Olta makinelerinin anatomisi - iç aksam, dişli, şaft, rulman ve diğerleri..

Konu, 'Makineler' kısmında Balikci34 tarafından paylaşıldı.

 1. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Genel hatları ile makineler

  En çok düz(spin) makina kulanılır bunun sebebi ise daha çok kulanışlı ve her av şekline uygun olmasıdır,bu makinanın özeliği dieğer makinalara tam zıt olarak makinanın aksının(milinin)kamışa paralel olması ve dönmemesidir.
  Başka bir özeliği makaranın etrafında olan makinanın telidir,makaranın etrafında dönerek misinayı sarar.
  Atışlarda tel açılır atıldıktan sonra kolun çevrilmesi ile tel kapanır ve misinayı sarmaya başlar.


  Makinaların içlerine bir göz atalım

  Düz makinaların çalışma sistemi,,,,makinanın kolu çevrilince işletici kasnak(büyük dişli) aksın üzerinde olan işletme dişlisini(küçük dişli)dişliler vasıtası ile çevirerek işletme dişlisine sabit olan döneçi döndürür,aksın(milin) kendisi dönmez yukarı aşağı inip çıkar bunu ya bir işletici kasnağa bağlı bir mekanizma yapar yada bir wormshaft(sarmal vida)sayesinde,makinanın aksı işletme dişlisi tarafından aşağı inip çıkarak mekanizmayı çalıştırır.
  Aslında iki mekanizmada aynı işi görür sadece wormshaft daha pahalı olan variasyonudur,wormshaftın en beğenilen yanı misinayı makaraya çok düzgün sarması,misina makaradan daha rahat boşalıyor ve herkesin istediği uzak atışlar daha rahat atılıyor olması,wormsahftın dezavantajı çok hasas olması aksa bağlı olan mekanizma darbelerle kırılması,wormshaftsız makinalar daha ucuza imal edilir bu makinaların dezavantajı misinayı makaraya düzgün sarmaz,makaranın dış taraflarında misina ortaya nazaran daha çok toplanır.
  Düz makinaların içindeki parçalar yüksek ağırlık bindiğinde bozulmalara yol açabilir bunun içindirki işletici kasnak,işletme dişlisi,aksı(mili)ve dönen her küçük parçalarla dişliler uzun ömürlü ve sağlam metallerden yapılmış olmalıdır
  bu parçalar çelik,sarı,bronz ve aluminyum dökümü gibi metallerden imal edilir
  döküm genelde ucuz olanlarını oluşturur genelde işletici kasnak dökümden yapılır
  sarı ve çelik olanları freze makinasında oluşturulur,normalinde işletme dişlisi sarıdan yapılır aksı ise sağlam çelikten.
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Makinelerin bilyaları

  Makinenin uzun ömürlü ve dişlilerin rahat dönmesi için en önemli parça bilyedir
  son 20 senede piyasada oluşanlar tam bir çılgınlık oldu,uç nokta 10 bilyenin üzerindeki makinelere takılan bilyeler,peki iyide niçin bu kadar bilye takılıyor makinelere?bilyelerin görevi-bisikletlerden hepimiz biliriz-sürtüşmeyi en az sevyeye indirmek,bu sürtüşme dönen ve sabit parçaların bir birlerine değmesi ile oluşur,burada önemli olan ne bilyenin içindeki bilyalar nede bilyelerin çokluğudur,önemli olan makinanın içinde bilyelerin yeri ve bilyenin kalitesidir
  çelikten ve titan kaplamalı olanları en iyi olanlarıdır.
  Makinanın bilyeli olması gereken en önemli yeri işletme dişlisi ile döneçin arasıdır en önemli yer makinada burasıdır.
  Bilyelerin başka bir önemli yeride makinanın kolunun geçtiği yerle makinanın gövdesinin birleştiği yerdir,başka bütün dönen yerlerine eklenebilir bilye tabiki makinanın rahat dönmesini ve uzun ömürlü olmasını sağlayabilir makinaya takılan diğer bilyeler ama acaba hepsi gereklimi işte bu sizin bütcenizle ilgilidir.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  Makinalarda devir
  Düz makinalar devir sarımı ile çalışır,kol çevrilince döneç bir kaç defa makaranın etrafında döner ve misinayı sarar,bunu gerçekleştiren işletici kasnaktır çapının büyüklüğü işletme milinden daha büyük olduğu için çevirmelerde gücü aktarır.
  Devirler normal kaidede 5,1 ile 6,1 arasıdır bunun anlamı,kol her çevrilişte 40-60 cm misina sarımıdır bazı makinaların devir sarımı daha yüksektir bu makinalar daha çok spin ve match kamışlarında kulanılır.

  Makinalarda geri dönüşüm parçası

  Modern makinaların hepsinde olan bir parçadır bu parça makinanın geri dönmemesini önler,hemen hemen her makinada bulunan bu mekanizma
  açılıp kapatılabilinir,daha çok makinanın arkasına monte edilir,bazı balıkcılar kalama yerinede kulanır bu mekanizmayı,mekanizmayı açarak döneçe parmaklar ile kalama verilir zor bir sistemdir ama makinaya hakim olan balıkcıların bazen kulandıkları bir yöntemdir.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Makinalarda kalama(firen sistemi)

  Düz makinalarda ön,arka ve ortada olmak üzere üç çeşit kalama vardır makinaların telinin kapalı olduğu zaman bile makinaya güç bindiğinde misinanın makaradan çıkmasıdır kalama.
  Küçük bir tekerlek(disk) çıkış mukavemetini artırır yada azaltır,aksa bağlı bulunan diskler bir birlerine sıkışması sonucu oluşur kalama,bu diskler genelde kaliteli çelikten teşekkül eder-deri,teflon,mantar ve keçeden oluşan diskler çelik disklerin arasına monte edilir,kalamanın kuvetini artırmak için parçaların arasına spetzial bir yağ sürülür.
  Arka veya ön kalama iyi materialden ve iyi işcilikle çok iyi çalışabilir,arka kalamanın avantajı öndeki kalamaya nazaran daha çabuk kulanıma açık olmasıdır,dezavantajları ise arka kalamalı olanların diskleri daha küçüktür,arka kalamada makara değil aks döner burada firenleyen makara değil aksdır bu sayede makinanın önemli parçası olan aksa büyük yük biner
  önden kalamaların diskleri büyük olur ve yük makaraya biner.
  Orta kalamalı makinaların kalaması döneçle makara arasındadır,ön veya arka kalamaya nazaran çok daha büyük yer kaplar.
  Birde balıkla mücadele kalamsı vardır,arkadan kalamalı olan makinelerde kalamanın üstünde extradan bir mekanizma bulunur balık makinaya yüklendiği zaman kalamayı ayarlamaya vakit olmazsa hemen bu mekanizmayı çevirip kalamayı gevşetir yada ağırlaştırırız.
  [​IMG]

  Makinalarda baitrunner-serbest misina

  Bazı makinalarda bulunan bu mekanizma sayesinde makinanın teli kapalı olması halinde bile misinanın makaradan çıkmasına serbest misina veya baitrunner mekanizmalı makina diyoruz.
  Bu mekanizmaya sahip olan makinaların esas kalaması genelde önde olur,beitrunner açıldığı zaman makinanın aksın blokesini ortadan kaldırır aks dönmeye başlar yani makinanın kendi kalaması(öndeki)devre dışı kalır ve arkadaki baitrunner kalaması işler artık,mekanizmayı kapatarak yada makinanın kolunu biraz çevirerek baitrunner özeliğini ortadan kaldırıp gene makinanın normal kalamasına geçebiliriz,bu özeliğie sahip makinalar dip takımlarında önemli avantaj sağlar,bazı baitrunnerlere ışıklı veya sesli özelikler eklenir.
  Şayet baitrunner özeliğini kulanmak istemiyorsanız bu tip makinalardan uzak durun derim nedeni çok basit,baitrunnerli makinaları açıp yağlamak zordur çok parçası olduğundan tekrar yerlerine oturtulup monte edilmesi gerekir şayet bir kaç parça unutulursa makinanın bazı fonksyonları çalışmayabilir.
  [​IMG]

  Makinaların gövdeleri

  Makinaların gövdeleri değişik materiallerden yapılabilir,carbon,plastik aluminyum,çelik,mangan ve keramikten yapılanları vardır,bazende bir kaç material birleştirilerek ve bir kaç kat boya atılarak yapılırlar bunun nedeni tuzlu suya dayanıklı olabilmeleridir,makinalar kulanılacakları alanlara göre belirlenip ona göre gövdesinin materiali oluşturulur,mesela küçük makinalar carbon veya aluminyumdan yapılır,daha çok metal kulanılanlar daha ağır olur ama daha dayanıklıda olurlar,makinanın koluda sağlam materialden yapılmalıdır.
   
 2. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Makineler 2

  Makaralar
  Çoğu makinaların makaraları çift olarak satılır bunlardan biri aluminyum diğeri daha ucuz olan materiallerden yapılır,bu iki makaranın amacı balık avlamaya gidecek balıkcının iki değişik kalınlıkta misinaya sahip olabilmesidir,makaraları çıkarmak ihtiyacı duyulduğunda iki değişik modeli olur,arka kalamalı makinaların makaraları üstünde bulunan bir düğme sayesinde içeri basılarak çıkartılır,önden kalaması olan makaraların önünde olan bir şalter vida sayesinde gevşetilerek çıkartılır bu vida aynı zamanda kalama ayarındada kulanılır,makaraların kenarlarında bulunan küçük bir klipp misinanın makaraya sarıldıktan sonra sonunun buraya sabitlenmesi için olsada bir çok çeşitli amaçlar için kulanılabilir.
  Makaraların üzerinde aynı zamanda makaraya sarılacak misina kapasitesini ve makinanın devirinide belirtir,makaralar genelde aluminyum,carbon veya plastikten yapılır tavsiye olarak koni şeklinde olanları belirtilir bunun nedeni misinanın makaradan daha rahat çıkmasıdır ve misinanın makaranın uç kısmına takılmamasıdır,uç kısmı zedelenmiş makaralar misinayı atışlarda zedeler ve engeller bunu engelemek için çoğu malzeme üreticisi makaranın uç kısmını metalden imal eder.
  Makaraların dip kısımlarında genelde misinayı iyi tutması için yolluklar yapılır bunun nedeni belirtmiş olduğum gibi misinanın makaraya iyi tutunmasıdır.
  Atışların engelenmemesi için makaraya yeterli misina sarılmalıdır,az misina çıkışları zorlar çok misina birbirine karışmalara neden olur bunları engelemek için makaraya yeterli misina sarılmalıdır,normalinde makaranın uç kısmının birbuçuk iki milim altında olması yeterlidir.

  [​IMG]

  Misina sarım bobini

  Düz makinaların rahat kulanılmasında önemli yeri olan bu bobin misinayı makaraya toplamaya yarayan önemli bir makina parçasıdır.
  Konkav(içbükey) olan bu parça döneç kolu ile makina teli arasıdadır
  ya sabit yada dönerli olur,dönerli olanları makinalarda zorlu mücadelelerde kalamanın randımanını artırır sürtünmeyi önler,buraya takılan kaliteli bilyede bu randımanı artırır,bu parçalar çelikten ve bazende titan kaplamalı yapılır.
  [​IMG]  Makina bakımı için tavsiyeler

  Makinaların temizliğe ihtiyacı vardır siz ne kadarda temiz tutsanız makinanın bazı yerlerinde pislik oluşur ve kum birikir bunun içindirki makina düzenli olarak temizlenip yağlanmalıdır,makinanın kolunu söküp burada biriken pislikleri ve kumları temizleyerek yağlamalısınız,kendinize güvenerek en az senede bir kere makinanın içini açıp bütün dişli ve diğer parçaları bılaşık sabunu veya gazyağı ile eski yağı yıkayıp yeniden yeni bir gres yağı ile yağlamalısınız,eskimiş gres yağları işlevlerini kaybeder buda dişlilerin sürtünmesine ve çabuk deforme olmasını getirir bu eski gres yağlarını tamamen makinadan temizlemeliyiz gazyağı bu iş için idealdir,yağ konusu açılmışken tuzlusuya dayanıklı bir gres ile normal sıvı araba yağı karıştırarak iyi bir makina yağı elde edebilirsiniz genellikle kış aylarında gresin koyulaşmasını bu değişik yağlama ile önleyebilirsiniz,makinanın bılaşık sabunu ile yıkanmasına gelince,bılaşık sabunu çok iyi bir yağ sökücü olduğu için tavsiye edilir yanlız makina yıkandıktan sonra bir kurutma makinası tutularak tamamen kurutulması gerekli iç parçaların daha sonrada yağlanarak kapatılır,benim önerim temizlemek için gazyağıdır,bu petrol madesinin içinde yağda olduğu için temizlerken birazda yağlanmasını sağlarız ve metal olmayan parçalarada hiç zararı olmaz bilindiği gibi gaz yağı agresif bir petrol ürünü değildir.
  İki tarafı kapalı bilyelerde gres iş görmez bu çeşit bilyelere mutlaka yağ sürülmelidir,bilyelerin iki tarafı kapalı olanlarına üsten biraz yağ damlatarak yardım ederiz ama iki tarafı açık olan bilyelerin mutlaka pislik ve kumdan arındırılması gerek,gerekiyorsa bir kaç gün gazyağında bırakılıp sonra yağlanması ve tekrar monte edilmesi gerekir,bu temizliği yaparsanız göreceksiniz makinanız eskisi gibi rahat çalışacaktır.

  [​IMG]

  Makina alımında öneriler
  Makina alımında herşeyden önce biraz bilgi sahibi olmak ve kendinden emin olmak gerek,satıcının size anlatım yaparken sizinde makinanın bazı yerlerini kurcalamanız gerekki satıcı sizin makinadan anlayan biri olduğunuzu zanedip sizi kazıklamaya kalkmasın yada bazen satıcılar hikaye anlatırlar,işte bu makinanın şu özeliği var şu şekilde sağlamdır vs vs anlatırda durur,bu gayet normaldir satıcı malını pazarlamak için ordadır,siz ise alın terinizle kazandığınız paranın karşılığını almak için oradasınızdır bunun için makina alımında dikkat edilmesi gereken bazı konulara değineceğim bu son bölümde.
  İlk önce malzemecide makinaların durduğu bölüme geçince şöyle bir göz atarsınız orada duran en iyi makinayı alıp malzamaciye sorarsınız bakabilirmiyim diye,şimdi sizin surat ifadenizi anlıyorum nasıl bileyim hangi makina en iyisi diye,
  1-makina öyle yanar dönerli olmayacak hani fazla kırmızı renk yada uçuk renk olmayacak,genelde metal renginde ve siyah renkteki makinalar bakılacak makinalardır zaten makina kendisini belli eder.
  2-makinayı elinize aldığınızda makinanın yapılışına dikkat edin özenerekmi yapılmış yoksa sağında solunda makinanın yapılışında unutulmuş çapaklar varmı.
  3-makina sağlam gövdeli olmasına dikkat edin yani metal yada matal katışımlı gövdelimi onu sorun,çoğu ucuz makinalar plastik gövdeli olur buda makinanın kısa zamanda deforme olması demektir.
  4-makinanın döneçini kontrol edin burada döneç dengelenmiş olması gereklidir,dengelenmemiş döneçli makina yalpa yapar buda makaraya misinanın düzgün sarılmamasını getirir.
  5-makinanın telini açıp kolu hafifce çevirin tel hemen kapanmalıdır zorluk yaşanıyorsa sorun var demektir.
  6-kalama-bu makinanın can noktasıdır saat gibi işlemesi gerekirki balık vurduğunda size yardımcı olsun,hemen açılmalı çok hasas ayarlı olmalı şayet mümkünse misina sardırılıp kontrol edilmeli,ayarlanmış kalamada misina her çekişte kalamanın devreye girmesi lazım hatta kalamaya ince ayar verilerek misinanın ucundan tutarsınız makina hiç zorluksuz yavaş yavaş aşağıya doğru takılmadan iner bu kalama en iyi olanlarındandır.
  7-bilyeler -bilyelerin kalitesi düşük veya gerekli yerlerde olmayan çok bilyeli makinalardan uzak durun,az ama öz bilyesi olan makinalar sizin makinanıza vereceğiniz önem ve bakımla sizin makinanınzdan uzun müddet faydalanacağınız demektir,hem ucuz hemde iki haneli bilyesi olan makinalar emin olun uzun ömürlü olmayacaktır hele birde tuzlusuda kulanılıyorsa.
  8-makinanın makaralarını iyi kontrol edin uç kısmında darbeli yerleri varsa uzak durun,bu kısımlar metal kaplamalı olanları tercih edin makaranın konik yapısıda uzak atışlar için gerklidir ayrıca her yeni makinada yedek olması gerekir.
  9-wormshaft-bu mekanizmaya sahip makinalar yukarıdada belirtiğim gibi makinanın makaraya misina sarımını en iyi yapmasını sağlar buda atışlarda misinanın makaradan en uygun şekilde çıkmasını getirir tabiki bununla beraber uzak atışlar gelir.
  10-devir kontrolü-yapmak istediğiniz av şekline göre makina ve bu makinanın deviri önemlidir,kararınızı verin ona göre devirli bir makina seçin,önemli olan kolun her çevrilişinde kaç metre misina sararmasıdır mesela ufak devirli olan ama büyük makarası olan bir makina ile daha çabuk sarılır,yüksek devirli olupta küçük makarası olan makinadan.

  Bu çalışma tamamen bana aittir...
   
  Son düzenleme: 15 Şubat 2009
 3. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Simdi bu konun tartisilmasi gereken yerlerini tartismaya herkezle acigim,tabiki anlasilmayan yerlerinide...
   
 4. Paylaşım için teşekkür ederim:)

  Ancak yukarıdaki paragrafa hitaben bir ilave yapmak isterim..Makine devirleri yani konuda bahsettiğimiz spin diye bilinen makinelerde devir oranları 2.7 ile 7.1 lere kadar farlılık göstermekle beraber devir oranı olarak daha düşük yada daha yüksek makinelerin olmasıda kuvvetle muhtemeldir..Makinenin kolunun her tam turundaki sardığı misina miktarları ise 15 cm den ile 140 cm lere kadar bir esnekliğe sahiptir.:)
   
 5. Gelişen teknoloji ile Baitrunner kolu önden kalamalı modellerde kalama ile aynı hausing içerisine yerleştirilmiş ve bu özelliğin ayarlanmış kalama güç aralığında efektif kullanımı sağlanmıştır..

  Aşağıda yeni nesil baıtrunner makara olarak Türkçeye cevirebileceğimiz ve oltacılar arasında çift kalama olarak da bilinen yeni nesil bir baıtrunner kalama örneğini görebiliriz.:)

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 6. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya
  Açık kalama atış esnasında parmağımızın altından misinanın kaymasına sebeb verdiğinden (vereceğinden değil lütfen dikkat) atışı olumsuz etkiler. uzak mesafeli atış yapılamaz. (dünkü görüşü tekrar edeyim)
   
 7. Selim abi ben eski makineleri ya çaldırdım yada memlekette depoda çürümeye terkettim..Elimde olan ve kullandığım makineler içerisinde 3,1 ile 5,6 arasında devir ve 47cm ile 110cm arasında olan makinelerim mevcut..Ancak nette bahsettiğim rakamlara sahip pekçok model bulunabilir..

  Konuya bu ilaveyi "makineler hakkındaki genel bilgi" paylaşımı olarak algıladığım için yazdım..Eğer sadece elimizde olanlar için yazalım derseniz Rakamları yukarıda sahip olduklarım ile değiştirebiliriz.:)
   
 8. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Selim ağabeyim,

  Öncelikle çok değerli, ansiklopedik bilgiler sunmuşsun bizlere, emeğine sağlık.

  Aslında sorulacak soru bu konuda oldukça fazla, bu sebeple konuyu "makinelerin anatomisi ve sorular,öneriler,tavsiyeler" şeklinde değiştirmemiz gerekecek :)

  Ben konuyu revize ettikten sonra, tartışmaya geçebiliriz.
   
 9. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Dostum bunun kalamayla ne alaksi var aciklarmisin lütfen...
   
 10. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Ben sizlere sundum konu sitenindir artik istediginiz gibi revize edebilirsiniz...
   
 11. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya

  kalama açıkken makinanın kafası boşa dönmüyormu?

  bu dönme atış yaparken kurşunun yüklenmesiyle parmağınızın altından ipin kaymasına sebeb oluyor. (ip zaten boş demesin kimse ozaman boşken parmağını koymadan atış yap derim). parmağınızı kaldırmadan önce boşa çıkan misina kurşunun önünüze düşmesine sebeb oluyor. mesele şu parmağımızı basarak misinayı sabitlemiş oluyoruz onun ordan kaymamamasını sağlayan şey aslında sadece parmağımızla uyguladığımız baskı değil makina kafasından da aldığımız destek. hafif kurşunlarla yapılacak atışlarda parmağımızla iyice baskılayaran açık kalamayla atış yapmak belki mümkün ama 70 gr ve üstü kurşunda makina kafasından gerekli desteği almadan atış yapmak nerdeyse imkansız. buradaki kalama açıklığı balıkla mücadele için kullandığımız kalama açıklığı. ben max 1.5-2 kg da kullanıyorum kalamayı normal makinalarımda. çıkrıklarda ise 3-3.5 kg gibi. yani söylediğim bu durumda geçerli bişey. daha sıkı bi kalamayla atış yapmak mümkün ama buda açık kalama sayılmaz bence. çünkü 8-10 kg kalama ayarıyla balıkla mücadele edilmez
   
 12. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Evet simdi anladim,siz telin kapali oldugu andan bahsediyorsunuz,yani teli acmadan evvel...
   
 13. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya

  hayır teli açtıktan sonra. ;) kalama açıksa atışı bozuyor. tel açılmadan atış olurmu :confused:
   
 14. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Selim ağabeyim, bizlere bu değerli konuyu armağan ettiğin için çok teşekkür ederiz tekrardan, konudaki ilk mesajı revize ederek konu ile alakalı terimler ekledim, daha sonra detaylandırmak için tekrardan düzenleyeceğim, şimdilik genel itibari ile hepimizi idare edecektir. :)

  Ozan ağabeyim,

  Konuya katılımın için teşekkürler.

  Diğer konuda açık kalamanın atış esnasında faydalı olabileceği tek bir şey var demiştim:

  Aslında bu konudaki tartışmanın, açık kalamada atış iyi olur yada kötü olur değil, makara dönermi yoksa dönmezmi bu. Zira, hedef balık belli ise, mücadele için belirlediğimiz kalama seviyeside bellidir, defalarca açmak/kapatmak yada aynı seviyeye getirmek kimi hallerde vakit kaybına sebebiyet verebilir.

  Benim bu konudaki fikrim şu, makaraya tam sarım takılmış (makara boşluksuz), 0,30 yada 0,35 seviyedeki kalınlıktaki misinalarda, geniş makaralarda (surf) veya konik biçimdeki makara tiplerinde, kalamanın hassiyet seviyesine göre kurşunun ağırlığı bile olsa, makaranın kenarlarına baskı yapmadan dönmeyeceğidir. Bakınız, genel amaca uygun yada kalama hassasiyeti belli olmayan veya makara yapımı kompozit olan, denizin kullanımında bakımı yapılmamış, deniz suyunun misinaya yaptığı tuzlu etki sebebi ile sürtünmeye sebebiyet olabilecek halleri bundan yok saydım. Bu konudaki tecrübeyi sanırım konuda uzman ağabeylerimiz daha iyi yorumlayacaklardır.
   
 15. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Su kalamaya bir aciklama getireyimde tartismaya öyle devam edelim.
  kalama ayari aslinda oltayi suya atmadan yapilmalidir,ayari ise makine kamisa monte olduktan sonra ya bir arkadasinizin misinanin ucundan tutarak(aman dikkat kanca ele takilabilir)yada kendiniz bu islemi yaparak ayar verebilirsiniz,tabiki usta balikcilar balik oltada iken bile kalama ayarini degistirir hatta geri dönüsüm vidasini acarak rotorun yanina parmakla firenleyerek kalama verir usta balikci,bunun yaninda misinanin esnekligi ve daha önemlisi kamisin verecegi esneklikte kalamaya ek bir yarar saglar,kalamanin vidasi hic bir zaman cok siki kapatilmamalidir ve hatta uzun süre kulanmayacaginiz kalama vidasini tamamen gevsetmenizde kalama discklerine yarar saglar...

  Gelelim acik kalama ile atislara,iyi bir misina saran ve makarasi hasarli olmayan makine ile atis yapilabilir diye düsünüyorum(denemedim)ama daha evelde dedigim gibi bu yanlis olur...
   
 16. Balikci34

  Balikci34 selim

  Yaş:
  57
  Mesajlar:
  2.590
  Şehir:
  Almanya
  Favori Kamış:
  Sportex,Shimano
  Favori Makine:
  Shimano,Daiwa,Dam,Abu
  En İyi Avı:
  Turna
  Ben sizi anlamakta zorluk cekiyorum dostum,bu benden kaynaklaniyor olabilir:) simdi teli actiniz misinayi parmaginizla kamisa sıkıstırdınız bu andan itibaren kalamanin ne önemi oluyorda atis yapamiyorsunuz,burada kalamanin bir önemi yokki,ha atarken kursunun agirligindan makara dönüyor diyorsaniz o zaman ben size iyi bir wormshaftli makine öneririm,hemen evde deneyin kalamayi sonuna kadar acin,telide acin ve en kuvetli sekilde misinayi cekin bakin bakalim kalama oynuyormu...
   
 17. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya

  kalama ayarını balık oltadayken çoğu zaman değiştirmek gerekir. bu sebeble başta yapılacak ayar balığı çekerken çok bir hüküm ifade etmez. mesela çok ince misina ile yapılan zargana avı kalamanın en hassas kullanıldığı avların başında gelir bence. çünkü çok gevşek olmayan kalama ayarı ile başlarsanız balık 0.18-0.20 misinayı hemen keser. ardından bir nebze ıslah olan zargana yan gitmeye başlayıp su üstünde süzülürken ayarı sıkıp balığın yorulması gerekir ve en son sudan çıkarma anında ben kalamayı tamamen açıp hatta klepeyide açıp ipi fly ipi toplar gibi toplayarak balığı kıyıya alırım. bu uygulama balığı çıkarken son dakika süpriz yapmasını engeller. aslında tüm avlarda böyle bir durum var önce hareketlenen hırçın balığa biraz yol verip sonra kalamayı sıkarak yorup en son sudan çıkarırken gene daha gevşek bir kalamayla çalışmak hem avı zevklendiriyor hemde kötü süprizleri önlüyor. anlattığım gibi balık avının her anında kalamayla işi olan birisi olarak açık kalamanın atışı bozduğunu düşünüyorum. yazdığım zarganaların boyları haziran raporlarında var. hani altı üstü zargana denmesin diye:p
   
 18. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  Selim ağabeyim,

  Aslında açıklamak istediğim konuyu güzel özetlemişsin.

  Yanlız bir konu var onuda açmak lazım biraz, tüm makara tipleri, açık kalamada atış yapmaya uygun olmayabilir. Evet makarası hasarlı ve benzer olumsuz durumlarda açık kalama, atış esnasında makaranın dönmesine sebebiyet vererek engelleme yapabilir. Dediğim gibi, hedef balık belli ise, mücadele için belirlediğimiz kalama seviyeside bellidir, defalarca açmak/kapatmak yada aynı seviyeye getirmek kimi hallerde vakit kaybına sebebiyet verebilir.

  Peki bu sorunları yaşamayacağımız hangi tip makaralardır?

  Yani amatör kalama ayarını yaptıktan sonra, avı süresince değiştirmeden atış yapabileceği ve açık kalama atışına uygun makaralar hangileridir?
   
 19. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya
  elinizle çekmeye benzemez o güç. kıyıda denemenizi öneriyorum denedikten sonra yeniden konuşuruz. öyle sonuna kadar açmaya falan gerek kalamaz.
   
 20. ozan

  ozan Ozan

  Mesajlar:
  3.040
  Şehir:
  Antalya
  neyse artık tüm üyeler bunca sözden sonra ilk avlarında deyeceklerdir fazla bişey söylemeye gerek yok. böylece bizde açık kalamayla atışta kafanın dönmesini engelleyen marka ve modelleride öğrenmiş olacağız. sonuçları çok merak ediyorum