Palamut - Sarda sarda

Konu, 'Denizdeki Balık Türleri' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Palamut

Takım: Percomorphi (Perciformes)
    Familyası: Scombridae (Uskumrular)
    Latince adı: Sarda sarda
    Bilinen adları: Palamut vanozu, gaco (5-15cm), Çingene palamutu (15-25cm), Palamut (25-35cm), Kestane palamutu (45-45cm), Zindandelen (45-55cm), Torik (55-65cm), Sivri (65-70cm), Altıparmak (70-75cm), Peçuta (75+cm)
    Erişebileceği boy: 50-100 cm
    Erişebileceği ağırlık : 1-10 kg
    Yumurtlama Dönemi: mayıs - haziran, temmuz

Vücudu uzunca, hafifçe yanlardan basık, füze şeklindedir.Tüm vücudu iyi işlemiş küçük pullarla kaplıdır; yalnız kafasının arka tarafı ve göğüs yüzgeçleri çevresindeki pullar daha iridir. Kafası ve ağzı oldukça büyük, gözleri iridir. Ağzında alt ve üst çenelerde üstte 16-26 altta 12-24 adet olmak üzere sivri konik dişler bulunur. Araları açık ve daha çok batıcı yapıya sahip olduğundan bu dişler takım kesemez. Bazen damakta geri dönük avı tutmaya yarayan (vomer) dişlere de rastlanır. Rengi sırtında koyu mavi-yeşil veya çelik mavisi renkte, yanları ve karnı beyazdır. Sırtından karnına doğru eğimli olarak uzanan koyu renkli -12 adet çizgi palamutu yakın akrabası olan diğer ton balıkları ve uskumrulardan ayırıcı işerettir.

Sırt yüzgeci çifttir. Önde bulunan sırt yüzgecinin bir kılıfı vardır; balık öldüğünde yüzgeç bu kılıf içine çekilerek kaybolur. İkinci sırt ve anüs yüzgecinden sonra çatal kuyruğa kadar 7-10 adet yalancı yüzgeç palamutun scombridae familyası üyesi olduğununun göstergelerindendir. Yüzgeçleri vucuduna oranla fazla gelişmiş olmamakla beraber palamut çok hızlı yüzebilen, seri manevralar yapabilen bir balıktır. Yüzme kesesi bulunmaz.

İki yaşını tamamlayıp torik olan palamutlar cinsel olgunluğa erişirler. Üremeleri yurdumuzda Ege ve Akdeniz'de Mayıs, Haziran aylarında olur. Yumurtalarını Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz'de döktükleri sanılmaktadır.

Marmara ve Karadeniz'de yumurta dökümü gerçekleşiyor ise Akdenize oranla daha düşük sıcaklıklar söz konusu olacağından yurtlama işlemi Ağustos'a kadar sürebilir. Bir dişi 500,000 ila 2,000,000 yumurta dökebilir. Yumurtalar pelajiktir genelde yüzeyden 4-5 metre derinde yüzerler. Kuluçka süresi 4 gündür. Yumurtadan çıkan yavrular planktonlarla ve ile fırsatta da küçük balıklarla beslenmeye başlarlar. Yurdumuz sularında Eylül sonunda 10-15 santim boya ulaşmış olurlar. Korkunç yırtıcıdır genelde hamsi, çaça, gümüş, istavrit, uskumru gibi kendinden ufak balıklarla beslenir, kalamar, sübye ve karidese de hayır demez severek yer.

Kaynak: BS & Fishbase

Son düzenleme: 14 Nisan 2008
  2. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İzninizle ben isimleri biraz daha zenginleştireyim.Gerçi hepsi yaygın kullanılmıyor ama bilgi,bilgidir.
    Palamut Vanozu-Çingene Palamutu(Gaco)-Palamut-Zindandelen-Torik-Sivri-Altıparmak-Peçuta-Karapeçuta.
    Torikten sonrasını birçok balıkçı bile bilmiyor ya da kullanmıyor.Zaten Torik nerede ki adı olsun.

3. hsnsenel

hsnsenel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sinarit
    küçük bi soru

arkadaşlar merhabalar hepinize. benim bi sorum olacak siz değerli abilerime torik balığı ekşi olurmu? veya tadında diğer balıklara nazaran ne gibi bi değişiklik var? bilen arkadaş varsa yazarsa sevinirim... şimdiden teşekkürler

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Hasan

Torik diye tombik alırsan evet, ekşimsi olabilir.:p

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    mahir amca bu tombik orkinosun küçügümü oluyor ben öyle anladım daha önce farklı bir tür zannediyordum ama dogrumu anlamışım sormak istedim

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Orkinos türü.Yazılı orkinos, Gobene.
    Bunlar fazla büyümez.Normal boyları o kadar sivri gibi.
    Orkinosun çeşitleri var.
    O bahse bakarsan...

7. srcn.41

srcn.41

Favori Kamış:
    Milennıum 60 ve Beta 60 Albastar makina,dragon ve discovery kamiş,el oltası,hassas kamiş
    En İyi Avı:
    Resimdeki eşkina,İstavrit,lüfer,zargana,meszgit
    Peki bu balıgı nasıl tutabiliriyiz kıyıdan tutabilirmiyiz? bildigim kadarı ile kayıkla tekneyle büyük tüylü çapari ile tutuluyor

8. çinekolog

çinekolog Gökhan

serdar sen dil iskelesini bilirsin ordan geçtiğimiz sezon kamışlan kıyıdan çok güzel palamutlar aldık takım olarak palamut çaparisi ve rapala kullandık sonuçlar gayet güzel geçen sezon palamuta hiç para vermedim şahsen!!!

9. Rastafarian

Rastafarian

Favori Kamış:
    Zıpkın,RoketAtar:)
    En İyi Avı:
    Akya - 9,5
    Çingene palamut u diye bildiğim rengi koyu olan palamut un tadı kötü oluyor, fakat rengi açık olanın fletosuna diyecek yok :)