Olta Yemi Olarak Kullanılan Deniz Salyangozları

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında karayel tarafından paylaşıldı.

1. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    DENİZ SALYANGOZLARI ve YEMLİK DEĞERLERİ
    Bu başlık altında madya dışında pek çok deniz salyangozu anılabilir. Bunlardan en önemlisi gemilerin sintine ve balast sularıyla Karadeniz'e taşınıp daha sonra Saros körfezine kadar yayılan iri deniz salyangozu (Rapana) dur. Bundan başka küçük sivri deniz salyangozları (deniz minareleri = Cerithium vulgatum ve Cerithium rupestre), madya'ya benzer fakat daha küçük yapılıdır. Küçük deniz balıkları avında olta yemi olarak kullanılabilir. Maske (gözlük) şnorkel kullanılarak yüzeysel toplanırlar.
    Pelikan ayaklı deniz salyangozu (Aporrhais pes-pelicani), Cymatium, Ocenebra, Fusus, Cancellaria, Monodonta, Gibbula, Conus ve Cantharidus türü küçük deniz salyangozları aynı şekilde ele alınabilir. Bu küçük salyangozların bazıları kumsal plajlarda bazıları kaya ve yosun kümeleri arasında bulunur.
    Thais, Cassidaria ve avlanması / toplanması yasak olan Charonia türlerinden daha irice deniz salyangozları olta yemi olarak kullanılabilir. Bunların bazıları sığ sularda bazıları ise derin sularda bulunur. Derin sularda yaşayanlar balıkçıların ağlarına takılır. Trol ve uzatma ağı teknelerinden alınabilir. Sığ sularda yaşayanlar ise yaşam tipine göre kumluk, kayalık veya otluk yosunluk diplerden maske-şnorkel kullanılarak veya kıyıdan el ile toplanabilir.
    Burada özellikle boş deniz salyangozu kabukları içine yerleşen keşiş yengeci veya çağanoz denilen canlıları salyangozlardan ayırmak gerekir.
    Diğer bir canlı grubu da Patella ve denizkulaklarıdır. Bunları da salyangozlardan ayrı ele almak gerekir.
    Tüm salyangozların kabukları kırıldıktan sonra çıkan et kancaya takılarak kullanılır. Eğer kanca küçük salyangoz büyükse eti parçalamakta yarar vardır. Bu durumda barsak ve iç organlar balıklar tarafından kolayca koparılabileceği için oltaya takılmaz. Salyangoz küçük kanca büyükse bir kaçı bir arada kancaya takılabilir.

Deniz salyangozu (Rapana)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Şubat 2008
  2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Diğer Deniz Salyangozu Türleri

Deniz Minaresi (Cerithium)

Pelikan ayaklı deniz salyangozu (Aporrhais pes-pelicani)

Cymatium türü

Ocenebra türü,

Fusus türü

Cancellaria türü

Monodonta türü

Gibbula türü

Conus türü

Cantharidus türü

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 9 Şubat 2008
  3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Charonia lampas bunlardan biri...

Son düzenleme: 5 Şubat 2007
  4. Matchbox

Matchbox

Yakup Bey,
    Salgongozların içindeki canlıları kolay çıkartmanın yolu varmıdır...Açıkçası salgalgozu kırarak çıkartmak istemiyorum. Bir yerden bunun için salyangozların tatlı su içiresinde bekletmek gerektiğini duymuştum. Bu metodu bu yaz denedim, ancak bir sonuç alamadım malesef?:(

Not : Bahsettiğim yengeç Deniz Minaresi (Cerithium) içerisinde yaşayandır.

Son düzenleme: 5 Şubat 2007
  5. Eczacı

Eczacı

Favori Kamış:
    olta
    uzun yıllar önce kuşadasında limanda midye çıkartır büyük peynir tenekesinde deniz suyu ile haşlar yerdik:D haşlayınca ağızları açılır midyeler çicek gibi ortaya çıkardı ama buradaki midyelerle aynı tipde değillerdi ama zannedersem kaynatarak çıkartılabilir:)

6. John Dory

John Dory Emre

En İyi Avı:
    Büyük beyaz 70 cl, İstanbul Boğazı
    Hocam çok güzel bilgiler vermişsiniz yine.
    Tritonun da her türlü avcılığının yasak olduğunu hatırlatmanız iyi olmuş. Sadece tritonu değil, her türlü canlıyı, yalnızca kabuklarını süs olarak kullanmak uğruna katletmeyelim lütfen. Bırakın tritonu öldürüp denizden çıkarmayı, ölüsünün kabuğunu dahi sudan çıkarmayın lütfen. Triton kabukları ahtapot, hermit yengeci gibi bir çok deniz canlısı için eşsiz bir sığınaktır. Denizin dibinde, evimizin tozlu bir rafında durmasından çok daha fazla işe yarayacaktır.
    T

7. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Bahsettiğiniz salyangoz değil onların kabuğunu kullanan bir yengeçtir. Mahmuzlarından çekerseniz kabuğuna zarar vermeden çıkarabilirsiniz. Bunlar kendilerini salarlar...
    Fakat bu canlılarla salyangozları karıştırmamak lazım.

Son düzenleme: 6 Şubat 2007
  8. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    :) Aslında sen en iyisini yapıyorsun. Sadece resmini çekmek, hatta balıkların bile...:) Nedense Boğazdaki ve Ereğlideki bir kaç balığa bu merhameti göstermiyosun :p
    Şaka bir yana salyangoz, triton, çağanoz, balık farketmez... Her canlının yaşam hakkına saygı duymak, kabul edilebilir ölçü ve değerler dışında onların hayatına önem vermek en doğrusu...

Son düzenleme: 6 Şubat 2007
  9. Matchbox

Matchbox

Teşekkürler Yakup Bey,
    Tabikide bahsettiğim içindeki yengeçti...Özellikle Karagöz bayılıyor bu yengeçlere...Ama oltaya kafadan kuyruğa doğru takmak gerekiyor...

10. Taylan

Taylan

Favori Kamış:
    Her türlü sahte, 0,18 ip misina, Alba orient 210 kamış, Pasha 35 makina
    En İyi Avı:
    53 cm Turna
    Yine döktürmüşsün Yakup abi. Ellerine sağlık. Bu salyangozları ilk defa Sinopda denemiştik. İçinden çıkan o beyaz eti görünce çok değişik gelmişti. 26 yıl Karadeniz kenarında olupda bu canlıları görmemek de tuhaf gerçekten.

Bizim oralarda deniz minaresi çok olurdu. Ama en fazla 2-3 cm olurdu. Tabi bunlar gerçekten deniz minaresimiydi onuda bilmiyorum ya. Ve yine yanlış hatırlamıyorsam bunların içinden hep yengeç çıkardı.

Salyangoz kabuklarını ise sert dalgalı havalardan sonra kumsaldan bolca toplar kültablası yapardık :) :) Ey gidi eski günler :D

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    MADYA
    6-8 cm arasında boya sahip Akdeniz ve Ege Denizinde yaygın deniz salyangozlarıdır. Marmara’da da görülmektedirler. Tropik sularda yaşayan etobur deniz karındanbacaklısıdır. Kayalıklar ve mercan resifi kesiminde yaşar. Güzel görünümlü birçok bireyi vardır. Kabuk uzunca ya da uzundur. Murex Hint Okyanusu kökenli olup daha sonra Akdeniz’e göçmüştür. Türkiye kıyılarında Murex brandaris ve Murex trunculus türleri yaşamaktadır. Dünya denizlerinden yaklaşık 45 türü bilinmektedir. Madya Murex trunculus adıyla bilinse de eş bilimsel adı Trunculariopsis trunculus dur.

Şekil 1. Dikenli Deniz Salyangozu (solda) ve Madya (sağda)
    Madya bilimsel yazılışı Muricoidae olan ve Türkçe karşılık olarak “Menekşe Salyangozları” diyebileceğimiz aileye aittir. Menekşe salyangozları deyimi bu salyangozların binlerce yıldır insanlar tarafından bilinmesi ve içlerinden çıkan ve purpur adı verilen menekşe rengi boyanın kumaş ve halı boyamada kullanılıyor olmasından gelir. Bu nedenle denizci olmayan halk arasında Madya Purpur adıyla da anlır.
    Denizlerde taşlık yerlerde bol olarak bulunan kabuklu bir su canlısıdır. Zemin üzerinde yaşar. Toplamak için herhangi bir kazıya gerek yoktur. Yüzerek ve gözlük takılarak bol olarak toplanabilir. Etleri sülünese göre daha serttir. Bu nedenle oltadan kolayca çıkmaz. Sülünes olmayan yerlerde kullanılır. Ortamda küçük balık bol ve yumuşak yemleri bozuyorsa madya tercih edilebilir. Kabuk içinden çıkarılması kabuğun çekiçle kırılması ile olur. Kırılan kabuktan ayrılan canlının kapak olarak kullanıldığı sert kısmında bıçakla kesilerek atılması ve bundan sonra yeme takılması gerekir. Mercan ve çipura avında kullanılabilir.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Hakan sıra gelecek inşallah, da gel netten araştır onu da sen derle.
    Grupta önemli iki canlı var, biri Patella (Patella coerulea ve Patella lustanica) diğeri abalon (Haliotis tuberculata ve Haliotis lamellosa) ....
    Bunlara Crepdula, Emarginula ve Diodora yı eklersen çok züper olacak...:)

13. Benim gizli yemim

Çoğu balık tutan arkadaş bilmez.Hatta deneyen az insan var sanırım.Özellikle yemsiz kaldığımda.Kıyılardaki kayalıklara yapışık küçük deniz kabukları vardır.Bunları Bir bıçakla kayadan çıkartın ve bu sert beyaz eti oltanıza takın.Küçükkende bunları hem çiğ çiğ yerdik.hemde yem yapardık.İnanılmaz sonuç veriyor.Olta daha dibe inmeden balıklar saldırıyo.Ben çok ısparoz ve karagöz tuttuğumu bilirm bunlarla.Karaburun eşendere limanın küçükken biz balaylat derdik.Yöresel bir adlandırma tabi.Asıl adı ne bilmiyorum.:)

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Patella dır bu ... Ve maalesef ülkemizin çoğu yerinde soyu tükendi.

15. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    Demek patella. Çok enterasan gerçekten. Hocam bu bilgiler eşşiz. Bazı bölgelerde soyu tükenmesi gerçekten inanılmaz. Bu tarafta öyle çok ki, soyunun tükeneceği aklıma gelmezdi hiç.

Menekşe renkli boyadan bahsetmişsiniz. Giritteki uygarlığın (sanırım Minos olacak) var olmasında en önemli katkıyı sağlamış bu hayvan. Hatta arklojik kalıntılarda bu canlıların yetiştirciliğinin yapıldığı bulunmuş. Tabi madya için söylüyorum bunları.

Mod arkadaşlardan bir ricam olacak bu başığı ve http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=7156 bu başlığı birleştirip tek bir başlık altında tabi hocamında uygun gördüğü takdirde birleştirip bizerinde tek kaynaktan bu bilgilere ulaşmasını sağlarlarsa harika olacak. Hocam da uygun görürse bundan sonraki çalışmalarını burada yayınlar.

Son düzenleme: 8 Şubat 2007
  16. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Merhabalar;
    Sevgili Mehmet bu kitabi bilgileri Mod'umuz Ahmet beyin isteğiyle derlemeye başladım. Yem bahsinde en azından kitabi bilgileri ben eklersem, arkasından balıkçılıkta pratik kullanımı ile ilgili bilgiler de diğer üye arkadaşlardan gelir diye düşünülmüştü. Böylece Forumda hiç bir yerde bulunmayan zengin bir kaynak oluşur.
    Öte yandan ben buraya eklediğim bilgileri daha da detaylandırarak bir word yada pdf dökümanı ayrca slayt gösterisi olarak farklı versiyonlarda derleyeceğim. Üyesi olduğum pek çok grup ve forumda ihtiyaç duyan arkadaşlara ileterek elde derli toplu bir bilgi olmasını sağlamaya çalışıyorum.

Son düzenleme: 8 Şubat 2007
  17. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    bu tür canlıların et kısmının dışarı çıkarılması için süs eşyası satan ve yapan yerler, kaynar suya atıyorlar ve hayvan zatne ölüp kendini salıyor. dAA

peki bu sefer kaynayan etin yem değeri ne oluyor bu konuda bilgisi yada tecrübesi olan arkadaş varmı.

yani ben kaynatarak çıkardım kaynatarak çıkardığım yemden de çatır çatır balık aldım diyen varmı.
    Bence kaynadığında koku ve tadındna bir miktar kaynatıldığı suya geçtiğinden yem değeri kaybolmalı yada en azından kaynamamış hale göre daha azalmalı diye düşünüyorum.
    ne dersiniz.

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..

bunlardan bizim yeşilköyde de var kayaların üzerine yapışık ve yaygınlar bayağı.
    Ben emsiz kaldığım bir kere denedim bunları ama sonuç almadığımı hatırlıyorum belki de denk gelmedi.
    Ayrıca kendini öyle bir kasıyorki elinizde bıçak yoksa ilk kavrayışta kopardınız kopardınız koparamadıysanız kastıktan sonra koparmanız mümkün değil.
    Ayrcıa eti çok sert iğneden kurtulması zor ama dediğim gibi ben bunla balık alamamıştım ondan şu an gözümde bir yem değeri yok gibi. ama ilerde ne olur bilinmez :D

19. güzeldir tadı

dediğim gibi küçükken çok kullanırdık yem olarak ama aynı zamanda çokta yerdik.çıkarıp deniz suyu ile yıkayın ve direk çiğ çiğ yiyebilirsiniz.:)

çok hoş bir tadı var.Belki zararlıdır ama biz yemiştik.Bu arada ege sahillerinde fazlasıyla mevcut.Foça,Balıkesir,edremit,çeşme,karaburun....

20. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    Toplanarak soyu tüketilen Deniz Salyangozlarından birisi de Tonna galea dır.
    Ege ve Akdenizde dip ağlarından ve trollerden çıkar. Dalışlarda da Charonia kadar olmasa da kumlu diperde rastlanır.

Her ik türün de toplanmaması daha doğru olur. Bu bakımdan kabuk satan yerlerden satın almak ta toplamak açısından bir tür teşfik sayılabilir.