oltacılar ne kadar suçlu

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında kya55 tarafından paylaşıldı.

1. fırat balıkçısı

fırat balıkçısı

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 18,5 kğ
    Olta

Oltayla avlanan balıkçılara bence bir şey dememek gerekiyor. Çünkü onların amacı sadece haftanın yorgunluğunu atmak. başka bir amaçları yok. Hem o kadar ince düşünürsek pazardan bile balık almamak gerekiyor. onların nasıl tutulduğunu hepimiz biliyoruz. Bence olta gayet adil bir avlanma yöntemidir. Tabi her yerde kendini bilmezler vardır ama en masumları oltacılar. çünkü çoğu zaman balıkları besleyip geliyoruz. mesela biz balığa gittikmi botlarla metrekarelerce alanı yemliyoruz. tuttuğumuz balık ise çoğu zaman bir elin parmaklarını geçmiyor. bir tırıvırıcının bir defada çektiği balıktan daha az.

2. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Doğru söylüyorsunuz..Aslında burada kimse olta balıkçılığına karşı değil,öyle olsa burada olmazdık.:D Olta ile yapılan avcılık tabii ki en masum olanı. Hepimizin karşı olduğu şey bilinçsiz avcılık.Bu kadar yazıyoruz ve eleştiriyouz.Yakın zamanda mutlaka bir meyvesi olacaktır bunun,birileri mutlaka birşeyler öğrenecek ve öğretecek.Symrna'nın dediği gibi bugün 1500 yarın 3000,ve giderek daha çok.:)

3. ozgun

ozgun

Favori Kamış:
    olta takımları
    En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    slm

oltacı BALIĞI İSTESEDE BİTİREMEZ.........
    YAPTIĞI MASRAF İLE EN LÜKS RESTORANDA BALIK YEMEK YERİNE Bİ BALIĞIN HEYECANI PEŞİNDE OLANLAR BUNU YAPAMAZ BEN BUNA İNANIYORUM

bu sözün üstüne daha söz yok
    kısacası bu
    teşekkürler kardeşim

4. Suatreis

Suatreis

avcılığın denetlenmesinde rol oynayan zihniyet 2006-7 sezonunda ayı vurmanın cezasını 17.000 ytl olarak belirlemiş. Aynı zihniyete güveniyor ve böyle giderse 2020-21 sezonunda istavrit tutmanın cezasınıda keseceğine inanıyorum.

Ne yani çok mu uzak ?

5. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Sazan 17 kilo . Turna 11 kg 110 cm.
    Benim fikrim, bilincsiz olduktan sonra olta avi ilede bir nesli yok olabilcek duruma getirebiliriz. Katilan , katilmayan farketmez bu benim fiktim.

Ayrica Smyrna. Tamam ikaz etmek tabiki görevimiz, yanliz dikkatli olmakta yarar var, o tür yerlerde özellikle. Yani ikaz edeyim derken hastanelik olmakta var. Yurdum magandalarini atlamayalim pls :)

6. fahri

fahri

Favori Kamış:
    Olta,
    En İyi Avı:
    Sazan 1,5 kg
    doğru söz

olay budur arkadaşlar ben şahsım adına konuşuyorum balık malzemesine harcadığığmız paralarla belki balığa çıkmak yerine lüks restoranlarda balık yiyebiliriz balığı fazla olta bitirmez balığı bilinçsiz avcılık cehalet bitirir ben kimseyi şikayet etmem bazılarınız bana karşı olabilir uyarırım bana ters ben cezalandırmayı allaha bırakırım allah birşekilde bu caniliğin hesabını sorar benim balığa gittiğim biryerde bekçi bir abim var bundan 5-10 yıl önce dinamitle avlanırken dinamitin elinde patlaması sonucu sol elini kaybetmiş şu an bekçilik
    yapıyor.ve benzeri birçok olay ankara saray köyde (çubuk tarafı) çok harika ufak bir gölet var vatandaş sağolsun buraya aynalı yavruları atmış hamsi kadar fakat köy halkı 10-154 günde bütün balığı toplayıp yemiş cehalet bu adama sen ne yapabilirsin git şikayet et adam cahil bugün ceza yazarsın yarın oraya zehir atıp kendi aklınca intikam alır. bence tatlı dille ikaz.tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.tırıvırıyı kullananları değil tırıvırıyı satanları ortadan kaldıralım.

7. fahri

fahri

Favori Kamış:
    Olta,
    En İyi Avı:
    Sazan 1,5 kg
    doğru söz

olay budur arkadaşlar ben şahsım adına konuşuyorum balık malzemesine harcadığığmız paralarla belki balığa çıkmak yerine lüks restoranlarda balık yiyebiliriz balığı fazla olta bitirmez balığı bilinçsiz avcılık cehalet bitirir ben kimseyi şikayet etmem bazılarınız bana karşı olabilir uyarırım bana ters ben cezalandırmayı allaha bırakırım allah birşekilde bu caniliğin hesabını sorar benim balığa gittiğim biryerde bekçi bir abim var bundan 5-10 yıl önce dinamitle avlanırken dinamitin elinde patlaması sonucu sol elini kaybetmiş şu an bekçilik
    yapıyor.ve benzeri birçok olay ankara saray köyde (çubuk tarafı) çok harika ufak bir gölet var vatandaş sağolsun buraya aynalı yavruları atmış hamsi kadar fakat köy halkı 10-15 günde bütün balığı toplayıp yemiş cehalet bu adama sen ne yapabilirsin git şikayet et adam cahil bugün ceza yazarsın yarın oraya zehir atıp kendi aklınca intikam alır. bence tatlı dille ikaz.tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.tırıvırıyı kullananları değil tırıvırıyı satanları ortadan kaldıralım.

8. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Bilen biliyor zaten.

Dostum,
    Doğayı katletmenin ne kadar yolu varsa onu bilen biliyor zaten. Arkadaşın bunları örnek teşkil etsin diye yazdığına inanıyorum ben. Zaten yapılanların bir kısmını yazmış.
    Bu arada yanlış yapanları ikaz edelim derken dikkatli olamayı şiddetle tavsiye ederim. Yolda bana yol vermedin diye, kaldırımda yürürken bana çarptın diye insanların öldürüldüğü bir ülkede yaşıyoruz. Göl kıyısında biraz da alkol almış insanları yaptıklarının yanlış olduğu hakkında uyaracaksanız bir kez daha düşünmenizi istiyorum.
    Cep diye bir olay var, ara 156 yı anlat, ihbar et. Gelir gelmez sen üstüne düşeni yapmış olursun en azından.

9. fahri

fahri

Favori Kamış:
    Olta,
    En İyi Avı:
    Sazan 1,5 kg
    katılıyorum

ahmet abi sana katılıyorum benim demek istediğim kurunun yanında yaş yanmasın sene 2000-2001 çubuk barajında 2 kardeşimiz ellerinde 2 adet basit düzenek olta bentin oradan suya hamle yapıyorlar bu sırada jandarma geliyor nereye balık tutmaya diye cevap. gelin bakalım; çocukların ailesi geliyor yaşlı amca ve teyzelerde var herhalde dede ve nineleri yarım saat yalvarıyorlar çocuklar daha suya olta atmamış ve ceza ikisine birden yazık değilmi bence çok yazık. ama çok yazık.sence

10. s@z@ncı

s@z@ncı

Favori Kamış:
    Olta harici hiçbirşey...
    En İyi Avı:
    Sazan 14 kg, yayın 11 kg
    Olta ile balık popülasyonu son bulmaz.

Olta ile kontrollü avlanmak sureti ile balık popülasyonu bitmez. Gerçi balık da kalmadı ya. Balığı bitiren, hobi olarak avlanmaya çalışan amatör oltacı değilki! Ağcıların yaptığı bilinçli yok edişi hepimiz biliyoruz. Konu icraata gelince yakala 2-3 oltacı, yaz cezayı tamam. Bittimi? Bitmedi..
    Selamlar...

11. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    RON THOMSON HARD CORE ; Yayin icin ,Abu Garcia Cardinal 505 FR Freilauf Rolle Modell 2006 makina
    En İyi Avı:
    Hani her vahim olaydan sonra bir söz söylenir ya meshurdur. Bunlardan bir ikisini sallandiricaksin Taksim meydaninda diye.Birden aklima o geldi, bu ag atan dangalaklardan bir kacini sallandirmiycaksin ama, o agin ucuna baglayim 1 hafta suda bekleticeksinki akillansinlar. Arkadaslar ag kullanabilmek bir ruhsat gerektirmiyormu ya? merak ettim de. Bence ag kullancilari bellidir ve bunu meslek olarak yaparlar.Ve ag sadece bu kisilere kontrollu satilmali derim. Yoksa her elini kolunu sallayan av bayine gidip ver bana 500 metre ag derse olucagi bu. :mad:

12. darkdream1977

darkdream1977

Favori Kamış:
    mantarlı - makinalı takım
    En İyi Avı:
    yayın 8 kg ( elle :) )
    Olta ile avcılık bilinçli yapılırsa son derece zararsız hatta yararlı bir avcılık şekli.Şahsen ben her balık dönüşünde artan yemlerimi avlandığım yere atarak bir çok balığın hayır duasını aldığıma inanıyorum.

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Haklısın

Sirkülere göre (36/2) sadece profesyonel balıkçılar ağ kullanabilir.
    Amatörler, 36/1 e göre 5 metreyi geçmeyecek yemlik ağ kullanabilir.
    Profesyonel balıkçının kendisi ve teknesi için iki ayrı ruhsat verilmekte ve bunun üzerinde yapacağı balıkçılık türleri yazılmaktadır.(Ağ-olta,Uzatma ağı , voli vs.)
    En önemlisi de artık balıkçı ruhsatı verilmemektedir.
    Dediğin gibi, balıkçı ruhsatını gösterip, adını numarasını filan bir deftere işleterek satıcıdan ağ alabilse, hak sahibi olmayanlar aklına estiği gibi ağ alıp atamaz.
    O zaman ne olur Türkiyem'de ?
    Ben profesyonel ruhsatımla istediğim kadar ağ alır sonra bunu alma imkanı olmayanlara karaborsada fahiş fiyatla satar, hiç balık tutmakla uğraşmadan para kazanırım.
    Bir başkadır benim memleketim.

14. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Anlasilmistir olay :( Diyorsunki daha uzun yillar boyu, asagi tükürsen sakal yukari tükürsen biyik olayi devam eder diyorsun yani. O zamanda bilastik siseleri bira siselerini cekerler aglarla.

15. zordak

zordak

Favori Kamış:
    olta
    ilhan bey tamamen haklı bence ama diğer arkadaşların söylediklerindeki güzellik, bizler doğayı ne kadar seviyoruz ki başkalarının suçlarında bile kendimizde hata olup olmadığını tartışıyoruz,en iyisi tüm suçlu bizmişik gibi düşünüp elimizden gelen gelmeyen her türlü tedbiri alıp başkalarınıda uyaralım

16. afet

afet

oltacıların suçu ne

selam yeni üyelerden biriyim yaklaşık yirmibeş senedir amatör
    ruhuyla balığa giderim.ilgi alanım piknik de yapabileceğim tatlısu göletlerdir. Bursa civarında DSİ ye ait sulama amaçlı yapılmış birçok gölet mevcut yakın zamana kadar canı sıkılan bu göletlerde alırdı soluğu. 1998 de amatör balıkçı belgesi aldım, istedimki nizama uygun yapalım bu işi. Enazından kırsal alanda göletten farklı şekillerde yararlanan köylülerimizle dalaşmayalım. jandarmaya gösterebileceğimiz bir belgemiz olsun. çokta faydasını gördük, Ancak uzun zamandır göl kiralama diye bir durumla karşılaşıyoruz. Şahıslar gölü kiralayıp ticari amaçlı balıkçılık yapmakta ve amatör balıkçıları tehdit ve taciz etmekteler. DSİ ye ait makbuz karşılığı girdiğim gölette, Tarım bakanlığı su işileri müdürlüğünün vermiş olduğu belgemle huzurum kaçırılıyor. jandarmaya gittim. Kapıdaki bilet kesenede. hakkımı savundum. ama adamlara ulaşamadım. üç saat kadar oltam ve ben eğlenip döndüm. benim takıldığım noktaya gelicem. (biraz uzattım galiba). Vergi veriyorum, gölete giderken makbuz karşılığı ücret ödüyorum, su işlerinden iki yıl vizeli 10ytl karşılığı belgemi alıyorum, bir arkadaşımın dediği gibi harcamalarımla her seferinde bir restorand da en kral balığı yiyebilecekken yağmur çamur demeden çok kişiye göre işkence çekiyorum. karşılaştığım manzara 20 tane pet şişeden şamandra ve 500 metre ağ. DEMİRTAŞ Barajı BURSA. Şimdi oltacının suçu ne. onu tartışalım. Tüm paylaşımcı dostlara Hayırlı RAMAZAN lar diliyorum. Saygı sevgi bizden....!

17. ZANDER

ZANDER

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Ali bey elbetteki sizin ve sizin gibi oltacilarin bu iste bir sucu yok. Tamamiyla basibozuklugun bir örnegi bu anlattiklariniz.
    Ve bu anlattiklariniz bir cok arkadasimizin basina geliyor. Burda amatörler magdur.

Gel gelelim diger konuya. Biraz önce bir (amatör) balikcinin yazisini okudum. 1000 Km yol gitmisler 180 kilo balik yaalayip dönmüsler. :rolleyes: iste buda diger bir örnek.

18. sadi

sadi

Favori Kamış:
    makaralı olta tek kanca mantarlı takım 2 ile 3 adet arası
    En İyi Avı:
    sazan 5.5 ile 16 kg arası en büyük balığı daha tutamadım
    arkadaşlar geçte olsa birşeyler yazmak istedim .1997 senesine kadar yanlışım yoksa amatör olarak tek olta tek kanca avlanmak serbestti. daha sonra yasakladılar vede iyi ettiler.daha sonra zaman yasakları koydular ve amatör balıkçının tarifinde en çok 2 olta ile av yapabileceği açıklandı .2 seneden beri 4 oltaya çıkardılar bunu çıkaranlar kim amatör balıkçılarmı yoksa bu işten para kazananlarmı.şimdi kime sorarsanız amatörüm diyor vede en az 4 olta ve üstü 7.8.10.adet gibi avlanıyorlar birde sazancıyız diyorlar birde sazan sessizlik ister derler.balık avı bence stres atmak dinlenmek için yapılmalı vede adrenalin olmalı .ince malzeme ile yani 35mm beden misina kancaya 25 yada 30mm misine ile avlanacaksınki ya balık galip gelecek yada sen .sen kopartmamak için uğraşacaksın balık kurtulmak için uğraşacak vede heyecanın artacak. al dip oltasını tak 80lik misinayı ben ağlıyacağıma balık ağlasın yok öyle amatörlük şimdi diyeceksiniz balık kancayı koparıpta ağzında kanca ile giderse yazık. bu güne kadar kaç balık yakaladınız ağzında kanca olan ama balığı tutup ağzından ip geçirip su kenarında 3 yada 4 gün bekleten çok gördüm.av videolarını seyredenler hiç gördünüzmü sazan avında bol kancalı hamurlu dip oltası kullanan yada küspeli olta kullanan yok tabi neden adamlar bu işi amatör olarak bile yapmıyorlar adamlar sırf stres atmak için spor olarak yapıyorlar bizlere önce eğitim şart bizler belki eğilemeyiz ama yeni yetişenleri eğitmeliyiz. aklıma şimdilik bunlar geldi. katılırsınız katılmazsınız herkesin fikrine saygı duymalıyız

19. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    öncelikle foruma hoşgeldiniz.
    yazdıklarınıza katılmamak mümkün mü,?

20. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    şimdi anlıyorum

bu tatlı sulardaki ticari amaçlı balıkçılık (gölet kiralama) başlayınca göllere turna atanlara hak vermeye başladım arkadaşlar......

Tüm göllere turnaaaaaaaaaaaaa

yaşasın olta balıkçılığı