Pavurya!!!

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında onder_unluer tarafından paylaşıldı.

1. onder_unluer

onder_unluer önder ünlüer

Favori Kamış:
    daiwa 3.5, black widow 3.5 kamıs cormoran sınus-br-5Aİ ve alba gg60 makina
    En İyi Avı:
    cok sayıda palamut yaklasık10 kılo
    pavurya eti gerçekten cok lezzetli ama yemesi biraz zor:) bide fındık etkisi yaptığıda solenıyor;) ne kadar doğru bilmiyorum ama avcılığı nasıl yapılıyor acaba? forumda fazla bilgi bulamadım...
    birde tatlı sudada pavuryaya benzeyen turler olduğunu biliyorum acaba deniz pavuryası gibi eti lezzetli mi?

2. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Bildiğim(tabi ki başka yerler de vardır),marmara adasında mayıs haziran aylarında gece kürekli kayık ve lüks ışığı ile kayalıklarda uzun bir kepce ve uzun bir diğren ile yakalanmaktadır. gece pavurya kayaların üzerine çıkar ışığı görünce hareket edemez diğren ile kepceye alınıp kasalara konur ölüsü işe yaramaz canlıları alınır, oldukca lezzetlidir afrodizyak etkisi yaptığı da bilinir.

ayrıca teknik bilgi için:

bkz.

http://www.kkgm.gov.tr/birim/su_urn/Deniz2/pavurya2.html

3. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Pavurya oldukça lezzetlidir.Izgarası ve haşlaması yapılır bildiğim.Izgarasına pek kulak asmayın.Ama haşlaması harikadır.Evet afrodizyak etkisi yarattığı söylenir nekadar doğru bilmiyorum.Ben size pişirmesini ve sosunu söyleyeyim.Tencerenin dibini örtecek kadar az su koyun sonra bir tatlı kaşıgı zeytin yagı,pavuryayı içine atın.Sonra üstüne bir tutam maydonos bir kaç tane tane karabiber atın pavuryalar pembeleşinceye kadar kaynatın pembeleşince pişmiş demektir.Sos ise limon,tuz,zeytin yagını bir kapta karıştırın,bu sosa batırıp yiyin size afiyet olsun.Ben bunu silifke taşucunda akgöl diye bir dalyan var orada gördüm.Demrede fetiyede de var.Tatlı suda hiç görmedim duymadım.Zaman zaman denizde tek tük yakaladıgım oldu.Dalyanda kerevit avlar gibi onlar minder diyor ,aglar var kalın ipli onlarla tutuyorlar.

4. Pavurya oldukça besleyici ve lezzetli bir yengeç türü.gece fener yardımı ile kepçe ile kıyıya yakın yerlerden toplanırken gördüm.Tabi tekne şart.Sirke ve tuz ile pembeleşinceye kadar haşlanıp beyaz eti ayıklandıktan sonra üzerine zeytinyağı ve limon sıkılıp 3-5 maydonozla süsleyip servisi bana göre en kolay ve lezzetli yöntem.Fındık etkisine gelince tün eklembacaklılar protein açısından zengin olduklarından fındık etkisi yaparlar.Kolestrol problemi olanlar dikkatli tüketmeli. benim favorin ıstakoz.Dalışa gittiğimde aradığım avlardan biridir.
    bence bir çuval fındığa bedeldir ..

Son düzenleme: 27 Nisan 2007
  5. tommasi

tommasi evrim ertik

Favori Kamış:
    olta,Yengeç
    En İyi Avı:
    Çipura 3.2kg
    pavuryanın eti gerçekten çok güzel..bence en az karades kadar güzel..Özellikle mavi yengeç(dalyan yengeci) te çok lezzetli...

6. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Muhtemelen bahsettiğiniz yengeç türü ''mavi yengeç'' diye bilinen (Callinectes sapidus)
    türdür.Nitekim PAVURYA (Eriphia verrucosa) Batı Akdeniz ve sonrasında uzanan sahil boyunca Kuzey Ege'ye kadar uzana şeritte mevcuttur.Mavi yengeç genellikle tuzlu su veya lagünlerde bulunurken Pavurya tatlı sularda da bol miktarda bulunur.

Bahsettiğiniz Silifke, Akgöl'de avladığım bir mavi yengeç, yöresel olarak geliştirilmiş basit avlanma şekliyle, aşağıda resimde görülen düzenekle avlanmıştır.

mavi yengeç