oltaya yasakta ağ'a yasak değilmi?

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında bd2002tr tarafından paylaşıldı.

1. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    3 adet makaralı olta takımı
    En İyi Avı:
    sazan= 0, turna=1, yayın vs=0, 10 çuval yosun, ahh
    Sirkülerde belirtilen avlanma süre ve yasakları sadece oltacılar içinmi geçerli. Son zamanlarda hangi gölete gitsem boydan boya ağ ile döşeli olduğunu görüyorum. en son gittiğim gölette kenardan balık tutmak imkansız gibiydi. tüm kıyı boyunca ağ döşemişlerdi. 2 adam gelip kayıkla suya girdiler ağlardan bir güzel 2-3 kiloluk aynalı-aynasız sazanları topladılar. Anlamadığım oltacılar için bu dönem balığın yumurtlama dönemide. ağcılar için böyle değilmi? Kiraya verilen yerlerde başka bir uygulamamı var. Kiraya verilen yerlerde balık erkenmi yumurtluyor. Afyonda tüm yıl boyunca balıkçılarda sazan görebilirsiniz. Nereden geliyor bunlar. Çevre göllerden. Peki yasak yokmu? Adam ağla 20-30 tane topluyor yasak yok. biz kıyıdan 1 tane tutacağız diye göbek çatlatıyoruz. yasak.
    Analamak zor.

2. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    dostum bu hep böle aynı şeylerle ben de hep karşılaşıyom eskişehir dede bu böle hangi göle,baraja gitsem aynı manzara ağ ağ bu gidişle balık falan tutamayız geçen sene başımdan geçen bi olayı anlatayım ankara ile eskişehir arasında sarıyer barajına balığa gittik akşam 10 gibi oltaları suya indirdik sabah bi kalktım bi baktımki kıyıdan 15 metre açıkta kıyıdan belki 1000metre uzanan ağ yani biz oltayla 1 tane tuttabilmek için saatlerce beklerken ağcı kayığı doldurdu gitti bu şekilde avlanmaya balık falan kalmaz :mad:

3. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    Makina:Cormoran Super Match Kamış:Balzer Powertrip
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Aramadın mı Jandarmayı...?Yoksa sen aradın da gelmediler mi..Böyle durumlar için mutlaka kayıt tutun.Kiminle görüştüğünüz vs..Bu şekilde davranmadığımız sürece sonuç almamız imkansız arkadaşlar.

Son düzenleme: 31 Mayıs 2007
  4. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Ayrıca yerel halka bazı haklar tanınıyor ama üstüne gidin sonuç alınır mutlaka..

5. simendifer

simendifer Sennur

İhbarda bulundunuz mu ? İlgilenilmediği ya da size yaşatılan zorluklar için, daha bir üst merciye gittiniz mi ? Yasak dönemde tezgahtaki sazan için, yetkili merciden birilerinin koluna yapışıp, gel kardeşim bu ne rezillik dediniz mi ? Bugüne dek bu konuyla ilgili herhangi bir dilekçe verdiniz ya da yetkili biriyle yüzyüze konuştunuz mu ? Nolur bir şeyler için çaba harcamıyorsak, şikayet etmeyelim arkadaşlar. En güzel örneğini henüz yaşadık değil mi ? Galata köprüsü ve İzmir'de Karşıyaka için av yasağı olmasına rağmen avcılık yapıldığı ve bunun önlenmesine dair mailler gönderiyoruz, cevabımızı istiyoruz v.s... Forumda bu durumdan şikayetçi olan en az 100 kişi sayabilirim. Peki mail atanların sayısı neden 5 arkadaşlar ???

6. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Bunun nedenlerini yukarıda yakup kardeşim yazmış.Biz bunların hepsini yaşadık ama ne olursa olsun bırakma peşini.

7. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    27-05-2007 tarihinde Eskişehir porsuk barajı incesu mevkiinde 6 yaşındaki kızım ile birlikte piknik yapıyor ve gümüş tutup tekrar atıyorduk İçme suyu almaya porsuk istasyonuna gittik.geri döndüğümüzde iki adet kepçeci vatandaş suya kepçeleri daldırıp aldıkları gümüş ve diğer yavruları hoop poşete.Tam o anda onlardan başka biri geldi suya baktı ve gümüş bolluğunu gördü arabası gitti ve 5 metre olduğunu tahmin ettiğim ağını aldı ve başladı çalışmalara.Arkadaşlar yasak dedim.Ben kızımın yaşıda iken bu barajda balık tutmayı öğrendim.boyumca balıkları babamla birlikte tuttum.Kızıma ancak gümüş tutturabiliyorum.yapmayın dedim.dinlemediler.hemen 156 yı aradım mevki bildirdim.Sinirden olsa gerek sessiz beceremedim.jandarmayı aradığımı duymuşlar.toplanmaya başladılar ve kaçtılar.10 dakika sonra jandarma geldi araçlarının plakalarını markasını ve rengini verdim teşekkür ettiler.ayrıca orada halı kilim yıkayıp suyu kirleten aileyide uyarıp gönderdiler.bence herkes bunu yapmalı ve ısrarcı olmalı.

8. prof_turna

prof_turna

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    turna 4,5 kg.
    malesef ki burası türkiye ve burada hep çıkarlar ön planda tutuluyor. kimseyi suçlamak değil maksadım ama benim duyduğum kadarıyla köylüler çay, çorba parası adı altında bazı kolluk kuvvetlerini görüyorlarmış o kolluk kuvvetleride buna bağlı olarak köylüleri görmüyormuş bizim milletin efendileri de sanki ileriki yıllarda hiç insan yaşamayacakmış gibi bir güzel balık katliamı yapıyorlar. buna bir son vermeliyiz gerekirse eylem yapalım en önde giden ben olurum. bu konuyla ilgili çözüm üretmeye çalışalım ve fikri olan arkadaşlar buraya yazsın lütfen.

9. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    İlgili mevzuatı pek bilmediğim için. Jandarmayı aramadım. Ancak bunlar gizli kapaklı şeyler değil aleni yapılıyor. Jandarma milletin oltasını topluyorda aleni yapılan bu balık katliamına neden ilgiyi göstermiyor.

10. Proteus

Proteus

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Turna 4 kilo 750 gr
    Kardeşim çözümü kolay sonuna kadar takipcisi olmak.. Yani aradık gelmedi bir daha olmadı bir daha bize düşen bu..

11. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

yasaklar yasaklar

abicim konu gerçek şahıslar gerçek bazen araığında jandarmayı muamaele yanında gerçek ama bir sofra kuruluyor herşey onların gerçeği oluyor daha üst makamlara gitmediğin müddetçe onların önüne sofrayı bizim kurmadığımız müddetçe bizim gerçeklerimiz herkese (malum siz anladınız demek istediğim herkesi) yalan insan ne yapacağını bilemiyor benim japon lakaplı babam yaşında bi av arkadaşım var bir keresinde böle durum karşısında ne yaptıysa sonuç alamadı en son sinirinden kendi ayağına sıktı kafası hemen oldu bi milyon ALLAH'tan zararsız atlattı epeyce evde sakınleşmek için kaldı av hastası ava gitmedi bende aynıdurumdaydım insan ben bari avlamayayım bi balık bi balıktır dedik ama nafile gitmeye devam ama av kıstaslarımızı değiştirdik maksat balık tutmaktan çıktı kendimizi tatmin ettik oltalar suda sadece pisikoloji meselesi yanı tutku işte düşlerinde bile rahat bırakmıyo insanı daha ne yapalım demdkte doğru değil ama şimdilik diyoruz geçenlerde jandarmaya müfattişiş gelmişti bi dostun tanıdığıymış değinelim konuya dedik ama bi fırsat yakalayamadık malum zaten milyonda bi görüşüyoruz tel yok görüşemeyince yine kaldı of of

12. bd2002tr

bd2002tr

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    bir deneyelim proteus. bundan sonra arayacağım. Bakalım ne olacak

13. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Değerli arkadaşım yorumunu okudum ama tam bir açıklama olmadığı için detaylı bir şey yazamıyacağım ama bildiğim bir şeyi yazarsam en azından ufakta olsa bir bilgi vermiş olur kanaatindeyim. 37/2 sayılı sirkülerde sizin şikayetçi olduğunuz konuda bir bilgi vardır yemleme için kullanılacak yem ve yakalama yöntemi hakkında orada geçen ibare şudur yemleme için yakalanacak balıklarda ağ boyu 5 mt. yükseklik 1,5 mt göz aralığı 28.mm den büyük olmayacak en fazla 30 adet yemlik balık 12 cm.den aşağı olmayacak eğer bu şekilde yemlik balık yakalarsan sana T.C hükümeti sınırları içinde hiç kimse birşey diyemez suç değildir eğer senin gördüğün şahıslar bunun dışına çıktılarsa haklısın her türlü şikayeti etmen en doğal hakkındır herkes senin gibi duyarlı olsa bunun önüne bir nebze olsun geçebiliriz yoksa ben şunu gördüm ben bunu gördüm diye buradan feryat etmemiz pek birşeye yaramaz aktif olmalıyız sirküler dışı avlanma yapanı gördükmü buradan şikayet yerine ısrarcı olarak kolluk kuvvetlerini görevini yapmaya zorlamalıyız bu konuda gördüğüm her yazıya iştirak ederek üstüne basa basa bunu söylüyorum aktif olalım.
    Sağlıcakla kalın iyi günler.

14. nertikus1

nertikus1 Naci ERTİK

Favori Kamış:
    şamandıralı,makaralı
    En İyi Avı:
    9 kg yayın
    osman bey merhaba
    37/2 sirkülerden benimde haberim var ancak o şahıslar yemlik balık nedir haberleri olmadığından eminim onların düşündüğü sadece boğazları ailecek piknik yapmaya geliyorlar,ellerinde birer kepçe daldır çıkar hooop mangala tavaya

15. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Naci kardeş merhaba yazımdada belittiğim gibi açıklayıcı bir bilgi yoktu konuyu genişletmek için o yazıyı yazma ihtiyacı hissettim yoksa sirküler hakkında bilgi sahibi olmadığınızı ima etmek gibi bir niyetim olmadı ve olamazda hazır yeri gelmişken bir anekdot olarak düştüm bu işe yeni başlıyanlar tam olarak bilemiyorlar hazır konu açılmışken vurguladım.
    Yaptığınızı onayladığımı zaten söylemiştim hepimizin üzerine düşen görevdir bu ve bu konular her açıldığında hazır konu açılmışken her seferinde vurgulamakta faydası oluyor zararı olmuyor.
    Gelelim asıl konuya yeni yazmışsınız mangallık kullanıyorlar diye sen ve ben bunları yemiyebiliriz onlar yiyebiliyorlarsa onlarada saygı duymalıyız.Ben kendi şahsıma konuşayım ve bu sadece beni bağlar kimseye taş atmak veya rencide etmek için demiyorum ufak balıklarla uğraşmadığım için buna karşıyım özellikle tatlı sularda ama diğer bir taraftanda denizlerimizdeki istavrit,hamsi gibi küçük balıklarımız revaçta ister tatlı sularda olsun ister tuzlu sularda boyları sirkülerin altında olmadıkça sayılarıda aynı şekilde sirkülere göre avlandıkları sürece hiç kimseyi eleştirmeyi kendimde hak göremiyorum ister tava yapsınlar ister mangal onlarında hakkı var sirküleri delmedikçe.
    Hepimizin dileği çocuklarımıza yaşanabilecek bir dünya bırakmak. Sağlıcakla kalın.