Profesyonel Balıkçı ile avlanmak

Konu, 'Av Hikayeleri' kısmında granyoz tarafından paylaşıldı.

1. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    çok güzel anılar keyifle okudum paylaşım için teşekkürler.

2. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Erdoğan Amca balığa çıkarken asla motora yakıt koymazdı. Akşam avdan iskelesine döndüğü zaman bir sonraki gün ne kadar yakıt gerekiyorsa depoyu o kadar doldurur evine dönerdi. Ve şunu derdi "oltaya yem takacağın elle mümkünse hiçbir kokulu madde yada petrol türevi malzemeye dokunma" derdi. Ne kadar yıkarsan yıka belli bir süre geçmeden koku elinden çıkmaz ve taktığın yemlere sinerek balığın o oltayı tercih etmemesine sebep olabilir derdi.
    Bir anı daha. Sene 1988 soğuk bir gün İnciraltı Yenikale'deyiz en az 15 kayık küreküstü duruyor. Oltalar levrek için çeşitli kulaçlarda canlı yem ile dibe gönderilmiş. Yanımızda Konyalı Hasan lakaplı Hasan abi ve oğlu. Çaprazımızda Başkan lakaplı ismini hatırlamadığım 60 yaşlarında ak sakallı nur yüzlü bir amca. Bakmayın ak sakallı nur yüzlü olduğuna, ağzı pis mi pis, öfkeli, inatçı, ters, paylaşım sıfır bir amca.
    Başkanın oltası suda radyosunu açmış Orta Dalga'dan İzmir radyosunu dinliyor. Sadece o dinlemiyor 15 kayıktaki herkez. Kimseden tek bir ses çıkmıyor. Radyoda istekler, tiyatro saati, haberler derken saatler geçti. Bu arada radyonun pilleri yavaş yavaş zayıflamaya başlamış olacak ki parazit, hışırtı ve çızırtılar arttı arttı ta ki radyodaki yayının sesini tamamen kesene kadar. Başkan ise hiç bir şey yokmuş gibi oturmuş balığını avlıyordu. Düşünsenize o kadar sessiz sakin bir ortamda çızırtılarla bezenmiş bir radyo yayını çevredeki bir kaç kayık sırf bu gürültüden rahatsız olmamak için avlağı bırakmış yavaş yavaş uzaklaşıyorlardı. Bu arada Başkan'da tepkisizlik hala devam ediyordu. Ve radyoda yaygarasını iyice artırmıştı. Çok ters birisi ve yaşça büyük olduğu için kimsecikler ses çıkaramıyordu. Erdoğan amca fısıltıyla "çoçuklar haydi oltalarınızı toplayın dönüyoruz bu gürültüde balık malık olmaz" derken daha lafı bitmeden aniden Başkanın teknesinden bir patırtı koptu. Radyodaki çızırtı bızırtı tamamen bitmiş çok güzel bir halk müziği tınısı ile Başımızı refleks ile o tarafa çevirdik gördüğümüz 2 saniyelik manzarayı size aynen Matrix filmindeki gibi 50 kameradan çekilmiş dondurulmuş sahne şeklinde anlatıyorum. (Yazıda Matrix Efekti:D)
    Başkan oltayı bırakmış. Elleri havada. Kürekler suya düşmüş. Radyo 2 metre yukarıda ağır çekim suya doğru gidiyor. Türk Halk müziği tertemiz çalıyor. Çevredekiler şaşkınca bir radyoya bir başkana bakıyor ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar. (Efekt bitti)
    Radyo suya düştü, batana kadar bir güzel çaldı. Başkan kürekleri sudan aldı. Oltasını eline alarak hiçbirşey yokmuş gibi avlanmaya devam etti.
    Çevredekiler asla ne olduğunu soramadı yorum yapamadı. Çünkü bunu yapan birisinin nasıl bir cevap vereceği asla belli olmazdı.

Son düzenleme: 29 Aralık 2006
  3. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Projeye Start Veriyorum

Arkadaşlar uzun süredir yapmayı planladığım bir projeye start veriyorum. İzmir ve çevresinde bulunan balıkçı ve barınaklarının bulunduğu limanlarda halen yaşamakta olan usta, profesyonel olta balıkçıları bulup kendileri ile eskiden yaşadığı yada başından geçen ilginç ve inanılmaz av anılarını bizimle paylaşmalarını sağlayacak çalışmalarda bulunacağım. Biliyorsunuz genellikle bu tip insanla çok yaşlı oluyorlar. Balıkçılığa yıllarını ömürlerini vermiş insanlar. Eğer bir terslik olmazsa ilk başlangıcı önümüzdeki günlerde yapacağım.

4. Sevgili Nail çalışman için şimdiden başarılar.
    Bu çalışmandan bizlerin öğreneceği yeni bilgiler gelecektir.
    Kolay gelsin

5. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Aklıma geldi de ya yanlış avlar yapmışlarsa. Ya onlar yüzünden bu günlerde balıksızlık çekiyorsak. Olsun bakalım neler çıkacak? İnşallah görüşme isteklerimi yanlış anlamazlar.

6. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    olta balıkçısı tamamıyla yanlış yapsa , ne kadar zarar vermiş olur ki?
    Uzatma ağı atanlar, kıyılarda çalışanlar, küçük teknelerle avlananlar.
    Bunların olumsuz etkisinin olacağını hiç sanmıyorum.
    Haydi kolay gelsin, eğer konuşurlarsa tabii.:p
    Ben, babamın ağzından iki laf alabilmek için olmadık cambazlık yapardım da:)

7. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Mahir abi selam. Uzun süredir göremiyorum seni. Bir süre yoktun herhalde?

8. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Ve aleykumselam.
    buralardayım, gözünden kaçtı herhalde.
    İlgine teşekkürler.

9. çipuracı

çipuracı

Favori Kamış:
    olta madya sülünez boru kurdu
    En İyi Avı:
    levrek 2 kg çipura 1,36 kg
    Merhaba Deniz Tutkusu Olanlara.arkadaşlar Bu Siteyi Ailece Ziyaret Eder Olduk.bizim çipuraci Kuşadasina Gitti Baliğa çikacaklar Sabah.kaç Gündür Deniz Beni çağiriyor Dedi Ve Bu Akşam 2 Arkadaş Gittiler.nail Beyin Hikayeleri Gerçekten çok Güzel,hikayelerinizi Yazarken Ogünleri Yaşamak Sizi Ne Kadar Heyecanlandirmiştir.............yazilan Herşeyi Ailece Okuyabilmek çok Güzel

10. diren

diren Diren

Favori Kamış:
    şeker kamışı
    En İyi Avı:
    Hayallerim, aşkım ve çipuram.
    Nail Arkadaşım,
    Anlatımın gerçekten çok güzel. Düşündüğün proje de. Bu anılar ve bu proje bir kitap mı olacak yoksa? ;)

11. granyoz

granyoz

Favori Kamış:
    Olta-mızrak
    En İyi Avı:
    Hayalim Kiloluk Çipura
    Olabilir neden olmasın. Zaten sitemiz kitap gibi değil mi? Balıkçılıkla ilgili bu kadar güzel bir kitap nereden bulunabilir. Bu kitabın en güzel tarafı ücretsiz ve her gün konu ve bilgi sayısı artıyor olması.

12. steelrock

steelrock Burak

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Mercan-Ağırlığı mühim değil,ben onun gelişini sevdim...
    Nail soluksuz okunan bir yazı dizisi olmuş bu,ben yeni farkediyorum...
    Anıların...anlatımın... herşey çok güzel.Teşekkürler.
    Burada yazdığın ve henüz yazmamış olduğun diğer anılarını senden
    dinlemek nasip olur inşallah.

13. GngR

GngR Güngör

En İyi Avı:
    avladığım en büyük balık 13 kglık bir granyozdu.
    Ben konyaLı hasanın torunuyum dedemide yazmıssın gercekten çok usta bir balıkçıydı kendisini herkez tanıyor onun torunu oLmaktan gurur duyuyorum aLLah rahmet eylesin...

14. GngR

GngR Güngör

En İyi Avı:
    avladığım en büyük balık 13 kglık bir granyozdu.
    babam bir keresinde 56 kiloluk bi granyoz yakalamıstı fotoları var isteyenlerle paylasabilirim...

15. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    reis sizin bu 8. kural beni biraz düşündürdü doğrusu. bu kurala uyacak olursak sitede av raporu diye birşey olmaz ki

16. LapinCash

LapinCash

Gerçekten çok ilginç :)