Nehirde Balık Avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Baracuda76 tarafından paylaşıldı.

1. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    merhaba

Benim nehir de balık tutma deneyimim baya var alabalık yakalarım beni bilen bilir bilgi denmis valla tatlı su balık avcılıgında deneyimlerimden yola cıkarak adı altında alabalık konusu actım ordan bilgi edinebilirsiniz saygılarımla

2. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Baktım forumda nehir balıkçılığı konusunda çok az bilgi var. Onları derlesin toplasın diye bir konu açayım dedim. Açtıktan sonra farkettim, Konuyu yanlış yerde açmışım. Esasında Tatlı su balık avcılığında açılması gerekiyor.
    Neyse.
    Eskiden Hasırca kampının altından bir dere Porsuğa akardı (gerç hala akıyor)orada da iyi balık vardı. Eskişehirde nehir balıkçılığı her yerde yapılabilir. Alabalık, levrek hariç her çeşit tatlı su balığı var.

3. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras
    bir de porsuğa dökülen incesu var...
    ordan ayrılan kargın vardı ama artık ikisinde de su çok az...

zamanında ne kefaller yakalamıştım orda:D

o hasırcanın altındaki derede yakalayamadım epeydir:(

4. avcı22

avcı22 Mesut Turan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 3.4 kilo
    Meriç ve Tunca Nehri

Ben bu iki nehirde avlanıyorum.Zaten ikiside Edirne'nin içinden geçiyor.Belediye bu iki nehre çok ilgisiz.İnsan ailesini yanına alıp gitmeye korkuyor.Bizim buranın tabiri ile nehir kenarları gogoculara emanet.Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi mevkinin yanından daha doğrusu dört bir yanından Tunca Nehri akar.O tarihi yere gidin kaçarsınız.Nedeni ise dışkı ve sidik kokusu.İşte Edirne tarihine ve çevresine bu kadar saygılı.Ben şimdiye kadar bu hususta belediyeyi eleştiren duymadım.Tunca Meriç nehrine göre hem dar hem de daha yavaş akar.Meriç nehri çok geniş ve akıntı şiddetli.100 gr kurşunu bile sürüklüyor.Bu iki nehirden daha çok kefal ve Bulgar Sazanı(israil sazanı da olabilir.) çıkıyor.Yayın yakalayanlar da oluyor benim gibi.

5. exelsior

exelsior Mustafa

Favori Kamış:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    Favori Makine:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    En İyi Avı:
    65 cm Gökkuşağı alabalığı, 65cm 5,5kg Sazan, 55cm Sudak.
    Nehirde balık avalamak

Daha önce trabzon maçkada 7 sene kaldım. Ordaki derelerden ırmaklardan çıkmazdım. Eğer su akıntısı çok fazla ise büyük ihtimalle nehirin genişliği çok dardır. Benim bir kamışım vardı ve üzerinde makinada yokdu. Ucunda kısa naylon bir ip (misinanın bulunduğu yönü göstermesi için) ve bu ipe bağlı 1,5 - 2 m lik bir misinam vardı. Misinanın en ucunda tek bir kanca, biraz üstünde (15-20 cm) bir sıkıştırma kurşun vardı. oltayı suyun yukarısından daldırıp, akıntı ile hareket etmesini sağlıyordum. Akıntı yeteri kadar aşağı götürdüğünde çıkırıp tekrar yukarıdan akıntıya bırakıyordum. Aynı işlemi ard arda yapıyordum ve geneldede iyi balıklar yakalıyorudum. Zaten yem olabilecek bişe o akıntıda sabit duramaz. Balık varsa bu şekilde hareket eden yemi görürse kaçırmamak için saldırır. Bir de arkadaşların da belirttiği gibi kıyıya yakın sığ yerlere balıklar çok geliyor. Hele bide ortada biryerde bir kaya var ise onun arkası en mükemmel yer. Nehrin salınım yaptığı yerlerde kıyılarda ufak su dönerleri oluşur. Buralarda ideal. Bilgilerinize..

6. erlere

erlere

Favori Kamış:
    olta daldır
    En İyi Avı:
    85 kilo yılanus
    ben turhalda yeşil ırmakta avlanırım sizin yöntemler hiç kullannılmaz bizim oralarda en iyi yöntem söğütlerin dibindeki durgun yerlere oltayı atmaktır bolsayıda sazan biz pullu deriz ve tal balığı çıkar yılanus tutmak holtayla imkansızdır yeşil ırmakta kullanılan malzeme kamış mantar misine kurşun iğne başka bişi yoktur

7. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    Sakarya Nehri'nde avlanan arkadaşlar Kasım Aralık aylarında birşeyler yakalanabiliyor mu. Yakalanıyorsa yem ne tavsiye edersiniz? Teşekkür ederim

8. sazan_ustası

sazan_ustası Ulaş

Favori Kamış:
    sazan/yayın takımları
    En İyi Avı:
    sazan,yayın
    Ankarayı bilmiyorum,Eskş.sakarya kışın kaynaktan doğduğu mıntıkalarda hamam suyu gibi sıcaktır..Ben görmedim köylülerin dediğine göre balık 2-3 sefer havyar atıyormuş.3 yaşında bir sazan gölde misal 1 kg gelirse orda 2 kg civarı oluyor..4 mevsim besleniyor balık.Biz çiftelerde avlanırız.Sizin orda bol sazlık akarlar varsa mısırla balık alırsın.

9. ^^e_sin^^

^^e_sin^^ Erhan Demir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 6 kg
    verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

10. sazancı

sazancı ibrahim

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    2.5 kilo sazan
    akarsuda yayın tutarken yem ve takım durgun suda kullanılanla aynı mı?yoksa farklı mı?ayrıca akarsuda favori yeminiz varmı.......

herkese rastgele........

11. simendifer

simendifer Sennur

12. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Edindiğim bir tecrübede özellikle tatlı su kefali avında. Nehirdeki Suyun düşük olması halinde akışda yavaşlıyor ve balıklar bir yerde toplanıyor fazla gezmiyorlar.
    Bu yüzden tatlı su kefali avında balığın bulunduğu yeri gözle tespit etmek çok önem arzedecektir.

13. bekarbey

bekarbey

Favori Kamış:
    Olta:)
    En İyi Avı:
    Aşkına Eşkina, Lüfer
    elle balıkmı tutulur abicim ne zevk olur onda öyle değilmi. kamışla tutacaksın. balık geldimi şöyle bir kafa atacak. kalbin güm güm edecek. kan akışın hızlanacak. heyecan yapacaksın. bu nasıl bi duygu ki anlatırken bile sanki yaşıyorum:D

14. carp

carp Mehmet

Elle avlamanın heyecanını da deneyen bilir. Ne yılanlar kucakladık otluklarda balık diye küçükken :)

15. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Mehmet sizin oralarda "Trakyada" yılan balığı var mıydı?
    Bundan 20 yıl önce Eskişehir Porsuk barajına dökülen incesu deresinde serpme ile bir yılan balığı yakalandığına şahit olmuştum. Şimdilerde herhalde soyu tükenmiştir.
    Ülkemizdeki nehirlerde yılan balığı yakalayan var mı?

16. Spider

Spider Mert Eren

kızılırmaktan örnek vereyim

durgun su ve sazlık bölgelerin yakını av veriyor
    yayın için : hamsi, sülük, salyangoz, solucan
    bekir için : hamsi (küp doğranmış 2-3 no iğne)
    balığın bölgedeki beslenme alışkanlığı öncelikli yani

akıntı hızlanırsa tutma ihtimali düşüyor
    takım ağırlaştırılmadan olmuyor..
    su seviyesi de önemli..

17. carp

carp Mehmet

Hocam babamın ve bazı eski ustaların anlattığı kadarıyla bir zamanlar buradaki bazı akarsularda yılanbalığı varmış. Şimdilerde ise ne gören var ne duyan. Ben bu balığı Adana'da gördüm ve irilerinden birkaç adet solucanla yakaladım. Akşam havanın kararmasıyla oltaya vurmaya başlıyor. Avcılığı hayli zevkli ve eti de süper!

18. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    kefal cok tuttum ,ama tutmasını sevmem ,yayının yerını tatlısuda hıc bışey tutmaz

19. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    ben daha 3 ay once bır kac tane tuttum.balıkesır gonende ,ayrıca şırnak ta nehırlerde oldugunuda duydum

20. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Nehirde Turna yakalamak için Berrak sularda Nasıl bir kaşık bulanık sularda nasıl bir kaşık kullanmak gerekiyor bilen var mı?