Olta yapımı hakkında yardım

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında yamac6 tarafından paylaşıldı.

1. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    spro passion 5-25 gram atarlı
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Doğal Alabalık 40-45 cm civarı
    Sayın yöneticilerimiz,
    Ben ve benim gibi olta balıkçılığına yeni başlayan arkadaşlarımız için oltaların yapımları ayrıntılı ve mümkünse çizim ya da resimle verilemez mi? Emin olun sizler için çok basit olan şeyler bizler için çok zor oluyor. Örneğin bir sazan oltası yada turna oltası için hangi malzeme nereye konur nereye bağlanır ne büyüklükte iğne ya da klips kullanılır bizler bilemiyoruz. Bunları tek tek sormak yerine sabit bir konu oluştursak ve siz tecrübeli abilerimiz ya da kardeşlerimizburada sadece bu takımların açıklamasını yapsa emin olun çok verimli bir çalışma olur.
    Teşekkür ederim.
    Mahmut

2. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

aslında iyi bi nokta

dostum şimdi aslında doğru bi noktaya değiniyosun ama şu varki herkesin kendine özgü daha doğrusu kendince doğruları vardır yani herkesin kendi tabusu vardır kimisi şamandıralı olta sever kimileri dip, kimileri 2 no mustad iğne kullanır kımıleri vısıted mi ne ismini tam çıkaramıyorum küçük iğne kullanır kımılerı klıpslerı büyük kullanır kımılerı küçük kimisi tek iğneyle avlanır yemine güvenir kimileride 2-3 kanca kullanır yemi doldurur iğneye kimileri kösteğini uzun tutar iğneyi kısa kimileri özellikle tek iğne kullananlar kötek bile kullanmaz sadece iğnenin misinası köstek kullanır sazanda ,

turnada ise kimisi sasi denen plastik balıkları kullanır kimileri rapala denen ser yapay balıklaı kullanır bimisi meps ( kaşık da diyen çok) kullanır kimiside gerçekten kaşık denen malzemeyi kullanır genelde 2 numara iğne taşıyanlarını kullanırlar , tatlı su levreğinde de bu aynıdır

yayın avında ise genelde kokusu iyi yani yayına yem hazzı veren yemler yada canlı yem kurbağa solucan v.b yada kaşık kulanmalısın genelde gece ve suyun orta seviyelerinde yani şamandıralı olta kulllanmalısın suyun içinde dal ot yada suyun akıntı değiştirdiği yani sağa sola kıvrılıpta bol bakterili alüvyon yüklü kumların bulunduğu yerlerde avlanmalısın gündüz ise dip oltasıyla ve kesinlikle yem canlı olmalı balıkta olabilir bu yem sılıkon balıklada avlanabilirsin ,

misina ise sazan ve turnada ince ama çekeri iyi misinlar tercihin olmalı yayında ise en az 0.35 oda çekerine güvendiğin bi misina olmalı yoksa da farketmez yayın kendine en çok güvenen balık olduğu için pek misina yayın için önem taşımaz tabi sazan ve turna ya göre balık sezinlemesin durumundan yola çıkarak kastediyorum bunu

hadi rastgele

3. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Sevgili kardeşim,
    İlgilenip cevap verdiğin için teşekkür ederim. Ama benim söylemeye çalıştığım çok ayrıntıya girmeden basit olarak oltaların yapımı. Sizlere komik gelebilir ama benim gibi bazıları kurşun nereye şamandıra nereye takılır olta üzerinde sıralama nasıldır ya da bunlar kaç cm ara ile bağlanır bilmiyor ve bir çok kişi de bu kadar basit soru sorulur mu derler diye soramıyor:)
    Benim istediğim örneğin kamışla turna için şu kalınlıkta misina uygun olur, ana misinanın ucuna klips takılır daha sonra isteğe göre çelik tel takılır ucuna şu şekildeki yemlerden biri takılır gibi basit tarifler ve çizimler.
    Yoksa tabi ki kişilerin kendilerine göre tarzları olabilir doğal olarak.
    Ve bu konu sabit konu haline getirilirse bu işe yeni başlayan ya da heves eden benim gibi kişiler ilk olarak ne yapmalarını bilir ve gereksiz konu kirliliğine sebep olmaz diye düşünüyorum. Bu konuda bulamadığı ayrıntıları ustalardan sorup öğrenir daha sonra.
    Şimdiden herkese teşekkürler.

4. KRAL_BALIKÇI

KRAL_BALIKÇI

Mahmut kardeşim açmış olduğun konu gercekten siteye yeni üye olan arkadaşlara gün işığı olacaktır.Yöneticilerimizin dikkatine deyelim .Çözümü onların taktirlerine bırakalım.Ayrıca sanada sevgiler Ankaradan

5. sentha

sentha

Favori Kamış:
    el oltası zıpkın
    En İyi Avı:
    henuz tutulmamis olandir
    yamac bey,

cok uzun, cok detayli bir konuda bir bilgi istediginiz icin olsa gerek, kolay kolay yanit gelmiyor sorunuza.
    ben size soyle bir tavsiye vereyim, su linki bir inceleyin. Olta nedir, nasil yapilir, hangi baliga hangi takim gibi bilgilere buradan en azindan baslangic seviyesinde ulasabilirsiniz:
    http://www.bilgehansarp.net/fishing/index.htm
    konu yavas yavas kafanizda aydinlanacaktir, ama elbette bu is tecrube isi. Denedikce yanilacak, yanildikca duzeltmek icin elinizden geleni yapacaksiniz. Ama dedigim gibi en azindan baslangic noktasi olmasi acisindan iyi bir kaynak olduguna inaniyorum.
    Rastgelsin.

6. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Onur bey teşekkür ederim. verdiğiniz linki dün(10-15 günlük arama sonucunda) bulmuş ve gerçekten beğenmiştim.Benim burada söylemeye çalıştığım. Bizim sitemizde bu bilgilerin toplu olarak sabit bir konu altında bulunması ve yeni başlayan arkadaşların bu konuyu inceledikten sonra kafalarına takılan şeyleri diğer tecrübeli arkadaşlara sormaları. Böylece siteye yeni gelen her arkadaşın aynı ya da benzer soruları sormasının önüne geçilir diye düşünüyorum. Bu konuda görev site yöneticilerinin taktirine kalıyor tabikii.
    Sağlıcakla kalın.
    Mahmut

7. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

dostum gerçektenn uzun bi cevap yazmıştım sana ama benım anlatmak istediğim bu işin bir tabusu yok yani standardı yok senın hayalıne hesabına mantıgına dayanıyor bir noktada mesela tatlı su balık avı kısmında bu forumun benım turna hakkında bilmek istediğiniz her şey kısmına naçizane bi fikir sundum benım tarzım olarak yaniş benim anlatmaya çalıştığım o şekil bişeydi,