Ölümle burun buruna !..

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Onur GÜNER tarafından paylaşıldı.

1. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Bu yaşananların her zıpkıncının başına gelebileceği gibi yeni başlayan arkadaşların çok dikkatli okumasını öneriyorum...
    Tam olarak hatırlayamıyorum ama 2000 veya 2001 yılı. Ben acemi bir zıpkıcı, balık peşinde akşam yemeğinin benim tarafımdan güzel bir balık ziyafetine dönüşmesi için uğraşıyorum. Yer Alanya. Öğlen avkti ve hava hayli sıcak. Üzerimde 5 mm elbise, bunaltıcı bir hava ve belimde bir kaç balık.
    Altımda milyonlarca ton su. Bense onun altında ezilen bir küçücük bir nokta. Derinler taşlık. Kaçışan balıklar ve iştahlı bir avcı. İşte birinci hata. Asla hırs yok. Herkez kısmetini yer. Taşlar daha da net görülüyor. Evet sargozlar taşların arasına kaçtı ve...................
    Dalıyorum. Elimde 75 lik eski bir zıpkın. Makara yok. İniyorum iniyorum ve taşlar iyice yaklaştı. Nefesim yerinde. Artık taşlıktayım. Derinlik öyle fazla değil 6 - 7 metre. Ama o gün için zor derinlik (ölmek için kolay) Balıklar oyukların içinde telaşlı telaşlı kaçışıyor. Acaba hangisi akşam ızgaranın üzerinde diye düşünürken. Evet tam önümde. Basıyorum tetiğe ! Eminim vuruldu ama şişde kayanın en uzak köşesindeki yerini çoktan aldı. Balık şişte. Şiş kayada takılı...Garanti yerden vuruldu, ama benim yukarı çıkacağım garanti mi ??? Bırakıyorum zıpkını. Yukarıya doğru çıkıyor. Tabii bende ama oda ne. Bişeyler ters gidiyor. Çıkamıyorum. Madde iki: dur-düşün-uygula !!! Hemen duruma bakıyorum ve şiş ile zıpkın arasındaki kalın ve sağlam ipin belimdeki balık teline takıldığını görüyorum. Saniyeler sanki yıllar. Çabalıyorum ama nafile. Yüzeye en fazla iki metre var. Ama .....................
    Madde üç: Bıçaksız dalmayın !!! Herşeyinizi unutun ama avlanırken bıçağınızı unutmayın. Bıçapınızı her zaman aynı yere takın ve taktığınız yere alışın. Düşünmeden eliniz gidecektir ki hayat kurtarır. Vakit geçmek bilmiyor. Yukarısı hayat, yukarısı özgürlük ama varamıyorum, erişemiyorum hayata. O an elim istemsizce bıçağımıma gidiyor ve kesiyorum ipi. Çıkıyorum yüzeye. Kendime gelmek için karaya yüzüyor ve bi süre dinleniyorum. Dersler çıkarıyorum bundan. Dersler çıkarmalıyız hepimiz...
    Madde dört: Belimize taktığımız balık teli. U şeklinde değil. Belimzi saracak ve kemeri çıkardığımız zaman dizgininde çıkacağı şekilde olmalıdır. Tel veya metalden olmamalı ve kesilebilir cinsten olmalıdır. Unutmayın :
    HİÇBİR BALIK BİZDEN DEĞERLİ DEĞİLDİR............

2. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Burada önemli olan yeni arkadaşlara birşeyler anlatmaktı. Azda olsa ders verebildiysem ne mutlu...

3. Bende tam şimdi eve geldim,birde baktım bu konu..Yemek yerken tabak elimde okudum konuyu..Daral geldi havasızlık adına..Zaten benden dalgıç yada zıpkıncı olmaz..

Oh dedim yaa.yemeğe devam tabii..

İşte ,insanın başına herşey gelebilir,dikkatli olmak gerekir..
    Teşekkürler paylaşım için:)

4. Onur GÜNER

Onur GÜNER

Favori Kamış:
    malzeme
    Hüseyin abi gerçektende zor bir durum. Biz dalgıçların her zaman dikkatli olması gerekli...

5. serhatcenk

serhatcenk

Onur geçmiş olsun gerçekten zor bir durum... Ama anlatımın muhteşem ben burada nefes nefese kaldım... :eek:

6. kemalyaman34

kemalyaman34 Kemal

Favori Kamış:
    Muhtelif çap ve markalarda makina ve kamış
    En İyi Avı:
    Turna : 72 cm.
    harika bir anlatım mükemmel çıkarımlar. ben de nefes darlığı çektim okurken. sen roman falan yazsana yaw. ışık var sende ışık.:D teşekkürler onur. inş.
    bi daha böyle durumlarla karşılaşmazsın.

7. MGB

MGB GOKHAN

Favori Kamış:
    Kamış olta, yapay yemler, sırtıyı pek severim :) ...
    En İyi Avı:
    Umarım yakında İRİ bir LEVREK :)
    Onur geçmiş olsun kardeşim....
    Aman ne olursa olsun hiçbirsey candan daha önemli değil.

Allah sağlık sıhhat versin, her zaman böyle şanslı olunmayabilir... Aman dikkat.

8. Gemiş olsun Onur kardeşim.Büyük bir tehlikeyle beraber çokda faydalı bir tecrübe kazanmışsın.

İnsan hayatın değerini böyle durumlarda çok daha iyi anlıyor değilmi.

Teşekkürler paylaşımın için.

9. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Çok değerli bilgiler bunlar yaşayan için.
    Derlerye bir musibet bin nasihatten daha iyidir diye, umarım bunu okuyan arkadaşlar musibete yakalanmadan nasihatin değerini de anlarlar.
    Ben zaman zaman dalıyorum ama kıyeftsiz tüpsüz vs.siz sadece zıpkın ve şnorkel ama derinlik4-5 metre öyle çok değil zaten gezmeye çıkıyorum keşfetmeye ava falanda değil. Bu tip durumlar yaşamadım, bıçak almadım yanıma hiç ama ne olursa olsun almak gerek, sığ sudaysak bile almak gerek sonuçta boyumuz 1.80-1.90 ama 2 metrelik su bizi aşıyor netekim.
    Emniyetli dalışlar.

10. CIneKoP

CIneKoP

Favori Kamış:
    MITCHELL Pro8000/ Lineaeffe 3,90/ + AlbaStar 3,5/ Daiwa GS9/ Misina Kurşun vs ;)
    En İyi Avı:
    Kofana(1990-1998) -Palamut(2006)-Martı(2003 o hala gözküyüzünde;))
    Geçmiş olsun tekrar... Zıpkınla avlananlar için çıkarılacak çok ders var ;)

11. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    geçmiş olsun onur :cool:
    verdiğin bilgiler içinde teşekkürler :D

12. passion

passion

Favori Kamış:
    olta
    onur kardeşim geçmiş olsun...paylaşımın için tşk ler...çıkarılacak cookkkk ders var....

13. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Parçanın anafikri

Bugün evinden tedbirli çıkmazsan:cool:
    yarın evinden tekbirle çıkarılırsın.:eek:

şakası bile kötü.

hocam yazdığın bu güzel yazı , verdiğin önemli ders için çok sağolasın.
    Toplum olarak; "Bana birşey olmaz ağbi" mantıksızlığından biran önce vazgeçmemiz gerek.

14. AVCIYILMAZ

AVCIYILMAZ Şaban YILMAZ

Favori Kamış:
    Lineaffe 420 10kilos
    Favori Makine:
    Shimano ultegra 4500-5500
    En İyi Avı:
    3 kg Levrek
    anlatırken elinin bıçağa gitme bölümüne az daha geç gitseydi ben burda boğulacaktım :). geçmiş olsun. bende malzemelerimi hazırlıyorum bu yaz dalma denemeleri yapacaktım. vazmı geçsem acaba diye düşünüyorum:confused: .

15. smyrna

smyrna Sevil Kurtoğlu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    olacak inşallah
    Onur gerçekten hayati değer taşıyan bir paylaşım bu .Senden sonra bu işe gönül veren bütün kardeşlerimize bir rehber olacağından eminim .Hassasiyetin için teşekkür ederim .

16. deepbourne

deepbourne

Favori Kamış:
    Olta,zıpkın
    En İyi Avı:
    Adabeyi 1,5 kg
    Onur geçmiş olsun.Hakikaten ders olsun herkeze.Çok dikkatli olmak lazım.Bu acemilerden biride benim.İnşallah dikkatim daim olur da bi hata yapmam.

17. sinansarma

sinansarma

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    7 kg Halili+2850 gr kofana
    onur zıpkın avcılığı için bence bu konuyu sabitlemeliyiz. Gerçi zıpkın bana ters olsada bilmek lazım. anlatımın için tesekkürler.

18. erkut

erkut

Favori Kamış:
    olta-birazda zıpkın
    En İyi Avı:
    ahhh ah
    Onur kardeş büyük geçmiş olsun.Eski bir olay olsada insan unutamıyor.Hiçbir balık canımızdan kıymetli değil ve kesinlikle denizle (ne kadar usta olursak olalım) şaka olmaz ve sınırları zorlamaya gelmez....

19. harun91

harun91 harun

Favori Kamış:
    shakspeare odysse makina,alba lucky kamış, lineaffe oyster 4.20 ve diğerleri..
    En İyi Avı:
    İsrail sazan istavrit izmarit gelincik
    abi geçmiş olsun.valla okurken nefes aldığım için Allah a şükrettim:eek:

20. fedon

fedon

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kaçan balık büyük olur derler :)
    onur abi geçmiş olsun

bende zıpkınla balık avlamaya başlamak istiyodum yazdıklarını hiçbizaman unutmicam cok tesekkurler