Nisan ayının en iyi avı (Deniz)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında simendifer tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. simendifer

simendifer Sennur

1 Nisan 2007 tarihinden itibaren YAPTIĞINIZ EN İYİ AVDA sizide net olarak görebileceğimiz şekilde bir FOTOĞRAFINIZI ÇEKİN, HİKAYENİZİ ANLATIN ve bu konuya ekleyin (yanlızca fotoyu koyun ve fotoyu koyanın yorumu hariçinde yorum yazmayın). Bunları Nisan ayı bittiğinde bir anket yaparak oylayacağız (orada yorum serbesttir) ve anket sonuçlarına göre birinciyi seçeceğiz.

KURALLAR

1. KESİNLİKLE ÇEKECEĞİNİZ RESİMDE KENDİNİZDE GÖRÜNMELİSİNİZ.
    2. AVINIZLA BİRLİKTE ÇEKİLDİĞİNİZ FOTOĞRAF, MUTLAKA AVLAKTA ÇEKİLMİŞ OLMALI
    3. AVINIZIN HİKAYESİNİ ANLATINIZ.
    4. RESMİ KOYAN ARKADAŞIMIZ HARİCİNDE YAPILACAK YORUMLAR SİLİNECEKTİR.
    5. YARIŞMA 30-04-2007' De BİTECEKTİR.
    6. KİLO LİMİTİ GEÇERLİ OLAN AVLARDA KİLO, BOY LİMİTİ GEÇERLİ AVLARDA BOY ÖLÇÜSÜ MUTLAKA BELİRTİLMELİDİR

ÖDÜL

"ANA SAYFAMIZIN BAŞ KÖŞESİNDE OLACAKSINIZ"

NOT :Yarışmaya katılan avlar yöneticiler tarafından seçilmemekte, herkes kendi avını eklemektedir. Sadece eklemede sorun yaşandığında yöneticilerden yardım istendiği için bazı avlar yöneticiler tarafından eklenmektedir. Dikkate alınmasını rica ederiz.

ÖNEMLİ : Bu aydan itibaren, yukarıdaki kriterlerden herhangi birinin eksik olduğu fotoğraflar silinecektir. Bu nedenle fotoğraflarınızda mutlaka avınızla birlikte sizin de görünüyor olmanız ve avın hikayesini anlatmanız gerekmektedir.

2. Sırtıcı ve Çözücü

Sırtıcı ve Çözücü

Deniz Bize 1 Nisan şakasi Yapti

25 Mart 2007 sabahı cep telefonumun sesi ile uyanmıştım. O gün Manisa’da Mesir Şenlikleri vardı. Bende geç saate kadar uyumuştum. Arayan Hüseyin Abi idi. Ne yapıyorsun ben klüpteyim gel dedi. Hemen kalkıp kahvaltımı yaptıktan sonra, kulübe doğru yol almıştım. O sıra Hüseyin Abi tekrar cep ten arıyordu. Nerede kaldın diye bende o sıra zaten kulübün önüne gelmiştim. Bir çay içimi süreden sonra rotamızı Foça’ya gitmek için yola çıkmıştık.

1 saat sonra Foça’da idik. Hemen Hüseyin Abinin yazlığından takımları arabanın bagajına yerleştirdikten sonra, Yahya Kaptanı aradık. Yemci Tayfunun dükkanında buluştuk. Çok kısa hoş geldin faslından sonra, Hüseyin Abi sırtıya çıkalım dedi. Yahya Kaptanla anlaştıktan sonra tekneye gittik. Hemen denize açıldık ve sırtılarımızı hazırlayıp suya attık. 2 saatlik sırtı denememiz sonunda 10 kadar İri Hanos bir adet zargana yakalamıştık.

Yahya Kaptanımız Tekneyi Kullanırken ;

Hüseyin Abi ve Ben

Ben Sırtı Çekerken

Hüseyin Abi Sırtı da

Daha sonra karaya çıktık. Bir çay molasından sonra Hüseyin Abi Yahya Kaptana 01.04.2007 Pazar gününe kimseye randevu vermemesini istedi ve kısa bir süre sonra Foça’dan evimizin yolunu tutmuştuk. Tüm hafta boyunca pek çok plan ve proje üretilmişti. Bazı sevdiğimiz insansalar davetler olmuştu. Ama kimisinin karnı ağrıdı, kimsi havayı bahane etti, kimisi ise ben gelemem dedi işin içinden çıktı. Kapımız herkese açıktı. Yine Hüseyin Abi ile baş başa kalmıştık. Son hazırlıklarımız yaptıktan sonra, iş çıkışı Hüseyin Abi yardımcısı Mümin Bey vasıtası ile beni evden aldırmış Hüseyin Abinin iş yerine gelmiştim. Son kez aldıklarımızı kontrolünden sonra yola çıktık.

Yol boyunca çok güzel muhabbet oldu. Foça’ya varmadan Foça yoğurdu ve peyniri almak için durduk. Alışverişimiz yaptıktan sonra Foça’ya varmıştık. Hemen eve gittik. Dolaptan daha önce yakaladığımız Levreği çıkardık. Akşam yemeğimizde levrek vardı. Sonra yemek yapmaya koyulduk. Levrek güzelce temizlendikten sonra, Yahya Kaptanın özel sosu ile soslanıp, kuzene sobasının içersine yerini çoktan almıştı.

Özel Sosla Soslanmış Levrek Bir Arkadan görünüş

Birde Önden Görünüş

Sonra Sırayla Afiyetle Yemeğe Başladık. Önce Yahya Kaptan

Sonra Hüseyin Abi

Ve En Son Balığın En güzel yeri Kafası

Ardından çok güzel muhabbetle saat 22:30 a kadar Yahya Kaptan ile beraberdik. O sırada MSN ile birkaç arkadaşımızla görüşmüş ve havanın akşamüzeri çok sertleşeceğinin ikazlarını almıştık. Ama ne olursa olsun biz güzel bir Pazar günü geçireceğimizden emin bir şekilde son hazırlıklarımız yapıp, TRT 1 ekranında Somon Balıklarının yaşama ve yaşamak için verdikleri mücadeleyi konu alan belgeseli izledikten sonra, 00:35 gibi yatağımızın yolunu tuttuk. Saat 05:45 gibi Yahya Kaptanın telefonu ile uyandık. Hazırlığımız yaparak Neco’nun yerine gidip kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıktık.
    Hemen sırtılar hazırlanmıştı. Ben geçende aldığım Storm marka belden kırmalı bir sırtıyı kullanacaktım. Hüseyin Abi ise benim ve onunda favorisi olan Maria prenses sırtıyı takmıştı. Sırtılar çoktan suda idi. Ama hava epey sertti. Poyraz her yeri dövüyordu. Ama balık sevdası sert havayı dinlemeden bizi buralara kadar getirmişti. Yalnız kıyıya fazla yanaşamıyorduk. Dalga epey yüksekti. Ama levrek yakalama şansımız epey vardı. Çok geçmeden ben bana vurdu diye Yahya kaptana seslendim. Yahya Kaptan misinamım ucundan tutarak tamam bu balık dedi. Ama balık öyle kalama alıyordu ki inanılmazdı çok güzel kafa atışları vardı. Ben bu levrek değil dedim. Motor boşta idi ama dalgadan motoru boşa almak pek iyi fikir değildi.

Balığı çekmeye başladım ama çok direnç gösteriyordu. Hata bir ara makinenin kalamasını kapattım. Kamış öyle eğildi ki kalamayı nasıl açtım bende bilmiyorum. Yahya Kaptan tekneyi balığa doğru döndürmüştü ama balık benimle hala mücadele ediyordu. Neredeyse 200 metre misinadan çok az kalmıştı. Bende çekmeye başladım. Kafa atarak geliyordu. Bir 15 dakika uğraş sonrasında sadece bir anlık boşalma ve iş bitti. Sadece balığı görmeye çok az kalmıştı. Herkes ben gibi üzüldü. Ama çaresi yoktu. Nerede hata yapmıştım.
    Sonra takıma vuran küçük bir hanos

3. Sırtıcı ve Çözücü

Sırtıcı ve Çözücü

Yemek yemek için siren kayalıklarının kuytusuna çekildik. Orada sucuklu yumurta yapacaktık. Hemen hazırlıklar başladı. İlk önce sucuk güzelce Hüseyin Abi tarafından soyulup ufak parçalara ayrıldı. Sonra bende sucukları pişirmek için tüpün başına geçtim. 15 dakika sonra yemeğimiz hazırdı.

Yine Sırayla Yemek yemeğe başlaması İlk Önce Yahya Kaptan
    Sonra Hüseyin Abi

Ve En Son Ben

Yemek faslımız bitince siren kayakları açığına çapamızı ancak tutturabildik. Hava çok kötü idi. Oltalarımız çıkarıp attık. Derinlik yaklaşık 33 metre kadardı. İlk vuruşu Hüseyin Abi aldı. Sanırım gelen çipura diyordu. Gelen çipuraydı. Yaklaşık 400 gr kadar bir çipura idi.

Hüseyin Abinin Çipurası

Arkasından Bana bir vuruş oldu. Sonrasında malumunuz bir iyi sargoz sahneye çıktı.

Arkasından Hüseyin Abinin İkizleri geldi.

Arkadan Benim Karagöz

Bu sırada havanın esmesi biraz duru gibi olmuştu ama çok geçmeden poyraz sertliğini göstermeye başlamıştı. Daha sonra Yahya Kaptan Ahtapot çekiyorum kepçeyi verir misin dedi. Hemen elimdeki çamaşır ipi ile donattığım takımımı bırakıp, kepçe elimde hazır ola geçtim.
    Yahya Kaptanı bekleyen sürpriz

Yahya Kapatanın oltasına bir vatoz vurmuştu. Nazikçe oltadan ayrılıp denize iade edildi.
    Arkasından Hüseyin Abi bir mercan yakaladı.

Arkasından bir fangiri ve bir mercanla gün sonu bitmiş oldu.

4. Sırtıcı ve Çözücü

Sırtıcı ve Çözücü

Toplam da yakalanan balıklar

Bu özel güne emeği ve her zaman evini bize açan Hüseyin Abime, sonrada bizimle değerli avlaklarını ve yemek yapma becerilerini paylaşan değerli Kaptanımız Yahya Kaptanımıza Teşekkürü bir borç bilirim. Hafızamda bu gün özel günler arasına yerleşti

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.