Olta yapımı ve çeşitleri

Konu, 'Olta Düzenekleri ve Yeni Sistemler' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Benimde, galata köprüsü, sarayburnu, organizasyonlar vs. de izlediğim nerdeyse tüm balıkçılar bu yöntemlerin hiç birini uygulamıyorlar. Kendinize bir sorun, hiç hayatınızda bait clip kullandınız mı? Herkesin elinde surf casting kamış var hemen hemen.. Ama bait clip nasıl kullanılır bilen kaçımız var? Ne yapıyoruz surf kamışla? Çapari atıyoruz %90.. Çapariyle de ne çıkar ki başka?

Elbette burada mesele balıkçılar kadar balıklardan da kaynaklanıyor ammaaa; düşünelim.. Serçe parmak kadar kıraça.. Doğanın gereği, bir şey varsa, onu yiyecek şeyde olmalıdır orada.. Bu kadar kıraçayı yiyecek bir şey mutlaka etrafta var.. Peki biz hiç onu hedefliyor muyuz? Kabaca, büyük balık yok diyerek kendimizi avutuyoruz..

2. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Kardeş bunu beni eleştirmek içinmi söyledin yoksa genel anlamdamı konuştun:) anlamadım,Alıntı benden o acıdan soruyorum,eleştrimek açısından söylüyorsan ben çok nadir denizde avlanırım,genelde tatlısudayım (artık oda yok maalesef) ben pecheden izlediklerimi söylüyorum,

Selamlar

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Eleştiri güzel bir şeydir.. Eleştiri ile kınama vs. arasındaki fark önemlidir..

Bizde genelde ne yaparsanız yapın "pek doğru, pek güzel, pek iyi" denmezse, sanki karalamaca yapılmış gibi anlaşılıyor..

Sözüm size vs. değil.. Bizler genelde büyük av peşinde değiliz.. Bu siz, ben, erdem, karayel vs. vs. değil.. Biz, biziz işte, amatör balıkçılar, topluca... Elbette aramızda farklı düşünneler olacak, oluyor, varlar.. Ama topumuza birden bakınca, biz böyleyiz..

Günü kurtaralım, bir kova kıraça, yarım kova ama bir tane palamuttan yeğdir.. gibi bir mantalite güdüyoruz.. Doğrusu artık bunun yavaş yavaş değiştiğini görüyoruz, ama yeterli değil..

İşte amatör olmak, yani balık avını zevk için yapmak mantalitesi yerleşirse, ancak o zaman tırıvırı vs. ile savaşı kazanırız.. Biraz artık, ufak zevkler yerine büyükleri peşinde gidebiliyor olmalıyız..

Elbette, bunları söylerken, biz listesinin başında ben varım...

4. orhan1969

orhan1969 Orhan

Favori Kamış:
    İtalcanna Kombat
    Favori Makine:
    Daiwa Saltiga Surf,Daiwa Tournamnet Entoh
    En İyi Avı:
    1,5 mt Sapan ( Kemane )
    Sana katılıyorum,Büyük balık olsun hangi balık olursa olsun,ben balığı yemeyi severim ,ama tutmak kadar değil,Ceyhan ırmağında 10-15 dakika uğraştım bir balıkla en sonunda çıkarttık,balığı görünce arkadaşlar hayal kırıklığına uğradılar,
    Bizim oralarda 8 bıyık dediğimiz,yayın abenzeyen saman gibi lezzeti olan bir balık,beni ilgilendiren balığın lezzeti vs değil,onu tutarken bana yaşattığı adrenalin yüksekliği :)

Selamlar

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    No7 sazan için 25 senedir kullanıyorum sadece kurşunun şeklini değiştiriyorum ara sıra

6. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Kalamar ve murekkep balıgı cook faklı seylerdir.Bu tip oltalar kalamar icin uygundur.Sebebi kalamar ın biraz daha yuksek seviyede olmasındandır.ucundaki balıga maymun denir ve her ikisinin avındada kullanılır.ama maymun un en uc kısımda kullanılması ve karadan avlanılıyorsa kursun kullanılmaması daha dogrudur.eger cok hafif gelir ve suya batmazsa maymun un baglandıgı dugumun hemen yanına 1 tane kucuk kıstırma takılması uygundur.7 nolu resim levrek avında kullanılır ve cokda verimli bir takımdır. DİKKAT edilmesi gereken konu eger eger deniz durgunsa uca canlı yem (isparoz,kaya balıgı ,sardalye vs) takılmalı.deniz dalgalıysa olu sardalyede idealdir.SAKIN OLAKİ dalgalı denizde (ozellikle aksamsa) levregi uzaklarda aramayın.birkac metre ileride sizi bekliyor olacaktır.ve yakaladıgınızda da ona direnmeyin verin kalamayı yorun yoksa 2 metre otenizdeki balık mutlaka kacacaktır ve sizde yıllarca onu insanlara anlatarak avunursunuz. rastgelmesi dilegiyle

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Haziran 2007
  7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    El Emeği Göz Nuru

Değerli kardeşim Musa (blackboy) tarafından standart 75 gramlık armut kurşundan modifiye edilen çapa kurşun.

8. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Serdar Hocam ,
    Bait Clip ve impact shield ne işe yarar?
    Ne tip avlarda ,hangi şartlarda kullanılmalıdır?
    Açıklarsan memnun olurum

9. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Bunlar, surf casting için kullanılır.. Normal 3 kösteklide, taktığınız yem atışın gücüne dayanmaz, yolda dökülür.. Bunlarla köstekleri bedene ve kurşuna yakın tutarsınız.. Böylece atışın gücüne dayanabilir..

Takım suya düşünce, köstek takıldığı yerden kurtulur, normal vazifesini yapar..

Aha şurda, resimlerin altında, usage, instructions, example vs. yazıyor. Onlara tıklarsanız nasıl iş yaptığını görebilirsiniz..

http://www.tackletactics.co.nz/BaitClips.html

Uzun mesafe atış yapacaksanız, bunlar olmazsa olmaz.. Hem mesafenizi artırır, hemde yeminizin harap olmasını, düşmesini önlerler..

10. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    Resimli Olan Varmi

Olta Sistemlerini Resimli Gösteren Arkadaşlar Varsa ,:) Yayinlarlarsa çok Eğitici Olur

11. juniorreis

juniorreis

Favori Kamış:
    ağla balık avı
    En İyi Avı:
    kofana 5 kilo
    Lüfer Oltasi :)

Bu oltanın ucuna yaprak kesilmiş İzmarit takılır. Balığın aktığı bölgeye savurulur.

12. mcelikkaya

mcelikkaya murat çelikkaya

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    arkadaki çalılar
    sevgili Mevlüt
    öncelikle tanışalım bölümünde bir konu açıp kısaca kendinden bahsedebilir ve arkadaşlarımıza bir merhaba diyebilirsin
    ve daha sonra bizimle paylaşmak istediklerin daha önce de verilmiş mi diye bakarsın böylece gereksiz yorulmamış olursun. verilenlere ilaven varsa da öğrenmekten memnuniyet duyarız. imza ayarlarını da yapıp yaş isim ve şehir bildirirsen tamadır.
    hoşgeldin
    sevgiler

13. kykh

kykh

Ellerine sağlık kardeşim.

14. gokmen_turan

gokmen_turan

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler...

15. Rastafarian

Rastafarian

Favori Kamış:
    Zıpkın,RoketAtar:)
    En İyi Avı:
    Akya - 9,5
    Slm ustalar ahtapot için kaçlık misina gerekir ? bir ara 50 likle yapmıştım fakat kopardı gitti eleman misinayı:mad:

16. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    yeni bir taktik!!

son eşkinaya gittiğimde 10 dk içerisinde 2 tane eşkina aldığım takımın özelliğini yazmak istiyorum.
    beden:viking supertech 0.40
    köstekler: viking supertech 0.30
    2li dip takımı
    kurşun: 10 gr
    buraya kadar normal ancak takımı hazırlarken küçük bir hile yaptım.dip kösteği kısa tuttum 5 cm gibi ve üzerindeki kösteğin kancasını tan yanına düşecek şekilde ayarladım.o ise uzundu.böylece dipte yanyana kalan iki yem elde ettim.mükemmel verim aldım.son balık 400 gr üzerindeydi.(bu balık bana göre mükemmel ;))
    bu konudaki fikirlere açığım.belki yanılıyorumdur:eek:

17. derya__kuzusu

derya__kuzusu Manyak Müjdat :)

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 4,5 kg.-4,kg.Lambuka
    Emra kardeşim her mesajında yeni bir konu açman gerekmiyor :cool:

Mesela bu yazını (av tekmikleri) veya( malzemeler )bölümünden bulacağın bir yığın konu var oradanda yazabilirdin.;)

18. silentfisher

silentfisher emre

Favori Kamış:
    lineaffe 390 spirit surf kamış
    Favori Makine:
    alba star kk 60, okuma avenger 45 lik
    En İyi Avı:
    kasna 700 gr, irice zargana,istavrit kovayla vs vs
    mesaj alınmıştır.taşıyabilirsin abi.utandım şimdi:eek: :eek:

19. romantik_serseri

romantik_serseri

bilgiler süper tşk ederım.
    ayrıca açmış artık bence zararı yok :)bi dahakine yapmas;)

20. _Ç@YL@K_

_Ç@YL@K_ öner

Favori Kamış:
    bawra 3,90 kamış-barakuda sp 50 model makina
    En İyi Avı:
    şimdilik 15 istavrit :D
    bilgiler için teşekürler