Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kaplamacılardan biraz kromik asit al, evde kendin kapla.. Bir cam kap, bir sağlam adaptör. Biraz kurşun...

bunu iğneler için yap demiyorum, fakat, zoka, kaşık vs. için pek bir kullanışlı olabilir. Ben bunu bazen, makinenin vs. paslanan malzemesi için kullanıyorum.. Mesela şu uyuz Banax'ın mili ve misina korkuluk teli..

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yani, bir darbe yemiş, yan yüzgeci gitmiş balık gibi.. Palamut daha ne istesin? Kaçamayacağı belli bir av işte, atlayacak üstüne..

Rapalaların amacı balığa, yaralı bir av izlenimi vermektir. Siz bunu istemeden de olsa başarmışsınız :)

3. yusuf sezer

yusuf sezer

kusura bakmayın böyle az alakalı konulara yeni başlık açıp kirlilik yapmamak için girmeye çalışıyorum ve hemen sorumu sorup çıkıyorum gülmeyin ama.

çapraz iğne ne oluyor şekli nasıl ne işe yarar?

teşekkür ederim.

4. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Biraderim, niye hemen çıkıyorsun ki, niye gülelim ki? Hiç kimse bunları doğuştan öğrenmedi..

Bu bir düz iğne..

Bu ise çapraz iğne..

Çapraz iğneler temelde avı daha iyi tutar, tutma dirençleri yüksektir. Ayrıca nispeten daha geç açılırlar.. Diğer yandan birazcıkta tasmalama, yani balık vurunca ağzına vs. batma başarısı yüksektir.

Fakat, bedene çok fazla dolanırlar. Sağa sola (yosun, taş vs.) daha çok takılırlar..

5. Matchbox

Matchbox

Neden?

Serdar hocam,
    Çapraz iğneli kösteklerin bedene neden çok fazla dolandığını açıklayabilirmisiniz?
    Teşekürler.

6. Burakk

Burakk

Favori Kamış:
    Tek iğne dip oltası
    En İyi Avı:
    7.5 kg Yayın,Sazan 3.6 kg
    Bana sorarsan mustad derim.Şimdiye kadar hiç sorun yaşatmadı bana. Abi süleoğlu barajını sormuşsun, bu yaz son tatlı su avcılığımı orda yaptım daha önceleri genelde akarsu(meriç) deniyordum ama süleoğlu barajının tadı damağımda kaldı. Çok güzel sazan ve köstereç aldık.Ayrıca yanımızdaki balıkçılar çok iri levrekler çıkardılar (canlı yemle). Yani gitmeyi düşünürsen tavsiye ederim.Benimde yaza ilk gidiceğim yer kısmetse orası olucak. Selamlar.:)

7. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Serkan,
    İğnenin ağırlık merkezinin sap hizasında olmayışından kaynaklansa gerek. Böyle olunca iğne tek bir tarafa doğru kösteği çekiyor ve bedene doluyor.

8. Matchbox

Matchbox

Sağolasın Emre...
    Bu çapraz iğnelerin bedene dolanmayanı yokmu acaba? Bilgin varmı?

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bedene dolanma sorun ise, düz iğne kullanın..

Çapraz iğne için söylediklerimizi abartılı düşünmeyin. Genel toplamda, çapraz düzden tartışmasız daha iyi değildir. Çoğu zaman düz iğne son derece yeterlidir.

Konuyu balık türü, balık boyu ile iğne boyu oranı, yem, yemin takılma şekli, takım türü vs. bir bütün olarak değerlendirin. Eğer kösteğe dolanma sorun ise, düz iğne daha iyi tercihtir..

10. yusuf sezer

yusuf sezer

düz iğne nasıl daha iyi olabilirki ? mantık olarak çapraz iğne ağızdan kolay çıkmaz böylece av çıkmaz. afedersiniz anlayamadım.

11. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Ama köstekle bir bedene sarılıp öyle kalan iğnede balığın ağzına girmez..

Maalesef bizim işlerde öyle her zaman en iyi diye bir şey yok.. Bir bakarsan 100 çeşit iğne görürsün. Hiç biri her zaman en iyi olmaz.. Bir şeyler için iyi olurken, bir şeyler için kötü olur..

Örneğin, sazan gibi balıklar için çapraz iğne daha az avcıdır. Çapraz iğneyi canlı yem ile kullanıyorsan daha az avcıdır. Çapraz iğneyi kurt (bütün kurt) ile kullanıyrsan daha avcıdır. Çapraz iğne silikonlar ile daha iyi avcıdır. Ama çapraz iğne fly ile kullanılıyorsa daha kötü avcıdır.. Vs. vs. uzar gider. Ve hatta sen bunların kimine katılır/katılmazsın..

Kısaca, çapraz düz bir veçhe.. Ama işin bir sürü yönü var. Offset meselesi, beden uzunluğu, damak büyüklüğü, açısı vs. vs. vs. Benim kimse için "Budur, her zaman her şeye yeter bu iğne.. Boy boy alın.." diyebileceğim bir iğne türü yok..

Çapraz iğnenin dolanması problem ise, ki bazen olur, özellikle ince takımda, çözüm düz iğne kullanmaktır.. Söylediğim de budur.. Ve çapraz iğne vuruşların %80'inde saplanıyorsa, düz iğne %75'inde başarılı olur, farkta bu kadar azdır aslen...

12. _ARES_

_ARES_ gökçen

kesınlıkle mustad ve capraz ığne daha kullanıslı durgun suda daha doorusu golde duz ığne kullanıslı ama denızde capraz!!!

13. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şansa bir ahtapot 1 kg. babakalede 400 gr. karagöz,80-90 cm pala.
    iğneler

herkese merhaba. siteyi epey araştırdım ama toplu olarak iğneler hakkında bilgi bulamadım. böyle bir konu açsak ve burada paylaşılsa. ben bu konuda çok tecrübeli sayılmam. bu siteye girmeden önce hep hazır takımlarla ve çevredeki arkadaşların hazırladığı takımlarla avlandım. ama burayı keşfettikten sonra iğne bile bağlayamayan ben akşamları elimde misina ve iğne sürekli takım bağlar oldum. (sayenizde) çok şeyler kattı bu site bana. ve bunun gibi bir çok şey öğrendim. ama hangi balığa hangi iğne bunu bilmiyorum. hangi iğne kalitelidir. hangisinden uzak durmalı. bunları tecrübelerinizden bize de aktarırsanız çok memnun olurum. saygılar.

14. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ama şunu öğrendim. herkesin tavsiyesi mustad. sıkça adını duyuyorum.

ama hangisi?
    http://www.mustad.no/catalog/products.php?id=12

hangisini hangi balıkta kullanalım. başka marka önerir misiniz? hangi markalardan uzak duralım. tavsiyelerinizi bekliyorum.

15. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    şimdi diyeceksiniz gecenin üçünde nereden aklına geldi iğneler diye. rüyamda en az 8 kiloluk bir levreği iğnenin açılması yüzünden kaçırdım sebep bu :)

16. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben de vmc derim. Hem ince oluyor hem de çok keskin iğneleri var. Ayrıca 1 sene sonra bile keskinliğini kaybetmediğini gördüm. Tek dezavantajı ince iğne olduğu için balığın ağzını yırtıp kaçmasına sebep olabiliyor.

17. bmutlu

bmutlu

Favori Kamış:
    asso,yozuri.prencess,rapala
    En İyi Avı:
    ILDIR 4 kg baracuda
    sevgili orcun sana tavsiyem mustad 1523 d 4 ile 5 numarası bunla en ufak kaya balıgından çipra mercan karagoz aklına ne geliyorsa balıkların hepsini alır 1,5 2 kiloya kadar balıgı iyi cekmeyi bilen biri çeker, amatorun vaz geçilmez iğnesidir

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  18. orcunhoca

orcunhoca

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çok teşekkür ederim. işte olay budur. bu şekilde somut tavsiyeler bekliyordum. marka olarak çok yerde söz edilmiş, ancak bu şekilde ifade çok azdı. başka numara kullanan tavsiye edecek arkadaşları bekliyorum. saygılar.

19. lombardo

lombardo TOLGA

1523d doğru seçim

evet 1523d 4ve 3 numara derim düz olan kullanılacaksa 1251 derim.
    bence bu iğneler gayet iyi iş yapıyorlar. fakat çok büyük balıklara ne kullanılır bilmem. vmcnin büyük ve lazer kesim iğneleri vae bende ama kullanmak nasip olmadı

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Sn. Lombardo ve bmutlu.. Sanıyorum ki, çok çeşitli türde iğne denediniz ve kirby iğneleri tavsiye ediyorsunuz.. Mümkünse, mesela aberdeen iğne kullansak, karagöz ile ne sorunumuz olur? Crystal veya Limerick kullansak mesela çuprada Kirby'ye göre ne dezavantaj yaşarız? Bunlarla güçlü bir atış yapınca yemli takımla, yemelr daha havada iken patır patır dökülüyor mesela, bunu nasıl çözeriz?

Bu tecrübelerinizi bir paylaşsanız?

Merakla bekliyoruz, en azından ben, sanırım diğerleride ardımdadır..