olta makinaları makine aksamı ve işlevleri, yorumlar/sorular

Konu, 'Makineler' kısmında sentha tarafından paylaşıldı.

1. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
  2. hhbayraktar

hhbayraktar HASAN HAKAN

Favori Kamış:
    alba leader 4.50
    Favori Makine:
    daiwa ag 5000 ASB
    En İyi Avı:
    Levrek 2 kg
    ucuz makine

2 adet lyra marka makinem var. yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. ve çok memnunum. hele bir de erma ideal 70 diye bir makinem var ki süper. erma dan aldığım performansa şaşırıyorum. 20 tl lik bir makine. inanın daiwa makinemle neredeyse aynı performansta. senelerdir tık demedi. bakımlarını senede 2 sefer yapıyorum. ama remixon makine aldım berbat. yani her ucuz makine kötü değildir. her pahalı makine de iyi değildir. avcının talebine en iyi cevap veren makine iyidir. bütçesi olanların kaliteli makine için tavsiyeleri iyi değerlendirip kendi deneyimlerini de katarak alırsa tabiki daha iyi netice alır. yoksa ben de isterim seramik rulmanlı hassas kalamalı vs. ama hepsi olmuyor işte.
    bir de yeni başlayanlara ucuz malzemeleri başlangıç için önermeyelim. acemiler bu tür malzemeyle bu işten soğur. bunu av marketleri de yapıyor. doğru malzemeyle kaliteli başlaması balık avını sevmesine yol açar. az bütçesi varsa ucuzun da iyisi var yukarda örneğini verdiğim gibi.

3. çağrı ayakkabı

çağrı ayakkabı MELİH

Favori Kamış:
    albastar istanbul 1453 350 cm
    Favori Makine:
    okuma powerliner pl 860
    En İyi Avı:
    aynalısazan 3,5 kg çipura 1,670 gr
    1- baitrunner ozellıklı makınada çift kalama ne işe yarar
    2- baitrunner ozellıklı makınada tek kalama olursa ne olur
    yardımcı olursanız sevınırım makıne almayı dusunuyorum

4. istanbul balikcisi

istanbul balikcisi erol

Favori Kamış:
    Captain tele surf 3:90 okuma carbonite 3:90
    Favori Makine:
    silstar supaplus 6000fd silstar allisa 940fd
    En İyi Avı:
    sazan
    Piyasayi oyle bir hale getidilerki son yillarda sanki 3-4 markanin disinda bir makina alinirsa hemen kirilcak bozulcak yada baligi cekemiyecez.gercek oyle degil aslinda her urunun bir metaryali var.kalite buna gore belirleniyor ve fiyatta. marka isimlerine takilmak cokda dogru degil bence ismi var diye fiyati sisiriliyor.marka onemli degil metaryal onemli diyorum kisacasi..

5. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Geçen bir arkadaşa, 140 TL'ye dandik bir daiwa (surf, shorecast mı neydi) aldık. Evet, daiwa olunca, dandik olmaz diye bir şey yok. İki tane 5 TL'lik bilya taktık. 350 TL'lik makine ayarında bir şey oldu.

Bugün pek çok makine, böyle ufak katkılar, biraz "tuning" vs ile canavar gibi makine oluveriyor. Nereye bakılmalı, nasıl ince ayar çekmeli vs. hususlarında bir şeyler yazmaya çıkmıştım geçenlerde, ama birileri boş boş konuşup kara çalmaya çıkınca, bıraktıydım.

6. rana

rana mehmet vefa özleyen

Okuma Trio 55 Red Core Makine
    SHIMANO SEDONA 5000 XG FI 11 KG DRAG OLTA MAKİNASI
    Shimano Sedona C5000FE Olta Makinesi bu üç makinadan birini almak istiyorum. bana hangisini tavsiye edersiniz. bilgisi olan varsa yazarmısınız

7. rana

rana mehmet vefa özleyen

merhaba . arkadaşlar
    Okuma Trio 55 Red Core ,
    SHIMANO Sedona 5000 XG FI,
    Shimano Sedona C5000FE Olta Makinelerinden birini almak istiyorum. bana hangisini tavsiye edersiniz. bilgisi olan varsa yazarmısınız