Nil nehri ve İskenderiye' de ne tutulur.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında umurata tarafından paylaşıldı.

1. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Galiba gelecek hafta Kahire' ye gitme imkanım olacak. İskenderiye ve nil nehrine hangi balıkları ne tür takımlarla tutmak gerekir. Bir bileni çıkar mı ?:eek:

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Nil'de Nil Levreği tutulur, ne tutulacak.. Tuttuktan sonra kafanı ağzına sokar, ne yemişte böyle büyümüş acaba diye bakabilirsin. Ötesini sen tahmin et artık, kalanı ne kadardır, omu sizi tutar, siz mi onu vs. vs..

Eğer imkanın olursa Nübye'ye doğru git. Nasser gölü vardır, assuan'da. Kahire civarı nil'in delta yaptığı yaptığı yerdir, pek verimli değildir, zaten sular pis, her taraf insan doludur.. En azından bu deltadan biraz içeriye girmeye çalış.. Nasser gölünde balık şubat gibi başlar zaten, tam zamanı...

Yada, ver elini kızıldeniz.. Her bir şey tutarsın.. Elbette çapariyle uğraşırsan hiç bir şey tutamazsın, o ayrı..

Son düzenleme: 25 Ocak 2007
  3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İskenderiye'de ekstra bir şey olmaz. Sanırım balık biraz daha bol olabilir, belki. Ama Lüfer, palamut, çipura, lambuka vs. gibi akdeniz kıyılarımızda olan her şey oradada denk gelebilir. Akya, Mızrak balığı vs. imkanı da vardır..

İskenderiye balıkçı için çok cazip değildi. Boğaz demeyelim ama, En fazla sivrice, Assos gibi bir yer, balık açısından.. Şimdi hal nedir bilmiyorum.. Oradan atlayıp Nil'e gitmek ise, denk gelirse, unutulmaz, çok muazzam bir macera olabilir, en iyi avına palamut yazan için...

4. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Nil Nehri Balıkları

Assuan barajına gidebilirseniz rapalayla oldukça iri Nil Levrekleri alabilirsiniz. Bunların dışında yemli oltayla bol bol tilapya türleri yakalanır. Bazı yayın türleri ve benzr bir tür olan karabalık ile kedi balıkları da avlamaya değerdir.

Nil Levreği için en az 20 libre çekerli bir kamış -Makine ile bir karış boyunda kırmızı, fosfor pembesi ve diğer fosforlu renklerde sağlam rapala alın. Yine 20 cm lik Shashi ile de Nil levreği avlayabilirsiniz.

Nil Levreği
    [​IMG] [​IMG]

5. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    böyle levreğe can kurban

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Aynı pozda alınmış bir resim benimde vardı.. Bu standart poz nerdeyse, her yakalayan böyle bir tane çektirir :)

Ondan diyoruz, Nil levreği varken, başka balık yakalamaya uğraşılmaz..

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Serdar Reis ben sizin üsteki mesajınızı niye görmemişim :D... İskenderiye ve deniz avını okudum, bari nehri de be yazayım demiştim. Benim mesaj da cuk oturmuş hani... Siz de kaçırmamışsınız.:D (etrafta avcı çokken dikkat etmek lazım, zoka trak die çeneye takılıveriyor)

8. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bir ara o ikinci mesaj kayboldu oradan, ne geldiyse başına.. O yüzden görememişsinizdir sanıyorum :)

9. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Geçen gidişimde Nil sularını görünce pek bir şey olmaz bu sularda diye düşünmüştüm önce. Sonra Nil timsahlarının armut yemediklerini düşünüp hayıflanmıştım. ( O zamanlar yasaklıydım.Bu sene hanım bana ve oğlana iki kamış takımı alınca yasak sona erdi.:D :D :D ) Şimdi sizin mesajları okuyunca kafayı yedirmeye karar verdimmmm.... Hele Serdar Beyin tamda levrek mevsiminde gittiğimi yazmasından sonra. Resimleri gördükten sonra basit bir plan yaptım; şöyle ki:
    1-Ben bu Nil nehrinin köküne kadar giderim. Hemde oğlumla.
    2-Derhal eldeki kamışların (biri Lineaffe Eurocarbon 3506, 80-150gr kurşun atarlı makinesi Silverstar potenza 6000 5.2.1 gear ratio 18/160 Lbs/Yds üzerinde Mustad ultrabraid dynmite dynema 0.08 misina 100m altında normal misina sarılı. Diğeri Albastar MXS telerod 2305/270 100-300 gr atarlı makinesi Yashino fox70 gear ratio 5.2.1 8/430-10/370 lbs/yds üzerinde normal misina sarılı) üzerlerindeki misinaların yeterliliklerini araştırmalı gerekenleri almalıyım.Şimdi orada malzeme bulamayız falan. Hem zaten hiç levrek tutamamışım sonra hepten küserler.:rolleyes:
    3- Bu arkadaşların seveceği rapala ve shashileri araştırıp bulmak ve almak lazım şurda 5 gün sonra gidiyoruz.:eek:
    4-Olur ya ustalar derlerseki kamışlar olmaz sen en iyisi spin kamışlarını alda git, makina yetmezliği çekme şöyle makinalar lazım olur onlarıda araştırıp almayada zaman lazım.:eek: :eek:
    5- Gidipte Nil levreği tutmuşlardan mevkii sormak lazım.

6- Sonra gemi iyice azıya alıp kızıldenize de nasıl sarkarım diye dellenmeli

Eveet o söz gerçek arkadaşlar hiç bir iyilik cezasız kalmaz. Alın size bir alay soru. Beni elin arabın yanında mahcup etmeyin hani... Hem söz valla her gün rapor vereceğim.;) :D :D

Son düzenleme: 25 Ocak 2007
  10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Umur bey, bu levrek amerikanın koca ağızlı, bizim ata sözlerimizdeki sazana eş akla sahip levreğine benzerse de... sivri kafası ve dişleriyle, hatta aksiyonuyla tam bir canavar. Tekneden sırtıyla ve kıyıdan at çek ile av verir.
    Yalnız Asuvan'a gitmek kolay değildir. Kahire'den yaklaşık 700 km yol vardır ki, Şhamelşeyk bile bu yolun ancak 3 de biri kadardır. Asuvan'a varabilirseniz, aşağı barajda pekçok gezi teknesi olduğunu görürsünüz. Saatlik kiralamayla hem tekneyle yol boyu hem de vardığınız kayalık bir kıyıdan balığı avlama olanağınız vardır. Tekneciler balığın nerden çıktığını iyi bilirler, yaklaşık 20-30 km yol yapıp balık avlayabileceğiniz bir alana ulaşabilirsiniz.
    Olta konusunda çok kasmanıza gerek yok, doğru misina ve kalama ayarıyla trofeleri olmasa da 2 kg ya kadar Nil güzellerini alma olanağınız olur. Sadece rapala ve shashilerin fosfor ve kırmızı renkler ağırlıklı ve 15 cm den büyük olmalarına dikkat ediniz.

Son düzenleme: 26 Ocak 2007
  11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İlk sorun, Kahire'de misin, İskenderiye'de mi?

Kahire, turların başladığı yer. Buradan Nübye'ye gitmek zordur. Ama ebusimbel'e ve assuan'a sürekli vesait bulunur. Tavsiyem uçaktır, benim zamanımda her gün egyptair buralara gidiyordu. Ebu simbel pek bir uzaktır, Assuan ondan biraz daha yakındır. Ama, Ebu simbel'e gitmeyi daha çok sever turistler, o nedenle gitmek daha kolaydır..

Mevkii kolay.. Nasser gölü şöyle bir şey. Bir çöl var, bir de göl.. Gölde de balıklar.. Çölde dikilip, göle olta atıyorsunuz, yayın yakalıyorsunuz, araplar size gülüyor.. Sizde onlara "haci bir derman" diyorsunuz, onlarda sizi kayalıklara götürüyorlar. Pis pis sırıtıp bahşiş istiyorlar.. İşte püf noktası bu. Kayalıklarda zemin formu değişik sanırım, bu nedenle balık pek bol.. Kayalıklara gitmek için ısrarcı olun...

Neyse kayalıklara gidince, rapala ile at çek yapıyorsunuz. İri bir şey olsun, bu nehirde balıklar genelde kördür, zor görürler. Kırmızı olursa tercih sebebidir. Her neyse atıp çekiyorsunuz, birden bir şeyler oluyor, misinanız kopup gidiyor.. Çünkü bu misinalarda ince. Dyneema kullanmayın. Eğer kalınca dyneema sararım derseniz, o deli levrekler vurduğu gibi siz kayalıklardan aşağıya alır götürür, kamışı bırakacak fırsatınız bile olmaz.. Araplar gene size güler, "kıh kıh kıhhh" diye.. En az 15 kg luk, tercihan 25 kg çekerli, iyisinden monofilament kullanın. Makaraya en az 200m sarmalısınız.. Diğer yandan yanınızda yedek misina olsun muhakkak makaraya saracak.. Bir tane tuttuktan, kaçırdıktan veya bir şey vurdu herhalde vs. dedikten sonra, misinayı muhakkak kontrol edin, zedelenmişse değiştirin..

Herşeyimiz tamam, artık yakalayacaksınız.. Balığın vurduğunu hissetiniz, ohhh dediniz.. Ama kaçtı.. Çektiniz baktınız, ne olmuş? Rapalanın yarısını almış gitmiş, iğneyi almış gitmiş.. Bunlar olağandır. Piyasadaki çoğu rapala ve iğneleri yeterince sağlam değildir. Oralarda bizdeki alba ve kamış/makine neyse, "Rapala supershad" odur. Bir de countdown modelleri tercih edilir. Sasi vs. kullanacaksanız, 5X mustad iğnelerden edinin.
    Daha ucuz rapaların halka ve iğnelerini şöyle sağlam, kaliteli iğnelerle değiştirin mutlaka..

Genede, rapalanızın balıkla birlikte gitmesi kimsenin size gülmeyeceği, sıradan bir olaydır. O nedenle yanınızda yedek 3-4 tane rapala olsun..

Diğer yandan fırdöndüler vs. de sorun olabilir. Türkiyede Mustad bulunuyor, iyi fırdöndü olarak. En az 50kg çekeri olanlardan edinin..

Olurda tekneden seyirtme yapacak olursanız misina olarak 50 kg'luk bir monofilament daha iyi olur.. Çünkü tekneden seyirtme ile alacağınız balıklar, tatlı suda yakalanabilecek dünyadaki en büyük balıklardır.. Kıyıdan daha ufaklar gelir, arada birde kaplan balıkları filan çıkar.. Hoş, bunlarda zevklidir, ama orada, suyun içinde 100kg'luk bir macera yatarken pek sevindirici olmaz..

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Serdar reis ben 1999 Nisanında tur teknesiyle Asuvan'da gezerken adamın biri balığın ağzına kafasını sokmuş fotograf çektiriyordu... Dedim ki galiba bu bir Türk...
    Şimdi anlıyorum ki galiba o sizdiniz :D
    Yaw bu kadar mı güzel anlatılır, 300 dolarlık turlarla gidince ben sizin kadar olaya vakıf olamadım. Siz çalışmak için mi bulundunuz yoksa sırf bir trofe av yapayım diye mi gittiniz Mısır'a?

13. reha

reha

Favori Kamış:
    DAM 160 ATP, MUSTAD 1522 NO:6,MUHABBET
    En İyi Avı:
    1.5 kg. levrek
    bu kadar bilgiden sonra muhakkak bir şey gelir...

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yok hocam, ben Mısır'a defaten gittim. 4-5 kez.. Malum kızıldeniz, tam bir gemi yolu, okyanus aşırı gemiler için..

Biz genelde kızıldeniz kenarında, Marselalem'de filan stopta kalırdık, küçük ikmal, bazen de süveyş'ten, elgarip'ten filan yük alırdık, marselalem'e götürürdük. Gemide çalışırdık o zamanlar, gemi de frigorifik gemi olunca oralarda erzak naklinden iyi para kazanırdı. Marselalem, Assuan'a yakın. 300 km filandı herhalde.. Kahire'den 1200km assuan, git git bitmiyor.. Marselalem buna karşın bir turizm şehri aslında.. Fakat suyu yok, şusu busu da yok. Çöl denecek bir yer. Denizden ikmal ile sağlanıyor gıda vs. ihtiyacı çoğunlukla.

Marselalem tam bir balıkçı cennetidir aslında. Ama ulaşım zor, assuan büyük şehir, günlük uçak kalkıyor. Marselalem'de turistlerle takılırken, onlar çıtlatmıştı, nasser gölü vardır, orada balık tutmayan filan diyerek..

Bizde deliyiz zaten.. Hatırlarım, Singapur'da bir Fransız'la tanışmış, sahi mi, öyle mi diye gaz alıp, taa ingiltereye deniz alası tutmaya gitmiştik günü birlik.. İşte onun gibi, atladık bir arabaya, doğru Assuan'a.. Amaniinn, insan ilk gün 100 kg'luk (daha büyüktü) balık yakalarsa, ötesinde olaylar doğal seyriyle çook hızlı gelişiyor zaten..

15. umurata

umurata

Favori Kamış:
    Kamış
    En İyi Avı:
    Palamut
    Söylemeyin böyle şeyler arkadaşlar ben kötü oluyorum.:eek: Pasaport ve vize işlemleri tamam.:) Birazdan oğlan okuldan karnesi alır gelir doğru istoç' a misina, rapala, üçlü iğne ve fırdöndü almaya. Akşamda hanım geçer dalgasını. Zaten Kahire' dekilere madara olduk programı değiştirince. Şimdi gidinceye kadar evde de tiye alacaklar, hayır o büyüklükte balık olacağına da inanmıyorlar, olsada ben tutamazmışım.:mad: Peh Peh Peh.;) Her neyse gelelim avımıza hazırlanmaya.:p Deli gönül sar makaraların birine çok çeker dynema der ama Serdar üstadın dediklerini dinleyip iki makarada monofilament hazırlamak lazım biri tekneye biri kıyıya uygun. Gözüm dönmüş durumda olduğumdan ben oraya kadar gidince tekne üzerine çıkmazmıyım.:D Gelen havadislere bakılırsa hayatımın en güzel avlarından bir olacak.:cool::D Karaköyde bir yerde DAM marka limitsiz fırdöndüler görmüştüm onlarıda bulup almak gerek. Yahu Serdar üstat bu canavarlar için ben çok çeker Dynema sarsam makinenin kalama ayarlarıda mı beni korumaz.:rolleyes: Ayrıca kamışların alt atar limitleri birinde 80gr diğerinde 100gr. bu yüzden İstanbul boğazında yapıldığı gibi hafif kurşunlu takım hazırlamak mı lazım yoksa efendi efendi istoç' a gitmişken spin kamış mı almalıyım ?:confused:

16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Umur bey kurşunla işiniz yok orada, hatta fırdöndüyü bile bulunsun kabilinden alın. sırtı kendi aksiyonuyla suya dalsa yeter. Serdar bey detaylı bilgi verecektir ama sizdeki linea effe bence çeker, makine sağlamsa dert olmaz.
    Ama "fırsat bu fırsat" diyorsanız ve artık sahteyle boğazda eski yıllara göre daha fazla balık alınmaya başlamışken 20 libre çekerli bir spin ile uygun bir makine yakışır.

17. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Bu başlığı okuduğumda heralde cevap yazan olmaz demiştim. Hocam ve sevgili Serdar ama özellikle Serdar hiç aklıma gelmemişti. Ne diyeyim. Okuyorum da yazılanları ne kadar şanslı olduğumuzu görüyorum bir kez daha. Serdar yahu bir msn veya benzeri bişey edin de bizde bütün gün başını ağrıtalım. Tadına doyulmuyor yazdıklarının. Muhabbeti hiç düşünemiyorum bile:)

Umur bey bu arada size de rastgelsin diyelim. Aman ha balık güçlüyse bırakın takım gitsin suya. Daha fazla bahşiş vermek zorunda kalmayın:)

18. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Sevgili Mehmet,
    Balık için dünyanın öteki ucuna giderim :D Serdar Bey ise denizcilik mesleği nedeniyle el mahkum, dünyanın öteki uçarından buralara gelmeye ancak fırsat bulmuş. Arada hedefe yönelik sorularla sarsmak silkelemek lazım, daha çooook meyve düşer...
    3-5 günlük standart turlar dışında, gidebilme olanağım kısıtlı olduğundan vurkaç taktiğiyle bir şeyler gördük. İç su balık avı için Balkanları tavsiye ederim. Fırsatı olan oltasıyla gitsin.

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Tamam Antalya'ya da geleceğim :D

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Size tavsiye edeceğim kamış, 2.70 (9-10 feet) Tarpon tipi AFTM 10 veya 11 kamışlardır.. Bu söylediğimi anlayacak satıcı varsa, bulması alması kolay olur..

Tarpon bir balık.. Bizde adı nedir bilmiyorum.. İri bir balıktır.. AFTM skalasına tabi kamışlarda fly kamışıdır. AFTM ise "Association of Fishing Tackle Manufacturers".. AFTM numarası, aslen bir ağırlık tarif eder. Fly iplerinin/misinalarının bir AFTM numarası vardır. Kamışın numarası ile Fly'ın numarası uygun olmalıdır.. İşte AFTM 10, 280 grain (18 gr) filan eder. Hımm derseniz, evet bu bir fly takımı.. Fly olarakta, 3/0 ... 5/0 arası iğneli, bir fly kullanabilirsiniz.. Pembe/turuncu... Büyük nil levreği için bu bilhassa kıyıdan gayet iyi iş yapar..

Tekneden sırtı yapmak için, 10 - 15 kg çekeri olan kamışlar yeterli olur. Bu iş için iyisinden bir sazan kamışı da düşünülebilir..

Kıyıdan 3 m kadar, 1.5 - 2 kg test eğrili kamışlar kullanılabilir.. Spin veya sazan kamış olabilir.. Kolaylık olsun, sazan kamışlarında lb (libre) olarak verilir değerler, 3.5 .. 5 lb bir kamış yeterli olur..

Makine denince.. Bu defa "Ahanda Alba Beta 60..." diyemiyorum.. O makina bırakın dişlisini filan, kamışa takıldığı yerden kopar, çıkar gider.. İnanın bu Daiwa Saltiganın da başına gelmesinden korkulacak şeydir. 50 kg çekerli, 15 kg çekerli misinalardan bahsediyoruz.. Bu nil levreği öyle makineleri çıtır çıtır kırar geçer.. Size gereken bir çıkrıktır.. Çoook kocaman big game çıkrığına gerek yok.. ABU GARCIA 6500 C3/CT ile 100kg balığı çekmiştim orada.. Ama bir sihirli değneğim olsaydı, ABU 10000 veya Penn GLS-25 ile değiştirirdim oracıkta.. Bunların kalamaları çok uygundur bu işe.. Acayipte sağlamdırlar..

Burada, 15 kg kalama vermekten bahsediyoruz.. Bu kadar güç kalama freninde toplanacak. Nil levreği kalama kaç kilo diye ölçmeyi sevmeyen, bilimi sallamışım diyen bir balık.. 15 kg kalama ilee zzzııttt diye boşanacak misinanız.. Bu da kalamada sürtünme demek.. Sürtünme ısı demek.. Makinenin iyisi işte burada "ben iyiyim" der..

Kısaca kalaması sağlam, milleri vs. harbiden güçlü bir makineniz olmalı..

Bunlar olmazsa, belki bir daha elinize fırsat geçmeyecek, ağzına başınızı sokabileceğiniz bir balığı kaçırmış olacaksınız..

Göldeki tüm balıklar öyle değil.. Yayınlar (yaprak yeme vs. gelirler), kaplan balıkları, küçük levrekler filan da var.. Bunlarda yeterince zevk verir ve büyük ihtimalle avınızın çoğu da bunlardan ibaret olacaktır.. Ama bir şekilde büyük levrek denk gelirse, bu büyük mü, küçük mü anlamaya kalmadan ya kamışınızı, ya da yanında sizi de götürecektir.. Bu abartma değildir.. Büyük ihtimalle sizin yanınızda da birileri gözünü suda açacaktır.. Galata köprüsü değil.. Bir baraj gölü.. Zaten zor ayakta durulan yerler.. Düzgün yerleri timsahlar sizden önce kapmış olacak.. Bunlar nil timsahı, sürüngen değil, depar atmayı, galop yapmayı bilen timsahlar.. Arkanızdan 50 km hızla kovalayabilirler.. Onlardan uzak olmak için, kayalıklara gideceksiniz, balıklarda onlardan kaçacak, eciş bücüş yerlerde baş başa kalacaksınız..

Alacaksanız, gerçekten sağlam, iyi bir makine alın öncelikle.. İyice de bir sazan veya spin kamışı..

Fırdöndü iyi olur, rapalanın dönmesini keser.. Ama olmasada olur..

Kurşunla işiniz hakikaten yok.. Hiç kafanıza takmayın.. Hatta öyle abanıp uzağa atmanıza filanda gerek yok..

Size kolay gelsin, iyi eğlenceler.. Gerçekten eğlenceli av olacağını söylemek isterim.. Elbette ben gideli yıllar oldu, ama sanırım değişen pek bir şey yoktur...