ötb

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında duayen tarafından paylaşıldı.

1. duayen

duayen mehmet

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
    ÖTB alıp Liman Müdürlüğü'nde dosya açtırmam bana ne gibi sorumluluklar yükleyecek. Yıllık vergi,harç,muayene vb.?

2. 56562

56562 xxx xxxxx

Aldığınız tekne ve motorun gerek şu anki gerekse Resmi Gazetede yayınlanması beklenen yeni yasaya göre hiçbir yıllık vergi yada harcı yok. Ötb alırsanız kafanız rahat kullanırsınız ve ileride satarken zorlanmazsınız. Ötb siz tekne ve motor ruhsatsız araba gibidir.

İleride karşılaşabileceğiniz tek masraf Ötb nin beş yıl sonraki yenileme masrafıdır. Bu masrafta olsa olsa yeni Ötb alırken Halkbank' a yatırılan para kadar birşeydir.

3. duayen

duayen mehmet

Alperen Bey ÖTB alınırken %16 oranında ÖTV de alındığından bahsetmiş. Benim teknem ve motorum bu vergiden de muaf mı acaba?

4. onur1872

onur1872

ben ötb için liman başkanlığına geçen ay sordum sahiplik belgesiyle ötb çıkarmanın süresi geçen sene doldu dediler.ötb ile ilgili düzenleme çıkmıştı sahiplik belgesiyle kaıt için de bu sene yeni kanun mu çıktı?şimdi sahiplik belgesiyle kayıt ettirebiliyormuyuz?liman başkanlığını en kısa zamanda yeniden arayacağım

Son düzenleme: 10 Haziran 2009
  5. 56562

56562 xxx xxxxx

Alperen Bey ÖTB alırken demiş. Bu konuda net bir bilgim yok. ÖTB yi aldıktan sonra arabalarda olduğu gibi yıllık bir vergi yada harç ödemeyeceksiniz demek istedim. Sizde onu sormuştunuz sanırım.

6. duayen

duayen mehmet

İlginiz için çok teşekkür ederim.

7. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Teknenin yeri sadece ÖTB yi ilk kez çıkartırken önemli. Yani diyelimki tekneniz ÖTB yi çıkartırken Silivride. O halde sizde Silivli L. Başlanlığına başvurmak zorundasınız. Yoksa ÖTB çıkardıktan sonra bu belgeyle tüm dünyadaki istediğiniz limanda park yapabilir istediğiniz kadar durabilirsiniz. İllaki bağlı liman sınırları içerisinde park edeceksiniz diye bir olay yok. Arabanız 34 İst. plaka olabilir ama siz istediğiniz kadar Ankara'da bulundurabilirsiniz bunun gibi yani.

Hayır bu vergiden muaf değilsiniz. Bu vergiyi motorun değil ama sadece teknenin bedeli kadar bir defaya mahsus olarak ödeyeceksiniz. Teknenin faturasında diyelimki 2000TL yazıyorsa bunun %16 sını ÖTV olarak ödemek zorundasınız.

Son düzenleme: 10 Haziran 2009
  8. duayen

duayen mehmet

İlginiz için çok teşekkür ederim Alperen Bey

9. mırmır

mırmır ilkay şen

01 Temmuz 2009 tarih itibarı ile devreye girecek Sahiplik belgesi affı yasa olarak kabul edildi..

Saygılar

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Arkadaşlar

Vergi veya harç mevzuunda söylenenlerin hepsi, şu anki durmumu yansıtıyor, yarın ne olacağı belli değil.
    Bakın deniyor ki, boyu 6m.den kısa tekneler harçtan muaftır.
    Geçen sene de deniyordu ki, motoru 10 HP den küçük tekneler vergiden muaftır.
    Yani geçen sene 6.10 boyunda, 9 HP motorlu tekne vergiden muafken, şimdi kriter değişti, bu tekne, 8,5 m.boyu, 360 HP motoru olan tekneyle aynı harcı verecek.
    Seneye de belki 3 m.lik tekneler harçtan muaftır denir.:mad:

11. mırmır

mırmır ilkay şen

Kaynak : http://www.denizcilik.gov.tr/tr/Haber/Uploads/Sahiplik%20Belgesi.doc

Sayı : B.02.1.DNM./0.07.10.01/010.99/18315 03 / 06 / 2009

Konu : Sahiplik Belgesi İle Kayıt

İlgi :a)02.09.2005 tarih ve 2860 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

b)31.07.2008 tarih ve 26267 sayılı Müsteşarlık Talimatı.

c)16.05.2009 tarihli ve 27230 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Denizcilik Müsteşarlığının Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”

İlgi (a) Müsteşarlık Talimatında faturası bulunmayan deniz taşıtlarının kayıt ve tescilinde yapılacak işlemler; “Deniz taşıtlarının sicil kaydı (kayıt ve tescil) yapılırken veya deniz taşıtına ait fatura ibrazı gerektiren diğer işlemlerde; konu deniz taşıtına ait fatura ibrazı yapılamadığı durumlarda Resmi bir merciden alınmış Sahiplik Belgesi talep edilecektir. Bu sahiplik belgesinde deniz taşıtının bedeli (fiyatı) bulunacaktır. Sahiplik Belgesi; Medeni Kanunun 777 nci maddesi hükümlerine istinaden alınacaktır.” şeklinde açıklanmıştır.

İlgi (b) Müsteşarlık Talimatıyla ise faturası bulunmayan deniz araçlarının kayıtlarına imkan sağlarken uygulamanın kötüye kullanımını önlemek amacıyla; ilgi (a) Müsteşarlık Talimatında belirtilen Sahiplik Belgesi ile 30.09.2008 tarihine kadar yapılacak başvurularda fatura aranmaması, bu tarihten sonra deniz araçları kayıtlarının fatura ibrazı esas alınmak suretiyle yapılması gerektiği bildirilmiştir.

İlgi (c) Kanunda Ek Madde 12 ile Türk Uluslararası Gemi siciline tescilli olanlar ve Milli Gemi Siciline tescili zorunlu olanlar dışındaki ticari ve özel kullanıma mahsus gemi, deniz ve iç su araçlarının bağlama kütüğüne kayıtları zorunlu hale gelmiş ve bu maddede mevcut gemi, deniz ve iç su araçlarının kaydı için “bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay” ibaresi ile 30.06.2009 tarihinden itibaren altı ay süre verilmiştir. Bu süre içerisinde denizlerde ve iç sularda bulunan tüm kayıtsız teknelerimizin de kayıt altına alınabilmesi amacıyla ilgi (a) Müsteşarlık Talimatıyla başlatılan sahiplik belgesi ile kayıt uygulamasına tekrar başlanmış olup, 31.12.2009 tarihine kadar uygulama devam edecektir.

Gemi, deniz ve iç su araçları için mahkeme kararıyla alınacak sahiplik belgesinin yanı sıra, ilgilinin ikamet ettiği veya faaliyette bulunduğu yerin muhtarlığı, belediye başkanlığı, kaymakamlığı veya valiliğinden yahut kanunla kurulmuş olan meslek kuruluşlarından (Deniz Ticaret Odası gibi) alınacak sahiplik belgesi kabul edilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Hasan NAİBOĞLU

Bakan a.

Müsteşar

Dağıtım :

81 İl Valiliğine

Bölge Müdürlüklerine

12. duayen

duayen mehmet

Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederim. Sahiplik belgesi hakkında muhtarların bilgisi varmıdır acaba? İkametgah gibi çok karşılaştıkları bir talep değil. Bir matbu form götürmemiz gerekir mi yanımızda acaba? Bir diğer sorum da sahiplik belgesinde teknenin fiyatının da yazması gerekiyormuş. Bu tutarda bir alt sınır var mı acaba? Malum bu tutar üzerinden vergi ödeyeceğiz :)

13. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Mehmet Bey Kardeşim,
    Silivri Liman Başkanlığından bana söylendiğine göre muhtarlardan Sahiplik belgesi istemiyorlarmış. Belgeleri kendileri ( Liman Başkanlığı ) tanzim edecekmiş. Yalnızca teknenin bulunduğu yerdeki muhtardan ikametgah istiyorlar.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

14. mırmır

mırmır ilkay şen

''Gemi, deniz ve iç su araçları için mahkeme kararıyla alınacak sahiplik belgesinin yanı sıra,
    ilgilinin ikamet ettiği veya faaliyette bulunduğu yerin
    muhtarlığı,
    belediye başkanlığı,
    kaymakamlığı
    veya
    valiliğinden yahut
    kanunla kurulmuş olan meslek kuruluşlarından (Deniz Ticaret Odası gibi) alınacak
    sahiplik belgesi kabul edilecektir.

Dikkatli incelersek genelgenin ne dediği tam olarak anlaşılıyor..!!

Saygılar.

15. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Adem Bey,
    4,50 metrelik sandal (kamarasız) 9,9 HP takma motor için Silivri Liman Başkanlığı ile konuşmamda temin etmem gereken ve her zaman teknede bulunması gerekli malzemeler arasında Radar Reflektörünü de saydılar. Bunu teknede nereye takabiliriz anlıyamadım. Acaba yanlış mı anladım. Bu konuda bilginiz varmı? Şimdiden teşekkür ederim.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

16. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İsteyenlere sormak lazım.:p

Ben, bir de yedek tekne gerekir diyorum, istenen bunca malzemeyi taşımak için, yoksa can emniyeti maksadıyla alacağımız malzeme yüzünden canımız tehlikeye girecek, en azından birine takılıp deniz düşme tehlikesi.

17. mırmır

mırmır ilkay şen

Sevgili Süheyl abi Bayrak direği ile montajlı olan tüp reflektörler var bunlardan kullanabilirsiniz yada bayrak direğim var değiştirmem derseniz; ayrıca tekli bir tüp reflektör alıp onuda hemen direğin yanına monte edebilirsiniz.Çok küçük bir parçadır fazla yer kaplamaz.

Fiyatları da 15 ile 25 lira arasında değişir..

Saygılar..

Lütfen internetteki kazık fiatlara da aldanmayın !!

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Haziran 2009
  18. 56562

56562 xxx xxxxx

Öncelikle radar reflektörünün tüp şeklinde olanını öneririm. Tekne üzerinde dışarıdan gelen radar sinyallerini yansıtması gerektiği mantığına göre en el altında olmayan yere takabilirsiniz.

Teknenizde her yönden görülebilen beyaz ışık varmı bilmiyorum. Eğer yoksa zaten bayrak direğini değiştirmeniz gerekecek. Bende aynı duruma düşmüştüm. Radar reflektörünüde, plastik bağlantı parçalarını incelterek bayrak direği üzerine monte ettim. Bir sezon sorunsuz olarak kullandım. Aşağıda yer alan resimde bayrağımızın yanında montajlı halini görebilirsiniz. Radar reflektörü 20 TL civarında satılıyor.

Son düzenleme: 17 Haziran 2009
  19. onur1872

onur1872

muhtarın herhangi bir bilgisi yok.ben iki ay önce gittim sahiplik belgesi de ne dediler :) bot için deniz taşıtı dedim öyle bir belgeyi hayatımız boyunca vermedik yokki böyle bir belge dediler :)

yani duruma göre bazı muhtarlıklar belgenin varlığından bile habersizler.teknenin fiyatına gelince.ben sahiplik belgesindeki tutara kendimce birşeyler yazmıştım.ama ötb ile kaydettirmede ne isterler bilemiyorum.5000 liralık tekneye 500 lira yazılırsa sanırım almayabilirler.ama 25 lik motorun üzerindeki 25 i silip 9.9 rakamını sticker ile yazıp üstüne o motoru 9.9 diye kaydettiren bile bir değil birkaç kişi biliyorum :) yani türkiye burası.hepimiz biliriz ki bu ülkede bir işin düştümü tanıdık varsa herşey ne yazıkki mümkün..

20. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Arkadaşlar,
    Sorunumu dün yazdım ve önerilerinizi istedim. Evvelce bir yazımda bahsetmiş olduğum gibi ne güzel önerilerde bulunmuşsunuz. Herkese çok teşekkür ediyorum. Bilhassa Hakan Ünsal, Adem Vardarcık ve Mahir Ersin kardeşlerime çok çok teşekkür ederim. Doğrusu tüp şeklinde olan radar reflektörü hiç aklıma gelmemişti. Galiba bunu tatbik edeceğim. Böyle bir site ve gruptaki arkadaşlar sevilmez mi? Bugüne kadar bildiğim konularda yardımcı olmaya çalıştım ve bundan sonrada çalışacağım. Bilhassa tecrübelerimiz le faydalı olmaya çalışabileceğimi tahmin etmekteyim.
    Selamlar,
    Süheyl Başak