rapala konusunda yardım..

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında elmexicano tarafından paylaşıldı.

1. elmexicano

elmexicano ahmet can berkyürek

En İyi Avı:
    7 kg GT
    merhabalar öncelikle,

kıyıdan lüfer için at çek yapacağım inşallah. okulda şu sınavları alnımızın akıyla verelim de önce.

iskenderun`da kıyıdan at çek yapmayı düşünüyorum. iyi lüfer yapıyormuş gece saatlerinde. özellikle hafif rüzgar ve ay ile beraber. sizlerden ricam ne tür bir rapala ya da başka bir marka yapay balık önerirsiniz? elimdeki makina silver star potenza 9 bilya, 5:5:1 devirli. 0.65 lik misinadan 100 metre sarabiliyor. kamış ise alba star`ın 4.00 metre, 50-100 gr atarlı.

yapay balığı da fırlatırken ağırlık takmak gerekir mi acaba? kamışın atarı göz önüne alındığında böyle düşünüyorum.

ustalardan yorumlarını ve tecrübelerini rica ediyorum,

saygılar, sevgiler,

ahmet can.

2. maner

maner

Favori Kamış:
    banax st4000.3 m 3.5 m,shimano alivo6000
    En İyi Avı:
    levrek 4.560 gr
    4 metrelik kamıs 65 lik makine ile at-çek çok zor olur.bunun yanında rapalaya gelince her yerde başka rapala çalışıyor orada avlananlara bakıp hangi rapalayı kullanıyorlarsa sende ondan al bence.dikkat ediceksin çogunun rapalası aynıdır çünkü orada o saate çalışan rapaladır.

3. simendifer

simendifer Sennur

4. ozan

ozan Ozan

mavi çizgili DMO kalemi o bölgede 1 Numara:D

5. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Merhaba Ahmet Can Kardeşim...
    İskenderunda, Mete Aslan Bulvarından sahile doğru gideken: Deniz Alayı Lojmanlarının yanında Kısmet Balıkçılık var.... Sahibi Mustafa Bey.... Alinin Balıkları isminde özel yapım bir sahte balık var.... Ben 6-8-10-12 cm lik boylarını ve her modelini kullanıyorum.... zaten üç modeli var... Bu sahte balıklarla Özellikle Lüfer, Kofana , Levrek (Küçük boylarıyla 6-8 cm) ve Lagos yakalıyoruz....
    Fırsat bulursan bir uğra...
    Yeterince ağır, uzağa atmakta zorlanmazsın.... Kofana Uzaktan saldırıyor... At çek yaparken (özellikle gece avlarında) sahte balığı kıyıya yaklaştırdığında, hızı yavaşlat, fakat; kamış ucunu titretmeye çalışki balık canlıymış gibi hareket etsin...
    Alinin Balıklarını Tecrübelerimle güvenle tavsiye ederim...
    Rastgele...

6. elmexicano

En İyi Avı:
    7 kg GT
    çok sağol levent abi. bahsettiğin yeri iyi biliyorum. alışverişleri genelde ordan yapardım.

işe bir el atayım. sonuçları derhal bildiririm.

görüşmek üzere.

7. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    Sevgili Levent..Şu bahsettiğiniz ALİNİN BALIKLARI'nı doğrusu çok merak ettim.Mümkünse resmini gösterebilirmisiniz. Rasgele..

Ahmet Can kardeşim,sanada oralarda epey av yapan biri olarak lüfer konusunda bir önerim var.Zurna ,Gümüş v.s isimlerle anılan 15-20 cm.boyunda turna benzeri bir balık var.Bunu İsk.balık pazarındaki balıkçılar lüfere atıcam dersen bilirler.Ama seçimi sakın onlara bırakma.Bu balık iki türdür.Yem olacağı eşe dosta ayırırlar.Yabancıya işe yaramaz cinsini,lüfer yemi işte bu diye veirler.Lüfer için yem olacağın kuyruğunda çok hafif zor farkedilen diğerleriyle mukayese ettiğinde görebileceğin bir siyah leke olur.Ayrıca boyunu senin ayarlıyacağın bir çelik tele bir ucuna tekli iğne(Bu iğne kuyruğun biraz berisinde derinin altına yanlamasına saklanacak)Yine balığın karın kısmına gelecek yerede ikinci bir tekli iğne(Buda deri altına saklanacak)Telin diğer ucunda ise fırdöndü olacak.Bu takımı balığın ağzından sokup yandan solungaç yarığından çıkarıp ilk iğneyi tesbit ettikten sonra gövde çevresinde bir tur çevirip ikinciyi kuyruğun oraya takıcaksın.Bu takışta ağızdan dışarı 8-10 santim daha çelik tel kalıcak.Bu kısımla gaga ucuna bir ilmek at.Daha bitmedi.2-3 santimlik bir bakır teli pense ile veya paket ağzı bağlanan plas.kaplı telin yarısını,gaganın tam ucuna dolayıp sıkıştır.Ağız açık kalırsa hidrodinamiği bozar,yem düzgün gelmez.Bunu yem şeklini bozmadanileri atıp hafif hafif çekeceksin.Birde çırpıntı varsa,birde gece ise,hele birde Ekinciler,Yazıcılar,D.Çelik veya Toros gübre iskelelerinden birindeysen,en az iki kiloluk lüferler alman işten değil.
    İyigünler...Rasgele...

Son düzenleme: 21 Mayıs 2007
  8. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Merhaba Tamer BEY:
    Lüfer ve zurna ile av konusunda yazdıklarınıza bende katılıyorum... Lakin bu mevsimde İskenderun Balık halinde zurna yok yada olanları ayrıcalıklı müşterilere ayırıyorlar... İskele konusuna gelince yazdığınız iskelelerden hangisi olursa olsun zurna kesin av verir... Benim önerim olan Alinin Balıkları özellikle sabah gün ağarırken ve akşam gün batarken kamışla uzağa atıp çekmekte favori bir yem.. Ben yaklaşık 5 yıldır (Şükür kırdırmadan ve kofanaya kaptırmadan) alternatifsiz kullanıyorum.... Başka sahtebalıklarımda var ama konu LÜFER, KOFANA, LEVREK, LAGOS olunca başka yeme GEREK DUYMADIM....
    Yakaladığım balıklarla birlikte çektiğim fotoğraf elimde var ama nasıl bu siteye eklerim bilmiyorum.. Uygun bir zamanda size email adresinizden yollamayı denerim...

Selamlar..
    Rastgele...

9. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Ahmet Can Kardeşim:
    Yazdıklarını incelediğimde at çek yapmak için makinanın biraz büyük ve ağır, kamışınııda uzun olduğu kanaati edindim....
    270 cm uzunluğunda, taşımak sorun değilse iki parçalı olabilir, 40 lık diye tanımlanan orta sınıf makinalar tercih edebilirsin... Önemli bir ayrıntı: long casting makina olmasına dikkat et.... Eğer böyle bir makina Mustafa beylerde bulamazsan Adanada Yıldız Balıkçılık var... Oldukça büyük kaliteli, çeşitli ve uygun fiyatlı malzemeler var.... Sahibi Ali Yıldız... Yine zaman bulursan bir uğra... Misinaya gelince son zamanlarda favorim olan moniflament karışımlı orta sınıf fakat dayanıklı Tornado isminde bir misina var... ben makinama göre 0.30 kullanıyorum fakat sen kofana avlayacaksan 0.35 kullanabilirsin... Yine Yıldız balıkçılıkta bulabilirsin...
    Güzel avlarını ve fotoğraflarını bekliyoruz...
    Rastgele...

10. redbullah

redbullah

Favori Kamış:
    Çeşitli oltalar
    En İyi Avı:
    4.9 Kg.Lagos
    Levent bey merhaba..
    Ben İskenderunda Botaş'a petrol verilmediği senelerde,yani temiz dönemlerde avlandım.O civarların çeşitliliği ve bolluğu Türkiyede belkide hiç bir yerde yoktur.Mesela bu aylarda çok güzel istavrit yapardı.Gece ışıkla çıkardık.Çapariler 30 iğneli.Üstelik aralarındada lüfer iğneleride vardı.Gece yarısından sonra istavritler yarım çıkmaya başlayınca lüfer iğnelerini yemler,istavrit,lüfer,akya arada birde sadece orada olan muskar isimli balığı tutardık.Avlar çok bereketli olurdu.Kış gelirken gözümüz Radar tepesinde olurdu.Oraya kar düşünce hemen Konacık,Işıklı köylerinin açıklarına (45-50 kulaç)gece tekneyle açılır çipura avlardık.El büyüklüğündeki çipuraları beğenmez,tekneden tekneye arkadaşlarımızın kafasına atarak şakalaşırdık(Arap yağı bol bulunca meselesi..:) )Ama her sene balık daha açığa,daha derine gidiyordu.Şimdi soruyorum arkadaşlarıma,maalesef artık nereye toplandıklarını bilemiyorlar.Bu toplanma çiftleşme içindi.Yakaladığımız çipuralardan üstümüz süt dökülmüş gibi bembeyaz olurdu.Birde Kale köy var.Hava müsait olduğu sürece 12 ay boyunca burada cerbit(Yoz mercan)avlardık.O seneler Toros Gübre iskelesine giriş yasak değildi.Buğday,mısır yüklemesi yapıldığından iskelenin altları balık kaynardı.Sargoslar,çipuralar tabak gibi şişman olurdu.Kofanalar 2 kilodan aşağı olmazdı.Bir sene orada lüfer akını olmuştu.İskele çalışanları demir piramit kaşıkla çuval çuval tutmuşlardı.Demir çeliğin açığındaki taşlık yerde kiloluk antenli mercanlar(Fangri)tutardık.Daha orada ne avlak yerleri vardı.Yani O civarda yaşıyan bir amatör balıkçı,12 ay gece gündüz farketmez her an avlanabilirdi.Samandağın ilerisinde Meydan köyünü geçince hududa kadar bir yasak bölge var.Karadanda denizdende ne bir insan nede bir araç girebilir.Oraya izinle zıpkıncı bir arkadaşla gitmiştik.Girmesiyle çıkması bir oldu.Kofanaların,mercanların,turnaların büyüklüğünden korktu.Bir gece avladığım azman müren beni bulunduğum kayada resmen kovaladı,sonra denize kaydı gitti.Diş şakırtılarını hala unutamam.Velhasılı şimdi yine aynımı bilemiyorum ama balık olarak çok güzel bir yerdesiniz.Gökçe adası,Edremiti,Egesi,Karadenizi,hiç biryer oralar gibi olamaz.Hoşçakalın..Rasgele...

11. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya

Merhaba Tamer Bey:
    sitede;bizim yöreden "balıkçı" diyebileceğim biriyle şükür karşılaştım...
    Şimdi sizinle konuşup anlaşabiliriz.....
    Bahsettiğiniz yerleri sırayla ele alalım... Botaş Türkiyenin balık yuvasıydı.... Malesef artık yuva değil oda olamıyor... Balık başka yere kaydı... nereye kaydığını az sonra yazacam....
    Samandağ meydan köyünden başlayan asi nehrinin denizle birleştiği noktalarda elleriyle dalıp kiloluk çupra çıkaran elemanların balıklarını toplardık şimdi nerde.....
    İskenderun; Konacık, Kale, ışıklı Köyleri ki İddia ediyorum Akdenizin Balık üretim çiftlikleridir ama şimdi nerde üretim... Sonu geldi malesef...
    Radara kar düştümü Yaban çuprası gelirdi bilirsiniz, yarım kilo ve üzeri.... Hani nerde... az sonra yazacam nerde olduğunu....
    Toros Gübreye insanlar ücretsiz işçi olarak çalışmaya giderlerdi...yeterki işe alsınlar... yakaladığı balık çok maaş ederdi.. Şimdi nerde....
    Söyleyeyim nerede olduğunu:
    IŞIKLI, KALE ve KONACIKTA DİNAMİTLE AVLANAN RUHSUZ BALIKÇILARIN GÜNLÜK HEVESLERİNDE...
    İSKENDERUNDA BATAN ULLA NIN ÇEVRESİNDE....
    İSKENDERUN, SAMANDAĞ ve ARSUZDAKİ KARADENİZLİ BALIKÇILARIN (TİROL VE GIRGIR) ANILARINDA....
    ŞÜKÜRLER OLSUN YAŞAYANLARDA BTC BORU HATTI VE TERMİK SANTRALİN :) ? İSKELELERİNİN ALTINDA.. ORADA IŞIK (çok güçlü ve geniş bir alanda...)BOL VE HAYVANLAR SON İKİ YILDIR ORAYI MESKEN EYLEDİLER....
    Neyse ben 2001 den bu yana Alinin Balıklarını keşfettim... Öncesinde balık çok olduğundan yeme gerek yoktu... Zeytin peynirle balık yakalanırdı...
    Alinin Balıkları balık körfeze girdikçe yüzümü güldürüyor...
    Selamlar
    sizi tanıdığıma sevindim..
    Rastgele...

12. elmexicano

En İyi Avı:
    7 kg GT
    herkese çok teşekkürler.

şöyle bir nostalji yaşadık. gerçekten bir 5 sene öncesini hatırlarım. balık yakalamaktan yorulurduk. 12 saat hiç durmadan balık çektiğimizi hatırlarım babamla. sülaleye ziyefet verirdik. gerçekten herşey yanlış kullanılıyor. çok üzülüyorum.

iyi birşeylerin olması dileğiyle,

iyi akşamlar