Palamut Mevsimi

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında çinekolog tarafından paylaşıldı.

1. çinekolog

çinekolog Gökhan

abi ne oldu bu palamutlara bu sene? daha önceleri kasım dedimmi bilemedin aralığın ilk haftası sondu ama bu sene hala palamut yakalıyoruz en son avım geçen hafta kıyıdan 16 parça ki bu balıklarda sondeğil tahminim daha önceki senelerde böyle bir olay yaşandı mı? Bazıları marmaray projesine bağlıyor bu işi bazıları küresel ısınmaya sizce nedeni ne olabilir? he palamutlardan rahatsız değilim kesinlikle:D yanlış anlamasın balıklar buzdolabımın derin dondurucusunda sürekli yer var onlar için :D :D :D

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Palamutlar çıldırmış olmalı :)

Bir ay kadar önce, Gebze-Eskihisar'daydılar. Önümüzde atalyıp zıplıyorlardı ama oltaya gelmiyorlardı.

Bu haftasonu'da Diliskelesi ve Muallimköy'deymişler. Sanırım rapala ile iyi av vermişler..

Tahminen, marmaray veya başka bir nedenle, palamutlar marmarada kaldılar. Buradaki balıkçılar, palamudun yatak yaptığını söylüyor. Eğer gırgırlar gelip yataklarını dağıtmazsa pek güzel olur..

3. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    420 3 parça dam black panter //390 linefea tuornement surf
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    abi en güzeli norveç modeli balık yataklarında eski zırhlılarını ve yolcu gemilerini batırarak takanak yaratmışlar ve büyük balıkçı teknelerini daha açıklarda balık avlamaya zorlamışlardı aynısını bizimde yapmamamız gerekiyor sanırım bak bakalım o gırgırlar ağ atabiliyorlarmı oralara :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

4. ozan

ozan Ozan

serdar bey eğer balık kıyıya yakın çıkıyosa kıyıdan topla plastik balık atıp çekin çok iyi alıyo biz burda öyle yapıyoruz. önerim 6.5 cm kemik rengi olanlar

5. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Arkadaşlar palamut normalde eylül başında çingene palamuduyla başlar daha sonra palamut ve zindandelene kadar varır ve ekim sonu kasım başı gibi tekrar karadenizde vanoz şeklinde görülür ve son bulurdu.Palamut mevsiminin biteceğini bu vanozlardan anlardık.Tekrar vanoz görüldümü sezon bitiyor artık derdik.Bu sene büyük palamut yapmadı her zaman vanoz vardı denizde.Bence bunun nedeni suların geç soğuması dolayısıylada küresel ısınma,normalde kasım başından itibaren akdenize doğru inmeleri gerekirdi sular geç soğuduğu için karadenizde kaldılar ben balık bilimci değilim tabiki ama balıkçı büyüklerimizin anlattıkları kadarıyla herhangi bir nedenden dolayı akdenize inemeyen palamutlar karadenizde derinlerde dibe yatar kışı dipte geçirirlermiş.Geçen gün bir deniz bilimci tv. de küresel ısınma sonucu kızıldenizde görülen bir çok renkli ve tropik balığın karadenizde ve marmarada görülebileceğini buna şaşırmamız gerektiğini söylemişti.Bu durumda palamutların buralarda kalmasınada şaşırmamak lazım bana göre tek sebep suların bu sene geç soğuması.

6. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    oytun buda olabilir ama marmaranın içinde yapılan balıkçılığın biraz frenlenmesi gerekiyor sen ne dersin adamlar kıyıya 25-25 metredeağ sarıyor utanmasalar kefeliköyde betonu da saracaklardı

7. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Hakan o konuda yerden göğe kadar haklısın ben o konuyu artık tartışmıyorum bile geçen aylarda bir yazıda anlatmıştım 55 m lik bir gemi geldi bu sene palamut zamanı Şileye adama 5 trilyona malolmuş her biri ondan 3-5 m küçük yüze yakın gırgır vardı limanda bunlara ben gemi diyorum artık.Balığı görmesi yeterli,bu aletlere bir kısıtlama getirmesi gereken devlet bence.İnsanların bu kadar yatırım yapmasını kısıtlamalı.Bir insan 5 trilyon yatırıyorsa bunu çıkarmak için gece gündüz ağ sarar be Hakan 20 metredede sarar 30 metredede.

8. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    bu pazar işin yoksa sende gelsene kınalıya .. kalkana olta atacağım. kısmet hem tanışmış oluruz muhabbetimize devam ederiz

9. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Valla müsait olursam gelirim Hakan ben kıyıdan daha yeni yeni avlanıyorum henüz istavrit aşamasındayım seni izlemek bişeyler öğrenmek fena olmaz.

10. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    amaç balık tutmak değil zaten muhabbet yoğunlukta olacak oltaları atıp bekleyeceğiz nasibimizi genel konularda 7. organizasyona bak

11. andezit

andezit

Favori Kamış:
    Çapari,kamış
    En İyi Avı:
    Torik,palamut,lüfer
    Hakan kardeş Kınalı silivridemi
    ben kınalıada sandım.Silivriye biraz zor gelmem.

12. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
    servis bile koyduk daha ne yapalım sanırım okumadın tam olarak :rolleyes: :rolleyes:

13. hakanozden

hakanozden hakan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    banax sx3000
    En İyi Avı:
    3,5 kg kalkan
  14. zafer BAYRAM

zafer BAYRAM

Favori Kamış:
    Kamış/zıpkın
    En İyi Avı:
    Lambuka 2 kg /Levrek 1kg /ve bolca uskumru,lipari.
    sonarın etkisi

Arkadaşlar dediklerinizin hepsi tabiki etkindir, bu duruma fakat bence sonarlar bu işin mertlik bozucuları, sonarlı tekneler gelecek olan balığı dahi görüyor, aslın da bunada bir ölçü getirilmesinde fayda var diyorum, üstadın dediği gibi kefeli köyde gırgırlar biri toplamadan öbürüde onun etrafını çeviriyor, ondan kaçanları o topluyor, bizde kenarda bekleyip olurda bizim oltamıza bişey gelir hevesiyle orda öylecene bekliyoruz, insan anlayamıyo bukadar aç gözlü bukadar acımasız olmayı .Ayrıca bir konuyada dikkatinizi çekmek istiyorum farkındamısınız, televizyonda yapılan detarjan reklamlarının nasıl tanıtıldığına, hepsinin nerdeyse içerikleri bir taşı dahi eritecek sevyede, kimyasal yapısı ne kadar kuvvetli, düşünün bunları, evlerde ,iş yerlerinde, fabrikalarda, sokak temizlemelerinde, hastanelerde, gemilerde, daha birçok alanda kullanıyoruz ve bunlar nereye gidiyo, e böyle bir değişim bırakın balıkları biz insanlarda bile fiziksel değişimlere sebep oluyor .Almanyadan bir firmanın bayiliğini almaya gittiğimde bana üretim yapılan yeri gösterdiler, size büyüklüğünü anlatamam tüm dünyaya saç kozmetiği konusunda ürün satıyorlar, fabrikanın yanında nerdeyse orası kadar bir büyüklükte bir tesis vardı, sordum burda ne üretiyosunuz diye, burası arıtma tesisimiz dediler burdan çıkan atık su, bardağa koyulup içecek kadar temizdir, dediler bu arıtma tesisi bu fabrikanın maliyeti kadardır dediler, şimdi sorarım bu balıklar değişmezde ne olur . Kalın sağlıcakla .

15. şanslı_balıkcı

şanslı_balıkcı

Favori Kamış:
    Tıvrı gibi cani olanşeylerden hariç tüm avmalz...
    En İyi Avı:
    çipura 3 kglik ,ortalama 1,4 kglikdee levrek ,750 -500 gr arası kefal
    palamut için bir düzeenenek lütfen...

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Bir kaç ucuz rapala al. Sırtı mavi-siyah, altı beyaz, hamsiye benzeyen tipte. Bir kaçta kaşık.. Bunlar başlamak için en makul palamut avcılarıdır.

17. çinekolog

çinekolog Gökhan

serdar abininde dediği gibi sırtı mavi-yeşil -siyah karın altıda beyaz veya gümüş renkte rapalaları tercih et! yanlız rapala daha iyi av verdi bu sene kaşıkla pek bişey alamadım ben tabi balığın marmaristeki durumuda onemli. hadi bakalım görelim seni duyduğuma göre balık o tarafa doğru yürümüş sana rastgele!!!

18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    aman abi sakın duymasınlar :(:(duyarlarsa yandık valla

19. çinekolog

çinekolog Gökhan

sen hiç kafanı yorma abi duymuşlardı hatta bitirmiş bile olabilirler bende o gün umutsuzdum çünkü sabah daha 06:00 da gırgırın biri ağ toplamaya çalışıyordu önümüzden dil iskelesinden! ama ona rağmen güzel av verdi mera!!!

20. burakreis

burakreis

Favori Kamış:
    LINEAEFFE Atlantica 4.20 Kamış ,DAİWA EMCAST ADVANCED 5500
    En İyi Avı:
    Palamut Oldukça büyük tartmadım
    HAKAN ABİ
    Bende gültepede Oturuyorum Sen neresindensin