Naylon misina mı (monofilament), Örgü ip mi (braid) ?

Konu, 'Misinalar' kısmında onurnl tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Var, meşhur "trilene" mesela. Doğru düğüm atmazsanız, pıtır pıtır kopar, bu neymiş böyle dersiniz ama doğru düğüm atarsanız, gayet iyi iş yapar. Doğru düğümü değil, doğru düğüm atmak. Doğru sıkmak, doğru elle tutmak vs. Zaten bunları yaparsanız, hemen her misina tank gibi oluverir. Dyneema'nın hoş tarafı bu sorundan pek az muzdarip olmasıdır.

Ava göre misina seçmeye özen gösterin, gerisi kolayca gelir. Misinanın takıldığı pek enderdir. Genelde takılan iğne, fırdöndü, kurşun filan olur. Bunları biraz daha güçsüz bir misina ile bağlarsanız, kolayca kopar, sizi pek üzmez..

2. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    bilgiler gercekten cok yararli tesekkurler:) :)

3. simendifer

simendifer Sennur

Arkadaşlar, konuyu dağıtmayalım ;) Ve şu tanıyıp tanımama mevzuunu uzatmayalım rica ediyorum... Teşekkürler,

4. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    ilginize tesekkurler Sennur Hanim.Umarim tum arkadaslar birbirin daha saygili ve mesafeli davranir .bu tur seyler durduk yere hic hos degil.herkeze selamlar ve rastgele:) :)

5. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Slm Onur bir seyler de ben yazayim bari anladigim kadar tatli su balik avina gidiyorsun ben turna baliginda Fireline kullaniyorum0,17mm 10.2 kg cekeri var bunin ucuna ozel assagiyukari 30 cm lik celik beden takiyorum turna disinlen
    kesmesindiye.
    Denizdede whiplash kullaniyorum o da 0.17 mm lik ama 21 kg cekiyor bunun onune 2,5 metre nylon bagliyorum neden diye sorarsan su altindaki midyeler ve taslar dynema mi zedelemesin diye cok ta memnunum bu saglamlik acisindan tabii.
    Ama nylon da veya Dynemada tabii fark var esneme payi nylonun atis farki ve suplesi daha bambaska, dynemada esneklik olmadigi icin baligi hissetmen daha kolay oluyor. Bilmem yardimci olabildimmi:)

6. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:

hocam oncelile bilgi icin tesekkurler benim kendi capimda uzman oldugum konu turna avciligi ve son zamanlada jsudak icin ugrasiyorum ama siftah yapamadim
    misina olarak asso 0.40 21 kg cekerli ve Turkiye den aldigim silk power 0.30 21kg ceker orme misina.ama bunlara ragmen olu balik ile turna tutarken celik beden kullanmadigimdan dolayimisinalar kesildi turna tarafindan.atcek yapmada bir sorun olmuyor ama orme misinanin ileri atisi daha zor iyi acilmiyor.bende son zamanlarda berkley marka almayi dusunuyordum yazdigin bilgiler dogrultusunda galiba alicagim .hatta bugun balikci dukkaninda fire line kristale baktim gercektende berkley marka cok ince ve agir cekerli oluyor.benim turna avindaki en buyuk sorunum olu balik kullandigim zaman celiktel ile baligi iyi sarip monte edemiyorum.bilgi icin tekrar tesekkurler:)

7. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Onurcum, ince Fireline nin ucuna celik beden takmani tavsiye edebilirim, Tek igneli hazir celik bedenler var.
    Ölü yemler icin. Onu önerebilirim.

8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    yav nerelerdesin yuzunu goren haci oluyor;) kancayi baligin hangi tarafindan takacagiz peki kesin baligin agzina denk gelecek bir acisi varmi?sudak icin kullandigin teknigi yazarmisin?

9. hobbytime

hobbytime

tavsiye

onur 0.10 unifilament al skoylu üye arkadaşımızın ipek dediği o yanlış anlamadıysam

dynamea örgüdür daha kalın dır

unifilament diye araştırırsan hollanda da çok kolay bulursun türkiyede ipek diyede biliniyor

ercanın bahsettiği fireline unifilament (ipek) turnada sudakta ihtiyacını karşılar

10. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hocam bilgi icin tesekkurler.bnede su an fireline kristal kullaniyorum.

11. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    hocam bilgi icin tesekkurler.bende su an fireline kristal kullaniyorum.

12. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    arkadaslar avmarketi.com da MUSTAD TITANIUM marka misina gordum naylon olarak piyasadaki cekeri en kuvvetli olan.bundan kullanan varsa ,bilgilerini paylasabilirmi?gercekten yazilanlar kadar cekeri varmi?0.18 10kg ceker yaziyor

13. Spider

Spider Mert Eren

valla iyiymiş..

fakat ben son zamanlarda yaşadığım bir kaç deneyimi
    aktarmak istiyorum

özellikle havanın (-) dereceyi gördüğü zamanlarda
    ip ya da ipek misine gerçekten dezavantaj oluyor
    sudan çıkartırken (hele bir de inceyse)
    buz tutarak geliyor. makinaya sarılmasının ardından da
    atış yapmak cidden risk.. bir ada bir tomar misine
    makineden topluca fırlıyor.. buz yüzünden tabi.

bir de su üzerindeki buz tabakaları çözüldükleri
    esnada kenar bölgesi ciddi şekilde ince ve keskin oluyor
    bu tür buz parçaları ip misineyi çok hızlı kesiyor..

Bence kışın ciddi dezavantajları var..

ama bahsettiğin misine oldukça iyiye benziyor
    diğer özellikleri nasıl ?

14. Bu misina naylon değilki,yanlış hatırlamıyorsam (bi arkadaşım kullanıyordu) ip misinanın dışı naylonlu olanı,çekeri oldukça yüksek.Nasıl tarif edeyim cevizli sucuk vardır ya işte onun gibi bişey.Örgü misinanın dışı bi malzeme ile kaplanmış.Gayet sağlam bir misina.

Yanlışta hatırlıyo olabilirim,yanıltmak istemem.

15. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    ancak bu kadar güzel tarif edilebilirdi. hakikaten iyi örnek olmuş. :)

16. Aklıma başka bişey gelmedi,farkındayım.. :)

17. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    bu arada, alba nın da aynı tip misinası mevcut. çeker olarak daha düşüktür belki ama fiyat olarak uygun. nasıl olsa birgün çöpe atacağımıza göre. ha o , ha bu ;) :)

18. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    mustad avmarketinde naylon misina grubunda gozukuyor,bence naylon cunku fiyata bakinca fireline bile solluyor.ayrica farkli bir marka var oda assodan cekeri kuvvetli adi ise BERKLEY TRILENE SensiTHIN ultra 0.30mm 14.100 cekeri var.bu ikisinden kullanan arkadaslar varsa bilgilerini yazarsa sevinirim

19. Spider

Spider Mert Eren

hahahahahaha

valla süper tarif.. kesinlikle misineyi kafamda
    şekillendirdim.. müthiş bir tarif gerçekten de...

cevizleri yok tabi :D

20. Spider

Spider Mert Eren

Konu üstteki alıntı..
    En son Onur'un sorduğu soruyu tartışıyorduk...