Olta yapımı ve çeşitleri

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. Uzun olta farkı bir olta takımıdır.
    Balığa göre değişim arz eder. Tekneden kullanılır.
    Aşağıdaki resimde Lüfer için hazırlanmış uzun olta takımı var umarım işinize yarar.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Uzunolta genellikle akıntılı yerlerde, tekne hareket halindeyken, çoğunlukla canlı yem kullanılarak uygulanan bir tekniktir.
    Kıyıdan uzunolta olmaz.(Boğazdaki kıyı şartlarında)
    Rastgele.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  3. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    Çinekop takımı mı ?

Benden bir soru daha

Aşağıdaki resimdeki takim çinekop için sanrırım bu mantarlı tertibatta balığın vurduğunu anlamak için çok hafif bir kurşun mu kullanıyoruz ?
    Zoka ile avlanmak daha iyi değil mi ?

Teşekkürler

4. impala

impala

Favori Kamış:
    olta,kamış
    En İyi Avı:
    kefal,izmarit,istavrit.....
    çinekop takımı ama niye çelik misina anlamadım:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

5. balıkçıl

balıkçıl

yeni bir lüfer takımı

anlatacağım takım av yaptığım yerin kayalık olmasından dolayı yapmayı düşündüğüm lüfer için bir takımdır.bu sebepten görüşlerinize ihtiyaç hissettim.hatta belki benden önce deneyen olmuştur sanırım.

takım bildiğimiz şamandıralı takım büyük bir şamandıra üzerine ışıldak takmak için bir yer.şamandıradan sonra yeterli uzunlukta bir beden.ve iğneler.iğneler 3 tane.çelik telle sabitlenmiş.düz bir hat üzerinde.fakat her biri bağımsız bağlanmış.sebep yemin mümkün olduğunca düz durması.

olta atıldıktan sonra ışıldak takip edilerek balık vurduğunda çekilecek.

6. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
  7. balıkçıl

balıkçıl

konuyu yazdıktan sonra farkettim.teşekkürler fakat anlamadıklarımı sormak istiyorum.yatırmadan kastınız yem dip yüzeyinemi yatacak.öyleyse eğer yukarıda kalsa ne mahsuru olur.bu takımla balık tuttunuzmu.lüfer için belli bir seviye yok sanırım.tek kanca ile yemi nasıl düzgün takabildiniz.yada düzgün takmadanda oluyormu avcılık.ceaplarsanız sevinirim teşekkürler.

8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Estagfurullah, çalışan olta tipleri benzerdir, herkesin kullandığı dolayısıyle tasarlayabileceği basit olta tipleri. Aynı anda iki kişi aynı şeyi düşünebilir, ama sizin oltanızın daha detaylı oldugunu da belirtmeliyim.

Yatırmadan kastım oltayı atıp, kamışı uygun bir şekilde kıyıda yerleştirip beklemektir. Kanca çelik tele takılacak ve bir istarvitten kesilen şakşak yem de ilave edileceğine göre, bir de tarifte stoperi su derinliğniden 2 karış sığ mesafeye koyacağımızı eklemiştim sanırım. Bu durumda yem dipten 2-3 karış yukarıda kalacaktır.
    Bu olta ile ucuna başka aparatlar takıp eşkina ve sazan bile avlanabiliyor. Biz de sık sık lüfer içn kullanıyor ve balık avlıyoruz.

Son düzenleme: 18 Ekim 2006
  9. balıkçıl

balıkçıl

son bir soru peki 2-3 karış dediğiniz mesafeyi nasıl ayarlıyorsunuz.sinopta sazan için adadaki barajda olta attım fakat tutamamıştım.balık olup olmadığınıda bilmiyordum zaten orda.halada bilmiyorum ya.benden başka olta atan da yoktu zaten.sinop güzel bir şehir tatlıca şelalelerinde alabalık aradım oda yok.yada ben bulamadım.ama deniz bereketli.

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Nisi göleti (adadaki) sazan yapar ama havuz balığından szana fırsat kalmıyor. Tatlıcada son alabalık 20 yıl önce tutuldu, sonra atılan gökkuşaklarını da ziyaretçiler götürdü :D. Sinopta alabalık için rakım az daha yükselmeli ama ellenmedik yer kalmadı. Her yere tırıvırı ve serpmeci girmiş.
    Denizimiz bereketli olsa da esas farkı adanın konumu oluşturuyor.

Son bir haftada gezer şamandıralı zargana olta konusu da dahil pek çok yerde anlatıldı. Yani çizimde şamandıranın üstünde, ışıldağın altında küçük beyaz bir benek var, o stoperdir. Yeşilköy konusuda da anlattım stoper olayını.

11. balıkçıl

balıkçıl

yanlış anlattım galiba deniz dibinden 2-3 karış yukarda olduğunuzu nasıl anlıyorsunuz demek istemiştim.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Derinliği biliyorsak, stoperi derinlikten 2 karış yukarı çektiğimizde oltanın ucu dipten 2 karış kalkıyor.

13. balıkçıl

balıkçıl

bilmiyoruz.

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) O zaman öğreneceğiz.
    Bir dip oltasını denize sallayıp gerdireceğiz. Sonra suya giriş açısına bakacağız. Misinayı çekerken kulaçlayarak uzunluğunu ölçeceğiz. Elde ettiğimiz açıyı yaklaşık olarak aşağıdaki grafikte bulup derinliği hesaplayacağız.

15. balıkçıl

balıkçıl

açıölçeride malzeme çantamıza ilave etmemiz gerekecek galiba:) peki bu yöntemin hata payı iki karış gibi bir az bir uzunluktan dahamı azdır diyorsunuz.ayrıca bu anlattıklarınızı başka yerlerde bulmak zor olurdu.teşekkürler.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Atılan misinanın uzunluğunu doğru hesap edebilirseniz, açıyı doğru tutturursanız, bir sonraki atışta aynı yere atışı garanti ediyorsanız ve dip formu düzgünse, elbette..

Bende balık bulucu var. Ayak olarak derinliği gösteriyor. Diyor ki, 62 feet. 60 feet takımı atıyorum, 2 karış kala dibe oturmuş oluyor :(

Ama mesele şu. Eğer dip balığı tutmak değilse asıl niyet, dipten iki karış veya bir kulaç yüksekte olmuş çok farketmez sanıyorum. Mesele, dibe oturmasın, dibe yakın olsun.

Böyle durumlar için, ben dibe kurşunu oturtup, takımın öbür ucuna küçük bir köpük bağlamayı tercih ediyorum. Misinayı boşluk olmayacak ama gergin uzamayacak şekilde tutuyorum. Elbette, elimizde dyneema misina olunca kamışın ucu, çekmek gerektiğini hemen söylüyor..

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) ben açı ölçeri yanında verdim. Daire bölümünün çıktısını alıp takım çantamıza yapıştırsak olmaz mı :D
    Şaka bir yana 15 derecelik aralıkla verilmiş, bu o kadar zor belirlenebilecek bir şey değil.
    Neşeli ve bereketli avlar dilerim,
    Bu günlük dükkanı kapatma zamanı geldi.

18. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Levrek 4,1 kg (Taşucu), Kefal 1,5 kg (İskenderun), Müren 2 kg (Arsuz), Sazan 8 kg (Adana)
    Belki bilinen bir takım ama ben en çok balığı bu takıma borçluyum

Malzemeler tam, yer belli hedefe odaklanmış bir baracuda gibi yol alıyoruz, belki saatlerce beklenecek boş dönülecek, belki de kuzularla, orkinoslarla geri gelinecek, hayaldir herşekilde yenir, av amaçlı yollar hep böyle gidilir. Vardık şöyle bir ufka baktık, vee rastgele oltayı attık, bekledik 15-20dakika tık yok.

İşte burada benim takım devreye giriyor (etrafta üzerinde dolaşılabilecek kaya olmalı ama), heves kaçmasın, hayallerin beklentisi azalmasın diye. Atılan oltayı sabitlerim hemen. Kutunun özel bölümünden alırım dostumu en az 25 yıllık tahta üzerinde ne pullar, bıçak izleri, 60'lık misina yeni ama daha öncekilerin izleri eski. Uçta 3-4gr'lık topbaşlı zoka (plastik kurt takılan) boyası bilerek ve isteyerk kazınmış. 1 metre üstünde misinaya uygun fırdöndü. iğneye şöyle sağlam iri bir yem (sübye, ahtapot, kuyruk yem vb.) İlk oltadan uzaklaşmadan kayaların arasındaki deliklere sarkıtırım( beyaz başka yerden gelmiş kayalar da olabilir, ama en güzeli siyah koyu kahve arasında çatlaklar oluşmuş büyük parça kayalar). Hele hafif dalga varsa biraz misina veririm bir bakarım olta gidiyor derinlere meğer orada altta ufak bir mağara varmış. Ne mi çıkar bu oltadan? Kaya, lagos, müren kaya demek balık demek:) Sonra göz ucuyla bakılan olta da hareket, el netice avda bereket.

Ben de hep çalıştı arkadaşlar, inşallah size de yarar.

Rastgele

19. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    vay be eski günlerim geldi aklıma bende bir zamanlar iskenderun payas kasabasında bu yöntemle ne balıklar tutardım... hey gidi eski gğünlerrr:( .... kesinlikle katılıyorum hiç şaşmayan bi yöntem ama biraz sabır....:D

20. exelsior

exelsior Mustafa

Favori Kamış:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    Favori Makine:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    En İyi Avı:
    65 cm Gökkuşağı alabalığı, 65cm 5,5kg Sazan, 55cm Sudak.
    Yem kafesli olta yapımı

Arkadaşlar merhaba, ben bu sitede yeniyim.
    Sizlerle kendim tasarlamış olduğum bi tekniği göstermeye çalışacağım. Bu teknikte her şey msinadan oluşuyor. Tabiki yem kafeside misinadan. Hazırlamsı biraz zaman istiyor ama işe yaıryor.. Yem olarak ekmek, hamur kullanabilirsiniz. Bu teknikle hazırlanan bir oltayı durgun suda kullanmanızı tavsiye ederim. Yemin suyun içindeki durumuna göre alt düğüm noktasına kurşun yada üste şamandta takabilirsiniz. Kancalarıda yemlemyi unutmayın..