olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    En üstteki disck,ilk makaraya girecek disck...

2. volex21

volex21 Volkan

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40 Lineaeffe Spirit Surf 3.90 (fiyat performans 9/10)
    Favori Makine:
    Spro Red Arc 20'lik (Fiyat/Performans : 8/10)
    En İyi Avı:
    Levrek (57 cm - 2.100 gr ) Sargoz (700 GR kadar) Palamut (40 cm üzeri), Lüfer 40 cm, Çipura 950 gr
    Teşekkür ederim Selim abi, doğru takmışım, hayret :p hihi :D

3. KutluhanSaruhan61

KutluhanSaruhan61 Kutluhan

oltam tek bir yerden kırıldı nasıl yapacağım yardım edemisiniz arkadaşlar ...şimdiden teşekkürler

4. tarvas

tarvas TALHA ARVAS

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 9 2.40 (10-40 GR), SİLSTAR 4.20 SURF
    Favori Makine:
    OKUMA RTX 40S, RYOBİ EXCUSİMA 8000Vİ VE 4000Vİ
    En İyi Avı:
    LEVREK 1 KİLO, ZARGANA, 40 CM TURNA
    Ryobi 4000vi kuma düştü ve çevirme kolu zor dönüyor? 1 hafta oldu...

Tavsiyesi olan arkadaşlar var mı? :)

Çöpe mi atsam acaba

5. athenax

athenax Mehmet

Daiwa DF 100 B ve Shimano Exage C5000 FC makinelerimde sorun var.
    Daiwa kolunu çevirirken boşa dönüyor gibi. Shimano ise çok zor dönüyor.
    İkisi de böyle değillerdi. Garantileri var mı bilemiyorum. Daiwa 4-5 aylık, Shimano 1-1,5 yıllık sanırım.
    Güvenilir servis noktası tavsiyesi olan var mı?

6. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Merhaba Arkadaşım,

Bence bu makinayı önce yaptırmayı deneyebilirsin. Tamir edilme olasılığı yüksektir. En azından yeni bir makina külfetinden kurtulmuş olursun.
    Eğer baktıracak usta bulamazsan bana özelden ulaşırsan tamirini yaparım.
    (Bu arada ben makina tamircisi değilim. Sadece kaliteli marka makinelerin tamiri konusunda size yardımcı olmak amacım)
    İlle de atacam diyorsan gönder bana kardeşim. Ben hurda makine de topluyorum. Karar senin. Ben tamir şansını kullanman taraftarıyım.:cool:

7. odiseus

odiseus Ömer YILDIRIM

Favori Kamış:
    SHIMANO
    Favori Makine:
    SHIMANO
    En İyi Avı:
    Levrek, 6 kg
    Merhaba arkadaşım,

Seninde makinelerin için de tamir konusunda yardımcı olabilirim.
    Özelden ulaşman yeterli.

8. MOKOKO

MOKOKO FATİH

Merhabalar...
    Bende Albastar'ın çok eski bir makinesi var. Misina kılavuz teli biraz gevşemişti. Teli açtıktan sonra geri kaparken tık diye atıp kapanması lazım ya normalde. Tam kapamıyordu kendini ve elimle biraz geri çekiyordum. Yandan vidasını söküp bir bakayım dedim ama sökmez olaydım. Şimdi eskisi gibi geri takamıyorum. Bütün makinelerde aynı değildir muhtemelen yapı olarak ama bir anlayanınız, tarif edecek, yardımcı olacak olanınız var mı acaba? Bu şekilde uzaktan tarif etmek zor olabilir belki ama bununla ilgili yardımcı olabilecek fotoğraf, video gibi bir şey varsa o da olabilir. İlk söktüğümde karşıma çıkan hali linkteki fotoğraftaki gibidir. Başka hiçbir şekilde kurcalamadım da zaten toplayamayınca. Neyin nereye denk geleceğini çözemedim. Yardımcı olacak fikri, görüşü, yol yordam bileni varsa işe bir el atarsa çok memnun olurum.

http://i.hizliresim.com/g2zZD0.jpg

9. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)

Fatih bey makinelerin yay tipleri farklı olsa da mantık aynıdır aslında. Bu tip yay ilk defa görüyorum ama diğer makinelerdekiyle aynı mantığı yürüterek cevaplayayım.

Bu kısımdan söktüğünüz bir parça var, şu fotoğraftaki.

İşte bu parçanın arka kısmına (içe bakan tarafına) bakın. Ortadaki büyük vida deliğinin yanında küçük bir çukurluk olacak. O çukur aklımızda dursun.

Şimdi gelelim sizin koyduğunuz fotoğrafa.
    Sizin fotoğraftaki yayın ucunda "bakır rengi" bir uç var, onu dışa doğru döndürün.
    Şu an açık vaziyette görünen kısmın bir kapağı vardır, o kapağı kapatın.
    Yayın üzerine kapağı kapattık. Bakır rengi uç halen dışa bakıyor halde olmalı. Ucu az önce diğer parçada bahsettiğim çukurluğa denk gelecek şekilde birleştirin ve ortadaki vidayı takın.

Bu işlem sırasında genelde yayın ucu taktığınız çukurdan atar. Bu kısmı birleştirmek zordur. Birkaç kez malesef başa dönebilirsiniz. Ama eninde sonunda olacaktır.

10. MOKOKO

MOKOKO FATİH

Engin bey cevapladığınız için çok teşekkür ederim. Dün biraz daha kurcalarken şans eseri tarif ettiğiniz gibi yapmış bulundum. Mekanizma oturdu yerine ve eskisinden daha iyi oldu. Ama yanlardaki vidalar biraz boşta dönüyor, yuvası aşınmış. Böyle olunca da makara kafasının her iki yanındaki kılavuz telinin vidalandığı kısımlarda biraz aralık kalıyor. Teli açıp kapadıkça da sanki boşluk genişleyip daralıyor. Fakat genel olarak kullanıma çok da engel oluşturmuyor gibi şu an için. Tel açılıyor ve tekrar geriye kapanırken de sert bir şekilde atıyor. Makine rahat bir 15 senelik vardır. Normal de aslında. :) Ya allah sizden razı olsun. O kadar emek harcayıp, vakit ayırıp cevaplamışsınız ve de harika bir şekilde anlatmışsınız. Kusura bakmayın, hakkınızı helal edin. Sizi de uğraştırdım ama belki benzer sorunu yaşayanlar için yazılı kaynak olur. Gerçekten böyle şeyleri çok net açıklayan videolar bulamıyorum. Tekrar sağolun.

11. Engin79

Engin79 Engin

Favori Makine:
    Shakespeare 2441 Ambidex Super
    En İyi Avı:
    Kimsenin balık tutamadığı gün tuttuğum tek istavrit :)
    Probleminizin çözüldüğüne sevindim. :)
    Hak ne demek aşkolsun, üç satır yazı yazdık alt tarafı. Forum yardımlaşmak içindir zaten. :)

Eski makineleri ne kadar tamir etsek de sıfır gibi olmuyor tabi. İlla ki bir kusuru kalıyor. Zamanla aşınmayan ve yıpranmayan şey yok. Yıllar bizleri bile yıpratıyor. :)

12. rana

rana mehmet vefa özleyen

merhaba . arkadaşlar
    Okuma Trio 55 Red Core ,
    SHIMANO Sedona 5000 XG FI,
    Shimano Sedona C5000FE Olta Makinelerinden birini almak istiyorum. bana hangisini tavsiye edersiniz. bilgisi olan varsa yazarmısınız