OLTACILARDER Geleneksel 4.Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği Gerçekleşmiştir.

Konu, 'Gerçekleştirilen Organizasyonlar' kısmında faktörübol tarafından paylaşıldı.

1. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan
  2. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan
    [YOUTUBE]1SGrMhndhXQ[/YOUTUBE]

3. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan
  4. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan
  5. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan

Son düzenleme: 11 Mayıs 2011
  6. faktörübol

faktörübol fedai erdem

En İyi Avı:
    9.5 kğ sazan

2012 Yılında Yapılacak Olan OLTACILARDER Geleneksel 5.Turna Balığı Yakalama Yarışmaları Şenliği'mizde Tekrardan Buluşabilmek Ümidi İle Sürdürülebilirlik Adına Çaba Sarfedip Avına ve Avlağına Değer Veren
    Doğa Aşığı Amatör Balıkçı Dostlara Ankara'dan Saygı ve Selamlarımızı Sunuyoruz.
    Rastgele...

7. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Fedai kardeş müthiş bir organizasyon olmuş ağzım açık baktım tüm resimlere, hepsi kıskandıran kareler. Yediden yetmişe tüm balık sevdalıları bir arada.

Özellikle çocukların yoğun katılımı da ayrıca çok sevindirici. Hem geleceğin balıkçısı olacağı gözlerinden belli sevgili yeğenim, İlköğretim 4. Sınıf öğrencisi Muhammet Raşit HİN’in de kıyıdan avlananlar kategorisinde yarışma birincisi olması bam başka bir güzellik katmış etkinliğe.;)

Yanılmadıysam tanıdık simalar da var gibi, özellikle sevgili kardeşim Nuri'yi de (skymount) görmek çok hoş oldu. Birinciliği Raşit’in kapacağını bilmiş olsa gerek ki elleri cebinde gezmeyi tercih etmiş.:p :D Gerçi olta atmaya değil de sanki gezmeye gelmiş gibi Kesikköprü'ye ancak, olsun O'nun varlığı yeter.;)

Katılımcı sayısının çokluğu da -ki 250 üzerinde kayıtlı yarışmacı ile toplamda 600’ü aşkın bir sayı- sanırım organizasyonun büyüklüğünü yeterince izah ediyor. Böylesi devasa bir etkinlik düzenlemek kolay olmasa gerek. Emeği geçenlere teşekkür eder, bir dahaki birlikteliğin de yine bol katılımlı, tadında ve güzel balıklarla olmasını dilerim.:)

Bu vesileyle bir başka konuya da temas etmeden geçemeyeceğim. Özellikle Ankara yöresinden forum üyelerimizin turna avlarında sık-sık yemlik balık amacıyla "canlı gümüş" konulu paylaşımları oluyor. “Kesikköprü’ye gideceğim, nereden canlı gümüş bulabilirim?” yollu sorularına şahit oluyoruz. Ve yine anladığım kadarıyla küçümsenmeyecek boyutlarda canlı yem ticaretiyle iştigal eden bir kesim var Ankara'da.

Dernek olarak bu konuda herhangi bir çalışmanızın olup-olmadığını sormak isterim. Tatlısu avlarında neredeyse kendine has ekol olma yolunda bir çizgi tutturduğunu çokça hissettiren, bu yönde büyük organizasyonları da hakkıyla başaran Ankara ve çevresi oluşumlarının bu kötü gidişe dur deme adına da bazı çalışmalarının olabileceğini zannediyorum. Bir kaç kelam lutfederseniz sevinirim.

Selamlar, başarılar dilerim.:)

Son düzenleme: 12 Mayıs 2011
  8. menopiko

menopiko İbrahim GÜÇLÜ

Harika kareler, orda olmak çok isterdim, kadifeyi kim yakalamışsa kaşıkla tebrik ederim doğrusu. :)

9. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    İbram, gülüm ne yapıyon?;)

Kaşığın iğnesi yüzgeçlerine takılmış. Bu pek isteyerek yapılmış bir av değil zannımca, hem balık salınmış bundan sebep.:)

10. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras

Evet abim, olta atmadım.Çevre illerden gelen misafirlerle ilgilendim biraz.Biraz da foto çektim bolca. Onun dışında bolca yedim,çay/kahve içtim, dondum:D
    Katılım çok yüksekti, önceliği yeni üyelerimizle, üye olmayan ve uzak illerden gelenlere verdik(aslında balık tutamayacağımı hissettim de bahane yaratıyorum:D).

11. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Emeği geçenleri tüm kalbimle kutluyorum,, katılımcılar dahil bu tür güzelliklerin devamını diliyorum..

12. serdaralpaslan

serdaralpaslan serdar

Tebrik ederim organizatörleri ;) hakkatli iş yapmışlar, ödüller de harika, en sevdiğim heykelcikler :)

13. metalurjist41

metalurjist41 EMRAH

Favori Kamış:
    Ron Thompson
    Favori Makine:
    Shimano Nexave
    En İyi Avı:
    Turna, 87 cm
    Çok güzel bir organizasyon olmuş.Fotoğrafların hepsi birbirinden güzel.Alanında birinci olan kardeşimizi ve katılan herkesi canı gönülden tebrik ederim.Bu tür organizasyonlarla bilinçli avcılığın yayılması dileğimle.

14. turnaların korkulu rüyası

turnaların korkulu rüyası İbrahim YILDIZ

En İyi Avı:
    TURNA-69 Cm.
    Böyle bir oluşumun içinde olmaktan ve böyle bir organizasyonda bulunmaktan onur ve gurur duyuyorum. Gerçekten tek kelime ile harika bir birliktelik oldu. Bizleri yanlız bırarmayıp kilometrelerce uzaktan gelen büyük küçük herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

15. mehmetişbilir

mehmetişbilir mehmet

Favori Kamış:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    5.250 gram levrek
    bu organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum :)harika tek kelimeyle fotoğraflar

16. S.CENGİZ

S.CENGİZ SEDAT

Rasgelde Arkadaşlar Burda Balik Yaklayan Yokmu ..göremedimde.

17. mehteran

mehteran Gürkan

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan
    Orda aynı havayı teneffüs etmek süper bir duygu, anlatmakla bitmez yaşamak gerek... Bizleri ağırlayan Angaralı bütün dostlarıma teşekkür ederim.

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Organizasyonun yorgunluğu hala atılmamış galiba. Kaç gün daha beklesek acep?:)

19. skymount

skymount Nuri ERTİK

Favori Kamış:
    Dam Spezipower 180
    Favori Makine:
    Abu Garcia 100U
    En İyi Avı:
    Yayın,35 kg.,Aras

Bu canlı yem ticareti konusu özellikle büyük bir problem. Bir türlü gerekli sonucu alamadık.

Satışı yapan av bayii hemen hemen hiç kalmadı çünkü bu konuda gerekli girişimler yapıldı.
    Ancak maalesef bir şekilde boşluk bulup yapan da olmuyor değil.Kayıtlı olanlarla mücadele ve kontrol kolay.

Şimdi de bunların seyyarları çıktı Ankara'da...

Kamyonet arkasına doldurup satandan tutun, bisiklet-motorsikletle avlaklara servis yapanlar mı istersiniz...

Görüldüğü ya da tespit edildiğinde Resmi birimlere müracaatlar yapılıyor ancak bir türlü önü alınamadı çünkü müthiş bir rantı var.

Derneğin tüm üyeleri bu konuda hassa olmalarına rağmen, yakın zamana kadar üyeler arasında da bunun farkında olmayanlar vardı.

Dernek içi ve dernek forumunda yapılan yapılan eğitim ve bilgilendirmelerle bu konuda gerekli çalışmalar da yapılıyor.

Ancak, önümüzde çok büyük iki engel var ki bunu aşmak için, amatör balıkçılık bilincinden çok temel değişimlere (eğitim ve düşünce sistemi) ihtiyaç var.
    Tüketim ve maksimum kazanç yerine üretim ve doğru kazanç mantığını bir şekilde sağlamadıkça azaltılabilir ama önüne geçmek çok zor.

Avlakta gümüş avlamak zahmetine girmemek için , bir şey olmaz vs gibi mantıkla ya da bilinçsizce, canlı yem satın almak yoluna giden amatörler ve bu kaynakları sömüren bir ticari zihniyet oldukça, bir delik kapansa başka yerden patlıyor.

Sürekli üyeler tarafından yapılan izlemeler ve av bayilerinin bilinçlendirilmesi önüne geçmiş gibi görünse de, sadece buzdağının görünen kısmı yok edilebildi.

Ancak, kamu gücünün kuvvetli ve istisnasız destekte eksik kalması, bu mücadelenin sonuca ulaşmasına engel oluyor.

(O kadar büyük rant var ki, canlı yem satışının serbest olması gerektiğini ya da mantıklı olduğunu iddia edebilecek insanlar dahi mevcut.Hiç bir bilimsel temele dayanmayan demagojik iddialarla karşımız açıkabiliyorlar ve maalesef bu insanlar da tüketim zihniyetindeki insanlar tarafından destek bulmakta.)

20. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Nuri'm işte böyle yerimde oturup kaldım ya Nuri'm. Hangi merhem bu kanayan yaraya deva olur? Dilerim bir zaman sonra insaf ve vicdan hırsa galip gele.:eek: