Navigator II 500 Bot'a Nasıl Motor Almalı?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında hertel tarafından paylaşıldı.

1. onur1872

onur1872

aynen katılıyorum :) motor da ayrı bir tutku. gerçi ilk olarak bu sene kullandım ve ehliyet almaya karar verdim. vitesli bir motor düşünüyorum. scooter almam fakat onların benzerleri 100-110 cc arası cup modellerinden almayı düşünüyordum.

ilerde (belkide gelecek sezon) 25 hp - 380 lik bir takım yapmayı düşünüyorum. bakalım kısmet ne zamana.

2. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Bugün botla ilk seferime çıktım. Fakat kürek çekmekten illallah getirdim. O an kesin motor alacağım dedim. 3.5 lik bir motor alıp takacağım bota. Bu arada navigatorun altı şiştiğinde baya normal teknelerin altı gibi omurgalı oluyor. Gördüğümde şaşırdım baya. Düz değil altı. Çok dengeli bir bot. Devirmeye çalışsam da devrilmiyor. Motor tutma kopçasını sağlamlaştırdıktan sonra çok rahatlıkla kullanılacağını düşünüyorum. Eğer imkanım olursa başkasından denemelik motor takıp kullanacağım. İnşallah ben kürek çekerken keyifli keyifli motor sürüp etrafımızdan geçen diğer botlar gibi ben de tadını çıkaracağım denizin. :)

Onur Bey bu arada vitesli motor alacaksanız ve başlangıç için sağlam, güzel bir motor düşünüyorsanız Honda CBR 125 ile başlamanızı öneririm.

Saygılar.

3. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Onur Bey ve Egemen Bey.
    Sizlere Navigator serisine motor takılı resimleri göstermek istiyorumunu benzinli motorlarla kullananlar var. Gayet de oturaklı duruyorlar. Ancak Türkiye'de motor aparatı tahtadan. Bu resimdeki ise aluminyum çelik gibi birşey. Sizin bildiğiniz, bu motor aparatından bulabileceğim bir yer var mı? :)

4. onur1872

onur1872

tuncay bey selamlar. bu aparatları kromdan yaptırabilirsiniz. yaptıranlar da kromdan yaptırıyorlar. lakin nerede nasıl yapılır hiçbir bilgim yok.

bu botlara benzinli motor takılabilir. devrilmeye gelince bu ağırlıktaki bir botu devirmek zor. 3 metre üzeri bu ağırlıktaki botlar kolay kolay devrilmezler. bende 3 metre zodiac vardı 2-3 kişi aynı anda denizden bota çıkardık banamısın demezdi.

bu botların altının omurgalı gibi olmasına da açıkcası şaşırdım. yinede bence 3.5 hp ile zodiac ın gittiği gibi gitmeyecektir kanaatindeyim. birde şöyle bir hesap yapabiliriz. 2 metre bot ile 4 hp 10 mil yaparsa 3.5 metre bot ile 4 hp 5-7 mil sürat yapar. ağırlık kişi sayısı vs bunu etkiler. yalnız ikinci el bir 4 hp bence en fazla 3 hp güç üretir. yani siz sıfır bir 3.5 hp alırsanız bu hesaba göre düşünebilirsiniz. unutmayın 3.5 hp motorla su üzerinde sekmeyi düşünüyorsanız bu imkansız :) en az 15 hp motor gerekir ki sizin tarzda botlara da bildiğiniz üzere 15 hp takmak imkansız

siz o krom aparatlardan ayarlayın. olmadı yaptırın ki yaptıran çok kişi var. nette araştırırsanız bulabilirsiniz diye düşünüyorum. önemli olan pekte ahşap yada krom olması değil bence.. bence önemli olan o aparatı bota nasıl tutturduğunuz. sağlamlaştırırsanız 10 -13 kg ağırlıktan birşey olmaz

cbr 125 harika motor :) bakalım düşünüyorum. tavsiyeniz için teşekkürler :) cbf 150 yada cbr 125 ideal gibi duruyor. fakat dediğim gibi çok acemiyim :)

5. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

herkese günaydın arkadaşlar.
    bu hafta sonunu da hava muhalefeti sebebiyle değerlendiremeden geçirdim. onur bey: jet ski için gidip fotoğraflarını çekmem lazım ilk müsait olduğum zaman çekip size yollyacağım. Evet botum seehawk 2 . daha öncede dediğim gibi bu yaz tecrübe edinip seneye güzel bir takım kurmak istediğim için bu yola başvurdum. motor konusunda da kesinliklikle ilk başta güçlü bir makine almayın. güçlü veya güçsüz kask mont ve koruma alın. sebebine gelince her motorcu motor kullnadığı ilk sene içinde en az 1 defa ciddi biçimde düşer düşmedim diyen varsa:) hem paranız hem canınıza yazık kısacası
    tuncay bey o aparatı yaptırabilirsininiz .lakin kromdan yapanlar 150 lira civarında istiyor hadi diyelim 100 lira. sanayiye gidin botunuzu da götürün 1 2 saat içinde yaparlar ama ne gerek varki kromdan yaptırsanız 25 30 sene dayanır haklısınız ama botunuzun dayanacağını zannetmiyorum:) onun için 45 lira civarında ahşap olanlardan aldım ben.
    kalın sağlıcakla

6. egemenparlar

yamahanın ybr'sine de bir bakın derim ybr 125

7. egemenparlar

tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum . fakat attan düsünce ölünmez ama essekten düsünce ölünür lafı pek gerçeği yansıtmıyor tam korumalı ve bilinçsiz olmak kaydıyla : attan düşünce acısız bir ölüm olur eşekten düşünce biraz sürünerek bence scooterlar ve büyük motorlar birbirinden çok farklı makinelerdir bildiğiniz üzere. birini kullanan diğerini de pratik yapmadan kesinlikle kullanmamalı derim ben. yoldaki kararlılıkları çok farklı o arkadaşlar genelde scooterları küçümsedikleri için sakatlanıyorlar zaten:

8. onur1872

onur1872

öncelikle herkese selamlar

egemen bey bugüne kadar iki tane motosiklet kullandım biri kymco 125 biri de ybr 125. ikisi de vitesli. açıkcası ybr 125 cbr 125 ve cbf 150 arasında tercihimi yapardım. bu yaz kullanmayı düşünmüyorum. arabaya devam :)

krom aparata gelince hakikaten o navigatörle en fazla bir iki sezon geçirirsiniz sonra da tecrübe edip satarsınız. emin olun sıfır bir tohatsu performans açısından olmasada kalite açısından navigator bota az gelecektir.

yinede krom olsun isterseniz egemen beyin dediği gibi 100 150 lira masraf yapmanız gerekecek. hatta o botların demirlerinin içine demir kurşun vs döktürenler de var. bu masrafları yapacağımıza ikinci el kaliteli bir zodiac almak daha mantıklı. yaparım derseniz egemen beyin dediği gibi bazı yerlerde yapılıyor. hatta sürat teknesi aynasını güçlendiren yerler de aynı malzemeyi kullanıyor oralarda da yaptırabilirsiniz.

hava muhalefeti nedeniyle bu haftasonu ben de çıkamadım. hava 4-6 seyrediyordu bir ara rüzgar 15 i buldu. bu havada 4 hp ve 2 metre botla en azından istanbulda denize çıkmak delilik olurdu :) hele ki pazar günkü yağmurda :) bu haftasonu havaların ısınacağını tahmin ediyorum o zaman egemen bey sizde tecrübenizi aktarırsınız. video çekmeye bakın. sizin motor 2 hp, en azından 3.5 hp almayı düşünen tuncay bey de fikir sahibi olmuş olur. ben de haftasonu botumun videolarını çekebilirsem siteye koymaya çalışırım. kalın sağlıcakla :)

9. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Selamlar. Bestway veya benzeri motor takma aparatları Navigator'un alttaki deliklere girmiyor. Bota yaslanıyorlar. Resimdeki aparat ise Navigator'un alttaki kopçalara da giriyor ve çok sağlam bir taşıma sağlıyor. Yani diğerleri sadece üstteki tutma kopçalarına takılıyor ki bu da tek güvenlikli sabitleme oluyor. Olmadı dediğiniz gibi bu aparatı yaptıracağım. Deniz üzerinde sekmekten ziyada, gitmek istediğim yere kürek çekmeden ulaşmak tek amacım. Ama bu sezon yeterli gelmezse ileride Büyük bir zodiac almak amacım.

Bu arada siz motordan önce çok sağlam kask ve montla beraber pantolon almalısınız. Ben 110 KM hızla incir ağacına çıktım. Sırtımda çanta da vardı ki ALLAH'a şükür burnum bile kanamadan kurtuldum. Tedbiri almak lazım. Taktir tabiki ALLAH'ın. Bence can güvenliğiniz için kesinlikle kıyafet ve kaskı kaliteli almalısınız.

Ben tüm malzemelerimi http://www.yildizticaret.com adresinden aldım. Ixon kıyafetler kalitelidir. Kasklardan da airoh seçebilirsiniz. 145 TL civarlarında.

Hepinize kazasız, belasız günler.

Saygılar.

10. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Tuncay Bey bende Navigator III var.Forumda ararsanız resimleri görürsünüz.Benim sizden ricam botun resimlerini yayınlamanız.Teşekkür ederim.

11. egemenparlar

arkadaşlar bu hafta sonu bilindiği üzere hava şartlarının olumsuz olması aksi seyretmesi yüzünden bende deneme fırsatı bulamadım. gözü kararttım lakin bu hafat. yağmurda olur boran da fark etmez 3 metre bile gitsem kesinlikle gideceğim ve deneyeceğim. inşallah :)

birçok konuda haklısınız tedbiri güvenliği elden bırakmamak lazım bunun gibi tavsiye ve nasihatlara aynen katılıyor ve nasihat verecek kadar bilgim olmaması sebebiyle bende birçok arkadaşım gibi forumu didik didik edip gerekli ve yararlı bilgileri kulağıma küpe ediyorum. gereksizleri bile. sebebi daha neyin gerekli neyin gereksiz olduğunu ayırt edecek kadar tecrübe sahibi olmamam en büyük etken.

kısaca ben amatör ve tutkulu bir balıkçı olarak şunu demek istiyorum. altımdaki makine ister o olsun ister bu. benim için fark etmez. bindiğim kullandığım herşeyden zevk alabilirim. buda bana yeter. bence ilk bot deneyimini ve motor deneyimini yaşayacak arkadaşım ve arkadaşlarımın da zaten kıyaslama ihtimali olmayacağı için aynı zevki alacağından şüphem yok.

bütün bunlardan yola çıkarak vardığım sonuç ister elektrikli ister benzinli ister420 ister200 fark etmez zevk almasını bilip ilk seferden en iyisi olsun en iyisi olsun demenin anlamı da yok. neyin en iyi olduğunu ben bilmiyorum. denemedim çünkü. ama zevk alacağımdan kesinlikle eminim
    hepinize teşekkür ediyorum şimdiden :)

not;:kıyaslamalar tamamen kişisel. cümleler genelde benim için ........ şeklinde

Son düzenleme: 9 Haziran 2010
  12. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    zevkiyle kullanildiktan sonra denize atilan sambrelden bile tad alinabilir. yeterki limitlerinde ve güvenle, huzurla kullanilsin. hersey göreceli bu arada, yerine göre 2 metrelik bot 20 metrelik motoryattan bile keyifli olabilir; yeterki damarlarda biraz tuzlu su olsun:)

son olarak en güzel deniz araci kullanilabilen deniz aracidir....

13. volky1991

volky1991 Volkan Aydın

En İyi Avı:
    Şimdilik İstavrit :)
    size tamamen katılıyorum çok yerinde bi gözlem olmuş :):) bende daha önce sadece bu sitede değil tüm sitelerde çoğu şeyleri gördüm alıcaksan şöle al böle ol şunu alma bunu alma şöle yap böle yap. hiç birisine kulak vermedim insan kendisini iyi tanır ve neyden zevk alıcağını bilir.ufak şeylerle mutlu oldumu insan daha başka bir tatlı oluyor :) bende daha 5 6 gün önce ilk profsyonel botum ve motorma sahip oldum promarine siiznkinin aynısı ama rengi ve kumaşı birazdaha değişik motorumda haibo 44 lbs kardeşimle denemeye çıktık gecen hafta sonu böle bi keyif olamaz :) siz güvenliği elden bırakmadan kendinizi özgür bırakın gitsin :)