RAPALA ları ağırlaştırma teknikleri ??

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında reha81 tarafından paylaşıldı.

1. reha81

reha81 reha kızıl

arkadaşlar hangi yöntemlerle rapalaları ağırlaştırabiliriz ?

2. zafdem

zafdem zafer

Favori Kamış:
    SHIMANO SPEEDMASTER AX 14-40 GR
    Favori Makine:
    SHİMANO EXENCE 4000S-BB-daiwa cartate 2510PE H -daiwa cartate 3012H
    En İyi Avı:
    3.5 kg akya
  3. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Bu benimde çok düşündüğüm birşey,birkaç denemede yaptım aslında ancak çok başarılı olduğumu söyleyemem...
    Örneğin bir sahte balığımın içine sıvı yağ ve sim koydum,ağırlaştı ama yüzme kalitesi düştü,yani uygun şekilde yüzmemeye başladı...
    Sahte balıklar kendi ağırlıklarında test edildikleri için sanırım daha fazla ağırlıkta gaga yapısıda değişmeli...
    su üstü sahate balılarda da sanrım ağırlık artarsa su üstü olmaktan çıkabilir sahte balık...
    Benim vardığım sonuç ,ağırlık modifikasyonu zor bir iş,ağırlığı daha fazla olan ve atış dengesi iyi ayarlanmış sahte balıklar almak daha doğru gibi bence,ama denemenin sonu yok...

4. bilal07

bilal07 bilal

Favori Kamış:
    shimano
    En İyi Avı:
    lagos 8 kg
    bence berkley crystal al bak nasıl fark ediyor...

5. biber kaptan

biber kaptan ali ören

1- Uzağa atıp su üstünden gelmesini istiyorsanız, rapalanın önüne 60 veya 70
    cm. uzunluğunda lider bir misinayı at çek mantarına bağlayarak,
    2- Uzağa atıp su altından gelmesini istiyorsanız, yine lider bağlayıp kamışınızdaki fırdöndülü klipsin arkasına değişik ağırlıkta zeytin çekirdeği şeklindeki kurşunlardan takarak atabilirsiniz

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Eğer istenen uzağa atmaksa, biraz çamur faydalı olur. Kuyruktaki iğneye çamurla biraz taş vs. tutturursunuz. Böylece kolayca atılabilir. Suda çamur erir, dağılır, iğne açığa çıkar, sizde düzgün bir rapala ile ava girişirsiniz.

Özellikle rüzgarlı havada bu teknik gayet iyi olur çoğu zaman.

7. cemil sarihan

cemil sarihan cemil sarihan

Güzel fikir...Denemek lazım...

8. coder16

coder16 Kamuran

Favori Kamış:
    Major Craft Shore Jigging
    Favori Makine:
    Daiwa Lealis 4000
    En İyi Avı:
    her avım en iyi avdır :)
    kaptan sen bu işi biliyorsun, bencede çok güzel bir yöntem geçen hafta denemiştim bunu. maksat ileriye atıp su altından gelmesini sağlamaksa gezer kurşun dediğimiz zeytin çekirdeği gibi ortası delik kurşun takmak en iyisi.

9. hakansaygun

hakansaygun hakan

Ben cok anlamiyorum ama aklima yatti bu fikir,olur bu sekilde belki

10. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sevgili kamuran, o zaman sahteye nasıl aksiyon yaptırmayı düşünüyorsun?

Sahtenin önüne takacağınız fırdöndü bile, dengesini bozar. Aksiyon veremezsiniz. Sürütme, sıyırtma denen, teknenin arkasından sürekli sabit hızda çekilerek yapılan avlarda sadece sahteyle kamış arasında ilave bir şeyler olması kabul edilebilir.

Siz kamışla atarken, sahtenin önüne takacağınız mantar olsun, kurşun olsun, sahteye istediğiniz aksiyonu vermenizi engeller.

Buna karşın aksiyon illa ki WTD olmak zorunda değil. Bazı aksiyonlar sahtenin önüne kurşun, şamandıra, sbirolino vs. takmak ile sağlanır. Evet, böyle bir hususta var elbette. Fakat bu aksiyonlar sahte, özellikle rapala denen sert sahteler için değildir. O tür uygulamalar silikonlarda makul netice verir. Burada ise, sanırım "RAPALA" denerek sert sahteler tartışılıyor.

O noktada da, öyle durun birzeytin kurşun takayım, durun sıyırtma kurşunu takayım, şurada sbirolino var, burada aha şeffaf zargana topu denmez. Avlağın dip yapısı, akıntı, hedeflenen balık vs.ye bunlar seçilir. Zeytin kurşunu silikonun 2 cm önüne takarak bir etki elde edersiniz. 1 kol boyu öte takarak bir başka etki. 2 kulaç öne takarak daha başka bir etki. Bu etkilerin her biri, farklı dip koşullarında etkin netice verecektir.

Örneğin, otluk yerlerde turna avlarken, silikonun önüne sbirolino takılır. Bu sahtenin ot öbeğinin önünde süzülerek aşağıya inmesini sağlar. Bu, otun içinde pusuda yatan turnanın önüne yemi indirmenin etkili bir yoludur.

Ama sudak avlarken, bilhassa dik yamaçları olan barajlarda, silikonun 1 kulaç önüne bir kurşun takılır. Böylece kurşun hoplatılırken silikonun havada süzülmesi sağlanır. Ama düz zeminli yerde kurşun silikona yakın takılır, yemin dipte, dip zeminde kıvranıyor gibi görünmesi sağlanır. Çünkü sudak öyle yerde gözünü dibe diker, dip kumundaki solucan, kurt, teke vs. yi gözetler.

Fakat sert sahte bu işlere gelmez. yüzen bir sahte, çekince batıp turnanın önüne kendisi iner. Bırakırsınız, yüzerek yukarı çıkar. Böylece bir dikey aksiyon sağlarsınız. Ama bir şamandıra veya kurşun varsa ortalıkta, sahte bu aksiyonu yapamaz.

Eğer kıyıdan kurşunla vs. öyle atıp çekiyorsanız, en iyisi ağır bir şeyler kullanmaktır. Ağır kaşıklar vs. gibi. Zira, o şekilde kurşunla atılmış rapaladan daha iyi aksiyon yapar öyle bir kaşık. Üstelik kurşun gibi görüntüyü bozup balığı işkillendirecek bir şey olmaz ortada.

Mesela, lüfere sbirolino denerseniz, lüfer çoğu zaman arkadaki sahteye değil, sbirolinonun kendisine saldırır, sizi uyuz eder. Çünkü, sizin vermeye çalıştığınız aksiyon sahteye ulaşmaz, sbirolinoda kalır. Aksiyon yapan sbirolino, elbette ki balığı kandıran asıl şey oluverir.

11. hyacinth

hyacinth ozan

Selam herkeze.Geçenlerde yeni aldığım 13 cm rapalamı sallarken çanakkaleli bir abimiz yanıma ilişti ve yorgan iğnesi tarzında bir demir çubugu eritip del ve rapala içine şırınga ile su ekle sonrasında silikon ile deliği kapa dedi.Diğer bir yöntemi ise rapalaya 2 delik aç ve su sürkilasyonu yani bir yerden gelen su diğer yerden çıksın tarzında bu şekilde ağırlık kazanır dedi.Bende kullanmadığım rapalanın birisine abartarak vida yardımı ile bir delik açtım ve ufak parçalara ayırdığım kurşunu içine teptim ve deliği güzelcene kapadım ve rapalaya istediğim ağırlığı verdim.Şimdi denemesi kaldı acaba işe yararmı :D tabiki deneme yapıcam keyifli olacağa benziyor

12. andronova

andronova Ahmet

Sonuç ne oldu?