndürüp şişirmek botun ömrünü ne kadar etkiler bilemeyeceğim ama, sizin ömrünüzü olumsuz etkileyeceğine eminim. Kullandığınız yerin ve elinizdeki botun özelliklerini yazabilirseniz uygun bir çözüm üretebiliriz sanırım.

Son düzenleme: 6 Mayıs 2009
  5. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hepimiz şişme bot alırken aklımızın bir köşesinde botu arabanın bagajına atıp av mahalline gidince şişirmek geri dönüşte de söndürüp tekrar bagaja koyarak pratik bir araç yapma fikrini aklımızdan geçiririz.

Ancak işin aslını anladığımızda elimizde ağırca bir bot motor takımıyla yorgun argın avdan eve dönerken ilk fırsatta elden çıkarayım diye de düşünürüz maalesef:) Bu nedenle imkanlarımız doğrultusunda bir bot almalı çok fazla sınırlarda dolaşmamalıyız.

Botların santimleri büyüdükçe ağırlıkları katlanarak artar. Örneğin 2.9 bir bot 30-35 kg lerde gezerken 3.40 bir bot 55-60 kglere çıkabilir. arada bir kişinin tek başına taşıyıp taşıyamayacağı farkı kadar bir ağırlık oluşur. Ne olacak canım ben 60 kiloyu tek başıma kaldırırım diyen babayiğit arkadaşlar 60 kg bir botun 60 kg lik bir insandan çok daha fazla hacim tuttuğundan tek başına kaldırmanın çok çok zor olacağını göz önünde bulundurmalıdırlar. Hele avdan dönüşte yorgun iken 60 kg nin insana 120 kg geleceğini de göz önünde bulundurmalıyız.

Bu bağlamda sadece bagaj botu alacak isek 2.90 ı geçmeyen bot almalıyız. Bunun ütünde ise mutlaka botu şişkin bir vaziyette bir römork ve tabiki römork taşıma belgeli bir araçla av yerine götürmek zorunda olduğumuzu unutmayalım.

Botları defalarca bile olsa şişip söndürmek herhangi bir zarar vermez. ancak hiçbir zaman botu tam kapasite şişirmemek gerekir. Çok şişirilen bot üstüne binen yükün ve özellikle güneşin vereceği sıcaklık yoğunlaşmasıyla patlama veya deforme olma riski taşıyacaktır.

Bu nedenle botu şişirirken mutlaka saati dikkate almalıyız. Sabah erken saatlerde şişen bir bot öğlene doğru sıcakla %5-10 arası da genleşecek ve başımıza iş açablecekdir. Her zaman birazcık ta olsa yumuşaklık bırakmak botun ömrünü uzatacaktır.

Botu kaldırırken de mutlaka tamamını söndürüp kuru bir vaziyette kaldırmak zorunda olduğuuzu unutmamalıyız.

Bir önemli husus ta motor ağırlığıdır. Elektrikli motorlarda aküler insanı canından bezdirir. Aküyü bota - tekneye indirip çıkarırken bel fıtığı olan bir çok kişi vardır. Benzinli motorlar da hp arttıkça ağırlıkları artan motorlardır. Taşıyabileceğimizin üstünde motor almamalıyız. 30 kg ne olacak dediğimiz motor bile bota yerleştirirken elimizden kayıp suya düşer. Bu çok sık olur sonra motoru at çöpe. Hele ki avdan gelince egsozdan yağlanmış olan motoru kaldırıp arabaya koymak tam bir risktir. Bu nedenle bagaj için düşünüyorsak yine en çok 6.hp lik 2 zamanlı motorlar tercih edilmelidir. (4 zamanlı motorları yağ akıtacağı içn yan koyamayacağımızı unutmayalım)

Saygılarımla.

6. 56562

56562 xxx xxxxx

Küçük bir düzeltme

Dört zamanlılar dahil tüm dıştan takma deniz motorları yatay pozisyonda taşınabilir. Motor üzerinde dövme olarak " this side up " yazan tarafı üste getirmek kaydı ile motoru yan yatırabilirsiniz. Ancak iki yada dört zamanlı olduğuna bakılmaksızın ( henüz hiç suya girmemiş - halk arasındaki tabiri ile sandık kırma olanlar hariç ) hiçbir dıştan takma motorun kuyruk kısımını baş kısımından daha yukarı getirerek taşımamaya dikkat etmeliyiz. Aksi durumda soğutma sistemindeki su motor içerisine kaçarak çok ciddi hasarlara yol açabilir. Motorunuzu yatay taşımak gerekirse, baş kısımının altına döşemecilerin kullandığı türden 10 cm civarında kalınlığı olan sert bir süngeri iki kat olarak koymak sorunu engeller. Tabiki " this side up" yazısına dikkat ederek.

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Ben yine de 4 zamanlı motorların sürekli taşınmasını tavsiye etmiyorum. Kasislerdemi yokuşlardamı veya ani gaz firendemi bilemem ama bir gün olmasa başka bir gün illaki bir yerde sorun çıkıyor. 4 zamanlıları motorları sabit deniz taşıtları için düşünmek kanaatimce en doğrusu. Ayrıca 4 zamanlı motorların botlar için 2 zamanlı motorlara göre daha az randmanlı olduğu da kabul edilen bir gerçek. Üstelik 4 zamanlılar ciddi farkla daha ağır. Bu da konuda bahsedilen taşıma pratiği için olumsuz bir durumdur.

8. onur1872

onur1872

ben botumu geçenlerde denize indirdiğimde benzincide şişirdim ve arabamın üzerine bağlayarak denize götürdüm.sanırım aracın üzerine bağlayacağınız herhangi birşey aracın boyunu geçmediği takdirde sorun teşgil etmiyor.yada pompa alıp şişirmek olabilir ki ben bunu deneyecektim gözüm korktu.en az 15 20 dakikaya ihtiyacınız vardır.benim botum 3 metre ve iki zamanlı 6 hp motorlu.denize 200 metre yürümemiz gerekiyordu 2 kişi botu sırtladık sonra ben motoru tek başıma 200 metre götürdüm.hafif olması tercih sebebi olabiliyor.denizden dönerken insan yoruluyor.gayet de memnunum.keşke biraz daha hız yapabilseydi :) eheh

9. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    ben botun arkasina katlanabilir tekerlrk kiti taktirdim büyük rahatlik sagladi ancak suya girince kapatmayi unutmayin (ben bi krz unuttum) performans ve yakit tüketimini olumsuz etkiler
    botu bence sisik tutun araciniza çok ucuza taktirabileceginiz bir port bagajla ve kamyoncularin kullandigi tarz sikistirmali kayislardan kullanirsaniz heryere güvenle tasiyabilirsiniz

10. eray ersoy

eray ersoy eray

Favori Kamış:
    bass pro m8
    Favori Makine:
    shimano stradic
    En İyi Avı:
    deniz levreği 2,5 kg
    Çok teşekkür ederim. Verdiniz bilgiler gerçekten önemli. tavsiyelerinize uyacağım.
    Henüz botu ve motoru almadım. Almadan önce size danışayım dedim . iyi de oldu. bu bilgiler ışığında hareket edeceğim.

Bildiğiniz yerli bot imalatçısı var mı acaba ?

11. onur1872

onur1872

aracımın üzerinde taşıyorum.aracın üzerinde taşımak eğer aracın boyunu geçmiyorsa serbest diye biliiyorum.

yerli bir bot üreticisi bulursanız iyi olacaktır.yerli malı herzaman iyidir.çin mallarından iyi olduğu bir gerçek.

12. onur1872

onur1872

zeytinburnunda var.1100 denye kalınlığında 3.5 fiber taban botu 1450 liraya yapıyorlar.indirim de yaparlar sanırım ama tam bilmiyorum.bu firmayı bot tamiri için araştırma yaparken öğrendim.sorduğumda da bot da yaptıklarını ve fiyatlarını söylediler.yerli yapımlar hem ucuz hemde çin mallarından 10 kat kaliteliler.çin malı 3 metreye 1300 lira vereceğimize 1450 ye fiber taban 3.5 metre 25 hp yi rahat kaldırabilen yerli bot almak daha mantıklıdır diye düşünüyorum.

ağırlığı ve taşıması dezavantaj gibi görünsede sitede de gördüğünüz üzere katlanır taban dahi olsa bot işi okadar kolay değildir.istediğim zaman indirir istediğim zaman şişirir denize atarım demek kolaydır lakin pratikte hiçte öyle olmuyor.birkere 3 metre 35 kiloluk botu denize indirmek çok zordur siz 60 kilolukları düşünün..ayrıca 25 kiloluk küçük bir motoru bile denize taşımak çok zordur.birde büyük 50 kilolukları düşünün..o nedenle fiber tabanlı alıp şişik saklayıp römörk la kullanmak aslında en mantıklısı..işte o zaman istediğiniz vakit botu denize indirip çıkarabilir avlanır yada gezebilirsiniz diyorum.şahsen botumla denize daha ikinci gidişimde ilk fırsatta fiber tabanlı 3.5 metre civarı sıfır bir bot almayı aklıma koymuştum

13. veyselh

veyselh Veysel

iki kişi için ideal mobil motor 5-6 hp, bot ise 3m olmalı bence. fazlası zamanla iskence haline dönebilir.

14. emhay

emhay emrah

arkadaşlar mrblar uzun araştırmalarımın sonucu seahawk II şişme botu uygun fiyata buldum fakat hiç kullanmadıgım kullanan aradaşlar varsa tavsiye ederlermi
    piyasada 350,400 arası fakat peşin fiyata 272 tl ye de var.onu almayı düşnüyorum .şimdiden cvplarınızı bekliyorum.iyi avlar.

15. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Motor takma konusunda sıkıntı çekersiniz.Bildiğim kadarıyla zodiak tipi değil.Taban da omurgalı değil şişme olduğu için hafif rüzgarda bile sıkıntı çekersiniz.

16. emhay

emhay emrah

anladım çok teşekkürler,lakin zodiak tarzında botlarıda bu fiyata bulmak mümkün olmuyor,3.4 kişi daha tavsiye edince botu bugün itibariyle sipariş ettim çarşamba sanırım elimde olur suya indirmeden evde şişirip bir kontrol edicem.umarım fiyaskoyla sonuçlanmaz.
    ki bu fiyata resimdeki görünen botsa eğer fiyatının hakını kat ve kat hakedeceğine inanıyorum.elime ulaştığı an resimlerini ve ürün hakımdaki yorumlarımı da sizlerle paylaşmak isterim olur da bu botu almayı düşünen av severlere de ürünü teşhir etmiş olurum.

17. RamazanUsta

RamazanUsta Ramazan Uzan

Favori Kamış:
    Albastar Qual Surf
    Favori Makine:
    Albastar Pasha
    En İyi Avı:
    Akya 8.5Kg
    Bu ve benzeri şişme tabanlı pvc botlarla denizde dalgaya gelip mahsur kalan kişileri bir kaç kez tekneyle kurtarmış biri olarak söylüyorum, bot ucuz olabilir ama sizin hayatınız, daha da önemlisi birlikte binecek arkadaşlarınızın hayatı bu kadar ucuz mu?

Bu botu illaki alacaksanız ancak ve ancak göl ve kapalı liman iç denizlerde kullanın. Asla can yeleksiz ve hava durumunu bilmeden açılmayın. Hatta hiç açılmayın.

18. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Tamamen katılıyorum.Sitede defalarca bu konu işlendi.300-500TL ucuz alacam diye hayatlarını hiçe sayıyorlar.Bende bu hataya düştüm.Sitede yeni olduğum zamanlarda Voyager 500 bot tecrübem diye konu açmıştım.Gemlikten bi sürüklendim kurtarmasalar İstanbul kabataştan çıkacaktım. :) Eğer maddi durumun el vermiyorsa almayacaksın.Paran yetmiyor diye freni bozuk arabayla yola çıkmak gibi bir şey bu.İllaki olsun hesabı yapmak bence çok yanlış.Biraz biriktir bak ikinci ellere.Ben bot piyasasını yakından takip ediyorum.700-800TL ye 2.90 civarı temiz zodiak tipi botlar var.Ben tertmiz botu 650 tl ye almıştım.3,30 Kolibri.Resimleri var biliyorsunuz.Tabi bana ucuz denk geldi.Bottan anlamayan birisi alacağına karşılık almış.Bana alacağı bedel karşılığında verdi.Belki size de bu gibi bir bot denk gelebilir.Ha denk gelmedi mi o zaman bekleyeceksiniz.Ama bu gibi botlarla denize açılmayacaksınız.Denizin şakası olmaz.

19. emhay

emhay emrah

arkadaşlar öncelikle şunu belirteyim bu bot dediginz gibi belki adi ya dayanıksız ve tehlikeli olabilir fakat ben bu botla okyanus ya da açık deniz gibi engin sulara açılmıyacm ,ben iskeleden 50 metre açıkta çıpa atıp balık tutmak için kullanıcam ayriyetten can yeleksiz açılmayıda düşünmoyoruz ki onlarda elimde mevcut.ben prfesyonel biri değilim yalnızca 50 ya da 100 metre ilerde sabit bir şekilde balık tutmak için bu botu tercih ettim.ki seahawk II botuna motor takıp boğazı geçenlerde mevcut. umarım ilk açılışımda ki görüntüleride sizle paylaşmak isterim.

20. emhay

emhay emrah

mrblar arkadaşlar bugün itibariyle bot gelmiş durumda bende şişirip salonun ortasına serdim gayet iyi ve kaliteli bir ürün gibi görünüyor bakalım suda da ayni performansı alacakmıyım sizler için 3.4 resim paylaştım ..