OĞLUM BAK GİT, BAŞKA YERDE AVLAN

Konu, 'Tebliğler' kısmında kuzen33 tarafından paylaşıldı.

1. kuzen33

kuzen33 celal

En İyi Avı:
    20kg akya
    Merhaba değerli dostlar,

Konu başlığı olarak ne yazmalıyım diye oldukça uzun bir süre düşündüm. Biraz şaşkınlık, birazda hayal kırıklığı içinde bu başlıkta karar kıldım.

Bölgemizde bulunan balıkçı dostlarımızın çok iyi bildiği üzere; Mersin'de bulunan Yat Limanına (Marina) dikenli tel çekilmek, girişi engellemek suretiyle amatör balık avcılarına yasaklamalar getirilmiştir.

Peki, gerçekten bu yasaklama doğrumudur? Amatör balıkçı buraya giremez mi?

Biraz kanun ve tebliğleri araştırdığımda:

LİMAN YÖNETMELİĞİ:

Yasak faaliyetler

MADDE 21 – (1) Kıyı tesislerinin yaklaşım kanallarında, mendirek ağızlarında, yanaşma ve bağlama yerlerinde ve demirleme sahalarında; her türlü su ürünleri avcılığı yapmak, yelkenle seyretmek, kürek çekmek veya diğer su sporları faaliyetlerinde bulunmak ve yüzmek yasaktır.

hükmü kapsamında söz konusu alanların tamamının değil, sadece belirli bölgelerinin yasaklanabileceğini tespit ettim.

Birçoğumuzun ortak sorunu olan avlak yerlerine getirilen yasaklamalara çözüm bulabilmek için "Bilgi Edinme Kanunu" çerçevesinde Ulaştırma Bakanlığına müracaat ettim.

yaklaşık 7-8 aylık uğraş sonucunda tarafıma verilen cevap;

Sayın ......................

İlgi: 01/03/2013 tarih ve 76676 sayılı, başvurunuz.

Mersin Yat Limanı, Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile ihalesi yapılmış, 2009 tarihinde de yer teslimi yapılarak işe başlanmıştır, 2011 tarihinde de tamamlanarak işletmeye açılmıştır. Söz konusu proje alanında, karada, ana mendirek ile tali mendirek arasında kalan ve denizde, mendireklerle korunan su alanları (mendireklerde dahil) işletme süresi boyunca işletmeci firmanın kullanımına tahsisli olup bu alanlara ne amaçla olursa olsun giriş ve çıkışlar işletmecinin yetkisindedir.

Bu nedenle, avlanmak için kullanılan yerlerin yat limanı sahası (karada ve denizde) dışında seçilmesi daha uygun olacaktır.

Bilgilerinize rica ederim.

şeklinde gelmiştir.

Ulaştırma Bakanlığının verdiği cevaptan aslında tatmin olmadım. bu şekilde bir yasaklamanın hukuka aykırı olduğunu düşünüyor ve sizlerden neler yapılabileceği konusunda yardım bekliyorum.

2. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Bence hukuka aykırı bir tarafı yok.
    Birincisi bazı sebepler öne sürülerek yasak kararı alınabilir bu hukuka aykırı değildir. İkincisi ise kiralanmış bir yer özel mülk statüsüne girdiğinden kiralayan her zaman söz sahibi olur. Bu gibi durumlarda kiracı haklı çıkar çünkü kiraladığı yer aynı zamanda özel mülküdür.
    Bizim uymamız gereken kuralları ve yasakları yönetmelik belirliyor. Kiralanan yer için olan uyuşmazlığı ise kanun belirleyeceği için yönetmeliğe aykırı bile olsa o yeri kiralayan haklı çıkar. Yönetmelikler kanunlara uygun olarak çıkartılır. Bir yönetmelik bir kanuna aykırı ise yönetmelik iptal edilir.

3. JOHNY GUITAR

JOHNY GUITAR Deniz Erdeniz

Celal bey,
    biz de tekne ile avlanmaya gitmediğimiz zamanlarda Mustafa abi(Uzunsaçlı) ile marinaya takılıyoruz iç tarafta korunaklı bölgelere yanaşmadığınız sürece hiç kimse uyarıda dahi bulunmuyor, özel mülk olduğundan güvenlik için biraz hassas davranıyorlar her metrekareyi izleyen kameralar mevcut iç kısımda, biraz yanaşsanız hemen bot ile gelip nazikçe uyarıyorlar, biz de nasibimizi aldık anlayacağınız :)

4. semihyildizcelik

semihyildizcelik semih

Favori Kamış:
    Linea effe
    Favori Makine:
    Okuma Salina
    En İyi Avı:
    10,5 Akya
    Ben sizinle aynı fikirde değilim maalesef çünkü çünkü anayasaya göre "kamuya açık alanlar" diye bir kavram vardır. Denizde kamu malı olduğuna göre ve celal beyinde bahse konu bölgesinde bizde aynı sıkıntıları yaşıyoruz. Bana kalırsa burada vatandaşın kişilik haklarına sabote vardır. Kendilerince güvenlik önlemleri alıyorlar ama sonuçları maalesef bizleri mağdur ediyor. Şöyle bir örnekleme vereyim size isterseniz. Bir dere akıyor ve bu dereden gelen su dere üzerinde arsası olan bir vatandaşı rahatsız ediyor diye vatandaş gidiyor derenin kaynağını kapatıyor. ve derenin aktığı yatak üzerindeki herkes mağdur oluyor. Sizce bu kabul edilebilir birşeymidir.

5. semihyildizcelik

semihyildizcelik semih

Favori Kamış:
    Linea effe
    Favori Makine:
    Okuma Salina
    En İyi Avı:
    10,5 Akya
    Merhaba,

Sizde malesef celal beyi yanlış anlamışsınız bizim derdimiz bize kızmaları kovaları felan değil!!!! sadece canımıza kasıt var biz o telleri aşmak için çaba veriyoruz onları aşarken Allah korusun düştüğünüzü düşünsenize?
    İşte bu olmadan o telleri kaldırsın varsın Yetkileri varsa gelip denizle benim arama girsinler.

6. semihyildizcelik

semihyildizcelik semih

Favori Kamış:
    Linea effe
    Favori Makine:
    Okuma Salina
    En İyi Avı:
    10,5 Akya
    Merhaba arkadaşlar,

Celal abimizin sıkıntılarıyla, Mersinde amatör balık avı sporu yapan bütün balık sevdalıları paylaşmaktadır. Hepimiz çeşitli yollardan ıslak imza elektronik ortamda belediyeden tutunda Başbakanlığa hatta ben abartıp Cumhurbaşkanına bile yazdım(bir haber gelmedi hünüz ama neyse....) Başbakanlığa internet ortamında yapmış olduğum başvuruma tarım köy işleri ve valilikten celal beyinkine benzer bir cevap aldım. Cevapta ilgili kanunun maddesi usulünce hareket edildiği yazıyordu ve ben tehlikeli olarak cana kasıt olduğunu dile getirdiğim dilekçenin valilik oradan da emniyete ulaştığını gördüm ve en son olarak koruma şubeden bir ekibin özel güvenlik müdürüyle konuyu değerlendirdiği ve marinanın geniş olan sahasının korunması amacıyla bu yolu seçtikleri ve etkili olduğunu söylemişlerdir. Marina içerisine dışarıdan gelebilecek her türlü tehlikeyi, mendirek yolunu dikenli teller ve demir parmaklıklarla engellenebileceği konusunda onları da ikna etmişler anlaşılan. Henüz elime o kurumlardan gelen resmi bir yazı yok fakat olursa yine sizlerle paylaşacağım. Anlayacağınız, Celal abim tam kapak bir başlık atmış. Yazılarımızı okuyan ve bu konularda bizlere destek verebilecek gönüllü sivil toplum kuruluşlarını göreve davet ediyorum.

7. yolcu42

yolcu42 Yakup IŞIK

En İyi Avı:
    11,5 kg aynalı sazan
    Kiralanmış bir yer kira sözleşmesinde belirtilen açık bir hüküm-madde yoksa kamuya açık bir alan değildir. Aksine sözleşme süresince kiralayanın özel mülküdür.
    Bir örnekte ben size vereyim deniz kamuya açık bir yer değimli. Denizde balık yetiştiriciliği yapılan bir havuz düşünün o havuzda balık tutabilirmisiniz. Bırakın tutmayı adamın on metre uzunluğunda havuzu var !! havuzun yüz metre yakınında bile avlanmak yasak.

8. seikott

seikott MEHMET

Favori Kamış:
    Shımano beastmaster cx 2,40 14-40 gr-V Systeam 2.4 10-40 gr- silstar 1.8 6-25 lb
    Favori Makine:
    SHIMANO RARENIUM CI4 30 - AVENGER AV 55B
    En İyi Avı:
    yazılı orkinos 4.9 kg
    Merhabalar 2 hafta önceki başvurum aynı şekilde noktası virgülüne kadar banada gönderildi.

9. ozkan_askan

ozkan_askan ÖZKAN AŞKAN

Favori Kamış:
    Alba star 3,90 - Alba Star İstanbul 1942 4,20 cm. D.A.M 2,70 cm. telespin, Alba Star Apache 2.40cm
    Favori Makine:
    Okuma Boxter 65 , Alba Star KK 55 , Lineaeffe rapid seal fd 40 , shimano hyperloop 25
    Liman işletmesi artık özel bir firmaya ait. Yap işlet devret yöntemi ile süre sonuna kadar özel mülktür. Süre sonunda firma yıllarca işlettiği tesisini devlete verir. Bu süre zarfında benim düşünceme göre balık avına izin vermemesi normal. Çünki o tesis firmanın malı ( yap işlet süresi sonuna kadar ) . Özel mülk olduğu için firma bu konuda tesisini kullandırtmayabilir , yasaklama getirebilir düşüncesindeyim.

10. accuman

accuman mustafa kamil coşkun

Favori Kamış:
    OKUMA..
    Favori Makine:
    OKUMA-LİNEAEFFE....
    En İyi Avı:
    LEVREK..11.7 KG..
    acizane tavsiye....

arkadaşlar o bölgede av yapanlar toplanın eğer varsa aranızda birde hukukçu arkadaş daha iyi olur şirket sorumluları ile daha iyisi sahibi ile konuşup meramınızı anlatmakta fayda var...sadece balık tutma derdinde olduğunuzdan sanırım bir orta yol bulacaklardır....sevgilerimle.....reeling hooked

11. semihyildizcelik

semihyildizcelik semih

Favori Kamış:
    Linea effe
    Favori Makine:
    Okuma Salina
    En İyi Avı:
    10,5 Akya
    Ben sizi anlıyorum haklısınız söylediklerinizde fakat siz bölgeyi gördünüz mü bilmiyorum orada kiralanan yer marina ve sahası dikenli teller ise dış kısmında yani adam komple sahasını dikenli tellerle çevirip masraf yapacağına daha ekonomik olan bir yol ile bizimde haklarımızı elimizden alıyor. Ben taraflı düşünüyor olabilirim ama bizim avlak yaptığımız yerler ne marinanın deniz trafiğini etkiliyor ne de marina sahasındaki teknelere bir tehtid oluşturuyor. İnsanlar o telleri aştıktan sonra karışan görüşen zaten yok. ama mesele o telleri aşarken insanların canlarının tehlike altında olması.

12. EmreA

EmreA Emre

En İyi Avı:
    Turna ( 4 Kg )
    01.03.2013 tarihli ve 76676 sayılı ilana göre YİD işlemi uygulanmaya başlamış ve söz konusu alan projenin bitimiyle beraber işletmecinin yetkisine geçmiştir.

Konuda belirtildiği üzere, Amatör Balıkçıların avlanmak istediği bölge, tel ile çevrelenmiş ve balıkçılara giriş izni verilmemiştir.

Tebliğde belirtildiği üzere, " Hangi amaçla olursa olsun giriş ve çıkışlar işletmecinin yetkisindedir. " ibaresiyle kanun ve yasalara aykırı herhangi bir durum gözlenmemektedir.

13. Emrahs

Emrahs Ezergeçerus

Favori Kamış:
    Lineaffe Ac-Casting 4.20
    Favori Makine:
    Shimano Sienna 4000
    En İyi Avı:
    24 cm Çinekop
    Bence bu konudaki asıl sorun devletimizin kıyıdan olta ile avlananlara karşı duyarsızlığıdır. Bu konudaki yasal düzenlemeler çok yetersizdir ve bunca vatandaşın gönül verdiği bu sportif faaliyet tamamen kendi haline bırakılmıştır.

Aslında Spor Bakanlığı bünyesinde Amatör Balıkçılık Genel Müdürlüğü kurulabilir...

14. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA
    BENCE TELLERİ İSTERLERSE BLOK BETONLARA KAYDIRIP KAYALIKLARI DIŞARIDA BIRAKSALAR PROBLEM ÇÖZÜLÜR HERKES KAYALIKLARDAN GİDER BLOKLARDAN İÇERİ GİREMEZ TABİ BUNADA MASRAF ETMEZLER LİMAN AĞZINA KADAR TEL ÇEKMEKTENSE 5 METRE TELLE İŞİ BİTİRİYORLAR

15. YAŞAR TAŞKIN

YAŞAR TAŞKIN yaşar taşkın

Favori Kamış:
    OLTA
    kiralanan bir gölet veya baraj olsa balığı için kiralanır buraya balık tutmaya giremezsin fakat buranın işletmesini kiralamış peki hava fırtına yaptı limana kaçıcan bu limana giremicenmi bildiğim kadarıyle dış tarafa bağlanan tekneler battı orada bu bir saçmalık deniz ve limanlar halka ait olmalı tamam buraya sokmama nedenleri hırsızlık olayı ama orada özel güvenlik var iç tarafa sokmasın kayalardakilerede karışmasın