olta için misina

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında emrah78 tarafından paylaşıldı.

1. emrah78

emrah78

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.500GR AYNALI SAZAN
    merhaba ben karabükten emrah sizlerden sazan avı (dip oltası) için ne tür bir misina kullanmamı tavsiye edersiniz vereceginiz cevaplar için şimdiden teşekürler
    RASGELE.....

Son düzenleme: 21 Temmuz 2006
  2. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    slm

sana tavsiyem ne marka alırsan al 35 mm yi geçme misina ne kadar ince o kadar iy oluyor

3. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Şimdi öncelikle mantarlı takımla mı tutacaksın,taban oltasıyla mı?Ve avlanacağın yerle ortalama kaç kiloluk sazan çıkıyor?Eğer taban oltası ile veya küspeli takım ile avlanacaksan en az 0.50 veya 0.60 lık misina(kalitelisinden tabi ki). Mantarlı ile avlanacaksan 0.30-0.35 veya çok büyük çıkma şansı varsa 0.40lık misina kullan.

Misina markalarına gelince : Benim favorim special carp -winch veya siglon

4. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    gördüğüm kadarıyla sazan avında siyaha yakın koyu renkli misina kullanılıyor.

5. huntercarpio

huntercarpio Adnan

Favori Kamış:
    Olta
    Sazan Avinda Misina Özellikleri

SAZAN AVINDA MİSİNA ÖZELLİKLERİ:

1. Misina Kalınlığı: Misinanın ince olması istenir. İnce misina daha avcı olur (genel kural). Şartlara göre değişebilmekle birlikte genellikle 0,35-0,40 mm. tercih edilmektedir.

2. Misinanın Çekeri: Misinanın çekeri ne kadar fazla olursa o kadar iyidir. Ben çekeri 12 kg. ve üzerinde olan misinaları tercih ediyorum. Bu arada henüz 12 kiloluk bir balık yakalamadım, bu da demektir ki avlandığım sularda o büyüklükte balık yok (!). Ama bir gün yakaladığımda misina yüzünden kaçırmak istemem.

3. Misinanın Fiyatı: Bence misina pahalı olmamalıdır ya da en azından fiyatı kalitesiyle paralel olmalıdır. Fakat ilk üç özelliği birleştirirsek, çok kaliteli, dolayısıyla da hem ince, hem çekeri fazla, hem de diğer özellikler yönünden isteklerimizi karşılayan misinalar için daha fazla maliyet söz konusu. Bu nedenle de hepsi bir dengede olmalıdır.

4. Misinanın Rengi: Sazan için ustalar yeşil rengi tavsiye etmektedir. Ben de son günler de yavaş yavaş yeşil misinaya geçiyorum. Ama henüz test etmiş ve ikisi arasında bariz bir fark görmüş değilim. Tabii ustalar öyle diyorsa, onları dinlemek de fayda vardır.

5. Esneme özelliği: Bazı misinalar fazla esnerken, bazılarında esneme özelliği neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. Esneyen misina, ani darbeleri (balığın darbeleri veya oltanızın birşeye takılması) daha iyi karşılar. Esnemeyen misina ise oltanın ucundaki balığı daha iyi hissetmenizi sağlar. Öyleyse bu özellik de belli bir dengede olmalıdır.

6. Güneş ışığına dayanıklılık: Aynı misinayı uzun süre kullanmıyorsanız, sık sık yeniliyorsanız, sorun yok. Ama yıllarca kullanmaya kalkarsanız, günün birinde oltaya vuran bir balığı çekerken kopan misina sizi delirtebilir.

7. Sürtünmeye, aşınmaya dayanıklılık: Misinanın çekeri ne kadar fazla olursa olsun, bazı misinaların sürtünmeye, aşınmaya daha az dayanıklı, bazılarının daha fazla dayanıklı olduğu biliniyor. Bu nedenle de taşlara, kayalara sürten misinanın kopmaması için sürtünmeye dayanıklı olanı tercih edilmelidir.

8. Düğüm özelliği: Bazı misinalar, düğüm atılan yerlerinden zayıflar, düğüm atıldığı noktadan kırılabilir, kopabilir, sıyrılabilir, bazıları daha iyi düğüm özelliği gösterir. Sazan avında sürprizlerle (büyük balıklarla) karşılaşmak ihtimaline karşı düğüm özelliği iyi olan misinalar tercih edilmelidir.

9. Dolaşma ve çözülme özelliği: Bu başlık altında başka hangi ifade kullanılabilirdi, bilmiyorum. Bazıları buna misinanın “diriliği” diyor. O zaman da ifade yetersiz oluyor. Çünkü misinanın diriliği, dolaşmayı engellese de her zaman arzu edilen bir şey değil. Bu arada ince misinalar elbette ki daha fazla dolaşıyor. Fakat bu durum, misinanın imalatında kullanılan hammaddeler veya misinanın teknik özelliğiyle de ilgili. Bazı misinalar zor dolaşıyor ve çözdüğünüzde, tamamen düzeliyor, bazıları da hiçbir zaman eski haline gelmeyecek derecede deforme oluyor. Tecrübeyle sabit. Dolaşan bir misina, balık avında yaşadığınız zevki kesintiye uğratır, size zaman kaybettirir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Siz de kendi tecrübe ve bilgilerinizi eklerseniz hepimiz yararlanmış oluruz. Haydi arkadaşlar, forumu canlandıralım.

6. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Sevgili Adnan, ustalamiza güveniyorum misinanin rengi konusunda kendileri ile hem fikirim. Genellikle yesil, gri ve tonlari siyaha yakin kahverengi kullaniyoruz, ayrica büyük baliklar varsa bölgede makina ile oranti olusuyorsa 0,40 da idealdir. Sahsen ben 0.40 Daiwa nin ultra soft acik yesilini kullaniyorum, oldukca ideal.

Rastgele.

7. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    özellikle sazan için benim de şahsen kullandığım berkley ın mısınalarını tavsıye ederim
    fiyatı bıraz pahalı ama mısına yuzunden sazan kaçırmak istemezsen özelikle bu mısınayı al derim

daha ucuz pelikan tavsıye ederim yeşil renginde ozellikle alabılırsın sazan balığının en zor gorduğu renk yeşil dir 0,35 idealdir

Son düzenleme: 23 Temmuz 2006
  8. onurnl

onurnl ....

Favori Kamış:
    karbon kamis,shimano makara,fireline craystal misina
    En İyi Avı:
    turna 115cm,59cm capak,54cm tatlisu kefali,78cm kocaagiz,66cm sazan,82cm Sudak,39cm Levrek
    bana gore piyasada olan en iyi en ince ve cekeri kuvvetli misina asso markadir.0.35 mm olan asso marka bir misinanin 16.5 kg cekeri vardir.sizceden yeterince kuvvetli ve ince degilmi??????????

9. uzman78

uzman78

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    9KG SAZAN/3.750KG GÖKKUŞAGI
    uzmandan tavsiyeler

selamlar hemşerim.Eflanide avlanacaksan el oltasında(kasnaga sarılı)0.50 makinaya 0.40 lık uyar.Karabük cumapazarı lider av da şekspirin 0.45 lik misinaları var tavsiye ederim.Bizim balıklar artık küspeyi unuttu.yayda civci yemi dip oltasında mısır(diri balık istiyosan).mantarlı takım içinde solucan ve ekmek içi yeterli.rastgele.

10. orestia

orestia

Favori Kamış:
    Çeşitli boylarda makine ve kamış
    En İyi Avı:
    Sazan 4 KG
    Sabri abinin önermiş olduğu misinayı ben de almayı düşünüyorum.. 30 35 mm misina uygun olacaktır...
    Bir de misinaların üzerine çekerlerini yazıyorlar... Mesela 35 mm 7 kilo çekeri var filan. Bu demek değildir ki 9 kiloluk balık çekmezsin... Bu çeker güçleri su dışındaki ağırlık kaldırabilme güçleri... Tam olarak ne kadar gelir bilmiyorum ama suyun dışında 5 kg gelen bir balık su içinde kesinlikle bu kadar kilo gelmez...
    Aynı şey kamışlar için de geçelidir... Zaten misinayla aynı mantık... Mesela yine 5kg lik bir balığı herhangi bir kamışla çektin. Bu suyun dışında o balığı aynı kamışla kaldırabileceğin anlamına gelmez.
    Ayrıca sana önerebileceğim bir misina var Balzer Camtec 30 veya 35 lik. gayet iyidir.

11. Conqueror

Conqueror Ahmet Fatih Eryılmaz

Favori Kamış:
    Silstar at makara 50 lik , Silstar Bx makara 50 lik ,Silstar 2,70 m iki adet kamış
    En İyi Avı:
    100 gr israil sazanı
    Emrah kardeş Merhaba ,bende Edirneliyim ,bölgelere göre organizasyonlar içerisinde Trakya ve çevresi ve tekirdağ , çorlu olarak konularımız var seninle tanışmak isterim sağlıcakla kal :)

Son düzenleme: 4 Mart 2008