Orfoz - Epinephelus guaza

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

 1. balikci

  balikci

  Mesajlar:
  2.184
  ORFOZ

  Familyası : Serranidae
  Bilinen adı : Epinephelus guaza
  Boy, uzunluk : 60-140 cm
  Ağırlık, kilo : 15-50 kg
  Yumurtlama Dönemi: haziran, temmuz, ağustos, eylül.

  [​IMG]

  Vücut yandan yassı ve ovaldir. Baş ve ağız büyüktür. Deri kalın olup ufak pullarla kaplıdır. 1'inci sırt yüzgeci daha yüksek olup, 2'inci sırt yüzgeci ile birleşmiştir. Kafa, sırt ve yanlarında canlı iken görülen, ölünce kaybolan yeşilimsi, sarı lekeler ve dikey bantlar bulunur. alt tarafı daha açık renklidir. Solungaç kapakları açık ve dikenlidir. Kuyruk yüzgeci yuvarlaktır.

  kaynak ve resimler: sea crop university, kkgm.
   
 2. diyafram

  diyafram Selçuk ÖZŞENER

  Mesajlar:
  503
  Şehir:
  İstanbul
  Favori Kamış:
  Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
  Favori Makine:
  OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
  En İyi Avı:
  Mırmır 2.2 kg
  Bütün arkadaşlar ve büyük ustalar kollarınızı sıvayın lütfen.
  Forum içinde dağılmış olan bilgilerinizi balık türleri konularının altına toplayalım lütfen. Bu tür hakkında kısa öz bilgiyi balıkçı ve melih reis vermişler zaten. Konunun devamını bizler doldurmalı ve güzelleştirmeliyiz. Herkesin el atması lazım. Çok güzel bir arşiv olacaktır.
  Neler yazılabilir: Bu balık türü hakkında herşey, ama herşey. Avlanabilecek yerleri, avlanma takımı, avlanma incelikleri, ustaların engin tecrübeleri (bu balık hakkında), vs.. vs.. gerekirse diğer konularda görüp çok beğendiğiniz bu tür hakkındaki yazıyı buraya alıntı yapabilirsiniz. Buna izin verileceğini sanıyorum. Önemli olan Balık türleri konu içeriğini (tür adedi değil) genişletmek. Forumda Mezgit hakkında aranılan her türlü bilgi MEZGİT konusunda olursa çok güzel bir forum olur. İlerledikçe sizler sayesinde çok güzel bir arşivimiz olacaktır.

  Özellikle Sadece Bu Konudaki Balık Türü İçin Yazı Yazmamız Çok Önemli. Yazacağımız Yazının Faydalı Olmasınada Özen Gösterelim. Gereksiz Özel Sohbetlerden Kaçınalım.
  Bunu yazmamdaki amaç sitemizin daha güzel olmasıdır.
  Şimdiden bütün duyarlı forum dostlarına teşekkür ediyorum.
   
 3. serco

  serco

  Mesajlar:
  63
  Şehir:
  izmir/buca
  Favori Kamış:
  zıpkın
  En İyi Avı:
  levrek 4kg,2.5 kg çupra
  Bu balığın Türkiyede avlanması yasak çünkü önceki zıpkıncılar, bu dalgıçtan kaçmayan uysal balıkları katleterek epey azalmalarına sebep oldular.Genellikle 2-3 girişi olan oyukları yuva olarak seçiyorlar.Gerçekten insan vurmaya kıyamıyor.
   
 4. turkbey80

  turkbey80

  Mesajlar:
  12
  Şehir:
  osmaniye
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  4 kg kefal erzin
  kaya balığı

  [​IMG]
  Erzin ve Dörtyol civarında yakaladığımız ilginç balıkları sizlerle paylaşmak istedim adını bilemediğim bu balığın bir çeşit kaya balığı veya logos olduğunu düşünüyorum tam olarak adının ne olduğunu da merak ediyorum:confused: bütün arkadaşlara Osmaniyeden sevgiler
   
 5. simendifer

  simendifer Sennur

  Mesajlar:
  9.177
  Şehir:
  İstanbul
  Buldum bir tane :)

  [​IMG]

  Site yenilenmeden önce, yani bundan bir sene önceye siteye eklenmişti bu fotoğraf. Bunun yukarıdaki balık gibi kahverengi-bej lekelere sahip olanı da vardı, bulursam yükleyeceğim. Bunu zor buldum ya gerçi bakalım :)
   
 6. joker

  joker

  Mesajlar:
  32
  Şehir:
  Bursa
  Favori Kamış:
  Şamandıralı Takım, 3 Köstekli Dip Oltası
  En İyi Avı:
  Tirsi, Barbun, Kırlangıç, Mercan, Balonbalığı
  Sennur Abla,
  o ilk resimdeki balık orfoz..
   
 7. esk balık timi

  esk balık timi

  Yaş:
  63
  Mesajlar:
  1.692
  Şehir:
  eskişehir
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  haftanın en iyisi
  mustafa resimdeki balığın adı orfoz antalya civarında bu balığa kaya giridası derler. üzerindeki sarı benekleri anlayamadım herhalde boyacılık yapıyor,tuttuğun balık çok lezzetlidir ızgarası süper olur. şennur hanımın resmindeki balığın yöresel adı sokar balığıdır , balığın sırt yüzgecinin başlangıcında ok ucu gibi dikeni vardir ve zehirlidir.yenilir eti güzel bir balıktır.dikenin ele batması durumunda amonyak ile tedavisi mümkündür.
   
 8. AHMET ELBİRLİLER

  AHMET ELBİRLİLER

  Mesajlar:
  15
  Şehir:
  KARŞIYAKA
  En İyi Avı:
  AKYA 16,7KG
  Kaya Baliği

  Arkadaşlar bu balık ORFOZ bazı bölgelerde üzerindeki lekeler daha az olabiliyor.Kıbrısta bu balıktan çok var,dalış yapan bir arkadaşım,fotoğraflarını göndermişti.Hemde okadar yaklaşmış ki inanamazsınız.
   
 9. iskaroz

  iskaroz süleyman

  Mesajlar:
  96
  Şehir:
  fethiye
  Favori Kamış:
  olta
  En İyi Avı:
  lagos 5,5 kg
  Sennur Hanım; resimde göstermiş olduğunuz balık kara sokarca! sırt ve alt dikenleri zehirlidir (çocukluğum onun sokmaları ile geçti:) ) sadece ağrı yapar! ama ilk resimde gösterilen balık bir tür orfoz!
   
 10. karayel

  karayel Yakup ERDEM

  Yaş:
  59
  Mesajlar:
  2.068
  Şehir:
  Sinop
  Favori Kamış:
  şeytan otası
  En İyi Avı:
  kaya balığı (1.5 gram) :)
 11. Sanırım bu balığı bende yakınen Kaş'tan biliyorum Sayın Mehmet Hocamın tanıttığı ve çaprması ile acısını hissettiğim bir balıktır eti lezzetli ve hafiften yağlıdır.Avcılığına gelince cok basit ve zevkli bir balıktır :) Çarpmazsa tabi :)
   
 12. şanslı_balıkcı

  şanslı_balıkcı

  Mesajlar:
  47
  Favori Kamış:
  Tıvrı gibi cani olanşeylerden hariç tüm avmalz...
  En İyi Avı:
  çipura 3 kglik ,ortalama 1,4 kglikdee levrek ,750 -500 gr arası kefal
  o 2. balık sogana diye geçiyor diğer av sitelerinde o balığın kanatlarının altına iğneler bulunur soktuğunda elektirik çarpmısa dönrsiniz ondan iğneyi çıkarmak içingövdesine basın sadece ağzı açık kkalsın...rasge
   
 13. ufukkula

  ufukkula ufuk

  Yaş:
  39
  Mesajlar:
  1.537
  Şehir:
  İzmir
  En İyi Avı:
  Henüz yakalamamış olduğum
  Balık lagos ailesınden orfoz'dur.Siyah üzerine benekli bir derisi vardır.Avcı bir balıktır,kayaların içindeki kovuklarda yaşarlar.Hiç umulmadık,kıyıdakı kayaların dalgalarca oyulmuş kısımlarında bile 2 kg civarı yakalama ihtimali vardır.Eti çok lezzetlidir.Sübye,sardalye,(küçükleri için karides) gibi etçil yemleri severler.Zıpkıncılar için vurması en keyiyli balıklardandır.
   
 14. elmexicano

  elmexicano ahmet can berkyürek

  Mesajlar:
  61
  Şehir:
  Japan/Osaka
  En İyi Avı:
  7 kg GT
  değerli arkadaşlar,

  yakaladığınız balıklar için kesin bi açıklama getireyim.

  ilk yakaladığınız, orfoz, kaya logosu diye adlandıdığınız balık kaya balığıdır. hatay yöresinin belkide en pahalı balıklarından biridir. ve çok lezzetlidir. iskenderunda öğleden sonra dalgalar başladığında o.7 mm kalınlığında misina ve ona uyacak bir iğne ile kaya balığı avına, dalgakıranlara gideriz. eğer suda yüksek ve sıcaksa çok şanslısınız demektir. gördüğünüz kayalar arası boşluklara misinayı sadece yemle sallandırdığınızda çok iyi sonuç alırsınız. tabi çok atak bir bak olup, misinanınızı anında kayanın altına çekip orada şişer ve öylece saatlerce kalır.

  ikinci resimdeki balık ise iskenderunluların tabiriyle çırpan balığıdır. alnız arkadaşları tebrik etmek lazım. o buyuklukte çırpanlar kolay kolay çıkmaz. bi aralar çok fazla çırpan balığı yiyordum. bi süre sonra bütün sünizitlerimin aktığını ve rahatladığımı hissettim. ilgililere duyurulur.

  umarım konuya açıklık getirebilmişimdir.

  saygılar,

  ahmet can.
   
 15. PaO

  PaO

  Mesajlar:
  79
  Şehir:
  İstanbul-Ankara-Edirne-Hatay-Elazığ-Rize
  Favori Kamış:
  Zıpkın Olta
  En İyi Avı:
  3 gr. Kaya Balığı
  ...zıpkınla bundan birkere vurdum deli gibi pişman oldum...balık bana yüzünü dönmeden attım....tam solungacından vurdum hayvan bir döndü bana çırpınıyor ama nasıl sanki niye vurdun der gibiydi, başka zamanda gelir zıpkına neredeyse sürtünecek ama çok acayip bakışı var, kara avcılığında geyik gibi insan vuramıyor....
   
 16. Huseyin Alp Arslan

  Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

  Yaş:
  56
  Mesajlar:
  3.370
  Şehir:
  Auckland/Yeni Zealanda
  Favori Kamış:
  olta ve oltadan baska hic bir sey
  En İyi Avı:
  22 kg Kingfish
  Turkbey80 'e...Bass, wreckfish,gillerden..Hani?

  Bu kesinlikle iskorpit baligi degil. Kayabaligi da degil.Buyuklugunu ve kilosunu ifade etmemissiniz. Ancak Orfozunda icinde oldugu, ingilizcesi bass,groper veya wreckfish(batik baligi) balik ailesine tabii bir balik oldugu kesin.Bu gurubun dunyanin her denizinde yuzlerce turu olan cok genis bir gurup oldugunu unutmamak lazim. Turkce'de en saglam tahminim bir Lagos veya Hani Baligi turu oldugudur.
   
 17. araştırıcı

  araştırıcı Levent Bekir

  Mesajlar:
  330
  Şehir:
  Doğu Akdeniz
  En İyi Avı:
  akya
  Merhaba arkadaşlar..
  Balığın literatürdeki ismini bilmiyorum... Belki su ürünleri mezunu yaba Biyolog olan bir arkadaşımız varsa bizi aydınlatabilir...
  Ben yöreyi azda olsa tanıyan birisi olarak bu balığın;
  1) kayalıklarda yaşadığı
  2) az rastlanır bir balık olduğu
  3) Etinin çok lezzetli olduğu
  4) avcı- etçil bir balık olduğunu biliyorum...
  Doğu akdenizde özellikle Kale Köyü, ışıklı Köyü,Konacık köyü civarında 5-15 kg a kadar yakaladıklarını, İskenderun, Dörtyol LPG Dolum tesisleri karşısı ve Yumurtalık çevresinde kayalık bölgelerde balıkçıların gözdesi olduğunu söyleyebilirim...
  Yöresel ismiyle Kaya balığı olarak bilinir...
  Saygılarımla...
   
 18. mersinli

  mersinli Nuri

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  646
  Şehir:
  mersin
  Favori Kamış:
  speedmaster surf ve spin
  Favori Makine:
  shimano exsence ve ultegra
  En İyi Avı:
  2,8KG BARAKÜDA
  Kaya lagosu,orfoz,harami bu 3 balık birbirine çok benzer.Resimdeki orfoz.
   
 19. burakbey79

  burakbey79

  Mesajlar:
  19
  Şehir:
  HATAY
  Favori Kamış:
  Zıpkın, oltada yeniyim
  En İyi Avı:
  1 kğ lık kaya balığı
  Bu balığa akdenizde halk arasında KAYA balığı deniyor. asıl ismi ORFOZ dur. Degerli ve lezzetli bir balıktır. Kayalık yerlerde yaşarlar. Meraklı ve avcı dip balıklarıdır. 20-30 kg ağırlıktakileri hatta daha büyükleri bile vardır. Ben bir Akdenizli olarak bu balıktan çok tutarım yalnız bir 7-8 senedir sayıları Kaves balıkçıları yüzünden git gide azalmaktadır.(Bizim orası için konuşayım HATAY)
   
 20. nbariso

  nbariso N.Barış ÖMÜR

  Yaş:
  51
  Mesajlar:
  790
  Şehir:
  ANTALYA
  Favori Kamış:
  Olta-Zıpkın
  En İyi Avı:
  Orfoz 11.5 kg
  ORFOZ dur kendileri. Yüzlerce sefer görüşmüşlüğüm vardır kendileriyle.

  Bazı yerlerde yazılmış ızgarası güzel olur diye. Eğer balık manyağı iseniz ızgarası dahi güzel gelebilir , ancak çok fazla balık sevmeyenler ızgarasını hiç beğenmez.
  Herkez yesin istiyorsanız, tastama fileto çıkarıp, unlayıp bol yağda (az yağda güzel olmaz) tava yapacaksınız. Fried Chicken gibi olur.