Rapalaya Karides

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında denizbilimci tarafından paylaşıldı.

1. denizbilimci

denizbilimci Hasan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extreme 4.40 ve Balzer Diabolo V, Cormoran Bullfighter 3.00 Spin
    Favori Makine:
    Shimano Titanos 5500 XSA ve Alivio 4000RB
    En İyi Avı:
    2,5 kg Torik
    Önce kısaca günün raporunu vereyim sonra asıl konuya geçeceğim.
    Bu sabah saat:07.30-12:00 arası sarayburnundaydım. Az miktarda izmarit ve istavrit vardı. Yem olarak sabah halden aldığım taze karides kullanmama rağmen toplamda sadece 7 adet izmarit 5 istavrit alabildim. Sordum son 5 gündür durum böyleymiş. Neyse asıl konuya geleyim.

Hepimiz zamanında bu işin acemisiydik, ama öyle şeyler görüyoruz ki bu kadar da olmaz diyoruz.

Eminim sizin de Galata köprüsüne sabahın 4'ünde 5'inde gidip yer bulamadığınız ve sinirlendiğiniz olmuştur.Sarayburnunda da hakeza aynı durumla karşılaşmışsınızdır.
    Çin endüstrisi en sonunda amatör balıkçılığı da vurdu. 20 ytl'yi kaptıran kamışı kapıp kendini sahile atıyor, bu işin adabını usül erkanını bilmdedn pervasızca olta savurmaya çalışıyor. Bugün bunlardan biri az daha gözümü çıkarıyordu. Hazır aldığı çapariyi kamışın ucunu kontrol etmeden savurunca bir kaç iğne omzuma ve şapkama saplanıverdi. Aynı arkadaş bir sonraki denemesinde takımı savururken kopardı ve sırıtarak ava nihayet verdi. Niyetim acemiliği ve acemileri tahkir etmek değildir.

Dediğim gibi zamanında biz de acemiydik fakat böyle de değildik ki kardeşim. Amatör balıkçılık herkesin harcı değildir. 20 ytlye çin malı kamış alıp oltacıya çapari bağlatıp pervasızca savurmakla amatör balıkçı değil ancak amatör balıkçıların başına bela olur böyleleri. Tüm bunları düşünürken sağ yanımda bir de ne göreyim, adamın biri rapalanın iğnelerine karidesleri takmış, izmarit avlamaya çalışıyordu.

Saygılarımla,
    Hasan MISIR

2. sfenksant

sfenksant

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    PALAMUT 2kg
    bak bu rapalaya karides işini tutdum bi deneyelim bakalım:D :D :D

3. abir

abir

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    yayın 8
    bundan sonra balığa çelik yelek ve kaskla gidelim arkadaşlar
    hatta avlaklara da bir yazı astırın şöyle
    "önce can güvenliği" veya "balık avlağı, girmek tehlikelidir"
    hatta dikkat acemi balıkçı var
    allah korusun
    sakat adamlar

4. omur78

omur78

Favori Kamış:
    KAMIŞ
    En İyi Avı:
    TURNA 3,80 Kg. 1997 Gölbaşı
    Allah korusun o iğneler çok kötü sonuçlar doğurabilir saplandığı zaman , Sen yine ucuz atlatmışsın olayı fatih hocam geçmiş olsun ama ne yaparsın avlaklarda usta , acemi , profesyonel yerleri ayrı ayrı değilki , biz ankarada avlandığımız için genelde sizin gibi sorunlar yaşamıyoruz fazla kalabalık olmuyor ,bence acemiden ya uzak duracaksın yada işin püf noktalarını öğreteceksin(Her işi bilen bir acemiye öğretse acemi kalmaz zannetmiyorum).
    Rastgele saygılar.

5. Gelmiş geçmiş olsun
    Ama her nekadar da olsa hevesleri kırmamak lazım...
    Zamanında bizde dediğiniz gibiydik. Bize bir şans verildi ve bizler o şansı değerlendirdik
    Şimdi sıra onlarda ne diyelim artık Rast gele...
    Karides olayı süper...denemek gerek el elden üstündür...:D :D :D

6. oflu

oflu

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    çinekop,sarıkanat,lüfer,palamut
    kelimesi kelimesi ne katılıyorum duygulara tercuman

7. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    hasan usta dediklerine katılıyorum.parayı veren kamışı kapıp denizdeki yenini alıyor.ama ne hikmetse hiçbir acemi kamış kullanmayı boş bir yerde değilde ustaların arasında öğrenmeye çalışıyor.Acaba kendilerine usta gibimi göstermek isterler anlamadım ve yine onlar acemiliği asla kabul etmezler.Sonuç olarak onlar bize değil biz onlara dikkat edelim.Sanada büyük geçmiş olsun.

8. çeşmeli

çeşmeli Süleyman

Favori Kamış:
    dip oltası,sırti
    En İyi Avı:
    sinarit 11 kg,akya 32 kg
    hasan usta valla iyi kurtarmışsın,ben izmir çeşmede avlanırken 8-10metre yanımda bir arkadaş öyle bir olta salladı ki iyne baş parmağıma gömüldü.pense ile çıkarmıştım tetanos iğneside cabası.çok geçmiş olsun,inşallah o arkadaşlarda
    balıkçılığın kurallarını bir şekilde öğrenirler.

9. malibu

malibu

Favori Kamış:
    Olta, Zıpkın, Serpme, El
    En İyi Avı:
    Levrek 4,1 kg (Taşucu), Kefal 1,5 kg (İskenderun), Müren 2 kg (Arsuz), Sazan 8 kg (Adana)
    Bence o arkadaş karides avlamaya çalışıyordur:eek: Kendisi av olur mu? O ayrı.

Duygularınıza aynen katılıyorum. Tabii eğer bu arkadaşların bize kendimizi balık gibi hissettirecek eylemlerde bulunarak, balıklarla empati kurmamızı sağlamak gibi komplo teorisi kokan bir amaçları yoksa.

10. rüzgar2

rüzgar2

yani rapalaya karides takılmıyormu...:p

11. ahmetozdemir16

ahmetozdemir16

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Lüfer (Bana göre 1kg, arkadaşıma göre 400gr) :-))
    hey gidi günler

o arkadaş kendi fikirlerini çok seviyor demekki "ulan öyle oluyorsa böyle de olur " demiştir:) yaratıcı bir insandır, takdir etmek lazım. balık tutamasa da böyle adamlarla polemiğe girmemekte fayda var zira ikna olmaları biraz zor oluyor:D :D

12. bybarisdavulcu

bybarisdavulcu

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    LEVREK 950gr.
    daha neler görecez...:)

13. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Allah korumuş geçmiş olsun.

Geçen ayki sarayburnu organizasyonuna sabah erkenden gittim. Çok kalabalıktı. Garajdan kıyıya inerken bir baba oğulda tam ters istikamete doğru geliyorlardı. yanımdan geçerlerken kulak misafiri oldum. Baba oğluna "yürü oğlum yürü eline bir kamış bir çanta alan gelmiş yürü" diyordu. İşin ilginci adamın elindede bir kamış bir çanta vardı.:):)

Yokki başka sosyalite. Yok derken parası olana var. İstanbulda yaşamak çok zorlaştı. İnsanların eğlenceside (pek ucuz olmasada) balıkavı olmaya başladı.

Çok yadırgamamak lazım insanları.

Avlanırken av olmamak dileğiyle Rasgele:)

14. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Teknede Kurşun

Bizde 2 hafta kadar önce pazar günü Emirgan kıyı şeridinde sırtı çeker iken tak diye bir ses geldi.. Bir baktım arkadaşımın tam yanına 100 grmlık bir kurşun...Y o kurşun arkadaşın kafasına inse idi allah korudu cidden..İnsanlar çok ama çok dikkatsiz..

15. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    İyide, tekne ile kıyıya sürtünür gibi gitmek sizce akıllıca mı? O adamlar nereye atacak? Attıklarını toplayacaksınız vs. Altınızda tekne var, biraz açığa gitseniz olmaz mı?

Burada, -maalesef- çok teknecinin kafasını gözünü yardık. İstemeden oluyor bazen. Ama, bazende "al madem öyleyse" diyor insan..

16. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Anlaşılan o ki, İstanbul balıkçılara da dar geliyor artık.

17. pride75

pride75 Onur Aydoğan

Favori Kamış:
    x
    En İyi Avı:
    ...
    Haklısınız kesinlikle ama biz tekne ile nereden baksanız kıyıdan 60-80 mt açıkta idik..Zaten oltaları kesmemek için açığa çıkıyoruz. Zargana topluyor idik balık tutmuyorduk. Zargana için kıyıya yanaşmak gerekiyor. Ben eleştiri yapmadım sadece biraz dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum. Sonuçta bu işi zevk için yapıyoruz allah korusun bu gibi bir durum insanı çok üzer değilmi?

Bende kıyıdan balık tutuyorum ama tekne gördüğüm zaman en azından olta atmıyorum.

18. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    hayır bende merakla bekliyorum rapalayla karides nasıl tutuluyor diye tarif gelicek diye :d

evet hepimiz acemi olduk ama şimdikiler daha bir acemi daha doğrusu acemi değil cahil.

20 ytlye çok iyi kamışlar var
    asıl sorun 15 ytlye kamış+makara+kurşu+fırdöçndü+çapari alıpta elinde bi poşetle balık tutmaya gelenler.
    zaten ilk atışta o çapari gidr yada kurşun gider kesin onun için çok endişelenmemek gerekir. önemli olan sana sarmasın yani abi bunasıl oluyor şunu nasıl bağlayacağım falan bayıyor adamı. bizde acemi olduk birilerinden yardım istedik yeri gelince ama böylesine dengesizce değil daha usta çırak ilişkisiyle daha edbine adabına bağlı öğrendikl bazı şeyleri

19. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Açıkçası kayalıkların üstüne kösele ayakkabıyla gömlekle kumaş pantolonla ve elinde bir kamış ve torbayla gelenlerden hiç haz etmiyorum ve yardımda etmiyorum

20. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    al bendende o kadar illet oluyorum hele bazıları ders vermeye kalkıyor:mad: :mad: :mad: