Ne diyeyim sana be hırsız.....

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında mturetken tarafından paylaşıldı.

1. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    Zıpkın, At Çek olta takımlarım
    En İyi Avı:
    4,5 kg Levrek (Zıpkın), 2,5 kilo Levrek (at-çek)
    Merhaba Dostlar;

Az önce babam tatilde olduğu dönemde motorun çalındığını söyledi....
    Gitti 9.9... O kadar da gittiği zaman hırsızlık artmış diye bilgi aldı motoru zincirlemiş... Eee ama hırsız kafaya koyduysa zaten yapacak bir şey yok, arkasından dileklerini iletmekten başka...

Şimdi haliyle yeni motor arayışına girdik... İnternetten de özelliklerini araştırıyorum ama sizin tecrübelerinizden de yararlanmak isterim.

Tekne 4.5 çiftcidarlı polyster tekne.. Genelde 2-3, maksimum 4 kişi avlanıyoruz.
    Sırtı çekip, yemli yapıyor ve dalış için meraya gitmek için kullanıyoruz..
    Çalınan emektar 4 zamanlı 9.9'du. olta balıkçılığı için yetiyordu ama 4 kişi de de biraz zorlanıyordu..

Öncelikle bu hırsızlık kısa dönemde bitmeyecektir, zincir kilit de bir işe yaramayacaksa demek ki her akşam av dönüşü benim motoru eve çıkarmam gerekecek. O nedenle benzin tüketimi farkı olmasına rağmen acaba 2 zamanlı mı alsam diye düşünüyorum.... Maliyet konusunda ucuz, ağırlık konusunda da hafif.. Tek sorun benzin tüketimi, belirteceğiniz negatif yönleri nelerdir..

Diğer bir sorum 9.9 mu yoksa 15 beygir mi (yeni kararla vergi olmayacağını varsayıyorum). Bu iki farklı güç içinde tüketim ve ağırlık yine esas sorularım..
    9.9 4 zamanlı yaklaşık 40 kilo, 15 bg 4 zamanlı ise 51 kg ve aralarında usd 400 gibi bir meblağ var.. Şimdi kilo 10 kilodan 20 kiloya çıkmıyor ki, 40'dan 50'ye çıkıyor... :(

Bu arada aklıma tekrardan gelmişken, hırsız arkadaşa hem kendi hem de benim gibi caldıran komşularım için bir secret yapayıp...

Oyle işte sevgili forum üyeleri... Sizlerde bu seçimime yardımcı olur, çevrenizdekileri 2. motor için uyarırsanız sevinirim. Neyse ki sivil polisler Ege Bölgesinde çalışıyorlarmış ama bizim oralara gelmezler pek herhalde.. Bizim oralar derken Çanakkale Seddülbahir.... Çevre bölgelerdeki herkesin daha dikkatli olması rica.. Biz yıllardır karada tutardık, zincirsiz.. Artık neyi neremize bağlayacağız onu düşünüyoruz....

İlgi ve alakanıza peşinen teşekkürler..

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Geçmiş olsun. Söylenecek bir söz yok maalesef.

Motor için 9.9 ile 15 arasında markalara göre değişmekle beraber çok fazla bir çekiş farkı bulamazsınız. %15-20 belki. İmkanınız varsa 25hp arayın.

3. mturetken

mturetken Murat Türetken

Favori Kamış:
    Zıpkın, At Çek olta takımlarım
    En İyi Avı:
    4,5 kg Levrek (Zıpkın), 2,5 kilo Levrek (at-çek)
    Teşekkürler, dediğiniz gibi söylenecek söz yok. Eski bir 25'lik çift zamanlı var ancak tüketimi bir hayli fazla bildiğiniz gibi sırtı için çok maliyetli oluyor ve biraz sorunu da var o sebeple diğer alternatifleri düşünüyorum..

Sağlıklı Günler Dilerim..

4. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    bır anımı paylaşayım madem konu acıldı,

HEM ÇOK ÖNEMLI , ANAHTAR HUSUSU, OKUYUN LÜTFEN.

2001 de son model bmw m3 umu klube gırdım, ANAHTARI KAPI ONUNDE BEKLEYENE bıraktım,

merdıvenlerden ınerken baktım araba benım tam gaz caddede gıdıyor,

cepten hemen polısı aradım arabam su an calındı, bu caddede dıye,

polıs arabayı takıp sonucu buyuk hasarla ıcınde çalanla yakaladı,

sabah mahkemede çalan orada çalışan şahıs dedıkı hakıme,

hakım bey, emin abı bana arabayı kullanmam ıcın verdı, kafayı cekınce unutmuş bende polısten ehlıyetım yok dıye kaçtım !

hakım tutuksuz yargılanmasına karar verdı ! arabayı kacarken park halındekı 3 arabaya vurmuştu, onların masrafı ve benım arabanın masrafı 35 mılyar tuttu, 2001 de.

ANAHTARI USTUNDE BIRAKINCA, EMNIYETI SUISTIMALE GIRIYOR, HRSIZLIĞA GIRMIYOR !

Dikkat edin ,

Son düzenleme: 31 Temmuz 2009
  5. kalotalar

kalotalar şinasi

Bu olay karşısında şok oldum gerçekten. Peki anahtarı verdiğinde gerçekten alkollumuydun?. Eğer alkol kullanmadıysan bunu basit bir testle belgeleyip mahkemeye sunabilirdin. Tabi emin abi dediği sen oluyorsan. Yoksa emin anahtarı verdiğin çalışanmıydı? Çok enteresan bir olay, Sana ve konuyu açan arkadaşa geçmiş olsun diyorum.

6. onur1872

onur1872

murat bey öncelikle çanakkale cephemizin gururu,türk milletinin onuru seddülbahir e selamlar.

9.9 için gerçekten çok üzüldüm sonuçta sitede yazanlar olarak hepimizin başına böyle bir olay gelebilir.benim tavsiyem de 25 hp olacaktır fakat sırtı çekecekseniz gerçekten balık tutmak oldukça maliyetli olacaktır.yalnız şunu da düşünmenizde fayda var.eğer 2 zamanlı alacaksanız 15 hp, 4 kişiyle 9.9 dan fazla yakacaktır.15 hp de yarım gazla giderken 9.9 da 4/3 gazla gitmeniz gerekecek.9.9 hp tam olarak 10 hp değildir 12 hp civarına tekabül eder.çunku karbüratör vs birkaç parça dışında 15 hp ile aynıdır.karbüratör de tek başına en fazla 2-3 hp lik fark yaratacaktır.bu nedenle 15 hp düşünebilirsiniz.hakan abi(snowman)sanırım 4.50 tekneyle 15 hp kullanıyor gayet memnun isterseniz ona da sorabilirsiniz ki kullanan biri olarak size en iiyi tavsiyelerden birini o yapacaktır.illa ki yakıt sarfiyatı fazla diye 25 almıyorsanız benim tavsiyem 15 hp olacaktır.ama alperen abinin de dediği gibi 9.9 ile 15 arasında %30 yani 2 3 hp fark vardır.15 hp 4 zamanlı alın keyfine varın derim.yakıt olarak da tekneden kullanacağınız için sizin eski 9.9 dan daha az yakacaktır.

7. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    su an itibari ile oldukça yüksek miktarda alkol almis site sakini arkadaslarimla beraber hirsiz avina çikmis durumdayiz umarim kendini sasirmis insanlarin alinteri ile özveri ile sahip oldugu ekipmanina gözkoyan (çok afedersiniz) serefsizin biri bu aksam celaliye kamilobaya ugrar!! ben hariç su an yaninda bulunan tüm arkadaslarimin cani geçmiste yandi (tekne benim diil motor benim )su an yem yaptik bekliyoruz....

8. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    bu arada konusu gelmisken tekne kaldiraçlari gerek hirsizliga karsi gereksede lodosta tekne sahiplerinin iyi bir yardimcisi idi keske yasaklanmasalardi zira bu kaldiraçlar sayesinde zehirli boyayada ihtiyaç duyulmuyor ve çevre korumadinada katki saglaniyordu

9. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    size bereketli avlar diyelim o zaman :rolleyes:

rast gelmesi ayrı bir dert rast gelmemesi ayrı bir dert başınızı belaya sokmayın ;)

10. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    halen beklemekteyiz aslinda çok erken basladik bu saatte halen uyumayip verdiginiz destek için sonsuz tesekkürler Bandirmayada bu vesile ile çok selam:)