Neko Rig, Dropshot Rig, Texas rig, Carolina rig, Down shot rig, Jika rig

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında Kadir Levrek Peşinde tarafından paylaşıldı.

1. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    mitchell tele spin; mistrall carp feeder,jaxon xt pro
    Favori Makine:
    shimano alivio,spro passion 730,banax,mistrall carpmax,okuma trinity,albastar,
    En İyi Avı:
    Aynali sazan 4.5kg,Baltik Morinasi 4 kg
    biliyorsun teksas rig malzemelerini aldim. hazirlayip deneyecegim bakalim....

2. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar abi simdi bandirmada benim deneyecegim kiyilar parca taslik ve kumsal olarak iki sekil ama ikisi de cabuk derinlesmeyen yani kiyidan 50 metre gitsen ancak 2 mt derinlige gelecek yerler. sence burda texas rig is yapar mi denemek gerekir mi? jigheadli silikonlari dibe yatirip kaldirip aksiyon yaptirsam faydali olur mu?

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Teksas rig'in püf noktaları çoktur. Tatlı suda farklı, tuzlu suda farklı kullanılır. Bahsettiğin yerde, mutlaka bir dalganın karıştığı, dibi eşelediği yer vardır, olmalı. Levrek orayı sever.

Yada o taşlarda otlar varsa, onların arasında olabilir.

Teksas rigde, kurşun olmaz aslında. Bu kaide değil, ama iyi bir teksas takımı, tunç (pirinç, sarı, bronz) ağırlık ve dolgun sert plastik boncukla yapılır. Çekerken şak diye ses çıkarır, dibe vurunca tok bir ses çıkarır, levreğe ben burdayım der. Dibe vurunca çıkan ses levreği takıma yönlendirir.

Yukarı çıkarken boncuktan çıkan ses, levreğe hedef gösterir, levrek bakıyor, gidiyor bu der, ilgilenmez ama aşağıya düşmeye başladığında, oldu bu iş der ve usulca yapışır. Bu anda, levreğin vaziyeti çakmaması lazımdır, düşsün diye boşluk verdiiniz, hissederse bırakır geri, o daha ne olduğunu anlamadan sizin tasmayı indirmeniz gerekir. Buna göre kamışı vs. hazır tutmanız gerekir.

Yani kullanımı da basit değildir, yapması da sıradan iş değildir.

Ama yapılırsa, kullanılırsa, derin sularda bilhassa, yüzeyde levreğe uyan bir şeyler yoksa, gayet iyi netice verir.

Bahsettiğin yer çöl gibi bir şeyse, levreğin ne işi var orada? Bunu bir hesaba katman lazım. Büyük avcı, bol av olan yerde olur. Orada en azından yengeç, kurt, kum balıkları vs. nüfusu olması lazım makul miktarda.

Kum balıklarını pek kimse bilmez. Oltaya filan gelmezler, sudan çıkar, yemlenirler, bir şey görünce kuma girerler. Levrek bunları pek sever. Bunların olduğu yerleri bulmaya çalışmalıdır.

4. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Konudaki fotolari videolari göremedim tel.den, drop shot çok kullandigim bir sistem. 2li olarak da perchde double yaptigim çok oldu. Boubling shad tip silikonlar muhtesem çalisiyor. Burda çocuklara egitim veren karate tekvando kursu gibi bir okul var. Hocalardan birini tanirim, silikon kullaniminda ilah gibi biridir. Fabrice meitzelger, soyadinda hata yapmis olabilirim. Youtube'da pico92 veya picolebageur92 diye aratirsaniz 4adet drop shot videosu çikar. Takim yapmadan aksiyon vermeye kadar a-z anlatilmis videolarda.
    Silikon yerine tavuk derisi ile de ayni aksiyonlarda ayni verim aliniyor. Isitme engelli oldugundan konustuklari fransizca olsabile zor anlasiliyor fakat videolarin büyük bölümü verilmesi gereken aksiyon üzerine su kenarinda balik tutma görüntüleri. Herkeze faydali olacagini düsünüyorum.

5. vetserhat

vetserhat Serhat TORUN

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Serdar abi sagol :)
    deneyecegim yerlere yazin snorkel ile bakmisligim var. dip yapisi ve ekosistemi gayet levrege uygun bence. kum baliklari ve yengec vs gibi canlilar bol miktarda. ayrica kobra denen kurtlar da var kumlarda. o bolgelerde levrek olur diye umuyorum.....
    hep dedigin gibi balik illa ki vardir. tutamazsam suc bende :) balik yok demem yani.... :)

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Soyadi düzeltme, metzger

7. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    aga rapala atsan zaten o mesafeye atacaksın:) senin rapala dipten gelmiyeceğine göre..o iş yapabiliyorken azıcık havada ve o suda..dipten gelen silikonun neden iş yapmasın:) uygun malzeme ve gerekli aksiyon...

8. 4443

4443

Kesinlikle üst konu olması gereken bir sunum ...

Gayet güzel derlemişsin KADİR abi harika sunum emeğe saygı sevgiler ...

9. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Kadir Bey
    Neko rig de ki slikona takılan ve iğnenin takıldığı çember şeklindeki aparatı nerede bulabilirim.Yardımcı olursanız sevinirim.Elimde çeşitli slikon yemler var.Fakat bu neko rig olarak kullanamıyorum.gerçi vida şeklindeki ve yemeyerleştirilen aparattıda edinemedim.Ama onu konik kıstırma kurşunlar var onlarla sorunu aştım.Ama o halkayı bulamadım.Bazen kamış misina kılavuzundaki porselenler iş görürmü diye düşünüyorum ama denemedim.

10. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sağolasın kardeşim teşekkür ederim:)

abi o çember şeklindeki malzeme siyah oring conta:) sanayideki hırdatçılarda,contacılarda çeşit çeşit bulabilirsin:)
    ucuna takılan ağırlık türkiyede öylebir aparak yok abi..nette gördüğüm kimisi normal vidayı silikona vidalamış ağırlık olarak kullanıyor..kimisi tavsiye ediyor kimisi etmiyor..
    bence ağırlık önemli uzak atımda..solucanın kafasına denk uyabilecek uygun boyutta olursa iyi olur..
    bende zoka vardı..iğnesini kestim..boğazını törpüledim,solucana uyacak kalınlığa eriştirdim..önce bi prova yaptım..2ci takışımda..süper tutkal kullandım..yapıştırdım ağırlığı solucana:)
    poşetin içindeki küçük bilye şeklindeki kurşundan varsa..içinden minik vida geçirip..silikona yapabilirsin ağırlık olarak..daha iyi tutar silikonu vida..tutkala gerek kalmaz belkide..

mor renkli solucanda aynı yöntemde kullanılabilinir..yumuşak silking batan tipdir..neko rigdeki o siyah oringi solucanın tam beline getirip..atıp çekersek wacky rig yapmış oluruz..kanatlı kuş misali solucanın 2 ucu sallanır..çekimlerde ve duraklayıp silikonun tekrar dibe çökmesini beklediğimiz anda..3 4 tur sarıyoruz sonra silikonun dibe çökmesini bekliyoruz..
    bu yönteme deyinmedim..zira diğerlerine yabancıyız bu biraz ağır gelebilir diyerekden ona deyinmedim:D

Uploaded with ImageShack.us

11. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Kadir Bey
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Conta hiç aklıma gelmemişti.Geçen yaz mayıs gibi Abd de idim bu tür avlananları gördüm ve izledim.Özellikle tatlı suda 3-4 kg levrekler aldılar yanımda.Uzak doğulu idi bu avı yapanlar,üç dört takımla geliyorlar avlağa yem değiştirme ile zaman kaybetmiyorlar.Onları görünce ben de heveslendim epey yem getirdim.İğnelerinide aldım.Fakat contayı bulamamıştım.En kıs zamanda bu conta işine bakmam gerek.Tekrar teşekürler.

12. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    abi kimisi bunun için satılan aparatı kullanıyor..kimisi kelepçe takıyor..kimisi şeffaf hortumdan kesip yapıyor..en pratiği ve güzeli bence oring:)
    sanayide özellik ile contacılarda her boyunu rengini çeşidini bulabilirsin..

13. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    bahse konu müştemilat piyasada bolca mevcut. iğne için ayrı deliğide var. ama bulunamazsa, biraz akvaryum hortumu, silikon boru vs. alınıp halka ka kesilerek kullanılabilir.

14. mehmetar79

mehmetar79 Mehmet

Abi videolar harika gerçekten çok beğendim. Özellikle neko rig tekniği muazzam görünüyor. Ama Aykut arkadaşımıza zaman konusunda katılıyorum çok sık gidemediğimizden en çok güvendiğimiz sahteleri deneyebiliyoruz kısıtlı zamanımızda.
    Ancak neko rig i kesinlikle denemeyi düşünüyorum ilk fırsatta. Aksiyon vermek kolay görünmesede...

15. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Kadir Bey
    Amatör ruh bu işte.Forumun yararlarından biri de bu.Katılımcılar deneyim,gözlem,tasarım ve düşünümlerini paylaşıyor ve ortaya çok güzel şeyler çıkıyor.Serum hortumu da iş görür hiç aklıma gelmedi.Bu arada bu tip av da ağırlığın asıl işlevi ileri atım saglamak değildir.Levrek kıyıya çok yakın gezinen bir balık olduğundan agırlığa bu açıdan gereksinim kalmıyor.Agırlığın asıl işlevi yemi sebest buraktığımızda ağırlığın etkisi ile düz vaziyette kuyruk salınarak dibe iniyor.Agırlık olmadığında bu düzelme ve salınım olmuyor.O neden den çok büyük ağırlığa gerek kalmıyor.2-3 grlık bir ağırlık iş görebilir.Abd avlananları gözlemlerken bunu gördüm. Bu yüzden konik kıstırma kurşunlar var yapıştırıcıya da gerek
    kalmıyor slikonun yapısını da bozmuyor.Slikonun içine tamamen itiyorsunuz işiniz görüyor .İyi avlar

16. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    benim bir huyum vardır balığı aldımmı.hemen sahte değiştiririm..:) tek tabanca favori takılmam..en verimli zamanda en favori sahteni kullanırsan sürekli..diğerleri küçülür gözündehihi teşekkür ederim:)

abi yukarıda silikona geçireceğin malzemelerden örnek vermştim..serum lastiğide olur..lakin tuzlu suya nekar ömrü yeter onu kestiremiyorum,benim kefal için kullandığım çubuk şamandıralarda takılı..havadanmı sudanmı.zamanla eriyip yapıştığını görüyorum... ağırlığa gelince bence videodaki benzeri bir ağırlık yapsan daha iyi olur..zira daha uzun atışlar yaparsın daha geniş alanı tararsın.daha çabuk batar..zaman kazanırsın.daha iyi sürütürsün dipte..bizim sularımız kısır..

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Serum lastiği silikonla geçinemez çoğu zaman. Silikon onu eritir.

18. fztyasin

fztyasin yasin özkan

Abi ellerine sağlık, çok güzel bir çalışma/derleme olmuş. Özellikle neko rig hakikaten cezbedici duruyor :) Vida olayını çözer çözmez uygulamayı düşünüyorum

İlk silikonlarımı aldığım zaman av marketindeki abiler teksas rig yapmışlardı ben de kullanamamıştım :) demek ki yeterince araştırma yapmamışım, sen de olmasan şu tembel halimizle bir şey öğreneceğimiz yok :)

Çok teşekkür ederim abi, emeğine sağlık.

Not: Bence de üst konu olması gerekli, aralarda kaybolursa bu konuya çok yazık olur.

19. Kadir Levrek Peşinde

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    sizin oralarda levrek daha iyi buralara göre..texsas rig ve carolina rig iş yapan yöntemler..
    neko rig iş yapar..uygun solucan ve renkleri temin edilirse.karideste aynı yöntemde hotlattırabilinir dipte.( çupra vs levrek).. toprak solucanına benziyen türleri ile çupra dahi avlayabilirsin diye düşünüyorum.sizin oralar iri çupraları ile ünlü;) .dropshot dahil.berkleyin o tür kokulu esnek yapıya sahp solucanları var...benzer av videoları görmüştüm japonlarda..
    bizde yok ama yurt dışında malzeme çeşitliliği çok..:)

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir şekilde, Neko rigi beğenenler bir hayli fazla gibi.

Şunu not düşeyim, diğerlerinin, bilhassa texas ve carolina riglerin iş yapmadığı zaman Neko rig tercih edilir. Normalde neko rig, pek etkili bir takım değildir. Fakat diğer takımlara bakmıyorsa levrek, o zaman bir şekilde bu neko riglere bakabilir olur.

Kısaca, avlağa gidilince ilk değil son tercih olmasında fayda vardır bunun.