Paylaşmak istedim (Yine balıklarla ilgili tabi)...

Konu, 'Fotoğraflar' kısmında tolkien tarafından paylaşıldı.

1. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    30 lt. Kızılırmak biyotop akvaryumum:

Devam edecek...

2. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    240 lt. tropikal akvaryumumdaki kendi üretimim melek balıklarım 2 aylıkken:

Birden gaza gelerek kalabalık bir resim grubu ekliyorum. Bunları paylaşmak istedim. Umarım rahatsızlık vermemişimdir.

Saygılarımla...

3. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    vay be! süper fotolar bu akvaryum mu şimdi doğal ortam gibi:D paylaşım için sağol tolkien

4. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Hiç içi bu denli bitki dolu bir akvaryum görmemiştim. Sizin balıklar orda çok mutlu olsa gerek. doğal bitki örtüsü yaratmışsınız. Ciddi uğraş, tebrikler..

5. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    İlgi ve benenileriniz için çok teşekkür ederim arkadaşlar. Akvaryumlarda doğallıktan yanayım. Ortam ne kadar doğala yakın olursa balıklar da o kadar sağlıklı oluyor.

Saygılarımla...

6. rahatsızlık ne demek ... çok güzel bir paylaşım tam bilgisayara masaüstü yapılacak resimler..tebrikler ve sağol

7. mozdil

mozdil

Favori Kamış:
    Olta
    Selam Onur,

Kızılırmak Biyotopu ile ne demek istediğini veya amaçladığının ne olduğunu da aktarır mısın?

Son düzenleme: 26 Nisan 2006
  8. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    muhteşem

abi akvaryumun harika resmen doğal ortam yapmışsın helal olsun

9. çılgınispari

çılgınispari

Gerçekten akvaryumun bir harika ama benim merak ettiğim resimde görmüş olduğum peygamber böceği ilgimi çekti bu akvaryumda değil sanırım :)

10. amateur01

amateur01

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın
    arada kaynamış sanırım:D benim de ilgimi çekti akvaryumla ne alaka dedim.Bir ara o böcekte mi suyun içinde acaba diye düşündüm:p

11. simendifer

simendifer Sennur

Tebrik ederim arkadaşım... Uğraş güzel, fotoğraflar güzel, bizimle paylaşman ayrı bir güzel.... Teşekkür ederiz....

12. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Ellerine sağlık güzel fotolar

13. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    akvaryum

İnanılmaz güzellikte bir dünya yaratmışsınız.Tebrik ederim.

14. ruludag

ruludag

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    3.5 SAZAN
    gercekten cok harika adeta büyülendim.

15. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Kızılırmak biyotopu derken, Kızılırmak'ta bulunan canlıların dışında herhangi bir canlı olmayan bir akvaryum olduğunu anlatmak istedim. Yani bu akvaryumda gördüğünüz midyeler, balıklar, bitkiler, salyangozlar, batık kütükler, böcekler ve aklıma gelmeyen diğerleri; Kızılırmak'ta araştırıp topladığım şeyler.

Bu akvaryumda sivrisinek (Gambusia affinis affinis) balığı da görmektesiniz. Aslında bu balıklar Orta Amerika balığıdır. Sivrisineklerle mücadele için dünyanın birçok bölgesine götürülmüşlerdir. Aslında Kızılırmak'a ait bir tür değil. Ama bunlardan Kızılırmak'ta da (baraj ve bataklık bölgelerinde) bol miktarda var. Lafın kısası, artık onlar da biyotopa dahiller.

Kızılırmak biyotopu kurmaktaki amacım da şu: Şimdiye dek akvaryum hobisinde görüyorum; Amazon biyotopu, Afrika Tanganyika Gölü biyotopu, Afrika Malawi Gölü biyotopu, Malawi Gölünük kayalık kesimi mbuna biyotopları, Güneydoğu Asya biyotopu... "Tamamen ülkemize ait bir biyotop akvaryumu oluşturulamaz mı?" diye düşündüm. Ve bununla ilgili araştırmalara başladım. Kızılırmak ve civarından canlı örnekleri toplamaya ve bunları incelemeye başladım. Bazıları hakkında çeşitli kaynaklardan bilgi almaya çalıştım. Biraz da doğayı taklit edince ortaya bu akvaryum çıktı. Bu akvaryumun resimlerini, yabancı akvaryum forumlarında da tanıttım. İngiltere'den Brezilya'ya kadar birçok akvaryum hobicisi bu akvaryuma büyük ilgi gösterdi. Bazıları da Kızılırmak'ın neresi olduğunu sordu. Eh, az da olsa ülkemizi tanıtmış oldum. Ve onlara "Bizim ülkemizin doğasında da tropikal canlıları aratmayacak çeşitlilikte canlılar var." deme hakkım doğmuş oldu. Bunu ıspatladım. Amacım işte buydu.

Arada kaynamadı, o resim de akvaryumdan bir kesit. :) Bu, peygamber böceği değil. Peygamber devesi demek istediniz sanırım. Ama değil. Bu bir yusufçuk böceği. Bu böceği, larva halinde iken yakalamıştım. Ve akvaryuma eklemiştim.Bu böcekler, larva aşamalarını suyun altında geçirirler. Küçük böcekler, kurbağa larvaları ve yavru balıklarla beslenirler. Yırtıcıdırlar. Birkaç kez kabuk değiştirirler. En sonunda suyun dışındaki bir bitkinin üzerine çıkarlar ve son bir değişim geçirirler. Daha sonra da uçmaya hazır bir hale gelirler ve çiftleşirler. Buradaki resim, böceğimin kabuk değiştirmesinden hemen sonra çekilmiş bir resmidir. Bu aşamadan sonra, bu kadar güzel ve uçmaya ihtiyacı olan bir hayvanın evdeki bir akvaryumda bakılamayacağını düşünerek onu geldiği yere geri bıraktım. Resmi de hatıra olarak kaldı. Zaten evin içinde uçan kocaman bir böceğe eşim izin vermezdi. ;) Böceğin, larva halinde iken, suya çıkmadan önceki daha eski hali:

Aşağıdakiler de Kızılırmak'ın durgun sularından inceleme amacıyla aldığım kurbağa larvaları:

Suyun dışına taşıp çiçek açan, adını bilmediğim bitkilerim:

Saygılarımla...

Son düzenleme: 27 Nisan 2006
  16. necayip

necayip

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1m boy ve 3kg Yılan balığı
    Ben de benim akvaryumlarımdan birkaç resim ekleyeyim dedim

17. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    Şimdi farkettim iletinizi. Çok güzel bir akvaryumunuz var. Özellikle melekler çok hoşuma gitti. Meleklerden yavru alabiliyor musunuz? Yavru yapmaya başladıklarında tam bir başbelası oluyorlar. Bendeki özel yetiştirdiğim bir çift damızlığı Bafra'dan hobiye yeni başlayan bir gence sattım. Sürekli ürüyorlardı.

Saygılarımla...

18. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    valla hepsi çok süper birara niyetlenmiştim şimdi vazgeçtim çünkü bu iş bayagı zor vakit ve bakım isteyen bir iş anladımki bu öyle akvaryumu al eve koy biraz yem verle olacak bir iş degil bana sizi tebrik edip bu resimleri syretmekten başka birşey düşmüyor

19. UMİTKARACA

UMİTKARACA

evet akavaryumlarınız cok güzel melek balıkları ve kılınc cinsi olana balıklarınızdaki akvaryuımlarınız cok iyi bu uzun bitkiye bizim burda sazan bitki si diyorlar ..ama sizin orda başka bir ismi de olabilir tam bilemiyorum daha once de balık yetiştiriciliği yaptığım için bu şekilde akvaryumlar görmek cok güzel oldu zamanımın darlığı ve iş durumum nedeniye 1,50 cm 90 cm akvaryumumu vermek zorunda kaldım en son hatıladığım 600- civarında balığım olduğudur evet akvaryum kurmak ve onların hayatını davam etirabilmek cok güzel bir duyguben özelllikle ciglet denilen balık türü en sonlarda cok beslemiştim bence beslenmesi ve görüntü itibari ile en güzel balıklardan biri tavsiye ederim cok güzel resimler tebrik ederimm...

20. tolkien

tolkien Onur G. HİTİT

Favori Kamış:
    Olta
    Favori Makine:
    Alba
    En İyi Avı:
    5 kilo alabalık
    İlk önce imla kurallarına uyup da nokta ve virgül kullanırsanız daha anlaşılır yazmış olursunuz. Koca paragraf tek cümleden oluşmuş gibi görünüyor. Sataşmak için demiyorum, yanlış anlamayın. Anlaşılabilir olması açısından belirttim.

O ince uzun bitkiler ülkemizin sulak alanlarında bulunmaz. Vallisneria sp.dir bilimsel ismi ve bildiğim kadarıyla Güneydoğu Asya orijinli bir bitkidir.

Cigled diye bir balık türü yok. bu balığın ismi, meraktan ve araştırmaktan yoksun bir takım akvaryumcular yüzünden yanlış anlatılıyor. doğrusu "cichlid"dir ve "sihlid" şeklinde okunur. Bazı kaynaklarda "siklid" olarak geçer. Bu balıklar, levreksiler (Perciformes) takımının sihlidgiller (Cichlidae) ailesini oluştururlar ve Amerika'dan Afrika'ya ve az sayıda da olsa Asya'nın tatlısularına yayılmışlardır. Bunlara ülkemizin literatüründe "alacalevrekler" denmektedir.

Astronot balığı, sarı prenses, discus, melek balığı, ahli, tropheus, frontosa gibi akvaryum hobisinde çok bilinen ve sevilen türle bu ailedendir. 1000 küsür türü olduğu bilinmekte. Ve yeni türler de (özellikle Afrika Malawi Gölü'nde) keşfedilmekte.

Bu arada akvaryumlardan lafı açmışken bir yarışmanın ilanını vermek isterim. Ülkemizin en büyük akvaryum topluluğu olan İstanbul Akvaryum Kulübü'nün bu yıl 2.sini düzenlediği yarışmaya tüm akvaristlerin katılmasını tavsiye ederim. Ben 2 adet çalışmamla bu yarışmaya katılıyorum. Bu yarışma, uluslararası olarak düzenlenmekte. Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı inceleyebilirsiniz:

http://yarisma.akvaryumkulubu.org/kosullar.htm

Saygılarımla...