Ne kadar doğru

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Bandırmalı tarafından paylaşıldı.

1. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    Tanıştığım yaşlı ve tecrübeli bir balıkçı amca (balıklar bir gün boyunca dolaştığı yemlendiği yerlere ertesi günüde aynı yerlere aynı saatlerde uğradığını bunları takip edersen iyi balıklar tutulabileceğini söyledi.)bunlar doğru olabilirmi.birde balıkta tanıştığım biriside balık günlüğü tutuyor.(balığa gittiği zamanı-yeri-tuttuğu balığı-rüzgarı-orada kullandığı yemi)beni bugüne kadar yanıltmadı diyor.bunlar doğru olabilirmi.yani gelecek senenin planını şimdiden yapıyor.BÖYLE NOT TUTAN ARKADAŞLAR VARMI.Paylaşımınız için şimdiden TŞK

2. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Ben bu şekilde not tutmadım. Ama şunu söyleyebilirmki, balıkların hareketleri mevsimlik günlük davranışları gezindikleri yerler falan hep belli bir düzen çerçevesindedir. Hepsi başına buyruk bugün şu kjoya gireyim, akşam oldu şu tarafa gideyim veya, bu gün hava rüzgarlı geçen falanca koya gitmiştik çok yıpranmıştık bu sefer gitmeyelim demezler.

Düşünmedikleri ve İçgüdüsel hareket ettiklerinden ötürü bu içgüdüyü tetikleyen dışsal faktörlere göre hareket etmeleri normaldir ve bu faktörler birbirini tekrarladığı zaman yada aynı faktör ve şartlar tekerrür ettiği zama balıklarında yanı hareket etmesi çok doğal ve doğru olandır.

Uyduruyorum Mesela,

Akşam saati balıkların kıyıya sokulması,
    1 haftadır iyi yemlendiği bir yere alışıp orayı mekan tutması
    yahut bozuk havalarda kıyıya yanaşması
    vb.
    Bunlar kişisel görüşlerim ve düşüncelerimdir herhalgi bir bilimsel dayanağı ve bağlayıcılığı yoktur

3. Denizi bilmyorum ama tatlı su için doğru bilgiler.Balık, yemi bulduğu yere aynı saatlerde devamlı uğruyor.Yemleme yapmamızdaki ana amaçta zaten bu değilmi.

Not olayını ben ufakta olsa yapıyorum.Cep telefonuma, o günle ilgili verileri (yer,tarih,hava şartları,kullandığım yem,tutulan balıklar v.b.) kayıt ediyorum. Bir sonraki sene geriye dönük faydalı oluyor.

4. ozan

ozan Ozan

günlük tumak iyi bir yöntemdir
    hava durumu mevsim (gün) yem balığın cinsi ve kerterizden oluşan bilgiler biriktikçe iyi bir arşiv oluyor ve çok işe yarıyor.

martın 8 inde palamut antalya ya gelecek ya da 2 haziranda büyük yaladerma konya altı sahiline gelir gibi söylediğim şeyler bu tür arşiv bilgilerinden kaynaklı

5. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Peki akla gelen soru şu?
    Siz o balığı tutarsanız, aynı balık seneye aynı yere nasıl gelecek :D
    Eğer balık kümesini oluşturan birsürü balıktan birkaçını tutarsanız kalan
    belki aynı yere gelir tekrardan ama tabii 1 sene içinde başka birine av olmazsa :D

6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    ben buna katılmıyorum.
    Aynı sürüdeki balık bir sene sonra aynı yere gelir diye bir şey yok.
    Bence balıkların içgüdüsel hareketleri aynı karakterdedir.
    Mesela lüfer balığının yamura hava sıcaklığına mevsime gece gündüze vs verdiği tepkiyi düşünürsek bütün lüferler hemen hemen aynı tepkiyi verecektir. Dolayısıyla bir senenin belli bir döneminde bir bölgede lüfer alınmışsa yada bir başka balık alınmışsa bir sonraki sene aynı şartlar altında aynı dönemde o balığın içgüdüsel hareketleri gereği yine o balık alınabilir, İllaki aynı sürü olması gerekmiyori balıkların kümesel hareketlerindne bahsediyorum. Zaten bu demek değildi aynı dakikada aynı noktada yine balık olacak. Aynı dönemde o çevrede demek istiyorum ben.
    Mesela her sene yazın sonuan doğru sonbaharda lüferin boğazdan geçiş yapması gibi. Geçen hep aynı balık yada aynı sürü değil ama nedense hepsi geçiyor değilmi. Buda bunun gibi bir şey.
    Mesela 4-5 balığa çıktığımızda ki durumu düşün. İlk çıktığımızda 100 parça çinekop almıştık istavritlerle beraber, sonra bu düştü düştü düştü en son hiç alamadık. Şimdi diyebilirizki Marmara denizinde zeytinburnu açıklarında gündüz avında 25-40 metre derinlikte ocak ayında alınan çinekop sayısı şubat ve marta göre daha azdır. Ocakta 4 çapari ile oran 3 istavrite 1 çinekopsa şubatta 5e1 martta 10a1 diyebiliriz mesela.
    Benim bahsettiğim böyle birşey, yoksa aynı noktada aynı saniyede değil tabiki.

Ayrıca daha kısa süreli şeylerde olabilir mesela mazmuz meselesi gibi. Bir yeri her akşam 5-6 gibi mazmuzlarsanız, 1 hafta 10 gün sonra aynı yemi aynı saatte iğneye takıp attığınızda muhtemelen arzuladığınız balık gelecektir. Pavlovun köpeği gibi klasik koşullanma meselesi.

7. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    tatlı suda senelerdir yaşlı amcanın dediği gibi bende not tutarım avlandığım yerleri devamlı yemliyorum tutmuş olduğum notlar arasında
    1/hangi ay nerede balığa gidildi başarı oranı
    2/kaç metre derinlikte avlanıldı
    3/suyun ısısı
    4/hava durumu
    5/kulanılan malzeme misina iğne(yem genelde değişmez %80mısır %20 boili) çok faydasını gordum

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Balıkları o saatte oraya çeken/iten bir şey olmalı.. Bu şey orada olduğu sürece, balıklar oraya gelecektir.. Basitçe, bazı balıklar "acıkır".. Yani bazen avlanma/yemlenme içgüdüleri daha yoğundur. Yem hep aynı yerdedir, ama sadece acıkınca oraya giderler..

Sebep her ne olursa olsun, genelde doğru bir tespit bence.. Ama bazı balıklar buna uymaz. Mesela lüfer.. Ne zaman nerde olacağı pek bilinemez. Ama istavritler uyar mesela. Onlarda istavridin ardından oraya gelirler.. Ama farzı muhal, lüfer istavrit değil, başka bir şeyin ardındaysa, boşuna saat tutmuş olursunuz..

9. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Hepsi başına buyruk bugün şu kjoya gireyim, akşam oldu şu tarafa gideyim veya, bu gün hava rüzgarlı geçen falanca koya gitmiştik çok yıpranmıştık bu sefer gitmeyelim demezler:D :D

Süper yorum kutlarım:)

Not tutma olayı güzel bir sistemdir.

10. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    tatlı suda sazan için ozelikle haşlanmış ballı anasonlu mısır kuzu yemi buğday ve köpek maması;)
    denizden anlamam deniz ayrı bir branş

11. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    mesajı aldım sağolasın Sabri abi:) :D