rapala popper için at çek kullanımı

Konu, 'Sahte Yemler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    bu modeller balığın agresif olduğu(saldırgan) dönem ve saatlerde kullanılır.
    bundan kasıt balığın beslenme için oynak yaptığı saatler ile yumurta bırakıp çok aç sekilde gezdiği mevsimdir.

oynak görenler bilir görmeyenler için ben anlatmaya çalışayım
    üst yüzeyde küçük balıklar ara sıra zıplayarak kaçışır küçük sıçramalar görürsünüz önce.daha sonra bunlara altta bu minikleri kovalayan büyüklerde katılır.koca toriğin sardalya peşinde sudan çıkıp geri daldığını görmek ayrı bir zevk.

poper modelini atıp çekerken 3 ayrı teknik kullanabilirsiniz
    1su üstünde taş kaydırır gibi çekme;yemi çekerken kamış ucunu aşagı yukarı hareket ettirerek küçük zıplamalar yaratma tekneden çekerken ani çekme ve bırakmalar yapmak.

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    skitterwalk tipi yapay balık ve kullanımı

poper skitter walk modeller için teknik tavsiye====TATLI SU DA KULLANILIR DENİZE ALMAYIN

bu modellerde gaga yoktur bildiğiniz balık gövdesi ile bazen buna ilave pervane ilaveleri görebilirsiniz. Turna perch (kara levrek) sudak(ak levrek) kefal ? alabalık renk önerisi kahve beyaz kırmızı yeşil karışık hava durumu su berraklığına göre seçiniz. berrak su beyaz gümüş bulanık su hava kırmısı kırmızı yeşil fosforlu renkler.

AT ÇEK TEKNİĞİ OLARAK ÇEK SONRA BIRAK BEKLESİN MANTIĞIYLA HAREKET EDİLİR ÇEKİŞLER DÜZ EXENDE OLABİLDİĞİ GİBİ SAĞA OLA KARIŞIK HAREKETLERLEDE OLMALIDIR YANİ KAMIŞ UCUNU SAĞA SOLA, KARIŞIK YÖNELTEREK YEMİ ÇEKİP BIRAKIN BEKLETİN SONRA YİNE ÇEKİN

3. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    rapala floater model ile avlanma tekniği

BU MODELLER 30 İLA 60 CM DERİNE dalabilen çekme işi bitince tekrar su yüzüne çıkan ve orda kalan modeldir. kıyıdan atıp çekme işinde kullanılabilecekleri gibi sırtıda da kullanılırlar.ancak dalma derinliklerinin az olması hafiflikleri nedeniyle atışlarının zorlukları söz konusudur.çoĞU bayide bu modeller revaçta olup bunlar satılmaktadır alırken dikkatli olun.ÇOK HAFİFLERİ uzaga atılamıyor.uzun atış isteyenler bunu kursun ile kombine ederek kullanıyor, kullanmak zorunda kalıyor.her yöne atıp çekilerek yada tekne arkasından kurşunla kombine edilerek çekiliyor.deniz için ve tatlı su için uygun denizde 5 ila 7 cm likleri levrek zargana kral istavriti palamut çinekop sarıkanat için kullanılır 10 12 cm lüfere iyi gidiyor renk önerisi yeşil ,mavi gümüş eger kurşulna kombine edip tekneden sırtı çekecekseniz derinlik ile alakalı olarak derine indikce daha fosforlu renklere kayın. su bulanıksa yine aynı sekilde parlak canlı renkler iyi..

yozuri pins serisi prince's pelikan rapala storm markaların minow tarzı yüzer modelleri var.pelikan sheakspeare yemlerin birebir kopyası ve çok ucuz haberiniz ola.

TOK BALIĞI TAHRİK EDECEK BİR TÜRÜ VAR kırık rapala diyede tabir edilen bu model de floating grubu içinde iyi bir yer tutuyor. (jointed floating yazar kutularda)

DİVES TO YADA CRANK BAİT DENEN TÜRLERİ DE VAR DALMA DERİNLİĞİ DAHA FAZLA BUNLARDA AMA BEN Bİ İŞE YARADIKLARINI GÖRMEDİM

4. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    rapala husky jerk ve yozuri crystal ile avlanma tekniği

en iyilerden biri bence genelde at çekle avlanıyorum kıyıdan atıp cektiğimde floating POPER YADA SİNKİNG y modelLER kullandığımda yemimin suda kalma süresi cok az oluyor.

bu yemle balığın yemi görme şansı çok daha fazla.bu türlerde yemi istediğim kadar, istediğim yerde bekletebiliyorum.bu çok büyük bir avantaj
    av tekniği; atabildiğiniz kadar uzağ atın. kurşun takmayın bu çok önemli.çünki hem yemide askıda kalma özelliği bitiyor hemde orjinal hareketi bozuluyor.
    sonra çekin yem dalsın bırakın hangi derinlikteyse orda kalır.sonra yavasca bi daha çekin yine bırakın bunun yem kıyıya gelene kadar yineleyin........
    önerilen markalar ben bunları kullanıyorum.
    yo-zuri crystal minnov suspending
    rapala husk jerk suspending
    storm silikon suspending wild eye 9 gr
    boy olarak 6 ila 10 cm tercih edin büyüklerini alırsanız tekneden başka yerde pek işe yaramaz.
    balık türü ;tatlı su balıklarından
    ak ve kara levrek turna alabalık nadir de olsa tatlı su kefali
    deniz balıklarından,levrek kral istavriti LÜFER cinekop sarıkanat palamut akya sarıkuyruk(büyük boylar ı tercih edin 22 cm)
    renk önerileri sırasıyla gümüş yeşil kırmızı sarı kırmızı kombine

5. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    abi peki suspendıng modeller ne kadar batıyor??? yani dibi kayalık yerde takılırmı???

6. ArtofDragon

ArtofDragon Cenk

..........

degerli bilgilerin için tesekkürler.
    tüm anlattıgınız rapalaları bir baslıkta toplasaydın daha süper olurdu........;)

7. balikci

balikci

mehmet nerelerdesin sen? :) özelettin kendini uğramıyorsun hiç..? sevgili ilhanmania, bu suspendingler tam dibe inmiyor yani belli bir noktada kalıyor, özelliğide burda başlıyo tabi mehmetin anlattığı gibi kurşun falan takarsan bu özellik gider direk dibe iner balık, balık belli bir bölgede kaldığından bütün avcı balıkların dikkatini çekmek daha kolay oluyor.

8. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    hocam bos zamanda gelip ugruyorum bende sizleri ozledim mailini aldim cevapladim hafta sonu alsancaga inicez goruselim ;)

ilhan atip uzun sure bekletmezsen takilmaz ama cok sig yerde avlaniyosan bosver derim popper kullan en iyisi.

9. ilhanmania

ilhanmania Çağdaş Özmen

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    shimano catana
    En İyi Avı:
    1200 gr barakuda
    çok sığ deıl aslında ya..Nerden baksan 3 metre vardır...Ben yine suspendıng kullanıyım ;)

10. karababa62

karababa62 Murat KARADUMAN

Favori Kamış:
    malzemem yok
    Favori Makine:
    erma panther makine,albastar kamış
    En İyi Avı:
    sazan 800 gr,alabalık 500 gr.
    elinize sağlık çok faydalı bilgiler edindim.